چشمه های نقاط حساس پارک ملی کیاسر بهسازی شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): با توجه به خشکسالی و ذخیره و بارش کم برف و باران، اکثر چشمه های ارتفاعات پارک ملی کیاسر و پناهگاه حیات وحش دودانگه خشک و یا بسیار کم آب شده اند.

به همین دلیل حیوانات تشنه برای دسترسی به آب به ناچار از زیستگاه امن خود خارج و به پایین دست، روستاها و آبشخور دام های اهلی نزدیک شده و توسط افراد سودجو یا سگ های گله کشته می شوند.

همچنین قطع ارتباط و جزیره ای شدن زیستگاه ها بر اثر گسترش مراکز انسانی مانع مهاجرت و جابجایی های حیات وحش برای دسترسی به منابع آبی و غذایی شده است.

در همین راستا اعضای گروه چکاد که از بومیان منطقه می باشند با همکاری اداره محیط زیست کیاسر و ریاست محترم این اداره آقای علیرضا ابراهیمی و محیطبانان زحمتکش شروع به ترمیم آبشخور ها و بهسازی چشمه کرده اند.

با توجه به شرایط کنونی اولین قدم برای حفاظت، تامین منابع آبی می باشد.می توان با کمترین امکانات از آبراه های بسیار باریک، چشمه های کم آب، آب چکان های زیر صخره ها و غارها به صورت اصولی برای جانوران استفاده نمود.

+40
0
  

12 دیدگاه

 1. شیر ببشه ای ایرانی می‌گوید:

  با سلام
  ضمن تشکر از این عزیزان ، راه کمک به محیط زیست کشور توسعه کمکهای علاقه مندان است وگرنه همین را بخواهی پروژه کنی یک کار چند صد میلیونی می کنند پیمانکار و مجری و ناظر و چارت کلی پیچیدگی که یا انجام نشود و یا کلی هزینه بردارد. و یا یک سری می آیند و بعدا ادعای مالکیت می کنند.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 2. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  دو مثال دیگر از کمکهای علاقه مندان به محیط زیست خدمتان عرض می کنم.
  یک مستند به نام پدر بلوط دیدم که یکنفر علاقه مند در خرم آباد به نام آقای افشار تمام خانه و پشت بام و حتی بالای دیوارهایش را به تولید نهال بلوط اختصاص داده و بعد با تشویق مردم یک کوه بی آب و علف را بلوط کاشته اند و در پای کوه یک تانکر آب گذاشته اند و تعداد زیادی بطری آب معدنی گذاشته اند و هرکس که می رود چند تا بطری آب کرده و تعدادی از نهالها را آب می دهد و به این ترتیب جنگل حدودا هزار هکتاری در خرم آباد ایجاد شده که حتی دیگر نیاز به آبیاری ندارد و یا یک نفر که نامش خاطرم نیست در کهکیلویه و بویر احمد تا کنون صد هزار دانه بلوط را در نقاط شیبدار که چرا پذیر نیست کاشته.
  حالا این همه کوه نورد و علاقه مند، اگر در هر شهر چند نفر اصولی این کار را انجام بدهد هزاران هکتار جنگل ایجاد می شود بدون هزینه و یا نیاز به توزیع زمینهای جنگلی بین مردم

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 1

 3. جمشید می‌گوید:

  چه قدر حیات وحش کشور از این حامیان بی منت و پر افتخار، کم دارد.؟!!
  دستانتان پر توان باد.
  که تا باد ،چنین باد.!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 4. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  عالی بود خدا کنه که از این دست کارها در طبیعت باب شه و مردم خودشون این حیات وحش رو نجات بدن
  دست همگی درد نکنه

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 5. میر شکار می‌گوید:

  با تقدیر و تشکر از این عزیزان .کارهایی مثل مرمت و ساخت آبشخورها و کاشت نهال و جمع آوری زباله ها از سطح طبیعت واقعاً جای تشکر دارد .باشد که امثال ما هم فقط از طبیعت دوستی به نوشتن مطالب تو سایت و گرفتن ژست طبیعت دوستی بسنده نکنیم و از اینگونه کارهای عملی برای طبیعت انجام بدیم.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

  • خورشید می‌گوید:

   کاملا درست فرمودید! دقیقا همینطوره که فرمودید! پس لطفا شما هم حیواناتی که با این همه مشقت و دردسر سیراب و محافظت میشن رو برای لذت بردن نکشید! و از تفریح کردن با ریختن خون حیات وحش حمایت نفرمایید! ممنون

