سازمان محیط زیست حیات وحش را فدای منفعت طلبی خود کرده است / باید در ساختار تشکیلاتی سازمان تغییراتی ایجاد و اصلاح شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر لزوم عزل رییس سازمان محیط زیست، گفت: فردی باید در راس سازمان قرار گیرد که مهمترین دغدغه‌اش حفظ محیط زیست باشد. محیط زیست حیات وحش را فدای منفعت طلبی خود کرده و بخشی از درآمد خود را از طریق صدور مجوز شکار و قتل و عام حیات وحش تامین می کند.

عباس پاپی زاده در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه معضلات بیشمار محیط زیست بیانگر این است که باید در ساختار تشکیلاتی سازمان حفاظت محیط زیست تغییراتی ایجاد و اصلاح شود، گفت: متاسفانه موافقت کلانتری با امور غیرکارشناسی مانند صدور مجوز شکار، راه اندازی قرق‌های اختصاصی، فروش مجوز شکار به گردشگران خارجی، مجوز انتقال آب و سدسازی و همچنین حمایت از محصولات تراریخته نشان می دهد در کلانتری تعصبی نسبت به محیط زیست کشور وجود ندارد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه رییس سازمان حفاظت محیط زیست مقابله و مبارزه با عوامل تخریب‌کننده محیط زیست را وظیفه خود نمی داند و در این رابطه به صورت منفعل عمل می‌کند، افزود: محیط زیست باید از دولت جدا شده و به صورت مستقل فعالیت کند تا بتواند از عوامل مخرب محیط زیست و انجام پروژه‌های دولت که تهدید کننده محیط زیست است جلوگیری کند.

پاپی زاده با بیان اینکه در پروژه‌های عمرانی پیوست های زیست‌محیطی رعایت نمی‌شود، ادامه داد: مسئولان محیط زیست در این رابطه مماشات، مصلحت‌ اندیشی و ملاحظه‌کاری می کنند و این مهم نزد آنها از اهمیت کافی برخوردار نیست.

دولت بزرگترین عامل مخرب محیط زیست است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه دولت بزرگترین عامل مخرب محیط زیست است، تصریح کرد: متاسفانه ۳۶۰ دشت آبی از مجموع ۶۱۰ دشت آبی کشور از بین رفته و وضیعت دشت های کشور بحرانی است و دیگر امکان برداشت آب وجود ندارد.

مسئولان محیط زیست نظارتی بر تصمیمات وزارت نیرو ندارند

وی با تاکید بر اینکه سطح سفره های زیرزمینی از خط قرمز عبور کرده است، گفت: پیوست های زیست محیطی در ۱۰ درصد سدها رعایت نشده است: این نشانه این است که مسئولان محیط زیست نظارتی بر تصمیمات وزارت نیرو ندارند و قواعد زیست محیطی را الزامی نکرده اند.

اغلب تالاب های کشور به کانون ریزگرد تبدیل شده اند

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه اغلب تالاب های کشور به کانون ریزگرد تبدیل شده اند و گسترش ریزگردها افزایش مهاجرت و بیماری ها را به دنبال داشته است، افزود: ریزگرد از بزرگترین پدیده های زیست محیطی تاریخ ایران است؛ متاسفانه تالاب هورالعظیم که پوشش گیاهی بسیار فشرده داشت و اشتغال‌زایی مناسبی را برای ساکنان منطقه داشت در حال حاضر در آتش سوء مدیریت می سوزد و محیط زیست هیچ گونه اقدامی برای بهبود آن نکرده است.

پاپی زاده با بیان اینکه وضعیت تالاب و دریاچه های هورالعظیم، جازموریان، بختگان، هامون، ارومیه و گاوخونی بحرانی است، یادآور شد: سدسازی‌ها و بی توجهی به حقابه وضعیت بحرانی تالاب‌ها را رقم زده این در حالی است که رییس سازمان محیط زیست تاکنون تلاشی برای پیگیری حقابه تالاب‌های بین المللی نداشته است.

