بیش از یک پنجم جنگل‌های زاگرس تخریب شده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: بیش از یک میلیون و ۴۳۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس دچار خشکیدکی، آفت و تخریب شده است.

فریبرز غیبی روز یکشنبه در بازدید از جنگل های چهارطاق لردگان افزود: جنگل های زاگرس شش میلیون هکتار از گستره جنگل های کشور را به خود اختصاص داده که از سال ۸۷ تاکنون خشکیدگی این جنگل ها رو به فزونی گذاشته است.

وی گفت: تغییرات اقلیمی، گسترش آفت و بیماری، خشکسالی، آتش سوزی، اجرای پروژه های عمرانی و ریزگرد از مهمترین عوامل تهدید و تخریب جنگل های زاگرس است که مدیریت پایدار جنگل و مشارکت جوامع محلی از مهمترین برنامه ها برای رفع معضل جنگل ها و به خصوص جنگل های زاگرس است.

غیبی افزود: به منظور توسعه جنگل های زاگرس و مقابله با تهدیدها از جمله خشکسالی، برنامه خشکیدگی جنگل ها تهیه و تدوین شده است.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در این طرح گونه های مقاوم جنگلی شناسایی و نسبت به تهیه بذر و تولید نهال از پایه های مقاوم و سالم و احیاء جنگل های مخروبه و احداث سامانه های آبگیر اطراف درختان اقدام می شود.

 

0
-1
  

4 دیدگاه

 1. محمد می‌گوید:

  خدا کنه برنا مه ای تدوووووووووین شده باشه!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 2. پرنده مهاجر می‌گوید:

  سال دیگه میگن دو پنجم ازبین رفتو همینطور قصه ادامه دارد
  چیکار کردین برای جلوگیری از نابودی جنگل این مهمه

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 3. کفتار راه راه می‌گوید:

  علت اصلی خشکیدن جنگلهای زاگرس پیرتر شدن درختان (درخت بلوط زیر ۱۵ سال آفت نمی زند) و عدم زادآوری آنها به علت چرای دام در کف جنگل است. باور کنید نهال بلوط و دیگر درختان جنگلی، یونجه و علف نیست که تازه همان علف را نیز نباید کامل از بین برد. نتیجه این کار، عدم رویش دانه ها، جستها (پاجوش و ریشه جوشها)، کوبیده شدن خاک کف جنگل، سرشاخه زنی، از بین رفتن و فرسایش خاک کف جنگل و مانند آنها و در آخر زوال جنگلهای بلوط می باشد. متاسفانه ما فکر می کنیم بهره برداری، آن هم چند برابر ظرفیت از طبیعت مفت است و مهم نیست. زیاد نیاز به محاسبات پیچیده نیست؛ کافیست خسارت سیل و آب گرفتگی، تلفات جانی و هزینه از بین رفتن خاک کشور و پر شدن سدها (سالی ۲۵۰ میلیون مترمکعب خاک، معادل ظرفیت سد کرج که هر سانت آن ۸۰۰ سال طول کشیده درست شود)، هزینه لایروبی خیابانها و رودخانه ها و حجم آب از دست رفته و امثالهم را تو هم ضرب کنیم ببینیم گوشت تولیدی کیلویی چند درمی آید. برای اینکه نشان بدهم مطلب عجیب غریب نیست و واضح و روشن و قطعی است، بخشی از یک مثال را که چند روز قبل گذاشتم را در اینجا می آورم.
  یک حوزه آبریز کوچک مثلا صد کیلومتر مربعی با پوشش گیاهی ضعیف (یک رود بسیار کوچک) را در نظر بگیرید، که در عرض دو ساعت پنج سانتی متر باران ببارد (که بیشتر از آن نیز محتمل می باشد) اگر پوشش گیاهی مناسب نباشد این پنج سانت بارش می شود پنج میلیون مترمکعب رواناب، که باید در دو ساعت تخلیه شود یعنی ۷۰۰ متر مکعب در ثانیه، حالا صد متر آن هم جذب خاک شود می شود ۶۰۰ متر مکعب در ثانیه (دبی کارون در حالت عادی حدود ۴۵۰ مترمکعب در ثانیه است) گذشته از هدر رفتن این مقدار آب، این حجم اصلا در رودخانه کوچک جا می شود؟ و حتی اگر جا شود کلی خسارت به پل و جاده ها و اراضی زراعی و خانه ها نمی زند؟ و ……

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 4. سیدطالقانی می‌گوید:

  سال ۹۷ در ابان هستیم
  عوامل را مردم بومی بگوییم؟ بگوییم آن ها با استفاده از چوب جنگل ها تیشه به ریشه جنگل زده اند؟
  این مردم مظلوم دسترسی به منابع انرژی مانند مرکز نشینان ندارند
  روستاهایی دور از شهر که نه برق دارند تعدادی و نه گاز
  چندی است پروژ ه های انتقال گاز زاگرس در حال اجراست خطوطی که از عمق جنگل ها عبور میکند.
  تعدادی روستا به صورت محدود بر بام های خانه هاشان صفحه های خورشیدی دارند.
  از ان طرف قاچاق چوب ادامه دارد.
  کوره ذغال هنوز دودش پیداست.
  ان طرف تر جاده ای مثل ماری دور گردن جنگل پیچیده فکر تعداد درخت قطع شده را اصلا رها میکنم.
  بالاتر به عشایر میرسی مردم مهمان نواز و ساده
  زیر چادر سیاه از کاهش بارندگی میگوید. فکر میکنم به فرهنگ غنی و داستان های قدیمی و حتی موسیقی که درحال فراموشی است. اگر حمایت شوند اگر دولت روی گردشگری فکر کند اگر جنگل را هدف کرده برای گردشگری دیگر با امدن رونق کسی درخت نمیبرد چون گردشگر خواهد آمد دیگر بافت ها ی سنتی فراموش نخواهد شد
  پرورش احشام اگر صنعتی بشود دیگر مرتع فقط صحنه دویدن گوزن زرد خواهد بود.
  نگاه کن که چه می کنند؟
  به نظرت همه چی جبران خواهد شد؟
  آدم با امید زنده است

  ان ها

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>