رئیس کل دادگستری مازندران: صدور مجوزهای شکار با مصوبات سلیقه ای سبب شده تا ما شاهد جنگ با حیوانات و نسل کشی پرندگان وحشی باشیم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): ادامه شکار غیرمجاز پرندگان زمستان گذران در مازندران با وجود هشدار دامپزشکی و فعالیت رو به رشد مراکز عرضه لاشه و زنده این پرندگان سبب شده است تا مدعی العموم برای مقابله با این پدیده وارد عمل شود.

به گزارش ایرنا، برای هماهنگی در این زمینه روز شنبه ۹۷/۸/۱۹ نشست مشترک رئیس کل دادگستری، مدیرکل محیط زیست، فرمانده انتظامی ، فرمانداران و دادستان های شهرستان های مازندران در ساری برگزار و برضرورت برخورد بدون چون و چرا  با شکارچیان غیر مجاز پرندگان مهاجر با حضور و پیگیری جدی مدعی العموم تاکید شد.

حجت اسلام والمسلمین محمد علی تقوی فرد رئیس کل دادگستری مازندران در این نشست که در دفتر کارش برگزار شد، هشدار داد که اگر محیط زیست، فرمانداران، نیروی انتظامی و یا هر دستگاه متولی دیگر در برخورد قاطع با شکارچیان متخلف پرندگان مهاجر کوتاه بیاید، دادستان ها و دادسراهای استان حقوق ضایع شده عمومی را هم به خاطر به خطر انداختن محیط زیست و هم تهدید سلامت عمومی با جدیت پیگیری خواهند کرد.

شرکت کنندگان در این نشست با ابراز تاسف از آنچه که کوتاهی تمامی مدیران پیشین و کنونی در مازندران در حوزه حفاظت محیط زیست، تاکید کردند: هر چند فتیله شکار افسار گسیخته پرندگان مهاجر در مازندران طی سال های اخیر کمی پائین کشیده شده، اما با گزارش های اخیر اعلام شده مبنی بر تجارت پرندگان مهاجر در برخی از شهرهای استان از جمله فریدونکنار و محمودآباد سبب شده تا دستگاه قضائی به عنوان مدعی العموم به صورت جدی پای کار بیاید.

پیش از این خبرنگاران ایرنا با تهیه گزارش های میدانی اعلام کردند که امسال نیز با ورود پرندگان مهاجر زمستان گذران به استان مازندران، خرید و فروش لاشه و زنده این پرندگان به رغم ممنوعیت شکار در حال رونق گرفتن است. گزارش های عینی از بازار پرندگان فریدونکنار به عنوان مهم ترین کانون عرضه لاشه پرندگان مهاجر و زمستان گذران که به نوعی بارانداز شکارچیان مجاز و غیرمجاز شمال کشور محسوب می شود نشان می دهد هرگونه تصمیم و برخوردهای عملیاتی که در سال های گذشته صورت گرفته، به علت عدم پیگیری لازم نتیجه عملی نداشته است.

مدارا کردن با شکارچیان متخلف همان گونه که تاکنون جواب نداده از این پس هم جواب نخواهد داد

رئیس کل دادگستری مازندران در نشست دیروز با اعلام این که دادسراها، دادستان ها و قضات استان با قدرت آماده برخورد با متخلفان و شکارچیان غیر مجاز پرندگان مهاجر شدند، گفت: مدارا کردن با افراد متخلف همان گونه که تاکنون جواب نداده از این پس هم جواب نخواهد داد و لازم است تمامی مدیران و متولیان با قاطعیت در این زمینه وارد عمل شوند.

وی افزود: حتی با این که مصوبات شورای تامین شهرستان ها و استان هم در مسیر مدارا کردن بدرستی به اجرا گذاشته نشده، ولی بررسی های عمقی دستگاه قضایی از وضعیت شکار و صید پرندگان مهاجر و مصوبات شورای تامین و اقدامات آن نشان می دهد که تاکنون نتیجه ای نداشته است.

تقوی فرد با اعلام این هشدار که امروز محیط زیست مازندران از حالت عادی و اضطراری گذشته و به بحران رسیده است ، توضیح داد: بحران در حیات وحش پرندگان، آبزیان و چرندگان مشخص است و مهم ترین دلیل این وضعیت ضعف فرهنگ زیست محیطی جامعه از یک سو و اجرای ناقص قوانین و مقررات از سوی دیگر است.

