سازمان حفاظت محیط زیست دغدغه ای برای حفاظت از حیات وحش ندارد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه ظرفیت شکار در هیچکدام از مناطق کشور وجود ندارد، گفت: متاسفانه درآمد حاصل از صدور مجوز شکار یک دهم ضرر و زیان ناشی از صدور مجوز نیست.

ظرفیت شکار در هیچکدام از مناطق کشور وجود ندارد

عباس پاپی زاده در گفت و گو با خانه ملت، در واکنش صدور مجوز شکار برای اتباع و شکارچیان خارجی در برخی مناطق کشور، گفت: در شرایط فعلی با توجه به پتانسیل ها در هیچکدام از مناطق کشور ظرفیت شکار وجود ندارد.

سازمان حفاظت محیط زیست دغدغه ای برای حفاظت از حیات وحش ندارد

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، افزود: قرار بود سازمان حفاظت محیط زیست اقداماتی را در شکارگاه ها انجام دهد در صورت افزایش زادآوری و موالید و رسیدن جمعیت حیات وحش به حد استاندارد مجوزهای محدودی برای شکار صادر شود اما تاکنون این مهم تحقق نیافته و جمعیت حیات وحش به حد معقولی نرسیده است.

وی با انتقاد از اینکه محیط زیست دغدغه ای برای حفاظت از حیات وحش ندارد، تصریح کرد: این دستگاه باید شفاف سازی  و در قالب گزارشی مشخص کند که تاکنون درآمد حاصل از صدور مجوز شکار برای اتباع خارجی به چه میزان بوده است؟

میزان درآمد حاصل از صدور مجوز شکار به هر میزانی هم که باشد سازمان حفاظت محیط زیست نباید در فصل زادآوری مجوز شکار صادر کند زیرا متولی حفاظت از حیات وحش سازمان محیط زیست است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه محیط زیست باید به فکر بهبود وضعیت حیات وحش باشد نه درآمدزایی از طریق مجوز شکار، گفت: به شرطی که بخش خصوصی در برخی مناطق با استفاده از روش های مصنوعی و طبیعی نسبت به تکثیر، احیا و ازدیاد نسل گونه های جانوری اقدام کند می توان به صورت کنترل شده و محدود به موضوع صدور مجوز شکار ورود کرد و سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ وجه نباید به فکر درآمدزایی از این مسیر باشد.

پاپی زاده یادآور شد: محیط زیست به جای چنین اقداماتی باید با برنامه ریزی منسجم و مناسب از ظرفیت بخش خصوصی برای احیای گونه های نادر جانوری و در معرض انقراض استفاده کند.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در برخی موارد شکار بیش از مجوزهای داده شده صورت می گیرد و قابل اثبات نیست، افزود: ضرر ناشی از این اقدام چندین برابر مبلغی است که از طریق صدور مجوز شکار به دست می آید و در واقع درآمد حاصل از مجوز حتی یک دهم هم نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: صدور مجوز شکار به روش فعلی اشتباه است و مخالف آن هستم و باید ضابطه مند شود.

+44
-75
  

13 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  وحوش نر و پیر هم می توانند خوراک درندگانی مانند پلنگ و گرگ شوند و می تواند باعث حفظ آنها و همچنین کاهش حمله وحوش گرسنه، به دامهای اهلی شود که باعث دشمنی دامداران و دام گذاری و …. میشود ؛ فلذا شکار آنها در بسیاری از جاها فعلا مناسب نیست.
  همچنین محیط زیست در حال حاضر روی آب و مسایلی متمرکز شده که در دست س ح م ز نیست.
  موقعی که کشاورزی گسترده آبی آن هم با روشهای سنتی که به درد بیابان!!! نمی خورد، را توسعه می دهیم طبعا دچار بی آبی می شویم. یا از بین بردن جنگلها و پوشش گیاهی به ویژه در شیبهای تند پنجاه شصت درجه را با تولید ذغال و دامداری بیش از حد و دیگر کارهای غیراصولی نابود می کنیم فرو نرفتن آب در زمین و وقوع سیل و فرسایش خاک که سهل است، با یکی دو ساعت بارندگی خاک سنگین شده و می ریزد و سیل گل راه می افتد و فقط باید کلی هزینه لودر و کامیون برای تخلیه گل و لای از شهر و خیابان کرد.

  داغ Thumb up 17 Thumb down 28

  • شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

   والا گرگ و پلنگ زرنگ تر این حرفها هستند که دنبال نر پیر برن که یه متر شاخ رو سرشه و با یه ضربه اش میتونه اسیب بهشون بزنه گوشت ترد و نرم میش و بز و بره و بزغاله و شکار بی دردسر اونا رو ترجیح میده

   پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 12

 2. مهدی می‌گوید:

  سلام.این اقای نماینده از کجا میدونه که ظرفیت برای شکار وجود ندارد؟ز
  خودش رفته سرشماری؟زیا اسم کارشناسانی را که این اطلاعات را به او دادند بگوید.
  این اقا چقد از زندگیش رو در کوه ها و بیابان ها گذرونده؟
  همه مخالفان شکار یه جور حرف میزنن و نظر میدن.اینکه شما و امثال شما از یه چیزی خوشتون نمیاد دلیل نمیشه که بخواین همه چیز رو سوال ببرید البته با نظرات و دیدگاه های کاملا غلط. سازمان خودش کارشناس و داره و مخالفان به حق احساسی شکار لطف کنن کاسه داغ تر از اش نشن.

