جوابیه سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص خبر صدور ۱۰۵ پروانه ویژه شکار چهارپا

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال انتشار مطلبی در این پایگاه خبری در خصوص «سازمان حفاظت محیط زیست برای شکار ۱۰۵ آهو، کل و قوچ در مناطق تحت مدیریت و آزاد پروانه صادر کرد» سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به صدور جوابیه ای نموده است که با استناد به قانون مطبوعات و اخلاق حرفه ای عینا بشرح زیر منتشر میشود:

مدیریت مجترم پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

پیرو انتشار مطلب «سازمان حفاظت محیط زیست برای شکار ۱۰۵ آهو کل و قوچ در مناطق تخت مدیریت و آزاد پروانه صادر کرد.» در سایت رسمی آن پایگاه لازم می داند تا موارد ذیل را جهت استحضار خوانندگان اخبار آن پایگاه به آگاهی برساند:

برابر سیاست های جاری در معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان، هرگونه اتخاذ تصمیم در خصوص بهره برداری از حیات وحش از جمله صدور مجوزهای شکار، موکول به بررسی های دقیق کارشناسی و فنی و بهره گیری از نظرات کارشناسان و متخصصین و نیز اطلاعات و داده های اخذ شده از ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها می باشد.

دستورالعمل صدور پروانه انتفاعی شکار چهارپا نیز برخلاف اظهار نظر آن رسانه مبنی بر صدور پروانه ها بصورت غیر کارشناسی، نظرات اساتید دانشگاه و متخصصین حیات وحش، کارشناسان سازمان و ادارات کل محیط زیست استان ها و با جمع بندی و تحلیل داده های سرشماری های انجام شده تنظیم و ابلاغ گردید.

پیش از بیان توضیحات فنی، ذکر این قاعده کلی لازم است که رفتارهای طبیعی حیات وحش از جمله مهاجرت، جفتگیری، زایمان و … در مناطق مختلف متغیر بوده و تابع پارامترهای طبیعی نظیر عرض جغرافیایی، درجه حرارت، شرایط اقلیمی و زیستگاهی، بارش و دیگر عوامل است. با این حساب و با توجه به گستردگی پهنه های طبیعی کشور و تنوع اقلیمی موجود:

۱- فصل جفتگیری گونه های علفخوار در بازه زمانی اوایل آبان تا اواسط آذر (در برخی نقاط تا اواخر آذر) متغیر است.

۲- فصل زایمان از اواخر اسفند ماه تا اواسط اردیبهشت ماه تغییر می کند. مگر در مواردی استثنایی که برای هر موردی نیز چنین استثنایی ممکن است وجود داشته باشد.

۳- معمولا” جمعیت های نر از اواسط دیماه (حدود یکماه پس از جفتگیری) آغاز به جدا شدن از گله ها و جمعیت ماده ها می نمایند که این موضوع تا اواسط اردیبهشت ماه به اوج خود رسیده و تا اوایل خرداد بطور کامل گله های نر و ماده از هم جدا شده و این موضوع تا شروع مجدد فصل جفتگیری (اوایل آبان) ادامه می یابد. دقت در دستورالعمل صادره از سوی سازمان حفاظت محیط زیست بیانگر آن است که کلیه ملاحظات فوق مد نظر قرار گرقته تا در فصول جفتگیری و حاملگی و زایمان و با عدم صدور مجوز شکار، از ورود آسیب و استرس به گونه ها بویژه ماده ها و بره ها (که اساسا” برای شکار آنها مجوزی صادر نمی شود) ممانعت گردد.

۴- در حالیکه دیدگاه سنتی حاکم بر دستورالعمل های صدور پروانه های شکار در سنوات گذشته فصل شکار را محدود به یک بازه زمانی حدود سه ماهه که متاسفانه با فصل جفتگیری گونه ها در بسیاری از نقاط کشور نیز همپوشانی داشت می نمود، در دستورالعمل جدید، این بازه زمانی گسترش یافته و به این ترتیب از تراکم حضور شکارچیان در زمان محدود در مناطق و تیراندازی های پی در پی کاسته خواهد شد و زمینه های ایجاد استرس و میزان آن نیز به نحو چشمگیری کاهش خواهد یافت که این امر بخصوص با حذف بازه های زمانی جفت یابی و جفتگیری و زایمان از فصل شکار، از نقاط مثبت دستورالعمل بشمار می آید.