محیط زیست حیات وحش را فدای منفعت طلبی خود کرده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه اغلب مناطق کشور درگیر چالش‌های زیست محیطی هستند، گفت: میزان چالش ها به اندازه‌ای است که کنترل آنها با بودجه های دولتی به هیچ وجه امکان پذیر نیست؛ چنین هزینه‌هایی سنگینی را سازمان حفاظت محیط زیست با مماشات، عدم نظارت و پیگیری مطالبات زیست محیطی متوجه کشور کرده بنابراین افراد سیاسی در این راس این مجموعه نمی توانند برای محیط زیست کشور مثمرثمر باشند زیرا تصمیم گیری سیاسی را جایگزین تصمیمات کارشناسی می کنند.

وی با انتقاد از اینکه وضعیت گونه های نادر جانوری بحرانی است و محیط زیست هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت آنها نداشته است، تصریح کرد: محیط زیست حیات وحش را فدای منفعت طلبی خود کرده و بخشی از درآمد خود را از طریق صدور مجوز شکار و قتل و عام حیات وحش تامین می کند.

پاپی زاده افزود: محیط زیست نباید به دنبال درآمدزایی باشد بلکه وظیفه اش حفاظت از محیط زیست است. انتظار می رود فردی در راس این سازمان قرار گیرد که مهمترین دغدغه‌اش حفظ محیط زیست باشد و اهمیت محیط زیست را درک کرده تا خود باعث بحرانی‌تر شدن شرایط و وضعیت محیط زیست کشور نشود.

رییس و مسئولان محیط زیست حامی محصولات تراریخته هستند

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه کشورهایی که خود تولیدکننده محصولات تراریخته هستند استفاده از این محصولات را ممنوع کرده‌اند، ادامه داد: در ایران رییس و مسئولان محیط زیست حامی محصولات تراریخته هستند و این جای تاسف دارد زیرا این محصولات آسیب های زیانباری را برای سلامت انسان و محیط زیست به همراه دارد.

+633
-1849
  

18 دیدگاه

 1. کفتار راه راه۱ می‌گوید:

  تمام مشکلات طبیعت کشور به علت خواستن تغییر شکل طبیعت به اهداف و طرحهای غیر کارشناسی و چندبرابر ظرفیتی و کوتاه مدت می باشد. برای مثال قرار نیست ما کویر را سبز کنیم بایستی از همان کویری ناحیه درآمد کسب می کردیم نه اینکه هندوانه بکاریم و چاهها را تخلیه کنیم. یا دریاچه را خشک کنیم و جای آن چغندر بکاریم. یک مثال دیگر اگر ما بخواهیم یک دانه گیاه یا درخت بکاریم، باید حداقل زمین را نرم کنیم بعد دانه را زیر خاک کنیم و چند وقت نگذاریم علف خواران آن را بخورند۰ حالا چطور توقع داریم در جنگلها و حتی مراتع چهار پنج برابر ظرفیت دام وارد کنیم که زمین کف جنگل را بکوبند مگر دانه و آب در زمین فرو می رود که سبز شود. تازه هرچه نهال روییده و حتی پوست درختان را احشام می خورند و برگهای تازه وسرشاخه ها که غذای درخت را تامین می کنند برای تعلیف دام بریده می شود بعد می گوییم جنگلها چرا خراب شده اند. بنا به اظهار کارشناسان کمتر از بیست درصد (برای جنگلها ۱۳ درصد) این مشکلات ناشی از تغیرات اقلیمی و خشکسالی و آفات و امثالهم است. حالا چندین برابر هرچه در آورده ایم را بایستی صرف مهار این مشکلات مانند ریزگردها و فروچاله ها و خرابی راهها و تاسیسات، سیل و کم آبی، انتقال آب و نظایر آن کنیم. تبعا دیگر با این تورم و سایر مشکلات با این پول کارگر و ماشین آلات و غیره مگر می شود طبیعت را احیا کرد. اما یک راه ارزانتر وجود دارد. بایستی نخست اصول و قوانین طبیعت را پذیرفت و از این اسباب و روشی که خداوند قرار داده بهره گرفت. ببینید ما در طبیعت گراز داریم که مفت و مجانی زمین را شخم می زند یا سنجاب دانه می کارد و یا چهارپایان و خرس و پرندگان که بذرافشانی می کنند و دانه ها را جابه جا می کنند و آفات را می خورند حالا همین گراز و گوزن و غیره اگر زیاد شوند، می شوند آفت و به گوشتخواران مثل پلنگ و گرگ و ببر نیاز خواهد بود. مثلا در کشورهای غربی که گوشتخواران مانند گرگ و پلنگ را از بین برده اند تعداد گوزن و شوکا و گراز میلیونی شده و برای این دو دلیل مجوز شکار می دهند (نه صدتا کل و قوچ با بودن گرگ و کفتار و پلنگ موجود در کشور که مجوز نمی دهند و مقایسه درستی نیست). حالا لازم است تعداد دامها بسیار کمتر شود و حتی المقدور دامها از جنگل تخلیه شود و اگر فعلا امکان پذیر نیست جنگلها را به صورت دوره ای و چرخشی و نوبتی چند سال قرق کرده تا در جنگلها زادآوری و جوانسازی رویش و بزرگ شدن نهال صورت گیرد.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 7

