شکارچی قانونمند با پروانه شکار پرنده، کل وحشی شکار کرد !

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): جمعه گذشته مورخ ۹۷/۱۰/۷ همزمان با صدور پروانه عادی شکار پرنده در استان سمنان، نیروهای یگان محیط زیست آرادان حین گشت و کنترل و نظارت بر پروانه های صادر شده در مناطق آزاد این شهرستان متوجه صدای شلیک گلوله در نزدیکی یک کله کل و بز وحشی شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آرادان در این باره گفت: محیطبانان جهت بررسی موضوع وارد عمل شده و متوجه شدند یکی از شکارچیانی که دارای پروانه شکار پرنده می باشد اقدام به شکار غیرمجاز یک کل وحشی جوان نموده است.

جواد شاه حسینی اظهار داشت: نیروهای محیط زیست بلافاصله شکارچی متخلف را دستگیر نموده و متهم به همراه لاشه شکار و یک اسلحه شکاری مجاز به اداره محیط زیست منتقل و پس از تنظیم صورتجلسه تخلف جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

پروانه شکار عادی پرنده صادر شده برای متهم به دلیل تخلف از ضوابط پروانه، ابطال گردید.

به گزارش دیده بان محیط زیست، کارشناسان بارها هشدار داده اند که صدور پروانه شکار عادی پرنده باعث می شود تعداد زیادی شکارچی بصورت قانونی با اسلحه وارد عرصه های طبیعی و زیستگاه حیات وحش شوند. به دلیل کمبود نیرو و امکانات حفاظتی از قبیل خودرو، سوخت و غیره، گستردگی عرصه طبیعی در مناطق آزاد و اولویت نیروهای محیط زیست در کنترل مناطق حفاظت شده عملا امکان نظارت دقیق بر پروانه های صادر شده وجود ندارد.

بنابراین تعداد زیادی از شکارچیان با اخذ پروانه عادی شکار پرنده بصورت قانونی و با خیال آسوده وارد عرصه های طبیعی شده و محدودیت های مربوطه به لحاظ تعداد و نوع گونه های قابل شکار را رعایت نمی کنند.

مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در توجیه صدور پروانه عادی شکار پرنده همواره عنوان می کنند یکی از دلایل صدور پروانه این است که «شکارچیان قانونمند به سمت تخلف کشیده نشوند.» ولی در واقع شیپور را از سر گشاد آن نواخته و با صدور پروانه شکار پرنده شرایط سو استفاده را برای شکارچیان متخلف در پوشش پروانه قانونی فراهم می کنند.

صدور پروانه شکار پرنده در واقع مجوزی برای ورود قانونی شکارچیان متخلف و افراد سودجو به همراه اسلحه و مهمات به قلب تمامی زیستگاه ها و مناطق آزاد می باشد.

شکارچیان می توانند با دریافت پروانه شکار عادی پرندگان وحشی به همراه اسلحه و ادوات بدون هیچ منع قانونی وارد هر نقطه ای در طبیعت شده و در سایه کمبود نیروی حفاظتی و عدم امکان نظارت و کنترل، نسبت به انجام هرگونه تخلفی اقدام کنند.

در سایر زمان ها (خارج از مدت اعتبار پروانه شکار) محیط بانان با مشاهده افراد مشکوک و حتی رد پا، رد موتور سیکلت و خودرو نسبت به بررسی موضوع و برخورد قانونی با متخلفین اقدام می کنند. بنابراین ورود به عرصه های طبیعی جهت انجام شکار غیرمجاز برای متخلفین بسیار سخت و پر هزینه خواهد بود.

اما در مدت زمان اعتبار پروانه شکار عادی پرندگان وحشی، شکارچیان متخلف با سوء استفاده از این موضوع به راحتی و بصورت قانونی می توانند خود را به زیستگاه های حساس رسانده و ریسک تخلف برای آنها به شدت کاهش یافته و در واقع به صفر می رسد.

دو سال قبل نیز بسیاری از متخلفین از پروانه شکار عادی پرندگان وحشی سوء استفاده های فراوانی کرده، تخلفات فراوانی در پوشش این پروانه صورت پذیرفت و خسارات زیادی به زیستگاه ها و گونه های جانوری وارد شد.

شکار بیش از تعداد معین و شکار جانورانی خارج از گونه های مندرج در پروانه و ورود به مناطق چهارگانه از جمله تخلفاتی بود که سال گذشته در پوشش پروانه شکار عادی پرندگان وحشی توسط متخلفین صورت گرفت.