با توجه به موارد فوق، سازمان محیط زیست بعنوان مسئول حفاظت و حمایت از حیات وحش کشور و کارشناسان و مدیران این سازمان که خود را متعهدانه وقف حمایت از محیط زیست و تنوع زیستی نموده اند، در تمامی اقدامات و برنامه ها خود را مکلف و ملزم به اقدامات کارشناسانه مبتنی بر اصول فنی و داده های صحیح و استفاده از نظرات و مشورت های محققین و متخصصین اهل فن دانسته و برای حفظ و حمایت از حیات وحش کشور از هیچ تلاشی دریغ نخواهند ورزید.

امید آنکه اصحاب رسانه با کسب اطلاعات دقیق و مقرون به صحت، رسالت فرهنگی خود مبنی بر اطلاع رسانی کامل و صادقانه به جامعه و شهروندان را به نحو احسن به اجرا گذارند.

سازمان حفاظت محیط زیست/ اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید

+1778
-1461
  

47 دیدگاه

 1. هادی می‌گوید:

  حرف حساب

  داغ Thumb up 63 Thumb down 74

 2. دکترامین اسدآبادی می‌گوید:

  به خدا قسم ذره ای کوتاهی در برابر ابن مجوز ها و مسببان صدور انها جایز نیست.
  کدام اساتید دانشگاه؟ کدام کارشناس ها؟
  چرا داری توجیه میکنی؟
  وامصیبتا واسفا واویلا آدم باشرف اگر سکته کند جای سرزنش نیست.
  دادستان محترم کل کشور باید وارد عمل شوید به خاطر خدا

  داغ Thumb up 74 Thumb down 83

  • لاچین می‌گوید:

   دوستان چرا انقدر بی انصاف شدید اخه این برادران روسی و آقازادهای عزیز هم یه سهمی از این مملکت دارن نمیشه که همه امکانات فقط در اختیار مردم معمولی باشه که عزیزان!!!

   پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 17

 3. میلاد می‌گوید:

  واقعا جای تاسف داره.
  مطمین باشید خیلی هاش سهم آقازاده هاست و ادم های خودشون.
  واقعا متاسفم برای خودم که سکوت میکنم

  پر طرفدار Thumb up 75 Thumb down 39

 4. عقاب می‌گوید:

  واقعا جای تاسف داره تو فصل زاد و ولد پروانه شکار صادر کردن !!!!

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 26

 5. DORNA می‌گوید:

  حیات وحش این سرزمین رو به انقراض است، بیش از هفتاد گونه در معرض انقراض قرار دارند، محیط زیست و طبیعت ما به دلیل فروپاشی زیستگاه ها تاب آوری زخم های بیشتر ندارد…
  خاندان بی کفایت قاجار برای همیشه نامشان با انقراض شیر ایرانی و ببر مازندران و شکارهای وحشیانه به بدنامی ماند…
  بسیاری از مدیران بی کفایتی که سرمایه های ملی و میراث طبیعی و معنوی این سرزمین را اینگونه چوب حراج می زنند جز بدنامی برایشان باقی نخواهد ماند و لعنت خدا بر خیانتکاران به این آب و خاک…

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 43

 6. علی محمدی می‌گوید:

  اقای مسول وجدانت را چند فروختی؟
  هر قیمتی که دادی مطمین باش ارزون دادی.
  اینقدر همه تو سر و مغز خودشون میزنن واسه حفاظت از همین گونه ها و شما در کمال وقاحت داری توجیه میکنی؟
  پروانه شکار اونم واسه شکارچی های روسی؟؟؟ دست مریزاد اقا زاده ها

  پر طرفدار Thumb up 54 Thumb down 44

 7. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  با سلام
  متاسفانه ظرفیت وحوش کشور بسیار محدود شده است. برای مثال در آفریقا گله های میلیونی گاومیش و گوزن وجود دارد و دسته های ده بیست تایی شیر و دیگر درندگان وجود دارد در صورتی که در ایران گله های وحوش به جز چند ناحیه انگشت شمار نظیر پارک ملی گلستان و موته و کاوده معمولا صدتایی یا کمی کمتر و بیشتر هستد و گله ها به دلیل گسترش راهها و روستاها و مزارع و شهرها و دیگر فعالیتهای انسانی، گسسته شده و عملا ارتباطی ندارند و دچار مشکلات هم خونی و ژنتیکی بوده و در صدور مجوزها بایستی به آن توجه شود.

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 35

 8. امید می‌گوید:

  چقدر مسخره. همچین میگن نرها از ماده ها جدا هستن که انگار هر کدام تو یک کشور دیگه هستند!!!!
  آخه آدم حسابى ما خودمون ى عمر شکارچى بودیم و عمرى تو کوهها بودیم. الان ماده ها تقریبا در همه جاى کوه و دره ها پراکنده هستن و محال است که صداى تیرى که براى نرهاى مثلا جدا شلیک میشود به گوش چند ماده شکار و بره هایش نرسد و آنها را نترساند.
  ضمن اینکه الان نه پوست آنها بدرد میخورد و نه گوشت آنها.
  خواهشن کارشناسان سازمان به شعور ما توهین نکنند.