 2. DORNA می‌گوید:

  همه فعالان محیط زیست لطفا توجه داشته باشند آلمان در دنیا از نظر زیست محیطی کشوری پیشروست در استفاده از انرژی های پاک و تجدیدپذیر، در مکانیسم پیشرفته بازیافت، در استفاده از مواد و مصالح دوستدار محیط زیست در صنعت و ساختمان و…

  همه اینها با پشتوانه حزب قدرتمندی با اهداف زیست محیطی به پیش رفته است، حزب سبز آلمان…

  واقعیت این است که در دنیای امروز منافع اقتصادی سبب نابودی محیط زیست می شوند و مهمترین راه چاره سیاستمدارانی هستند که سواد، دانش و دغدغه زیست محیطی دارند…

  بنابراین در شرایط فعلی باید نام هایی مانند علی ابراهیمی، عبدالکریم حسین زاده، عباس پاپی زاده رحمت الله حافظی و افرادی مانند آنها را شناخت و از حضورشان در پارلمان و تشکیلات برای راهبرد منافع زیست محیطی بهره برد.

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 37

  • کوروش می‌گوید:

   دقیقا نکته همین جاست دوستان دلسوز محیط زیست نیستند اگر بودند با انواع طرحها به بهانه اشنغالزایی و اقتصادی محیط زیست جانوری رو به نابودی نمیکشوندن ، این ژست مخالفت با شکار هم فقط برای انحراف اذهان مردم است برای جمع کردن رای همین.

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 4

 3. میر شکار می‌گوید:

  (محیط زیست حیات وحش را فدای منفعت طلبی خود کرده و بخشی از درآمد خود را از طریق صدور مجوز شکار و قتل و عام حیات وحش تامین می کند).فقط یاد آوری :برای ۱۸۰هزار راس کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر و گوزن چند مجوز شکار صادر شده؟
  تنها ۱۰۵ عدد مجوز شکار اونهم تروفه های نر بالای ۹ سال با توجه به نسبت جمعیتی بالای چهار پایان نر نسبت به ماده.

  داغ Thumb up 53 Thumb down 64

 4. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  فکر می کنم برای سازمان حفاظت محیط زیست یک اداره قوی با تصمیم گیری داخلی و مستقل با استفاده از مدیر علاقه مند و دانا، آگاه و همچنین سرحال و پرانرژی بتواند بهتر کارها را پیش برده و به نتیجه برساند و از اداراتی مانند وزارتخانه که مدام زیر فشار و خواسته های گوناگون است بهتر معضلات زیست محیطی را حل کند و همچنین بسیاری از مشکلات در دست س ح م ز نیست و اداراتی نظیر وزارت نیرو، کشاورزی و صنایع و شهرداری ها و غیره مقصر می باشند.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 5. احمدی می‌گوید:

  هر فردی در راس این سازمان قرار بگیره برای حفظ میز و صندلی خودش کمابیش همین راه را میره