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 6. زیتون می‌گوید:

  اون پلاستیک یه ماه دیگه سوراخ شده …..جهاد برای استخر کشاورزی یه پوشش میده……اگه این ابر تونل دریای عمان به فلات مرکزی شکل گرفته بود به همه مناطق حیات وحش یه انشعاب میدادیم(سلول خورشیدی نیروی پمپاژ ۲۰۰۰ متری را تامین میکرد)

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 7. میر شکار می‌گوید:

  جناب خورشید چیزیکه خداوند حلال کرده شما قبیه و زشت و گناه میدانید از طرف دیگر وقتی یک شکارچی بدست محیط بانی به اشتباه کشته میشه شما کاملاً بیرحمانه از کشتن شکارچی حمایت میکنید .این دوگانگی رفتار رو من نمیتونم درک کنم.

  داغ Thumb up 0 Thumb down 6

  • خورشید می‌گوید:

   جناب میرشکار
   لطفا بفرمایید که خداوند در کدام دین ارسالی خودش به سمت بشر کشتار حیوانات رو فقط برای لذت بردن حلال کرده؟!! در کدام آیین؟؟ کدام مکتب الهی؟؟ کی؟؟ کجا؟؟
   ضمنا نه در این سایت و نه در هیچ کجای دیگه نمی تونید حتی یک سطر از بنده پیدا کنید که از کشته شدن انسانی اظهار خوشحالی و رضایت کرده باشم. چه شکارچی، چه محیط بان و یا هر کس دیگری! احتمالا بنده رو با شخص دیگری اشتباه گرفتید.

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 8. پرنده مهاجر می‌گوید:

  در نوع خودش کار جالبی بود. ای کاش سازمانهای ذیربط برای ضدعفونی کردن ابشخورا هم اقدامی بکنن تا دیگه اون بیماریهای خطرناک نیاد سراغ علفخواران

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 9. میر شکار می‌گوید:

  جناب پرنده مهاجر داغ دل منو تازه کردید.سوء مدیریت سازمان محیط زیست ومنابع طبیعی موجب اون بدبختی بزرگ شد و تا این قضیه اصلاح نشه متأسفانه باز شاهد این گونه فجایع زیست محیطی خواهیم بود.دادن پروانه چرای دام تو بکرترین و مرتفع ترین چراگاه ها و مراتع بیخ گوش وکل و بز های وحشی موجب شد تا طاعون نوشخوار کنندگان کوچک از طریق آلوده کردن آبشخور های مشترک توسط دام های اهلی به کل و بزهای وحشی سرایت کنه و متأسفانه در چند سال اخیر بیش از هزار راس از این حیوانات زیبا تو سراسر ایران بر اثر ندانم کاری سازمان محیط زیست از بین رفت. جالبه که این سازمان و حامیانش دلیل کم شدن این چهارپایان وحشی رو شکار غیرمجاز اعلام می کنند.مرحوم اینانلو گفته بود شکاچی یکی یکی میکشد ولی سوء مدیریت سازمان محیط زسیت هزارتا هزارتا.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

 10. میر شکار می‌گوید:

  جناب خورشید خداوند شکار رو به قصد لذت و تفریح حرام اعلام کرده .فقط بحث احتیاج هست و استفاده از خواص درمانی گوشت شکار که شما مجاز خواهید بود حیوان حلال گوشتی رو شکار و استفاده کنید.اونم با کلی احکام خاص که نشان میده چقدر برای درست انجام دادنش اهمیت داده شده.اگه فقط به همین اصل احترام گذاشته بشه دیگه کسی خرس و گراز و پلنگ و یوز وسایر حرام گوشتان را شکار نخواهد کرد.در ضمن در مورد دخل و تصرف و استفاده به اندازه از طبیعت کلی مطلب چه در قران و چه احادیث متعدد وجود داره (دریا و خشکی و حتی آسمان ).که شما رو مجاز به استفاده از حیوانات و منابع طبیعی بشرط رعایت اعتدال و شاکر بودن می کنه و در مقابلش هم حفظ و نابود نکردنشون.و جالبه که شما احادیث مربوط به رفتار با حیوانات اهلی رو مطالعه بفرمایید و خواهید دید که برای اونها هم حقوق معین شده که صاحبش موظف به انجام و رعایت آنها در مقابل اون حیوان هست. مشکل ما اینجاست که متأسفانه از دین خودمون هم اطلاعات کافی نداریم .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>