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 26

 9. رامین می‌گوید:

  یعنی مردم ایران حق شکار ندارند که این پروانه ها برای افراد خارجی صادر میشه؟ یا صرفا بازی جدیدی از دولت برای دریافت ارز خارجی هست؟

  اگر قراره شکار به صورت قانونی اعمال بشه و به صورت قانونی کنترل بشه آیا بهتر نیست این پروانه ها محدود به افراد داخل کشور بشه؟
  طبق آخرین خبر و قانونی که در خصوص حفاظت از گونه های جانوری بیان شده بود، مگر صید چهارپایان تا پنج سال و صید پرندگان تا ۳ سال ممنوع نبوده؟

  در انتها بابت تاکید سوالم رو تکرار میکنم ، چه کارشناسی و چه به صورت غیر کارشناسی ، آیا بهتر نبود این پروانه ها صرفا به افراد داخل کشور و مردم خودمون داده میشد تا این مساله ی شکارکشی و جدالی که با عدم کارشناسی مناسب بین شکارچیان داخلی و محیطبانان عزیزمون شیوع پیدا کرده، و تنها به ضرر حیات وحشمون هست، کاهش پیدا میکرد؟

  پر طرفدار Thumb up 64 Thumb down 18

 10. گربه ایرانی می‌گوید:

  من اگر شکارچی بودم ،،، ترجیح میدادم بدون اینکه بخوام خودمو درگیر کاغذ بازی تو اداره کنم و کلی پول خرج کنم میرفتم شکار غیرقانونی میکردم وقتی قراره حیوانی کشته بشه و کم بشه از طبیعت فرقی نمیکنه پولی به خزانه دولت بره یا نه
  وقتی سازمان حفاظت محیط زیست این رویه رو داره دیگه نباید از این شکارچی ها و مردم انتظاری بیشتر از وضعیت فعلی داشت

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 6

 11. حسین می‌گوید:

  باسلام.به صداقت همه موارد فنی گفته شده از طرف سازمان محترم محیط زیست ایمان کامل دارم.اما مطلب مهم گفته نشده در خصوص حق قانونی شکارچیان بومی میباشد .به بهانه اینکه هر راس شکار چهارپا حدود ۷۰ میلیون تومان ارز وارد کشور میکند نباید از حق بحق شکارچیان داخلی چشم پوشی نمود.

  پر طرفدار Thumb up 69 Thumb down 19

  • زیتون می‌گوید:

   این وسط یکی غضنفر را بگیره…..دشمنان داخلی و خارجی با هم حمله کردن….امان از خنجری که از پشت در کمر کشورم فرو می ره…..ایران ۲۰۱۸ دوره نامردهای روزگاره….

   داغ Thumb up 16 Thumb down 25

 12. جوان می‌گوید:

  خیال میکنید با این صحبت ها میتونید مردم را قانع کنید ؟
  چند سالی مردم را از شکار محروم کردید جوانی را برای یک گنجشک وارد زندان کردید الان برای کفار در کشور اسلامی زمینه تفریح فراهم کردید ودرگیری واسترس را در طبیعت بوجود آوردید بعد نظر کارشناسی میدید !

  پر طرفدار Thumb up 81 Thumb down 19

  • امید می‌گوید:

   متاسفانه این روز ها همه افراد به مدد رسانه های مجازی در همه زمینه ها صاحبنظرند! از حفاظت گرفته تا پرنده شناسی و خزنده شناسی و قانون و ….
   دیدگاه های احساسی تا به امروز هیچ نفعی برای محیط زیست نداشته است. از شکار قانونی در همه جای دنیا به عنوان ابزاری برای حفاظت استفاده می شود. که منافع آن به حفظ مناطق و گونه ها برمی گردد. زمانی که اعتبارات ناچیزی برای حفاظت از حیات وحش در کشور تخصیص می یابد می توان از این پتانسیل استفاده نمود. معمولا درصدی از این پروانه ها نیز به جوامع بومی اختصاص می یابد و صرفا سهم شکارچیان خارجی نیست.

   پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 14

 13. دوست دار محیط زیست می‌گوید:

  باسلام،چرافصل شکار را برای مرداد تا اواسط مهر ماه انتخاب نکردید ؟
  مگر خودتان بیانیه صادر نکردید که در فصل بهار به مناطق حفاظت شده برای زادآوری حیوانات وارد نشوند؟
  چرا فقط شکار را محدود به شکارچیان خارجی نموده و به آنان پروانه شکار می دهید؟ ولی شکارچیان داخلی هیچ گونه اطلاعی از موضوع پروانه شکار ندارند!!!
  شکار حیوانات پیر از اصول حرفه ای و خوب می باشد ، درست، آیا بهتر نیست برای شکار حیوانات اینچنینی ، پروانه شکار را به آنهایی که بومی منطقه بودند اولویت داده تا از شکار بی رویه جلوگیری وخود نیز حافظ محیط زیست گردند؟
  با احترام به کارشناسی انجام شده توسط گروه اندیشمند،به عقیده بنده فصل بهار اصلا برای شکار هیچ حیوانی مناسب نمی باشد.
  بااحترام

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 6

 14. وحید می‌گوید:

  با عرض سلام
  خیلی ممنون از دیدبان محیط زیست که در این مورد اطلاع رسانی کردید ولی به قول دوستان با این همه کارشناس خبره چرا چند ساله که شکارچیان پرندگان را اذیت میکنند و فرصت سوءاستفاده را برای بعضی آقایون مهیا کردند ؟؟؟؟؟؟؟؟
  من کاری با شکارکشا ندارم ولی همه شکارچیا عاشق طبیعت هستند و از همه بیشتر از گونه های در معرض انقراض حمایت می کنند . هر سال به بهانه های مختلف جواز ندادند حتی برای دو تا سه پرنده !!!!!!!!!!!!!!!
  امیدوارم روزی فرا برسه که همه بتونن بصورت قانونی و بدون استرس برن شکار مثل سایر کشورها .

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 10

 15. کارشناس حیات وحش می‌گوید:

  کجای این خبرها نوشته شده پروانه شکار فقط برای خارجی هاست؟ پروانه برای شکارچیان بومی به قیمت یک میلیون تومان صادر میشود و برای سایر ایرانی ها و خارجی ها غیر از بومیان منطقه به قیمت رقابتی !! به نظرتون درسته پروانه به قیمت ارزان در اختیار تهرانی ها و به قول بعضی هاتون پولدارا و اقا زاده ها و یا خارجی ها قرار بگیره؟ این کار درستی بوده!! متولیی محیط طبیعی ایران در حال حاضر بهترین کشور هستند هم دلشون به حال محیط زیست میسوزه و هم تجربه و تخصص لازم رو دارند. سیاست فعلی سازمان صدور پروانه شکار هست و راهی بهتر از این اگر کسی سراغ داره بگه !! یه منطقه تو خراسان جنوبی محروم ٧٠٠ میلیون تومان پول گیرش میاد چند تا موتور سیکلت میتونه بخره؟ چقدر ابرسانی کنه؟ لطفا و خواهشا دقت کنید خبرها رو دقیق بخونید بعد قضاوت کنید

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 12

 16. سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

  سازمان مردم رو چی فرض کردین که این توجیهات رو میارین؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 14

 17. حسن سید موسوی می‌گوید:

  احسنت دوستان تجربه چندبن ده ساله نشانگر تخریب بی دلیل احساسی برخورد کردن و ممنوع مطلق کردن هرچیزی است
  انشالله برنامه های کارشناسانه سازمان محیط زیست در همه ابعاد ادامه خواهد یافت

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 11

 18. مژگان می‌گوید:

  ای کاش قبل از هر گونه اظهار نظری در کلیه موارد کارشناسی و تخصصی کمی مطالعه می کردیم و یا از افراد متخصص و بی غرض سوال می کردیم .من صدور پروانه شکار را صرفا و بی دلیل تایید نمی کنم ولی اینکه صدور پروانه توسط سازمان محیط زیست غیر کارشناسی و غیر علمی صورت گرفته باشد برایم جای تردید داشت .!!با حساسیت زیادی که سالهاست روی صدور پروانه شکار چهارپا وجود دارد نمی توانم باور کنم که این رویداد یک شبه و بدون کارشناسیبه وقوع پیوسته باشد.جوابیه سازمان محیط زیست تا حدود زیادی منطقی و علمی است.

  داغ Thumb up 15 Thumb down 22

 19. رشید می‌گوید:

  مردم و محیط بانان را بخاطر یک متهی یا پرنده به جان هم انداخته اند و کشتار راه انداخته اند حالا بخاطر ی مشت دلار شکار فروشی میکنند !
  این کار همیشگی شون بوده و شکارچیان را از حق شون دور کرده اند و همه شکارها را به پارتی دارها و خارجیهامیدادند و هزار داستان دیگر
  لعنت به پول پرست و پول پرستی .