با توجه به کمبود نیرو و امکانات حفاظتی، گستردگی مناطق آزاد و تعداد بسیار زیاد متقاضیان دریافت پروانه، عملا امکان نظارت و اجرای قانون از سوی محیط بانان در مورد افرادی که پروانه شکار دریافت نموده و در سطح وسیعی از عرصه های طبیعی وارد می شوند وجود ندارد.

در شرایطی که سازمان حفاظت محیط زیست توان نظارت و کنترل بر حجم وسیع پروانه های صادر شده را ندارد، صدور پروانه شکار عادی پرندگان وحشی در واقع دست متخلفین و افراد سود جو را برای تعرض به جانوران وحشی باز گذاشته و دست نیروهای اجرایی برای برخورد با متخلفین را می بندد.

+710
-982
  

52 دیدگاه

 1. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  دیده بان چرا جمع می بندی یه نفر قتل کنه همه مردمو باید اعدام کنند ؟
  هر کی تخلف کنه جوابگوی تخلف خودشه جمع نبند لطفا درضمن ارث پدرتون که نیست پروانه صادر نکنید طبیعت خداست هر کسی میتونه استفاده کنه این آقا کارش اشتباه بوده میره جریمشو پرداخت میکنه تفنگش هم مصادره میشه دیگه با این گرونی تفنگ هم نمیتونه بخره خاطره تلخی واسش بجا میمونه تمام شد رفت دیگه همرو قاطی ماجرا نکنید

  داغ Thumb up 155 Thumb down 158

  • مسعود 2 می‌گوید:

   از این موارد بسیار زیاد دیده شده شما خبر نداری

   پر طرفدار Thumb up 107 Thumb down 82

   • DORNA می‌گوید:

    اینا هم مواردی هست که متوجه می شوند و برخورد می کنند
    در سراسر ایران هر روز تخلف از قوانین شکار وجود دارد سازمان هم با مجوز دادن راه باز کرده برای متخلفان… هیچ حرف و استدلال و منطقی را هم نمی پذیرند ولی ده سال دیگر مقایسه آمار حیات وحش پرونده سیاهی خواهد بود در سوابق آقایان…

    پر طرفدار Thumb up 95 Thumb down 68

  • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

   اقای دوستار محیط زیست …اونی که میگی ارث پدرت نیست “ارث پدر شکارچیان هم نیست سهم همه مردمه و خیلی از همین مردم مثل شما با از بین بردن و کشتن اونها حال نمیکنن و با بودن و دیدن اونها راضی اند.پس به حق مردم احترام بذارین

   پر طرفدار Thumb up 128 Thumb down 62

   • دوستدار محیط زیست می‌گوید:

    Hidden due to low comment rating. Click here to see.

    کم طرفدار Thumb up 30 Thumb down 124

    • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

     عجب دلیلی اوردین!!!!!!اونهایی که دوست دارن شکار کنن دیگران رو از حق دیدن این خلایق زیبا محروم میکنن ولی ما با لذت حضور این جانداران در کشور به شما چه ضرری میرسونیم؟؟؟؟مانع لذت شما ناشی از کشتار این جانداران میشیم!!!؟؟؟؟ضمنن اگر پول داری دلیل نداره اجازه داشته باشی با پولت حق دیگران رو پایمال کنی .

     پر طرفدار Thumb up 90 Thumb down 35

  • یوسف می‌گوید:

   من فقط یه سوال دارم از شما حضرات شکارچی، واقعا اگر نرید شکار چه اتفاقی میافته؟ گشنه میمونید؟ قحطی تفریحه؟ کشتن لذت بخشه؟ چرا ۹۹٫۹۹ درصد مردم شما رو درک نمی کنن. رو خودتون کار کنید، پیش روان شناسم برید.
   من خودم روان شناسم، تا اونجایی که سوادم اجازه میده، این افراد واقعا مشکل دارن. اگر باور ندارین مطالعه کنید هرچند این جماعت ۹۰ درصد سواد خوندن هم ندارن. اخه ادم درست حسابی یه دقیقه شرایط فاجعه بار محیط زیست رو ببینه و اثر خشکسالی، هیچ وقت دست به نابودی حیات وحش نمیزنه.