صدور مجوزهای شکار با مصوبات سلیقه ای سبب شده تا ما شاهد جنگ با حیوانات و نسل کشی پرندگان وحشی باشیم

وی با ابراز تاسف از وجود تعداد زیادی سلاح غیرمجاز شکاری در کشور، گفت: صدور مجوزهای شکار با مصوبات سلیقه ای سبب شده تا ما شاهد جنگ با حیوانات و نسل کشی پرندگان وحشی باشیم.

رئیس کل دادگستری مازندران نسبت به پیامدهای وضعیت موجود در شکار غیرمجاز پرندگان هشدار داد و گفت: آنچه مسلم است این که تا کنون هر چقدر مسئولان سیاسی تدبیر کردند، ،محیط زیست از وضعیت صید و شکار گزارش کرد، نیروی انتظامی دخالت و قضات هم رای دادند، نتیجه نداده و مشکلات همچنان وجود دارد و به عبارتی در این مدت فقط رفع مسئولیت شد.

از امروز هیچ عذر و بهانه، کوتاهی و سهل انگاری در برخورد با متخلفان صید و شکار پرندگان مهاجر پذیرفته نیست

وی مسئولیت وضعیت کنونی صید غیرمجاز پرندگان و تهدید محیط زیست را متوجه مدیران و مسئولان دستگاههای دخیل اعم از محیط زیست، فرمانداری ها، نیروی انتظامی و دادگستری دانست و تاکید کرد: از امروز شورای حفظ حقوق بیت المال مازندران هیچ عذر و بهانه، کوتاهی و سهل انگاری را از قاضی، دادسرا، نیروی اننظامی و فرمانداران در مورد عدم همکاری با دستگاه قضایی در برخورد با متخلفان صید و شکار پرندگان مهاجر نمی پذیرد.

اگر در برخورد با نسل کشی پرندگان نتیجه نگرفتیم من و دادستان مرکز استان مسئولیت خود را رها می کنیم

تقوی فرد با اظهار این که وضعیت صید و نسل کشی پرندگان باید در مازندران پایان یابد، هشدار داد: من به عنوان رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال استان تاکید می کنم که اگر همه هماهنگ عمل و در قالب حقوق عامه ورود پیدا کنیم، نتیجه می گیریم و اگر نتیجه نگرفتیم من و دادستان مرکز استان مسئولیت خود را رها می کنیم.

نباید از سر و صدای یک عده منفعت طلب و سودجو در زمینه محیط زیست ترسید

وی مهم ترین ضعف در برخورد قانونی با متخلفان زیست محیطی در مازندران را نگاه رفع تکلیفی دستگاه ها دانست و گفت: نباید از سر و صدای یک عده منفعت طلب و سودجو در زمینه محیط زیست ترسید و برای حفظ محیط زیست شمال هر چه سر و صدا ایجاد شود اشکالی ندارد و لازم است همه بدون توجه به این سر و صداها وظایفشان را بدرستی انجام دهند.

تقوی فرد افزود: متاسفانه صید پرندگان به صورت دسته جمعی در مازندران به تجارت تبدیل شده است و به همین دلیل برخورد با آن حتما سر و صداهای زیادی خواهد داشت، ولی باید با متخلفان برخورد کرد.

رییس کل دادگستری مازندران اراده دستگاه قضایی را در برخورد با شکار غیرمجاز پرندگان جدی دانست و گفت: اگر لازم باشد شخص بنده در پرونده ها حضور پیدا کرده و رای صادر و دانه درشت های تجارت شکار پرندگان وحشی در مازندران را با دقت بیشتری دنبال می کنم.

هر گونه شکار پرندگان به غیر از روش دوما ازجمله دام های هوایی و کرس ممنوع و غیر قانونی است

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران نیز در این جلسه گفت که ضمانت اجرایی تصمیم در جلسات از اهمیت خاصی برخوردار است و محیط زیست به عنوان خط مقدم این جبهه آمادگی کامل را بر اساس قانون دارد.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی با بیان اینکه تنها روش پذیرفته شده شکار و صید پرندگان در مازندران دوما است، افزود: هر گونه شکار پرندگان به غیر از این روش از جمله دام های هوایی و کرس ممنوع و غیر قانونی است.

مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه شکار پرندگان مهاجر در مازندران گسترده است، گفت: اکنون بیشترین مقاومت ها در جلوگیری از شکار در شهرستان های محمودآباد و فریدونکنار است.

وی طرح قرق شکنی آببندان ها برای شکار پرندگان را ممنوع و خلاف قانون دانست و افزود: حدود ۲۰۰ دامگاهدار در این منطقه شکار غیرمجاز دارند که روزانه هزاران بال پرنده را شکار می کنند و این کارشان به بهانه معیشت، نسل پرندگان را منقرض می کند.

مدیرکل محیط زیست مازندران توضیح داد: حمایت برخی افراد با نفوذ از دامگاهداران در این منطقه و برخی مناطق دیگر مازندران به بهانه معیشت باعث شده تا محیط زیست در برخورد با این متخلفان تنها شود.

وی گفت: محیط زیست مخالف شکار پرندگان برای تعدیل در طبیعت نیست، بلکه شکار به شیوه کرس و دام هوایی، شکار دسته جمعی و نوعی نسل کشی است که آینده زیست محیطی منطقه را در معرض خطر قرار می دهد.

فرمانداران شهرستان های محمود آباد، بابلسر و فریدونکنار هم در این جلسه بر آمادگی صد در صدی خود برای همراهی با مدعی العموم تاکید کردند.

فرماندار فریدونکنار با بیان اینکه برخورد با شکارچیان متخلف را با هماهنگی یگان حفاظت محیط زیست شاهد هستیم، گفت: ساماندهی بازار پرندگان در حاشیه خیابان ها نیز صورت گرفته است.

محمد مهدی نصیری کناری گفت: شکارچیان دارای شناسنامه در حال حاضر روش کرس را کاهش دادند که حرکت مثبتی است ولی به نظر می رسد کافی نباشد.

وی با اعلام این که دام هوایی همچنان در تمامی مناطق مازندران برای شکار متداول است، افزود: شکار دسته جمعی پرندگان در همه مناطق مازندران دیده می شود ولی بدنامی آن تنها برای محمودآباد و فریدونکنار است.

فرماندار فریدونکنار گفت: در چند سال اخیر فرهنگ زیست محیطی در منطقه در حال گسترش است اما می پذیریم که تجارت پرنده های وحشی در فریدونکنار در حال انجام است و باید مقابله کنیم.

فرماندار شهرستان بابلسر نیز در این جلسه گفت: اگر قرار است برخورد و جمع آوری دام های هوایی و دیگر روش ها صورت بگیرد به صورت استانی باید باشد تا اثرگذار شود.

اسماعیل حسن زاده افزود: لازم است در کنار جلوگیری از شکار پرندگان و عرضه و فروش آنها، در عین حال همزمان کارهای فرهنگی صورت بگیرد و مقررات و قوانین محیط زیستی به جامعه آموزش داده شود.

جلوگیری از صید بی رویه پرندگان مهاجر یک مطالبه عمومی و بین المللی بر اساس قانون است

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران هم با بیان اینکه قانون هر نوع صیدی را غیر مجاز می داند و نگاه مدعی عموم این است که کوتاه آمدن در اجرای قانون خلاف است، گفت: اگر چه برخورد با معضلات اجتماعی باید صحیح و با تدبیر باشد ولی امروز جلوگیری از صید بی رویه پرندگان مهاجر یک مطالبه عموم مردم ایران و بین المللی بر اساس قانون است.

در گذشته یک نفر ۱۰ کرس داشت و امروز آنها را به اسم اعضای خانواده اش کرد تا نشان دهد که در حال جمع کردن تعداد کرس هاست

سید یونس حسینی عالمی نگاه به حفاظت محیط زیست را اولویت افکار عمومی دنیا دانست و توضیح داد: یقین کنید مقابله با متخلفان محیط زیست حتی مخالفان نظامی جمهوری اسلامی را راضی می کند و نباید نسبت به این حرکت شک کنیم.