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 7

 20. محمد حنفیه دنیکو می‌گوید:

  از دیدگاه بنده این اولین تصمیم درست سازمان طی سالهای اخیر بوده
  میانگین پروانه برای ۱۰ تا ۱۱ استان معادل قریب به ۱۰ پروانه برای هر استان با در نظر گرفتن میزان ۳۰ در۱۰۰ از تعداد فوق برای خارجیان هست که سازمان به راحتی میتوانست آنرا مرتفع کند چراکه در تعداد اعلام شده میبایستی تعداد شکارچیان دارای واجد شرایط برای گرفتن پروانه را مد نظر میگرفته و در عین حال متقاضیان خارجی
  حال سوال اینست …..
  آیا تعداد متقاضیان خارجی چه تعدادی بوده؟؟!!؟؟
  گمان میبرم همان تعداد اعلام شده و شاید هم کمتر
  اما باز خوب هست
  مشروط بر اینکه همانند سالهای گذشته پروانه های روزهای مخصوصا اولیه برای نورچشمیها صادر نگردد و همه در یک کشتی نشسته باشند و یک نوع جلیقه نجات داشته و شالوپی یکسان در اختیار داشته باشند
  امید دارم از این پس سازمان در کنار جامعه شکارچیان قرار گرفته تا همانند گذشته دست در دست هم به نگهداری و احیا محیط زیست و جانوران موجود در آن بکوشند
  چراکه شکارچیان اگر بیش از سازمان و مامورین قانونمند به طبیعت و جانوران عشق بورزند کمتر از آنها نخواهد بود و حساب آنها باید و باید از شکارکشها جدا گردد و این قدمی مهم از طرف سازمان هست
  در جاهایی صحبت از چرا و چگونگی صدور پروانه در بهار شد اما اگر موضوع اعلان در زمان درخواست و پروسه های اداری را در کنار هم قرار دهیم و پازل نطرح شده را کامل کنیم
  خواهیم دید که صدور و اقدام به شکار بعد از فصل بهار خواهد بود که تمامی بهانه ها را از دست مخالفین نامطلع به امر را خواهد گرفت
  بعنوان یک شکارچی قانونمند از این تصمیم سازمان حمایت میکنم
  با امید به روزی که پشت در پشت هم ایرانی زیبا و محیط زیستی با آرامش کامل در هر زمان همراه با قوانین کشوری و جهانی ایجاد کنیم
  با تشکر و توفیق
  دنیکو— محمد حنفیه

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 11

 21. علی کریمی می‌گوید:

  مسول عزیز بجای پروانه شکار پروانه پرورش بده که چندتن مشغول به کاربشن
  همش ایران را نابود کردید
  یکم آدم باشید نه اینکه همه چیزا از بین ببرید

  داغ Thumb up 12 Thumb down 22

 22. هادی می‌گوید:

  باید به شکارچی قانونمند احترام گذاشت
  باید پروانه شکار صادر بشه
  چون جلوی افراد بومیکه هر فصل که دلشون ی خواد به شکا حیوانات گرفته می شه
  وهزینه ای که از فروش پروانه بدست میاد برای افزایش معیشت محیط بان و تجهیز و بهتر کنترل کردن مناطق بهره مند شد
  این پرندگان مهاجر که همه ساله از کشور ما رد میشن وسازمان به بهانه انفولانزا پروانه صادر نمی کنه به ضرر سازمان هستش
  چطور کشور های همسایه مثل اذربایجان و روسیه و……بهترین بهره وری دارن
  شما اگه فیلم شکار غاز تو مملکتهای اروپایی نگاه کنید می بینید تو یک روز چقدر غاز قتل عام میشه
  ولی تو ایران ۲ تا سهمیه شکار هستش
  چرا ما باید اجازه بدیم این سرمایه ها از کشورمون رد بشن و ما بدون بهره برداری برای جلوگیری از دزدی افراد بومی و شکار کش استفاده نکنیم
  به امید مدیریت درست و بدور از احساسات

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 8

 23. مهدی می‌گوید:

  متاسفم برای این توجیهات
  پول می‌گیرید مجوز ورود به طرح ترافیک میدید پول می‌گیرید جواز شکار میدید آدم به فکر میره که واقعا همه چیز قابل خریده پول داشته باش هر کاری بکن؟
  اگر شکار هست چرا چند سال هست به شکارچیان داخلی جواز نمیدید و باعث اینهمه درگیری محیط بان و شکارچی ها شدید برای پول واقعا ارزش خون انسانها کمتر از پول بوده؟

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 11

 24. شهرام می‌گوید:

  من هم باور کردم . جریمه ها رو از شکارچی های ایرانی گرفتید پول جواز مال اجنبی مال شما.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 4

 25. فرشاد می‌گوید:

  باسلام خدمت عزیزان
  متاسفا نه یا نمیدونیم و یا خودمون رو به ندونستن میزنیم و همه هم ادعاى فضل و دانش دارن و احساسى برخورد و خود را کارشناس میدانند
  حتما سازمان و کارشناسان مربوطه به این نتیجه رسیدن که باید پروانه شکار صادر شود بعد از ۵ سال و باید به این دستورالعمل احترام گذاشت و دخالت بیمورد هم نکرد

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 15

  • زیتون می‌گوید:

   اره دقیقا امسال که خشکسالی تمام شده و مراتع ایران موج میزنه از علف…..احتمالا کارشناسی این موضوع هم توسط احضار روح صورت گرفته که با چوب ماهیگیری تو کویر مرکزی میرفته ماهیگیری…..مارو چی فرض کردی….
   کلاه گشاد برجام باعث شده فکر کنید با گله گوسفندها طرفید…..سخت در اشتباهی بمب هیدروژنی نیازی به اورانیوم نداره(این قسمتش رجزخوانی بود)……

   داغ Thumb up 10 Thumb down 15

 26. محسن می‌گوید:

  درود بر دیدبان محیط زیست و سپاس از تلاش ها و زحمات شما عزیزان.
  در مورد جوابیه سازمان محیط باید عرض کنم که ایشان تلاش دارند عذر تقصیر خود را به نحوی توجیه کنند.
  تنها مثالی عرض می کنم؛ ایشان میفرمایند مجوز شکار با بررسی کارشناسانه صورت گرفته و در زمان زایمان از اواخر اسفند تا اواسط تابستان می باشد. بنده در اواسط اسفند هنگام سفر به فرانسه در فرودگاه امام ۷ نفر شکارچی فرانسوی را مشاهده نمودم که در حال برگشت به فرانسه بودند. آنها مدت یک هفته در ایران مشغول شکار بودند. این برای بنده و دیگر افراد مسقر در هواپیما بسیار عجیب به نظر رسید.
  آیا در اواسط اسفند چهارپایان باردار نیستند…!؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 12

 27. آرش اینانلو می‌گوید:

  در تمام کشورهایی که حیات وحش مورد علاقه توریستهای شکار وجود دارد پروانه هم برای توریستها و هم برای داخلیها داده میشود که امسال هم در ایران چنین است یعنی شکارچیهای ایرانی هم تقاضای خود را ارائه داده اند از جمله خود بنده. اما مشکل کار جای دیگریست، دوستان مخالف شکار و اغلب احساساتی ما بدون اینکه راجع به وعده های غذایی روزانه خود فکر کنند که حتی گیاهخواران هم جان میگیرند چون گیاهان هم جان دارند، به جای اینکه فکر کنن شکار جزو حقایق موجود در جهان است، به جای فکری برای مدیریت درست در این امر بکنند سعی در پاک کردن صورت مسئله که همان ممنوعیت مطلق شکار است میکنند، ضمناً اگر صحبت از وعده غذایی وگیاهخواری شد خواهش میکنم این استدلال را نیاورید که اینها آفریده شدند برای استفاده، خیر همین گوسفند و بز همان قوچ وکل وحشی بودند که نیاکان استثمارگر ما آنها را از زیستگاههای بهشتی خود به اسارت آوردند تا به نیت بریدن سرشان از بره گی آب و علف به آنها بدهند و ما هم در قصابی یا رستوران اصرار برای خوردن و به نیش کشیدن کباب بره داشته باشیم. به هر حال به نظر من به این مقوله باید منتطقی نگاه کرد نه احساساتی.

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 12

 28. صریح می‌گوید:

  چه جملات مودبانه و زیبایی
  لطفا بفرمایید محصول کار شما چه کمکی به محیط زیست میکند؟
  انجام شکار با چه هدفی و برای چه کسانی است ؟

  داغ Thumb up 8 Thumb down 28

 29. وحید می‌گوید:

  این متن توجیهی است ولاغیر،
  شکارچی ها نرو ماده را تفکیک میکنن؟ یا بعد شکار ، وقتی دیدن ماده هست ، به حیوان نفس مصنوعی میدهند.????!!!!
  حیات وحش نیاز به تنفس دارد،
  لطفا منابع مالی حیات وحش را از جاهای دیگر تهیه کنید.
  الزاما هر سال نباید از راه فروش مجوز منابع تانین کنید.