   پر طرفدار Thumb up 99 Thumb down 46

   • جناب یوسف، نوشتن بی فایده است؛ باید قدرت داشت و جلوی خلافکاران محکم ایستاد. مسئولین فعلی این کاره نیستند. با نصیحت هم عمومن بزهکار اخلاقمند نمی شود.
    و اما در مورد بیماری، من پیشتر متنی علمی نوشتم که مسئولان سایت منتشر نکردند. همین به اصطلاح «دوستدار محیط زیست» در جواب من نظری نوشته بود و آنجا شکل سر بریدن انسانی را مفصل توضیح داده بود. البته پیشتر گویا همان نظر را برای جناب محسن رزاقی محترم نوشته بود و منتشر نشده بود، که بعد در جواب من تکرار کرد و با کمال تعجب دیدم، مسئولین سایت آن صحنه ی وحشتناک سر بریدن انسان را منتشر کردند! برای جناب رزاقی نوشته بود: حیف شد، نظری که برایت نوشتم منتشر نشد تا حالت جا بیاید. در آن نظر علایم بیماری بسیار خطرناک به وضوح دیده می شود. یعنی کشتن نوعی تخلیه ی درون است برای او. ولی چیزی که از زاویه ی علمنی او نمی داند این است که کشتن خشونت درون را تشدید می کند و به جایی می تواند برسد که تشنه ی خون گردد؛ انسان، حیوان دیگر فرقی ندارد. در همان نظر، او با لذت خاصی براحتی از سر بریدن انسانی نوشته تنفر انگیز و باور نکردنی. و از سوی دیگر دلسوزی بر می انگیزد؛ زیرا تو آنجا فرو شدنی وحشتناک را می بینی. امیدوارم اینبار نظر پر از دلسوزی من منتشر شود تا شاید بکار آید.

    پر طرفدار Thumb up 112 Thumb down 26

   • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

    دمت گرم اقا یوسف

    پر طرفدار Thumb up 94 Thumb down 29

  • خورشید می‌گوید:

   برای هر عقل سالمی روشن و غیرقابل تردیده که ورود هر نوعی از قاتلین حیات وحش با هر منطق و شکلی از قبیل مجاز و قانونمند و دوست دار طبیعت و هر عنوان دروغین دیگه ای به مناطق زندگی حیات وحش حاصلی به جز نابودی حیوانات و ناامن کردن منطقه نداره! چون اونها هیچ قصدی به جز کشتار و نابودی و لذت بردن از خونریزی ندارن و با حضور مضر و آسیب زای خودشون به هزار شکل مختلف جلوه های حیات رو به خطر میندازن! وگرنه برای لذت بردن از طبیعت هزار راه مختلف هست که برای هیچکدومشون نیازی به تیر و تفنگ و قمه و ساتور و بوی خون و جنون خونریزی نیست!!
   این رخداد که در این خبر آمده فقط یکی از ده ها نمونه ایه که هر روزه در طبیعت مفلوک و نفرین شده ی این کشور رخ میده! چه باجواز و چه بی جواز!
   تا روزی که هر نوع شکنجه و کشتار حیات وحش با هر اسم و عنوان و بهانه ای در هر نقطه ای از طبیعت کشور به طور کامل و برای همیشه ممنوع نشه اوضاع همینه و غارتگران حیات وحش تا نابودی آخرین جاندار روی زمین نفس راحت نخواهند کشید…

   پر طرفدار Thumb up 95 Thumb down 30

   • محسن رزاقی می‌گوید:

    نه تنها در ایران و بلکه در تمام دنیا باید ممنوع بشه.
    حقیقتش اونها (کشورهای دیگه) هم هنوز بطور کامل به درک واقعی نرسیدند و اگر بشر به سوی تمدن و انسانیت سعود کنه روزی به این درک خواهد رسید که جانداران دیگه هم همانند ما حق دارند حرمت دارند و ما حق تجاوز نداریم. همانطور که روزی دختران را با تمام بیرحمی زنده بگور میگردد و اگر پیغمبر منعشان میکرد او را دیوانه خطاب میکردند ولی الان فکرش را بکن کسی بخواهد دخترش را زنده بگور کند.

    انشالله دوستان جانداران روزی درخت تلاششان به بار خواهد نشت. دوستانی مثل شما خورشید گرامی که حرف حق را محکم میزنید همیشه برایم احترام داشتید. کاش نام همه را میشد آورد اما مجال نیست، شاهین گرامی، زیتون گرامی، لیثی حبیبی گرامی ووو…..

    پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 19

 2. جمعی از دوستداران محیط زیست می‌گوید:

  هفته گذشته خودم شاهد شکار ۱۶عدد کبک توسط یک شکارچی در شکارگاههای شهرستان میانه (آذربایجان شرقی) بودم.
  بدون کوچکترین نظارت و به راحتی تمام !
  کجان محیط بانان؟
  جناب کلانتری اینه فواید صدور پروانه؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 109 Thumb down 84

 3. سید عباس می‌گوید:

  بله هستند افراد قانونگریز . درهمه قشری افراد سودجو و خلافکار وجود دارد و این دلیل نمیشه که به عموم نسبت دهیم .

  پر طرفدار Thumb up 90 Thumb down 42

 4. میر شکار می‌گوید:

  باز هم داستان سرایی های سایت دیدبان شروع شد .یکی تخلف کرد و ایشون همه رو محکوم .این شکارچی تخلف کرده درست ، آیانیازه شما برای بزرگنمایی عمل خلاف یک شخص به دروغ متوصل بشی؟کی گفته شکارچیان می توانند با دریافت پروانه شکار عادی پرندگان وحشی به همراه اسلحه و ادوات بدون هیچ منع قانونی وارد هر نقطه ای در طبیعت بشن؟چرا اینقدر دروغ میگید ؟همه استان ها تا جاییکه من دیدم منطقه تردد چهارپایان وحشی را برای شکار پرندگان ممنوع اعلام کردن.موقعی هم که اقدام به دریافت پروانه میکنید تو اداره محیط زیست نقشه مکان های مجاز شکار رو بهتون نشون میدن که مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع داخلش با رنگهای زرد و قرمز و سبز مشخص شده و مناطق شکار آزاد با رنگ سفید معلوم می باشد .و محیط بانان نیز بیشتر تمرکز خود را در محدوده مجاز شکار می گذارند و به کنترل شکارچیان از لحاظ داشتن پروانه شکار و تعداد مجاز پرنده شکار شده می گذارند.ما رو چی فرض کردی دیدبان ؟سال گذشته کی و کجا پروانه شکار پرندگان وحشی صادر شد؟نکنه یادت رفته همین شماها به دروغ پارسال آنفولانزای پرندگان رو از اول سال تو بوق و بقول خودت شیپور دهان گشاد کردید و مجوز شکار پرنده صادر نشد در حالیکه فقط پایان زمستان چند مورد محدود تو دو منطقه وجود آنفولانزا در طبیعت مشاهده شد؟باز هم میتونی دروغ بگی و گفته های مارو حذف کنی ،تازگیا هم که یاد گرفتی نظرات مارو چند روز در انتظار بررسی میزاری و نظرات بعداز مارو انتشار میدی . یا اگه زیاد پیگیر باشیم بعد از چند هفته که بحث های اون صفحه کم کم کمرنگ شد و کم بازدید کننده بعد مطالب ما رو منتشر میکنی.متأسفانه شما از رسانه به نحو کثیف بهره برداری می کنید .جایی هم که برای پیگیری تخلفات شما وجود نداره .

  داغ Thumb up 109 Thumb down 110

 5. مسعود 2 می‌گوید:

  قابل توجه اونایی که میگفتن چرا پروانه نمیدین؟ شکارچی غیرقانونی زیاد شده شکارچی قانون مند خونه نشین
  در نظرات قبلی هم گفتم این پروانه ها فقط پوشش برای تخلف و هیچ کس به دو کبک قانع نمیشه
  خوش باور کسی که باور کنه شکاچی میره بیابون دوتا کبک بزنه
  مرام شکارچی اینه هر چی دید شکار کنه

  پر طرفدار Thumb up 139 Thumb down 92

 6. رضا می‌گوید:

  اگه پروانه شکار رو به موقع میدادن شکار چیها تخلف نمیکردن

  داغ Thumb up 72 Thumb down 99

  • مسعود 2 می‌گوید:

   آهان پس چون دیر پروانه دادن طرف عجله ای رفته شکار تیرش خطا رفته خورده به کل وحشی عجب!

   پر طرفدار Thumb up 107 Thumb down 45

   • رضا می‌گوید:

    سلام اقا مسعود
    منظورم اینه که مجوز شکار کل رو هم باید به موقع بدن که همه شکارچیها بتونن شکار کنن نه این که فقط به خارجیا بدن اداره محیط زیست که خودشو مالک حیوانات وحشی میدونه پارسال که طاعون اومد چن تا حیوونو نجات داد فقط بلدن امار تلفات بدن

    داغ Thumb up 24 Thumb down 57

    • مسعود می‌گوید:

     همه شکارچیها هر سال یک کل شکار کنن؟!!!!!!!!!میخواین یک پلنگی چیزی هم اضافه کنید بندگان خدا از پوستش یادگاری هم داشته باشن.

     پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 9

 7. محمدعلى یکتانیک می‌گوید:

  یک مورد از ده ها تخلف آشکار نداشتن پروانه و جواز سلاح و تعداد و گونه مجاز

  با این اشتباه بزرگ در میانه تاریخ اضمحلال حیات وحش ایران شکار صرفا براى متخلفین بیشمار راحت شد خسته نباشید که قطره از اقیانوس را کشف کردید.

  فانتزى بى اساس کاهش زد و خورد و درگیرى بین شکارچیان و محیطبانان نیز که نه تنها تغییرى نکرده بلکه وارد مرزهاى جدید گروگان گیرى و نزاع هاى گروهى شده.
  آقاى ظهرابى قطار حفاظت را خیلى به ریل برگشت دادى!

  پر طرفدار Thumb up 68 Thumb down 39

 8. سعید می‌گوید:

  هر کسی که پروانه میگره ملاک نمیشه که شکارچی قانونمنده و هرکسی که پروانه شکار نداره ملاک نمیشه که شکارچی متخلفه و این نمیتونه ملاک باشه که صدور پروانه باعث این کارا میشه
  بیشتر از این عدم صدور پروانه بود که هر هفته یک کشته داشت
  متاسفانه سیاست محیط زیست ایران زیر صفره

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 40

 9. زیتون می‌گوید:

  محیطبان های گیلان را کشتن خوابی دیده بان ……اونی هم که اینا توش فوت می کنن شیپور نیست آفتابه است البته از سر گشادش….با این قوم وحشی فقط با مشت آهنین باید برخورد کرد…..

  پر طرفدار Thumb up 87 Thumb down 60

 10. پژوهشگر می‌گوید:

  جناب دیده بان با سلام
  ضمن تالم و تاسف از خبر ذکر شده، در متن فوق که توسط جنابعالی درج گردیده توجه به چند نکته حائز اهمیت است:
  ۱- در سال گذشته (سال۱۳۹۶) هیچگونه مجوز شکاری برای پرندگان صادر نشد(خواهشمند است قبل از درج هر خبر نسبت به صحت و درستی آن اقدام گردد)
  ۲-تخلف یک فرد از یک جامعه را نمی‌توان به تمام آن جامعه تعمیم داد.(اگر فرد گواهینامه داری مرتکب تخلف گردد نباید نسبت به صدور گواهینامه و یا تقبیح کلیه گواهینامه داران کوشید ویا بطور مثال به دلیل ریختن زباله در طبیعت توسط بعضی از شهروندان نمی توان ورود و استفاده صحیح کلیه شهروندان به دامان را ممنوع کرد)
  ۳- در خبر درج گردیده: ” صدور پروانه شکار پرنده در واقع مجوزی برای ورود قانونی شکارچیان متخلف” ،طبق اظهار س ح م ز هیچگونه مجوزی برای شکارچیان متخلف صادر نمیگردد واگر فردی مرتکب تخلف گردد برای سالیان متمادی از اخذ پروانه محروم میگردد(پس خطا کار به سزای عملش خواهد رسید و مرز بین قانونمندان و متخلفان مشخص خواهد شد)
  ۴-در مورد عکسهای منتشر شده لازم بذکر است باتوجه به اینکه مجوز صادر شده جز اسناد دولتی است،(عکس اول) خالی بودن جای مهر و امضای ذیحساب و مدیرکل امور مالی، در یک سند مالی جای بحث دارد
  *در پایان همچون گذشته خاطر نشان میگردد استفاده از مواهب و طبیعت الهی امری طبیعی است ولیکن باید با مطالعه، مدیریت صحیح و تعامل صورت پذیرد
  ارادتمند- پژوهشگر

  پر طرفدار Thumb up 70 Thumb down 33

 11. بام ایران می‌گوید:

  خدا عقل بده بهتون با این تفاسیری که دارید مسیولین دیده بان فقط غرض ورزی .
  گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری
  چون پروانه پرنده داده بودن طرف رفته کل وحشی زده بابا مفسر کی بودی تو .

  پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 51

  • مسعود 2 می‌گوید:

   تفسیرش اینه که طرف با پروانه ای که داره راحت اسلحه تا شکاگاه میبره به اسم کبک قانونی میفته دنبال کل وحشی اگه شکار کرد که با تاکتیک از منطقه خارج میشه اگه هم نتونست راحت با اسلحه رفت و امد میکنه در حالی که پروانه نباشه قبل از ورود به منطقه به جرم شروع به شکار جلوش میگیرن

   پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 39

   • Arash می‌گوید:

    در منطقه آزاد حمل اسلحه مجاز قانونا هیچ منعی ندارد. فقط شکار بدون پروانه غیر مجاز است.

    پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 22

    • مسعود 2 می‌گوید:

     حمل اسلحه در مناطق بیابانی در غیر فصل شکار و خارج از جاده های عمومی دلیلی جز تخلف ندارد شاید شما اسلحه میبری باهاش تیر هوایی بزنی؟

     پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 14

   • شکارچی می‌گوید:

    عزیزم,شما هم که مثل دیده بان اطلاعاتت ناقصه.کجای قانون گفته برای بردن تفنگ به طبیعت و مناطق آزاد,باید پروانه شکار داشته باشی؟
    اونی که شما میگی ورود سلاح به مناطق حفاظت شده ممنوعه. معنی جواز حمل یعنی اینکه صاحب سلاح می تواند اسلحه خود را به مناطق غیر ممنوعه ببرد.
    در مناطق آزاد اگر شکار هم ممنوع باشد, برای اسلحه مجاز تیراندازی که ممنوع نیست.
    اقدام به شکار فرق میکند با حمل اسلحه دارای جواز به همراه خود.

    داغ Thumb up 33 Thumb down 83

 12. کلارى می‌گوید:

  شکارچى قانونمند نداریم ذات شکارچى و شکار کشتن است ، از بین بردن است و نابودى براى همین باید قانون ممنوعیت شکار به داد محیط زیست نیمه جان کشور برسد.

  پر طرفدار Thumb up 146 Thumb down 80

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   درود بر کلامتون جناب کلاری محترم.
   خونریزی و گرفتن حق حیات یک مخلوق دیگر چه شیرینی و تفریحی دارد؟؟؟!!!!!
   چه زشتی و تلخی و ننگی بالاتر از این؟؟؟!!!!!
   ممنون، حرف هممون همینه که فرمودید، فقط نمیدونم تا کی باید این درد را تحمل کنیم؟؟؟؟!!!!!!

   پر طرفدار Thumb up 84 Thumb down 33

 13. م-ک می‌گوید:

  سلام …بازهم مثل همیشه سیاه نمایی دروغ پردازانه ی شما باعث روسیاهی شماشد..تا کی سند سازی بی سند .تاکی سیاه نمایی سیه رویانه وتاکی ناقوس جنگ بین محیط بان وشکارچی رو بلند کردن؛؛؛!!! این همه تلفات انسانی و نابودی طبیعت وحیات وحش کافیتان نیست…چرا سنگ حیات وحش وطبیعت به سینه میزنید ولی از کثیف ترین شیوه ها برای رسیدن به اهدافتان استفاده میکنید….وااااااای بر شما …تا کی دروغ وسیله نمایی ای سیه رویان ؛؛؛!!!!

  داغ Thumb up 47 Thumb down 59

 14. سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

  واقعن شما شکارچیا از کشتن یک جاندار زیبا لذت میبرین!!!!!؟؟؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 108 Thumb down 44

 15. نم نمک می‌گوید:

  با احترام به محیط بانان ودوستداران محیط زیست کشور تخلف یکی از کارهای اشتباهی است که از ما انسانها بنا به هر دلیلی رخ میدهد وبنظر من باید با فرد قانونمند ومتخلف با احترام برخورد کرد چرا که همه میدانیم برخورد خوب درهمه انسانها اثر مثبت میگذارد . هرچه که تلاش کنیم که شکارچیان قوانین شکار را رعایت کنند باز هم اتفاقاتی از این دست رخ میدهد . این هموطن شکارچی را همانطور که افراد مذهبی میگویند شیطان وسوسه نموده وبه علت علاقه ای که شکارچیان به شکارکردن دارند این شکارچی این حیوان را شکارنموده وباید جریمه تخلفش را بپردازد به نظر من جریمه شکار کردن حیوان باید به اندازه تعداد وفراوانی ان حیوان رابطه داشته باشد مثلا اگر کسی یک یوز را شکار کرد جریمه ان طوری باشد که هزینه رساندن یک یوز به ان سن وسال را شامل شود ویک جریمه هم که تخلف ازقوانین است به ان اضافه گردد . یکی از جریمه های دیگر افرادی که تخلف درمحیط زیست انجام میدهند عمومی وشامل همه متخلفین باشد وان کاشت درخت وجمع اوری اشغال که شامل همه علاوه بر جریمه باشد