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 13

  • حقوق دان می‌گوید:

   چشم ما خفه می شیم!
   سازمان هم مجوز بده و شکار چیان طبیعت رو به رگبار ببندند!

   داغ Thumb up 12 Thumb down 23

  • شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

   زنده باد حرف حساب

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 4

  • خورشید می‌گوید:

   دوست عزیز
   طبیعت و حیات وحش متعلق به سازمان و مثلا کارشناسانش نیست که اگر کس دیگری بخواد در این مورد نظر بده اسمش بشه کاسه ی داغ تر از آش!
   این نعمت ها متعلق به تمام ایرانیان هستش و همه حق دارن در مورد مراقبت و چگونگی حفاظتش نقد و نظر داشته باشن! و ما مخالفین شکار با جدیت تمام به این مخالفت ادامه میدیم و این تلاش هرگز متوقف نمیشه تا روزی که رسم زشت و غیرطبیعی کشتار حیوانات بخاطر تفریح به طور کامل منسوخ و ریشه کن بشه!
   حالا چه با زبون خوش و فرهنگ سازی و چه با مجازات و تنبیه قانونی و قضایی …

   داغ Thumb up 7 Thumb down 30

  • محمد می‌گوید:

   آقایون شکارچی هم با کمک محیط زیست این پنج درصد حیاط وحش باقیمونده رو نابود کنن ماهم حرف نزنیم.
   آمار میگه بعد دهه پنجاه یعنی همون منظور ۱۳۵۷ حیات وحش ایران از یک میلیون و سیصد یا چهارصد هزار به حدود صد یا بقول آقایان محیط زیست در خوشبینانه ترین حالت صدو پنجاه هزار هست.
   این وضعیت باید حل بشه چه با قانون و فرهنگ و چه با جریمه و زندان.
   همه چی رو با این به اصطلاح کارشناسی نابود کردن.
   جایی هم نیست نظارت بکنه.
   تشکر بی نهایت هم از دیده بان محیط زیست http://www.iew.ir گاهی روزی سی بار سایتو نگاه میکنم که اخبار خوب برسه.
   تشکر که از معدود صداهای محیط زیست ایرانید.
   اگر لازم بود نظر رو تایید نفرمایید فقط جهت تشکر از سایت نوشتم شاید باز باعث بحث بی نتیجه بشه.
   درک میکنم مشکلات و شرایط محیط زیست بسیار بیشتر از این حرفهاست.
   ممنون که این سایت هست.
   ممنون که هنوز خیلی دلشون برای محیط زیست این کشور میسوزه.
   طرف مقابلم اونقد زیادن که خودشون از خودشون متشکرن. کارشناسم هستن.
   بازم تشکر و سپاس از دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران.

   داغ Thumb up 7 Thumb down 14

  • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

   شما از کجا امار گرفتی که الان وقت شکاره اقای کارشناس؟؟؟.شما هم دو بار کوه و جنگل نرفتی و اگر رفتی نتونستی اوج فاجعه حیات وحش ایرانو ببینی.

   داغ Thumb up 5 Thumb down 8

 3. لاچین می‌گوید:

  متاسفانه تو کشوره ما دارن هرچی قابله فروش هست را مفت میفروشند خوب سازمان محیط زیست هم میخواهد از دیگران عقب نیوفته خدای نکرده.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 9

  • شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

   یه بار که یه تصمیم درست تو این مملکت گرفته شده همه شدن کارشناس . اصولا ما عادت داریم که بگیم میدونیم من نمیدونم کجای ایران برج چهار فصل زاد اوری هست بزو میشا زاییدن و نرا هم جدا شدن تو تموم شکارگاهها . ضمنا بخش زیادی از این پروانه ها مربوط به شکارچیان وطنی بود که سالهاست تفنگشون تو کمده و خودشون دلسوزانه دارن تو مناطق خودشون کار شکاربان رو انجام میدن

   پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 8

 4. فرهاد می‌گوید:

  آقای کلانتری یه مدیره که حتی حال اظهار نظر کردنم نداره.
  باید استعفا بده یا اخراج شه که یه مدیر دلسوز و لایق جاشو بگیره.
  روحانی با این انتخابش منو واقعا نا امید کرد. خانم ابتکار خیلی بهتر بود

  داغ Thumb up 8 Thumb down 21

  • مهدی می‌گوید:

   نه خیر دوست عزیز مدیریت مخرب دکتر ابتکار رو هم دیدیم!دکتر کلانتری میگه در هر زمینه متخصصان و کارشناسان واقعی باید نظر بدن نه کسانی که فقط بلدن لبخند بزنن و رویاپردازی کنن یا کسانی که کلا فقط تابع احساسات نازک نارنجیشون هستن و چند روزه خودشون رو کارشناس حیات وحش میبینن و نظر میدن

   پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 6

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>