  داغ Thumb up 8 Thumb down 32

 30. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  در مورد صدور این پروانه ها که مسلما کار کارشناسی روش صورت گرفته باید بگم که در صورتی که وجوه دریافتی از فروش پروانه ها در جای درست هزینه بشه خیلی هم خوبه . کدوم شکارچی ایرانی حاضره واسه یه پروانه هفتاد میلیون پول بده . خیلی از مناطق رو رفتم و دیدم که پیکاپ های سازمان به خاطر نداشتن بنزین باتری قطعات و … مدتهاست که از کار افتاده و این سرمایه عظیم میتونه کار رو راه بندازه و فکر میکنم تعدادی از پروانه ها هم به شکارچیان ایرانی داده میشه . بهتره که منطقی باشیم و بی خودی و بدون مطالعه رگ گردن رو متورم نکنیم این تصمیم یکی از معدود تصمیمات سازمانه و شکار حیوون نر پیری که باید در طبیعت بر اثر کهولت سن از بین بره نه تنها به زاد اوری کمک میکنه بلکه با پولی که وارد چرخه میکنه میتونه جلو شکار کشی رو بگیره

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 9

 31. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  اصلاحیه معدود تصمیمات درست سازمان

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 9

 32. ققنوس می‌گوید:

  اکنون که حس مسئولیت و قانون مداری در سازمان موج میزند، لازم است در ادامه این مسئولیت پذیری که واقعا همه علاقمندان به محیط زیست را تحت تاثیر قرار داده، درآمد حاصل از محل فروش مجوزها و نحوه هزینه کرد بطور کاملا شفاف منتشر شود.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 5

 33. رضا می‌گوید:

  سازمان حفاظت محیط زیست: شما اساتید و متخصصان را از کجا میارید که در همه کارهای شما هستند و هیچ کس هم آنها را نمیشناسه؟؟
  اگر همین مساله حل بشه، خیلی از ابهامات همه ما برطرف خواهد شد؟
  آیا متخصص و استادی هم هست که با سیاست های محیط طبیعی سازمان محیط زیست سازگاری داشته باشه؟؟

  داغ Thumb up 15 Thumb down 15

 34. رضا می‌گوید:

  ظاهرا دستاورد دو معاون اخیر محیط طبیعی سازمان محیط زیست بیشتر صدور جوابیه ها بوده و محیط طبیعی بیشتر خودش رو مکلف و متعهد به جواب جوابی می داند تا انجام کار کارشناسی !!

  داغ Thumb up 13 Thumb down 11

 35. سجاد می‌گوید:

  جوابیه می خوایم چکار؟
  کدوم کارشناس دلسوزی میاد حکم میده به قتل و عام جانوران حمایت شده؟
  فقط آدمایی می تونن این پروانه شکارو صادرکنن که ملاکشون نابودی حیات وحشه و پول و در ارجحیت میدونن.
  اونم واسه کی؟ اجنبی روس
  واقعا متاسفم.

  داغ Thumb up 28 Thumb down 28

 36. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  این توجیهات پیش درآمدی است برای صدور پروانه شکار گوشتخواران بزرگ در آینده نزدیک. خرس , گرگ , شاید حتی پلنگ. شکار گوشتخواران جذاب تره!!! و پول بیشتری میدن خارجیا. برای اونم سازمان توجیه داره برای فریب مردم

  داغ Thumb up 17 Thumb down 22

 37. مجید می‌گوید:

  جای تعجب ندارد

  مساله این است که خارجی دلار می دهد و ایرانی ریال

  بنابراین مشکل صادر نشدن پروانه برای شکارچیان ایرانی کمبود گونه ها ، در معرض انقراض بودن آن ها و غیره نیست
  بلکه مساله این است که ایرانی ها به اندازه ی خارجی ها پول نمی دهند ؛ یعنی ندارند که بدهند !

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 4

 38. امیر حامد عربیان می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
  اینجانب یکی از علاقه مندان محیط زیست که مدت نزدیک به ۳ دهه از عمر خودم رو در طبیعت ایران بودم و در این مدت تجربیات
  ارزشمندی را در مناطق مختلف کشور به دست اوردم
  نظر به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی امر شکار صید در کشور میباشد و صدور پروانه از وظایف ای سازمان است
  و اینکار به صورت کار شناسی دقیق انجام شده و از آن جایی که پول آن برای اولین بار در تاریخ محیط زیست صرف مناطق صدور پروانه
  و محیط بان در همان منطقه میگردد و از آنجایی که ما در کشور بیش از یک ملیون دارنده سلاح شکاری مجاز داریم که اقلا نیمی از آن ها این مدت پنج سال ممنوعیت شکار را از سوی سازمان به طور قانونی رعایت کردند و حق این افراد را نمیشه نادیده گرفت و درصورت نادیده گرفتن طبعات بدتری از جمله زد خورد بین محیط بان و شکارچی و تخلفات شکار را شاهد خواهیم بود
  لذا با عنایت به اینکه در حال حاضر ما در مناطق تحت حفاظت سازمان به شدت کسری بوجه داریم و از جمله بحران بی آبی در سال جاری شدید است و فقط در هر منطقه تعدادی اندکی حیوانات نر پیر که از چرخه باروری خارج شدند شکار میشوند
  با این تصمیم درست و کارشناسی شده سازمان محیط زیست موافقم
  امید وارم که جنبه های مثبت این تصمیمات را دوستان عزیز مدنظر داشته و بدانند که سازمان محیط زیست و مدیریت زیر مجموعه آن اداره شکار و صید طی دوسال کار کار شناسی شده بر روی این موضوع نسبت به صدور پروانه شکار اقدام نموده است