دادستان مرکز استان مازندران با بیان اینکه باید روش های صیدی که قانونی نیست جمع شود، گفت: کم شدن شکار فقط در حد حرف و گل زدن به خود است. وی ادامه داد: این که روش صید کرس ، کاهش یافته است صحیح نیست چرا که در گذشته یک نفر ۱۰ کرس داشت و امروز آنها را به اسم اعضای خانواده اش کرد تا نشان دهد که در حال جمع کردن تعداد کرس هاست.

دادستان مرکز مازندران گفت: از امروز تمام دادستان های شهرستان های مازندران با قدرت و با نگاه ویژه نسبت به شکار پرندگان مهاجر ورود پیدا می کنند، و به هیچ عنوان کوتاه نخواهند آمد.

وی هشدار داد: اگر این معضل حل و فصل نشود و مدیران مربوطه همکاری نکنند، یقین کنید که اجازه ادامه فعالیت را به آنان و خودمان نخواهیم داد.

نیروی انتظامی آمادگی برخورد با شکارچیان را دارد

فرمانده انتظامی مازندران هم با بیان اینکه نیروی انتظامی آمادگی برخورد با شکارچیان را دارد، گفت: هر دستگاهی باید وظایف خود را به درستی انجام بدهد و سپس برخورد قهریه نیروی اننظامی را خواهیم داشت.

سردار سید محمود میر فیضی افزود: گزارش ها نشان می دهد که برخی از پرندگان وحشی از استان های گیلان و گلستان و دیگر شهرهای مازندران به محمودآباد و فریدونکنار برای عرضه و فروش انتقال داده می شود.

وی با اشاره به اینکه مجموعه حفاظت محیط زیست باید به لحاظ امکانات و نیروی انسانی تقویت شوند، گفت: سازمان محیط زیست کشور باید به مازندران کمک ملی بدهد.

همه مدیران پیشین و فعلی در مازندران نکرده های موظفی زیادی را در حوزه محیط زیست در کارنامه دارند و این خیانت به مردم است

رئیس دادگستری سرخرود نیز گفت که امروز صیادان ماهر که تجارت پرندگان وحشی را انجام می دهند به خوبی می دانند که با سرو صدا و ایجاد فضای خاص به نفع خودشان عمل می کنند، پس نباید بترسیم چرا که اگر این فرایند ادامه بیابد به محیط زیست آیندگان خیانت کردیم.

وی اضافه کرد: همه مدیران پیشین و فعلی پس از انقلاب اسلامی در مازندران نکرده های موظفی زیادی را در حوزه محیط زیست در کارنامه دارند و این خیانت به مردم است.

این مسئول قضایی گفت: مبنا قانون است و سلیقه ای عمل کردن درست نیست و همه باید سفت و سخت در مقابل شکار و صید پرندگان وحشی ایستادگی کنیم.

+478
-1065
  

26 دیدگاه

 1. کارشناس محیط زیست می‌گوید:

  سنگ بزرگ علامت نزدنه…چرا این جلسه رو دو ماه پیش نگرفتید!؟
  چقدر دلسوزانه و مسئولانه صحبت می شه اما در عمل هیچ به هیچ.
  حتی اگر در استان هم اقدامی بشه و نتیجه اون سر و صدای شکارچیان باشه شک نکنید به دادگستری تذکر داده خواهد شد تا در وضعیت موجود تنش ایجاد نکنید…

  داغ Thumb up 13 Thumb down 21

 2. میر شکار می‌گوید:

  همه ساله پروانه شکار بدن .اونوقت با شکار غیر مجاز مقابله کنند .ما هم از آنها همایت می کنیم .
  در بحث فریدونکنار هم کاملاً حق با ایشان هست . اما دادستان محترم ما مستند زمینخواری در مازندران را دیده ایم .چرا با قدرت در مقابل زمینخواری های مازندران قد علم نمیکنید ؟؟؟زمین جزءحقوق بیت المال نیست؟

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 11

 3. جوان می‌گوید:

  از یک طرف اسلحه جواز دار به مردم میدید هر سال فشنگ میدید اکثر تفنگ های بی جواز جواز دار شده پروانه شکار که نمیدید پس مردم با این فشنگ ها چه کار کنند؟ طوری در مردم شکارچی صحبت میکنید گویا افراد شروری هستند که از کشورهای دیگر آمدند!
  بیایید شکار را مدیریت کنید و افراد زیرک و مدیر را استخدام کنید و فرهنگ سازی کنید و برای افرادی که شغلشان شکار پرندگان مهاجر است شغل ایجاد کنید .
  خداوند این شکار ها را خلق کرده که انسان استفاده کند آنهم با تکیه بر عقل وشعورانسانیت

