حال «کاریزا» توله خرس سیاه هرمزگان مناسب است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): هفته گذشته و در پی گزارش مردمی مبنی بر حضور یک توله خرس سیاه آسیایی (زیرگونه بلوچی) بدون مادر در نزدیکی مناطق مسکونی روستای کاریزای خیرآباد در شهرستان رودان، گروهی از محیط بانان و کارشناسان در منطقه حضور یافته و توله خرس را مشاهده نمودند.

محیط بانان و کارشناسان به مدت ۲۴ ساعت در منطقه حضور داشتند تا از وجود یا عدم وجود مادر در آن حوالی مطمئن گردند.

با توجه به نیافتن خرس مادر، توله خرس به اداره محیط زیست رودان و سپس به بندرعباس منتقل شد.

این توله خرس بر اساس محلی که در آن یافت شده «کاریزا» نامگذاری شده است.

توله خرس سیاه که ۲ الی ۳ ماهه و نر است، هم اکنون در قرنطینه تحت نظر دامپزشک در شرایط مناسبی نگهداری می گردد.

معاینات اولیه نشان می‌دهد که «کاریزا» مدت زیادی تنها بوده و به دلیل سن پایین توانایی تامین غذا را نداشته و به شدت ضعیف شده است، اما با رسیدگی های صورت گرفته با هماهنگی متخصصین وضعیت بهتری پیدا کرده است.

میثم قاسمی، رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان هرمزگان درباره وضعیت کاریزا به تسنیم گفت: وضعیت این توله خرس سیاه حدود کاملا رضایت‌بخش است. کاریزا تحت نظارت دامپزشک نگهداری شده و با شیر بدون لاکتوز تغذیه می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا این توله خرس در هرمزگان باقی خواهد ماند یا به تهران منتقل خواهد شد می‌گوید: ما مایل هستیم کاریزا در هرمزگان بماند و حتی با شهرداری هم صحبت کردیم تا بتوانیم محلی را برای نگهداری کاریزا فراهم کنیم اما هنوز تصمیمی را رابطه به اینکه آیا ین توله خرس در هرمزگان خواهد ماند یا به تهران منتقل خواهد شد گرفته نشده.

فیلم زیر روز چهارشنبه دوم خرداد از کاریزا در قرنطینه تهیه شده است:

.

+13
0
  

7 دیدگاه

 1. کاکو می‌گوید:

  وضعیت اسف بار محیط زیست. افسوس

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 2. کفتار راه راه می‌گوید:

  باید این وحوش را طوری تربیت کرد که پس از بزرگ شدن قادر به زندگی در حیات وحش باشند و می توان در یک ناحیه محصور شرایط طبیعی زندگی را برای آنها شبیه سازی کرد.
  همچنین وجود توله خرس نشان دهنده زیستگاه پویا و حضور خرس نر و ماده می باشد که برای بقای آنها بایستی شرایط زیست آنها را بهبود داد برای مثال شناسای محل زیست آنها و امن کردن آن و همچنین معمولا وحوشی مثل پلنگ و خرس یک کوهستان مثلا چند ده کیلومتر مربعی به عنوان قلمرو دارند و احتملا ده پانزده کیلومتر آنسوتر قلمرو خرس دیگری است و بین آنها روستا و مزرعه و غیره وجود دارد و حفظ گذرگاهها برای ارتباط این جاندار بی آزار ضروری می باشد.
  همچنین ایجاد آبشخور، کشت درختان و گیاهانی که مورد علاقه آنها می باشد و همچنین به صورت نا محسوس قرار دادن مواد غذایی در آنها در صورت ضرورت نیاز مفید است.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 3. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  اینکه توله بزرگ شه و تو طبیعت رها بشه یه کاریه که تو ایران اصلا جواب نمیده
  نهایتا باید تو باغ وحش بزرگ شه
  تجربه رها سازی در ایران کلا منتفی است

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 4. جمشید می‌گوید:

  جای شکرش باقیست که از گرسنگی تلف نشده و یا توی جاده نرفته و یا اسیرقاچاق چیان گونه های کمیاب نشده است.!
  از هم میهنان آگاه روستایی منطقه قدر دانیم.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 5. صریح می‌گوید:

  وضعیت گونه های نادر حیات وحش واقعا تاسف باره
  گاهی اوقات آدم فکر میکنه شاید خود افراد با نفوذی در رده های بالای سازمان محیط زیست هستند که در ایجاد چنین شرایط بحرانی نقش دارند

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 6. شهرام می‌گوید:

  این بیچاره که تا آخر عمر طهم رهایی رو نخواهد چشید و این یعنی حبس ابد که مساوی اعدامه . خوب یه شرایطی رو نمیشه برای اسارت فراهم کرد که بزرگ شه برگرده تو طبیعت/ البته …اگه برگرده توسط گله دارها، باغ دارا، زنبور دارها یا بالاخره تفریحی چیزی شکار میشه دیگه . ولش کن بذار تو همون اسارت بمونه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 7. داریوش2016 می‌گوید:

  تو اسارت هم اگه هست باید از انسان دور نگه داشته بشه به هیچ وجه نباید به باغ وحش بره

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>