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 12

  • مسعود 2 می‌گوید:

   ۱-با همه انسانها نمیشه با احترام برخورد کرد چون بعضی ها انسان نیستند و اگر با حرف میشد همه انسانها رو قانع کرد روانشناسان زندان حذف می کردند.
   ۲-جریمه خارج شدن یک یوز قابل محاسبه با پول نیست.
   ۳-کاشت درخت به تنهایی کافی نیست درخت آب هم میخواد.
   ۴-مشکل این است که با دادن پروانه امکان دستگیری متخلف کم می شود مشکل جریمه کردن نیست و شما خیلی پاستوریزه به قضایا نگاه می کنید در حالی که در واقعیت اینقدر که شما فکر می کنید ایده آل نیست و محدودیت فراوان وجود دارد.

   پر طرفدار Thumb up 54 Thumb down 28

 16. مسعود 2 می‌گوید:

  از دیده بان خواهش میکنم خبر اخیر کشته شدن اتفاقی یک مادر توسط فرزندش با اسلحه شکاری رو هم بذاره.

  پر طرفدار Thumb up 59 Thumb down 19

 17. Arash می‌گوید:

  یک موضوع رو باید به دیدبان عزیز و قانونمند متذکر شوم که در مناطق آزاد حمل اسلحه مجاز است و هیچ منعی ندارد و هیچ محیط بانی نمی تواند جلو حظور شخصی را که دارای اسلحه مجاز می باشد را در مناطق آزاد بگیرد. فقط در صورتی که شکاری بدون پروانه صورت بپذیرد میتوان اعمال قانون کرد. و این قابل ذکر است که پروانه شکار پرندگان فقط در مناطق آزاد صادر می گردد و هر شخص صاحب اسلحه مجاز چه با پروانه و چه بی پروانه میتواند در این مناطق حاظر باشد. کما اینکه هدف زنی و تمرین تیر اندازی با رعایت قوانین مربوطه در مناطق آزاد….آزاد می باشد و برای همین اسمش مناطقه آزاد هست.

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 15

  • مسعود می‌گوید:

   از وجنات هر شخصی مشخص است با چه هدفی با اسلحه وارد منطقه آزاد شده و محیطبان هم افراد محلی رو میشناسه و تصمیم نهایی هم با قاضی هست.با این دلایل مسخره نمی تواند فرار کند.

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 5

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   اگر چنین باشد هم پس در این جا قانون است ایراد دارد. جناب قانونگذار، این اجازه خالی از طبعات برای حیات وحش و حتی انسانها نیست. چه لزومی دارد سلاحی که تابحال باعث جنایات متعدد شده مثل نقل و نبات در دست هر کس باشد؟
   تمرین تیر اندازی توسط افراد قابل تایید و در جای بسته و ویژه این کار و تحت نظارت درست است نه با این ریسک و بدون اصول (مثل این میماند که در پمپ بنزین فندک زدن برای کارهای معمولی را بدون در نظر داشتن طبعات آن آزاد بدانیم).
   احتراما درخواست اصلاح قانون در این باب را دارم.

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 18. ali می‌گوید:

  با سلام به خدمت کلیه سروران گرامی
  چند نکته قابل تامل خدمت آنانکه نگران محیط زیست برای نسل آینده هستند:
  - چنانچه این بنده خدا این کل را نمی کشت سازمان می تونست با دادن یک پروانه ویژه به خارجی ها ۶۵ ملیون تومان سود آوری کنه و همه چی قانونی می شد.
  - اگر مانند مناطق قرق در یزد که پروانه عادی ( یک ملیونی ) را با پارتی بازی به هرکسی که خواستند دادند و همین الان با پروانه ویژه ۱۵ ملیونی دارن همین کل و امثال اون را می کشند این کل کشته می شد بازهم چه پولی عاید سازمان و یا صاحبان قرق اختصاصی و حیاط خلوتشان در طبیعت می شد .
  - پس در هر صورت که این حیوان کشته شود فقط پول است که به حساب سازمان داره واریز می شه ( توی همین الانش هم که این بدبخت گیر افتاده باید ۱۰ ملیون تومان جریمه بده ) لذا چطور است که تو دو مورد اول نسل این حیوان منقرض نمیشه و آیندگان ضرر نمی بینند .
  در دوره الان اهمیت شکارچی غیر قانونی برای محیط زیست به مراتب بیشتر از مدافع و محافظ ان است به واسطه سود آوری که برای سازمان دارد .
  لذا الکی حرص نخورید .
  دیده بان عزیز تو هم خواهشا مطلب من را منتشر کن