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 13

  • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

   جناب جوان اونهایی که شما بهشون میگید شکار موجودات زیبای خداوند هستن که برای کشته شدن توسط شکارچیان و لذت انها از کشتنشون خلق نشده اند.
   اونها سهم همه ملت هستن و شکارچی حق نداره اونها رو حذف کنه.
   من همانند بسیاری از مردم دوست داریم اونها رو زنده ببینیم و لذت ببریم و این حق ماست.

   داغ Thumb up 5 Thumb down 5

  • داریوش2016 می‌گوید:

   خداوند عقل هم داده که دامپروری کنی و پرندگان وحشی رو نکشی برو هر چقدر پرنده میخوای با هزینه خودت پرورش بده و بکش و بخور مگه حیات وحش ارث پدری شما هست ؟

   داغ Thumb up 5 Thumb down 5

   • Ali می‌گوید:

    خداوند ظاهرا به غربیها عقل نداده!!؟طبق گفته شما!تا کى میخواهید عوام فریبى کنید؟امروز با یک جستجوى ساده کلمه هانتینگ ،هزاران تصویر شکاروشکارچى در کشورهاى مختلف میاد!جالبه اونها عقل ندارند اما ما عقل داریم که بر سر یک کبک یا قوچ ادم کشته میشه در بر خورد محیط بان وشکارچى!

    موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 4. سیدطالقانی می‌گوید:

  حرف های ایشان (دادستان محترم )کاملا درست است ! باید باید عملی بشود!!
  مهم نیست که به میل شکارچی نباشد!
  مگر قانون طبق میل و تمایل است!
  حرف حق با منفی دادن تنزل پیدا نمیکند!
  ولو خوش نداشته باشند!
  قانون است حق است!
  مگر ارث پدری شکارچیان است که بزنند ، دام هوایی ببندند!
  برای همه است برای آیندگان است.
  طبق شرایط وخیم کنونی دادن پروانه گناهی است نابخشودنی!
  حال با انفولانزا فوق حاد دیگر درنگ جایز نیست.
  دادستان باید این حرکت را به طور جدی ادامه دهد.
  تمام فعالان دوستداران و دلواپسان از شدت و عمق فاجعه تصمیمات سازمان و تجارت خانه محیط زیست شاکی هستند.
  دادن پروانه شکار به منزله تیر خلاسی است بر پیکره بی جان مام وطن.
  سپاس.

  داغ Thumb up 17 Thumb down 32

  • Ali می‌گوید:

   مگر دادستان تخصص محیط زیستى دارد؟کدوم کشور دنیا مقام قضایى براى محیط زیست نظر میده؟البته تو ایران ظاهرا همه متخصص هستن وضمنا قاطع!!!بعد معلوم نیست چرا مملکت با این همه متخصص قاطع!!!نمیتونه در کوچکترین مسایل مثل همین موضوع مدیریت شکار،کار درست انجام بده!!

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 5. مدافع محیط زیست می‌گوید:

  احسنتتتتتتت
  یه فکری هم به حال دام گستران سدهای استان باشید
  یک عده سودجو سالهاست ماهیان سد ساری را نابود کرده اند و محیط بانان را تهدید

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 8

 6. جمشید می‌گوید:

  بعد ازویرانی و نابودی زیست بوم گلستان و مازندران و گیلان این سختگیری ها بعنوان مدعی العموم زیره بکرمان بردنست.!!!