  داغ Thumb up 18 Thumb down 18

 6. پژوهشگر می‌گوید:

  نماینده محترم جناب پاپی زاده
  با سلام و احترام؛
  پیرو فرمایشات فوق در ذهن بنده چند سئوال نقش بسته که پاسخگویی به آنها مزید امتنان خواهد بود:
  ۱٫ فرمودید:محیط زیست حیات وحش را فدای منفعت طلبی خود کرده و بخشی از درآمد خود را از طریق صدور مجوز شکار و قتل و عام حیات وحش تامین می کند.
  سئوال : مسئول تصویب بودجه ناچیز سازمان حفاظت محیط زیست کیست؟
  چرا باید ارگان مهمی مانند سازمان حفاظت محیط زیست با کمبود بودجه مواجه باشد؟ مسئول کیست؟
  ۲٫ چرا سازمان محیط زیست که در تمامی دنیا حق ” وتو بعنوان مهمترین ارگان و نهاد دولتی را در تصمیمات کلان کشور دارد
  در کشور مایکی از سازمان‌های ضعیف است؟
  ۳٫ مسئول ساخت نیروگاهها، سد های بدون کارشناسی و بهره‌برداری از منابع آبی زیز زمینی و صدور بدون کارشناسی مجوز چاه‌های مکرر در سطح کسور و تصویب کننده این طرح‌ها و بودجه های کلان بدون کارشناسی عمرانی در کشور کیست؟
  ۴٫ راجع به قرق ها فرمودید:غیر کارشناسی، چرا با توجه به آمار ازدیاد جمعیت در مناطق قرق اختصاصی و کمترین تلفات در اثر بیماری هایی مانند طاعون نشخوارکنندگان و همچنین عدم امکان شکار غیر مجاز در این قرق ها به نسبت پارک‌های ملی و مناطق آزاد و حفاظت شده آنراغیر کار شناسی می‌نامید؟ آیا غیر این است که حضور مداوم و انحصاری دولت در بخش‌های مختلف مانند صنعت خودروسازی که محصولی جز تلفات جاده‌ای و خودرو بی کیفیت نداشته در صورتی که در کشورهای دیگر با ورود بخش خصوصی به این عرصه باعث رونق و پیشرفت شده ، در ضمن تاکید میگردد قرق ها به بخش خصوصی واگذار نگردیده و مستقیما زیر نظر سازمان بوده و صرفا حفاظت از آن به اشخاص حقوقی و نه حقیقی واگذار شده است.
  ۵٫ فرمودید: محیط زیست از دولت جدا شود کاملا موافقم ولی سئوال اینجاست که جدا شدن سازمان محیط زیست از دولت
  وظیفه کیست؟ شما و هم قطارانتان که ید بیضا در انحلال یکی از مهم ترین و قویترین سازمانهای کشور را دارید(سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که با مدیریت کشور در هشت سال دفاع مقدس با عث شده بود این همه مشکل نداشته باشیم که حال داریم) چطور باورکنیم که قادر به جدا سازی سازمان حفاظت محیت زیست از بدنه دولت نیستید؟ ودر ضمن در تمام ادوار مجلس بفرموده شما و دیگر نمایندگان اگر دولت عامل تخریب محیط زیست است چرا حفاظت را به مردم نمیسپارد حال تحت عنوان تعاونی ویا غیره
  ۶٫در مورد ریز گردها فرمودید، به استحضار میرسانم اکثر این ریزگردها حاصل بیش از بیست سال سیاست‌های اشتباه دولت های ماست که با گرفتن بودجه های کلان عمرانی از شما و عزیزان نماینده و احداث سد و کارخانه و پروژه‌های عمرانی بوجود آمده‌اند

  در پایان توصیه میکنم در کنار تمامی دلواپسی های خود دلواپس فرونشست‌ زمین در کشور باشید زیرا دامنه فرونشست بفرموده متخصصین امر زمین شناسی تا خیابان انقلاب در تهران گسترش پیدا کرده و بعید نیست در آینده‌ای نه چندان دور در پایتخت شاهد فرورفتن ساختمان های مختلف در اعماق چند صد متری زمین باشیم(همانند فرونشست دشت فامنین در استان همدان به عمق بیش از ۲۵ متر)
  با تشکر و احترام فراوان – پژوهشگر

