محیط زیست تنها به فکر درآمدزایی از طریق صدور مجوز شکار است / طبیعت پایتخت تحمل شکار ۲۰۰ هزار پرنده را ندارد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه طبیعت پایتخت تحمل شکار ۲۰۰ هزار پرنده را ندارد از سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خواستار تجدیدنظر در صدور مجوز شکار شد.

جواد کاظم نسب الباجی در گفت و گو با خانه ملت در واکنش به صدور مجوز شکار ۲۰۰ هزار پرنده در استان تهران، گفت: هر چند محیط زیست با توجه به خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان باید در صدور مجوز شکار تجدیدنظر و بازنگری کند اما متاسفانه تنها به فکر درآمدزایی از طریق صدور مجوز شکار است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، افزود: متاسفانه مسئولان محیط زیست هیچ معیاری برای صدور پروانه شکار پیش بینی نکرده اند و همچنین از ارائه آموزش ها به افرادی که مجوز دارند غفلت کرده اند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: شکار قانونی نه تنها به کنترل شکار غیرقانونی کمک نمی کند بلکه زمینه شکار غیرقانونی و قتل عام پرندگان را فراهم می کند.

+1604
-1618
  

16 دیدگاه

 1. مسعود می‌گوید:

  لازم بود ایشون دلایل جمله آخرشون رو هم بفرمایند.

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 6

  • زیتون می‌گوید:

   یعنی شکارچیها قانونی وقتی به منطقه شکار می رن راه و چاره های منطقه را یاد می گیرن …..دفعه بعد می دونن از کجا وارد منطقه بشن که پروانه نخوان …..کجا کمینگاه مناسبه…..

   داغ Thumb up 9 Thumb down 34

 2. رضا می‌گوید:

  کاش شما و امثال شما به جای اینکه فقط مخالفت کنند واسه یکبار هم شده یک راهکار ارائه میدادید فقط کارتون شده مخالفت با هر سیاستی که اعمال میشه واقعا دیگه مسخره شده این برخوردائی که همه فکر میکنن خودشون برنامه دارن اما بقیه نه

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 7

  • حقوق دان می‌گوید:

   اصلا چه کسی گفته باید مجوز شکار بدهند؟ مگر ما به شکار برای تهیه خوراک نیاز داریم؟ تا دلت بخواهد در مغازه ها گوشت یافت می شود!وقتی امکانات موجود است شکار در چنین شرایطی اصلا درست نیست.
   برادرمن ما الان باید کلا جلو شکار را می گرفتیم تمام.تازه کم کم به سراغ رفتار و برخورد با حیوانات توسط پرورش دهندگان می رفتیم!
   یعنی الان دغدغه ما باید رفتار با حیوانات در مرغ داری ها و گاو داری ها و.. بود و حتی یک گام جلو تر،وارد نظارت در کشتارگاه ها می شدیم تا بدرفتاری با حیوان نشود! نه این که مرغ ها نرسیده به تیغ سکته کنند و لاشه ذبح شود! این که هنوز برسر مجوز شکار تو سرکله هم بزنیم! این یعنی خیلی عقبیم!

   داغ Thumb up 2 Thumb down 9

 3. سعید می‌گوید:

  آهااااای اونایی که مخالف شکار هستین یه سری به کشورهای خارجی سر بزنین طریقه رفتار و سیاست آنها رو یاد بگیرید تا همیشه محیط زیست زنده باشه

  پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 7

  • حسن می‌گوید:

   آهاااای اونایی که شکارچی هستید شما هم سری به کشورهای خارجی بزنین طریقه شکار پایدار و ظرفیت زیستگاه برای شکار و توسعه پایدار بفهمین

   داغ Thumb up 2 Thumb down 8

 4. سعید می‌گوید:

  به فکر تکثیر و رهاسازی باشین تا اینکه شکار و ممنوع کنید پولشم مطمئن باشید شکارچیان میدن یکم از سیاست خارجیا درس بگیریم آقای سازمان محیط زیست چرا اونا این همه پرنده شکار میکنن ولی بازهم تعدادشون رو به افزایشه بابا شماهم اینکارو بکنید نمیشه که شکارو ممنوع کنید بگید تعدادشون بیشتر بشه من اینجا نمیزنم میره اونور مرز میبندن به گلوله پرنده مهاجرهه

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 5

  • حسن می‌گوید:

   ما تا جایی یادمونه اون ور مرز ردیاب میبستن به پرنده میومد ایران پرنده با ردیاب خورده می شد حالا شما کدوم مرز میگین من نمیدونم؟

   داغ Thumb up 2 Thumb down 5

 5. حسن سید موسوی می‌گوید:

  جناب نماینده عزیز این آمار ارقام رو از کجا میارن لطف کنن منبع رو اطلاع بدن همین حالا هم که مجوز شکار میدن در مورد پرندگان آبزی که اکثرا مهارجرن به معنی اینکه میان و توقف میکن و میرن ایران فقط جرعی از کل به حساب میاد و در مورد خشکی زی هم که با آبزی جمع بزنی این ۲۰۰۰۰۰قطعه پرنده رو چه کسی شکار میکنه در ضمن سال پیش و سالهای پیش که پروانه ندادن بخصوص در خوزستان و مازندران روز روشن اونهمه پرنده شکار شد و سوای ازدیاد شکارغیر مجاز پرنده خون عزیزانی که در درگیری ها به خاطر سوء مدیریت ریخته شد و زنانی که بیوه شدند و کودکانی که یتیم و ….
  جناب نماینده که فقط به فکر ممنوعیت هستی از ممنوعیت ها چه مافیاهایی که شکل نگرفتند و تاراج نکردند

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 4

  • زیتون می‌گوید:

   خوب شما باید با مافیا مبارزه کنی نه با یه مشت پرنده زبون بسته …..ربط این نسل کشی به استدلالتون آدم را به هوش ایرانی بدبین می کنه ……حکایت خودروسازی و بدهکاران بانکی است که هی می رن وام می گیرن که وام قبلی را پرداخت کنن….

   داغ Thumb up 4 Thumb down 22

 6. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  حقیر چند نکته درباره شکار و طبیعت را که مطالعه کرده ام برای دوستان می گذارم:
  ۱-اگر چه من هم با شکار مخالفم ولی کسانی که به بز و میش آبستن یا شیردار و بره هم رحم نمی کنند با شکارچیان قانونمند وتروفه نر های پیر و مازاد، یکی نیستند. برای مثال در یک ناحیه بسته مثل جزیره کبودان و یا یک ناحیه که تعادل نر و ماده به هم خورده و مشکل ایجاد کرده و راه و جایی برای انتقال وجود ندارد مساله فرق می کند.
  ۲- در حال حاضر در شهرستانها و روستاها، اکثر مردان و جوانان تفنگ شکاری دارند و بعد از ظهر و موقع بیکاری هر جنبنده ای را می زنند و فکر می کنم تعداد و تنوع پرندگان اعم از بومی و گریخته در سطح شهر و پارکهای دود زده و شلوغ تهران به علت امکان پذیر نبودن شکار، حتی از جنگلهای شمال هم بیشتر باشد الان قرقاول و کبک که هیچ، گنجشک هم پیدا می شود؟ چندی قبل یک مطلب از دکتر نمکی (منبع انتهای نظر) راجع پارک ملی گلستان یعنی بهترین و امن ترین زیستگاه کشور می خواندم که گفته شده بود ، سال ۵۷ هجده هزار قوچ و میش اوریال در پار گلستان شمرده شده بود ولی در حال حاضر سه هزار تا شمارش شده که به علت جابه جایی و دو سه بار شمردن، کمتر از دو هزار تخمین زده می شود. این هم نظر مشاور عالی سازمان دیگر دنبال چه می گردیم؟
  ۳- از دید بسیاری از علمای دین شکار جز هنگام نیاز جایز نیست.
  ۴- تجربه نشان داده که شکارچی ها دچار دردسرها و مشکلات می شوند و ترویج آن درست نیست.
  ۵-گرفتن جان یک مخلوق که در طبیعت برای خودش دارد زندگی می کند کار خوبی نیست.
  ۶-ترویج یک مساله باعث توقع در سالهای بعد شده و یک چیز مثل یارانه می شود که نمی توان آن را قطع کرد.
  ۷-اگر با افرادی که در نقاط مختلف خاصه محروم برخورد کرده باشیم، بسیاری از آنها در فضا و تصورات دیگری هستند و این صدور مجوزها به آنها می گوید که محیط زیست دارد کل طبیعت را می فروشد و این حفاظت و ممنوعیت الکی بوده و برای ما گذاشته اند و باید سهم خود؟ را از آن برداریم.
  ۷- پرندگان دشمن آفات و حشرات بوده و نقش مهمی در سلامت گیاهان دارند.
  منبع:

  https://www.doe.ir/Portal/home/?news/196210/890148/910451/گام-های-قوی-برای-ارتقای-مدیریت-پارک-ملی-گلستان

  داغ Thumb up 13 Thumb down 26

 7. mohammad می‌گوید:

  باسلام
  جالب توجه هست که سایت دیدبان از خود عدد و ارقام درست میکنه
  که اگه همه افرادی که سلاح مجاز دارند پروانه بگیرند و اگر دو روز هفته را بروند شکار و اگر هر بار که رفتند به تعداد ۴ پرنده که برای شکار مجاز است را بزنند میشود ۲۰۰ هزار پرنده
  که هیچ کدام از اینها اینطور نیست نه کسی پیدا میشه که مشکل و کاری نداشته باشه و همه هفته ها را به شکار برود نه همچن چیزی ممکنه که هر بار که هر کسی شکار میرود بتواند پرنده ای بزند چه برسد به اینکه در هر بار شکار حداکثر تعداد مشخص شده را بتواند بزند و نه همچین چیزی هست که هرکسی که تفنگ شکاری مجاز داشته باشد پروانه شکار بگیرد
  پس خواهشا اخبار اشتباه از خودتون در سایت دیدبان نزنید و ذهن اقشار مختلف را گمراه نکنید

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 13

  • حسن می‌گوید:

   مشکل اینه همه دوتا نمیزنن بعضی ها در پوشش پروانه وانت پر می کنند پروانه شده پوشش برای شکار راحت و غیر مجاز شما خیلی خوش خیالی اگه فکر میکنی طرف به دوتا پرنده راضی میشه مگه گیرش نیاد.

   داغ Thumb up 2 Thumb down 11

 8. آ.ک می‌گوید:

  طبیعتمان را دارند نابود میکنند آنوقت این شکارچیان که اصطلاحا خود را حافظ محیط زیست میدانند هنوز متوجه نشده اند در مملکت ما وضعیت صفر و یک است،چون وقتی درچه ای باز شد هجوم به گونه ای صورت میگیرد که از کنترل خارج میشود و کل طبیعت را نابود میکند

  داغ Thumb up 4 Thumb down 29

 9. پرنده مهاجر می‌گوید:

  مسعله شکار در کشورهای پیشرفته تبدیل به یک علم و صنعت شده. درامدزایی و توریسم در عین حفاظت گونه های حیلت وحشی قابل شکار. شکار کلا موضوع احساسی نیست باید بصورت علمی و بروز ازش استفاده کرد.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 0

 10. خلیل شهری می‌گوید:

  داداش تو هنوز تو مشکلات کوچک استانت موندی
  تا الان پاهات تو صحرا گل شده که میایی نظر میدی

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>