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 7. احمدی می‌گوید:

  باید از هرگونه شکار غیر متعارف پرندگان مهاجر و وحشی مثل همین دام های هوایی ، جلوگیری بشه اما باید گفتن من و شما اینجا بکار نمیاد !!!
  باید تالاب های فصلی فریدونکنار و سرخرود توسط سازمان محیط زیست از مالکان خریداری و تبدیل به پارک ملی بشه.
  یک سرمایه و ثروت ملی برای مملکت و نسل های آینده

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 0

 8. mohammad می‌گوید:

  با سلام
  انشالله زمانی برسد در کشور ما که هرکسی در حوزه تخصص و مدرک خود اضهار نظر بفرماید

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 5

 9. مهدی می‌گوید:

  وظیفه دادگستری رسیدگی به قانونگریزی و تخلفات هست نه قانون گذاری و اعمال نظر غیرکارشناسی
  وای به حال مملکتی که هر نهادی توی کار نهادها و سازمانهای دیگه که هیچ تخصصی نداره دخالت کنه

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 8

 10. خلیل شهری می‌گوید:

  جناب دادستان
  تو رو قسم یک بار هم بیا پای درد و دل شکارچیان قانونمند بشین
  من بچه خلیل شهر هستم از شهرستان بهشهر
  یه بار هم که شده به دور از همه تفکرات به عنوان یک انسان عاقل بیا پای حرف ما بنشین و منصفانه قضاوت کن
  تو بهشهر کانون شکار داریم با هماهنگی از مسئولش ترتیب یک جلسه صمیمی رو لطفا بدین

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 7

  • مسعود می‌گوید:

   مشکل اینه شمار شکارچیان اینقدر زیاد شده اگه همه قانونمند باشند و فقط یک کبک ناقابل خیلی منصفانه و نرم شکار کنن باز جمعیت کبک ها جابگوی شمار شکارچیان عزیز قانون مند هم نیست.

   داغ Thumb up 3 Thumb down 14

 11. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  در بلوچستان مردم فقیر حمله پلنگ به گله بز و گوسفند خود را تحمل می کنند و پلنگها را نمی کشند چرا که اعتقاد دارند که اگر پلنگ را بکشند باران نمی بارد. در این کار نکته ای وجود دارد چه بسا خداوند بخواهد به علت بدیهای ما مردم نزولات را کم کند تا به خود آییم ولی برای وحوش کوه و بیابان و جنگلها و درختان باز باران می فرستد. بیاییم بهانه های رحمت خدا را از بین نبریم.

  داغ Thumb up 19 Thumb down 19

 12. امیر ، لیما می‌گوید:

  شکار پرندگان به صورت سنتی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند،،با لج بازی و ممنوعیت هیچ کاری در این مملکت موفق نبوده،،چرا محافظت کنید برای اروپایی ها که نوش جان کنند،،خوب بذارید مردم بدبخت و مستضعف کشور خودمون از این موهبت های الهی البته به صورت اصولی و قانونی استفاده کنند،،انقدر غیر کارشناسی شده حرف نزنید

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 13. کارشناس محیط زیست می‌گوید:

  آقای جوان : کی گفته خداوند شکارها را خلق کرده تا انسان استفاده کند!؟
  چرا فکر میکنید هر گیاه و حیوانی بر روی کره زمین زندگی می کند برای انسان ها بوجود آمده؟
  آدم ها بخش کوچکی از تنوع زیستی این کره خاکی هستند و این تصور اشتبایی است که فکر کنید ارزش وجودیشان بیش از سایر موجودات است.
  شواهد اثبات شده علمی نشان می دهد که عمر انسان های امروزی تنها ۱۴۰ هزار سال است، در حالی که اکثر گیاهان و حیوانات میلیون ها سال بر روی زمین زندگی و تکامل یافته اند.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

  • منصور می‌گوید:

   آفرین بر شما کارشناس عزیز

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

  • Ali می‌گوید:

   جناب کارشناس محیط زیست میشه بفرمایید ورزش شکار از کجاى دنیا اومده؟
   از همونجایى اومده که حفاظت از محیط زیست ، اومده. پس لطف کن فلسفه خلقت رو با یک مساله کاملا رایج بنام شکار ، که در تمام دنیا از مسلمان تا مسیحى تا بودایى ،انجام میشه ،قاطى نکنید!من از شکار ورزشى دفاع میکنم اما دفاع من بمنزله تایید همه مدعیان شکار ورزشى،نیست

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 14. پرنده مهاجر می‌گوید:

  اونایی که تو شمال پرنده ها رو صید میکنن اسمشون شکارچی نیست بهشون میگن دامچی صیاد نسل کش پرنده فروش
  کسی که بخاد از حیات وحش جیب پر پول کنه اخر عاقبتش لجنه.
  مثل گوشت فروشای زیادی که میشناسموبه خاک سیاه نشستن

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>