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 38

 7. خلیل شهری می‌گوید:

  چرا یک نفر از برنامه ریزی درست در زمینه تکثیر و رهاسازی صحبت نمیکنن
  مگر منافع شخصیشان به خطر می افتد
  اون از آخانی این هم از پاپی زاده

  داغ Thumb up 50 Thumb down 58


 8. خرد ورز و نیکو سرشت و شریف
  چنین باید اینک ز هر سو حریف
  درود فراوان به دزفولیان عزیز
  که کردند چنان انتخابی تمیز
  نماینده، باری پاپی زاده است
  کسی که وطن را دلداده است
  اگر هر نماینده پاپی زاده شود
  (به ایران مظلوم دلداده شود)
  بدانید همه، اهلِ ماسال و رشت
  دِگر نه ارومیه خشکد، نه دشت
  نه جنگل چو ویرانه گردد غمین
  نه آشغال بریزند به روی زمین
  همه ساز فرهنگ فراز آید از آشیان
  و سرمشق گردد ایران ما در جهان
  بگویند: که ویرانگی طی شده
  کنون شهر ایران پر از رازی ری شده

  پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 8

 9. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  به نظر حقیر از اشکالات این دوره می توان به پرداختن و اولویت دهی مسایل خارج از اختیار سازمان نظیر آب، به وظایف اصلی آن، چون حیات وحش و همچنین تسهیل قوانین و سپردن تصمیم گیری به استانها که تخلفات را بیشتر می کند و همینطور عدم ارتقا مناطق و حتی کاهش مساحت آنها را نام برد.
  از کارهای مثبت این دوره می توان به خرید مراتع و تخلیه دامها از بخشی از توران (زیستگاه یوز) و همچنین اطلاع رسانی شفاف و صادقانه درباره وضع بحرانی آب و کشاورزی و مراتع و پذیرفتن اشتباهات راجع به آنها را نام برد.

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 4

 10. امیر می‌گوید:

  چرا همه چیز رو می خواهید سر یک نفر خراب کنید؟
  با رفتن کلانتری و آمدن دیگری همه چیز درست می شود؟!؟ امکان نداره، از بودجه ریزی تا قوانین همه مشکل داره، زیادخواهی نهادهای دولتی و شبه دولتی بماند !

  داغ Thumb up 8 Thumb down 12

 11. محمد رضا می‌گوید:

  سلام
  وضیت الان حیاط وحش هیچ ربطی به شکار و شکارچی نداره.
  و خود محیط زیست بیشتر باعث‌تخریب زیستگاهشون شده کار
  تکثیر و رها سازیو کلا فراموش کرده و هرگز طی این سالها حتی برای یک
  بار انجام نداده همه جا رو راهسازیو محیط زیست وحشو تقسیم کرده
  دادن مجوز معدن وسط زیستکاه حیاط وحش چه معنی غیر از نابود کردن
  محیط زیست داره قطع درختان و جاده سازیها توو جنگلها چه معنی داره
  پل زدن وسط دریاچه ارومیه چیزی جز خشکاندن دریاچه داره ؟ زدن سد کتوند
  ارمغانی جز خشک سالی و گرد و خاک برای استانهای جنوب و غرب داشته؟؟محوز این
  کارها را جز اداره محیط زیست کجا میتونه صادر کنه پس توو اب گل الود ماهی نکیرین
  و همه چیو گردن شکارچی نندازین عزیزان صادقانه فکری کنین تا همه چی درست بسه

  داغ Thumb up 16 Thumb down 25

 12. مهدی می‌گوید:

  واقعا شگفت زده شدم ا‌ز این همه دلسوزی و مدیریت علمی شما نماینده محترم
  وظیفه اول شما رسیدگی به مشکلات وحشتناک اقتصادی و معیشتی مردم هست شما اول فقر و فلاکت و بدبختی و بی ارزش بودن پول ملی و کم آبی و از بین رفتن دریاچه ها و بحث ریزگردها و ..رویشه کن کن تا ما مردم ببینیم واقعا تصمیمات و نظرات کارشناسی شما راه گشا است بعدا به نظر کارشناسی شما در حوزه محیط زیست و حیاط وحش هم اعتماد میکنم
  نمیخام اعتراضی به نظر کارشناسی و فوق العاده شما بکنم چون اصلا نظر شما رو بعنوان یه کارشناس قبول ندارم که نقدش کنم
  فقط عاجزانه تمنا دارم در این زمینه ها نظر ندیدن طبیعت بی جان ما به اندازه کافی از دخالتهای سازمانهای موازی در امور هم و تصمیمات ناپخته مسئولین ذیربط لطمه دیده
  شما خواهشا وارد کاری که تخصص دارین نشین
  با احترام «یکی از موکلین دردمندی که شما رو وکیلش قرار داده»

  داغ Thumb up 11 Thumb down 27

 13. میر شکار می‌گوید:

  جناب DORNA شماکه از محیط زیست آلمان اطلاع داری و مطلب نوشتی میشه لطف کنی در بحث شکار عملکرد این کشور رو بیان کنی.

  داغ Thumb up 13 Thumb down 30

 14. مهدی می‌گوید:

  واقعا شگفت زده شدم ا‌ز این همه دلسوزی و مدیریت علمی شما نماینده محترم
  وظیفه اول شما رسیدگی به مشکلات وحشتناک اقتصادی و معیشتی مردم هست شما اول فقر و فلاکت و بدبختی و بی ارزش بودن پول ملی و کم آبی و از بین رفتن دریاچه ها و بحث ریزگردها و ..ریشه کن کنید تا ما مردم ببینیم واقعا تصمیمات و نظرات کارشناسی شما راه گشا است بعدا به نظر کارشناسی شما در حوزه محیط زیست و حیاط وحش هم اعتماد میکنم
  نمیخام اعتراضی به نظر کارشناسی و فوق العاده شما بکنم چون اصلا نظر شما رو بعنوان یه کارشناس قبول ندارم که نقدش کنم
  فقط عاجزانه تمنا دارم در این زمینه ها نظر ندیدن طبیعت بی جان ما به اندازه کافی از دخالتهای سازمانهای موازی در امور هم و تصمیمات ناپخته مسئولین ذیربط لطمه دیده
  شما خواهشا وارد کاری که تخصص دارین نشین
  با احترام «یکی از موکلین دردمندی که شما رو وکیل خودش قرار داده»

  داغ Thumb up 10 Thumb down 27

 15. امیر ( شکارچی قانونمند ) می‌گوید:

  درود بر این مرد به تمام معنی نماینده ی مردم،،سازمانی که از حافظ محیط زیست بودن دنبال حمایت از خشونت و درگیری بین دو قشر از هموطنان است و با تشویق یک سری افراد علف خوار و پیشی بغل کن از رسالت خودش خارج شده،و در بعضی مواقع خانه ی امن جاسوسان دشمن شده را باید خانه تکانی کرد ،،ممنون از جناب پاپی زاده

  داغ Thumb up 11 Thumb down 34

 16. امیر ، لیما می‌گوید:

  کاملا با نظر ایشان در بعضی موارد مخالف هستم،،اگه مردش هستید اولین بودجه رو برای سازمان محیط زیست و البته نه با این تفکر موجود در سازمان به ظاهر حافظ محیط زیست تصویب کنید ،، فقط از حفظ محیط زیست مخالفت با شکار را بلدید، آقایان بفهمید چه بخواهید چه نخواهید شکار به صورت قانونی و غیر قانونی صورت می گیرد،پس به دنبال مخالفت نباشید و جنگ و جدل راه نیندازید ،به فکر چاره ای باشید که بتوان همه را راضی نگه داشت.کم به حرف علف خواران گوش بسپارید و خام مخالفت های سانتیمانتال آنان شوید.

  داغ Thumb up 18 Thumb down 31

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>