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 13

 39. کمال می‌گوید:

  سلام بنظر من این اقدام سازمان از دو منظر مختلف باید بررسی کرد اول مدیریت جمعیت حیات وحش : بدلیل ممنوعیت چند ساله جمعیت مناطق اضافه شده و دربعضی از مناطق نسبت جنسیتی انها بهم خورده و تعداد حیوانات نر از ماده ها بیشتر شده ، همچنین با توجه به.فقر مراتع با افزایش جمعیت حیوانات به حاشیه روستاها و مناطق همجوار میرن و باعث انتقال بیماریهای دامهای اهلی به وحوش میشن و یا بدست شکارکشها. کشته میشن ضمنا با وجود نرهای کهنسال در گله ها جوانها فرصت جفت گیری ندارند و بتدریج ژنهای معیوب غالب خواهد شد لذا دخالت سازمان در مدیریت جمعیت انهم با صدور مجوز برای نرهای کهنسال نه تنها اشکالی ندارد بلکه بسیار هم خوب است ضمن اینکه این حیوانات حداکثر ١٢ سال زندگی خواهند کرد ، و اما از بعد اقتصادی فروش پروانه با قیمت بالا به اتباع خارجی یا ایرانی هم بعنوان یک راهکار موقت برای تقویت بنیه مالی مناطق و ارتقا سطح حفاظتی مناطق کار درستی بوده ما شاهد هستیم سازمان بودجه خرید تجهیزات انفرادی محیطبان ها بزحمت فراهم میکند ولی با این روش با فروش ده عدد پروانه رقم هنگفتی نصیب منطقه میشود که میتواند اثر بسزایی در بهبود شرایط حفاظتی ایجاد کند ضمن اینکه طبق اخرین امار جمعیت حیات وحش مناطق چهارگانه. حدود ١۵٠ هزار راس براورد شده که در بدترین شرایط سالیانه حداقل ۴٠ هزار راس زاداوری خواهند داشت که اکثریت این موالید و جمعیت مازاد از مناطق خارج و یا کشته میشوند لذا اگر سالیانه ١۵٠٠ پروانه هم صادر شود تنها معادل یک درصد از کل جمعیت است در حالیکه سالیانه بیش از ٣٠٪؜ موالید اضافه میشود و هیچ تاثیر منفی بر جمعیت حیات کشور نخواهد داشت ، لذا این تصمیم جسورانه سازمان منطقی و قابل دفاع است ولی وجه مالی ان نباید تبدیل به یک رویه شود.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 8

 40. مهدی می‌گوید:

  تمام این صحبتها گیریم درست که پروانه شکار دادن
  همین به اصطلاح کارشناسان بگن چطور میشه یه گله بزرگ پرنده از سیبری پامیشن به سمت جنوب حرکت میکنن و همه کشورهای تو مسیر شکارشون میکنن ولی به ایران میرسن آنفولانزا دارن و میگن باعث مرگ میشه؟
  و در ضمن اگه اینجوره چرا در فریدونکنار اونهمه شکار میشه فروخته میشه و دور از جون هموطنان کسی هم طوریش نمیشه
  دوستان عذر میخام اینا گروه شکارچیان را فکر میکنن خنگ هستن در صورتی که خنگ خودشونن
  لطفا کارشناس محیط زیست توضیح بده.

  پر طرفدار Thumb up 50 Thumb down 8

 41. محیط بان می‌گوید:

  بازم دم خانم ابتکار گرم، کلانتری …. !

  داغ Thumb up 5 Thumb down 17

 42. پیمان می‌گوید:

  دیگه خیانت به محیط زیست اشکارا شده.تا الان مخفی بود باز دردش کمتر بوده ولی ببین اقایان نا مسول دارن چی میگن.کدوم کارشناس وجود شکارچی تو منطقه حفاظت شده رو تایید کرده؟دیگه بقیه مسایل پیشکش.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 7

 43. مرتضی باقری زاده می‌گوید:

  با درود.
  واقعا جای تاسف دارد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>