  داغ Thumb up 16 Thumb down 24

 19. رشید می‌گوید:

  توهم دارید .فقط با دروغ میخواهید جوسازی کنید .کجا سال گذشته پروانه داده اند که فقط شماخبر دارید انگار فقط نشسته اید و برای منافع خودتان میخواهید شکارچیان قانونمند را تخریب کنید .بارها دراین سایت گفته ام متاسفم برای شما چون میتوانستید قدم موثری در ابادی محیط زیست داشته باشید ولی انگار سوادش را ندارید شمابروید برای شناخت بیشتر هم قطاران ما از محیط بانان بشنوید

  داغ Thumb up 51 Thumb down 83

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   آخه (برای منافع خودتان) یعنی چه؟؟؟!!!! منافع چند زبانبسته بیچاره و یک طبیعت لبه پرتگاه.
   متوجه هستید چه میگویید؟؟؟!!!!
   منافعی که قسمت حامیان این زبان بسته ها بشود، چه میتواند باشد؟؟؟!!!!
   کمی رحم داشته باشید. محبت را به دل دعوت نمایید. دست بر دارید از این تفریح قبیح.
   و بدانید نجات چند موجود بی پناه از کشتار، منافعی که شما فکر میکنید ندارد.

   پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 40

 20. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  آقا من دیگه با این سایت دروغگو و یطرفه به قاضی رفتن که مشتی آدم ترسو پشت پرده نشستن مثل دخترا حرف میزنن دیگه کاری ندارم واسه خودتون چرن بنویسید و تایید کنید از هزارتا حرفی که میزنیم ۲ تاش ثبت میشه دیده بان اجازه میده هر جور دلشون میخواهد توهین کنند ما که میخواهیم جوابشون رو بدیم ثبت نمی شود اینجا جای ما نیست واسه خودتو اراجیف بنویسید و تایید کنید حسابی بهتون خوش بگذره چوپان های دروغگو

  داغ Thumb up 42 Thumb down 58

 21. حسن سید موسوی می‌گوید:

  با سلام متاسفانه دیدگاه منفی سایت دیده بان به شکار قانونی موجب اشکالاتی در مقاله ها میشود
  فقط به این نکه توجه کنیم که در طی این مدت یک مورد تخلف رخ داده که طبق قانون مجازات میگردد
  حال در طی چنین سالهای گذشته تخلفات بیشماری که منجر به نابودی حیات وحش کشور شده از گسترش محیط های زیر کشت راهها تعداد دامها و شکارچیهای غیر مجاز خودی و بعضا غیر خودی حتی در مناطق تحت مدیریت و کنترل شده که متاسفانه سایت دیده بسته بر روی تخلفات قانونی این همه را ندید گرفته و میگیرد و حتی الان که میتواند با تهیه گزارشی از مناطق شکار ممنوع و تحت حفاظت این نکته را روشن کند که در این مناطق چرا تعداد نباتات و پرندپان و چرندگان حتی کروکودیل معروف و حتی یوز معروف رو به نابودی است عزیز مشکلات مدیریتی سالها را به دوش یک شخص نیاندازید و از خدا بنرسید

  پر طرفدار Thumb up 59 Thumb down 15

 22. منصور می‌گوید:

  جناب یوسف . اگه شما هم نرید تفریح و دود ماشینتون رو توی طبیعت ول نکنید مگه خواهید مرد ؟پس شما هم تفریح نکنید . زباله ایجاد نکنید . براتون جاده نکشن . براتون برق نکشن . برا سنگ خونه و کاشی حمامتون معدن نزن که به طبیعت آسیب نرسه مگه خواهید مرد؟ اگه این کارها نشه مگه خواهید مرد ؟؟ مرد حسابی هرکس یه علاقه داره این چه حرف بی منطقیه که میزنید . به هر حال این علاقه یه گروهی از مردم هست و باید احترام گذاشت و شرایط رو فراهم کرد . یه نفر اشتباه کرده نباید بقیه رو محروم کرد . یه نفر طلا می دزده هرکی بره تو طلا فروشی که دزد نیست .

  پر طرفدار Thumb up 64 Thumb down 52

 23. منصور می‌گوید:

  واقعا شما روانشناس هستید باورمون شد . لطف کنید گوشت گوسفند و مرغ هم به دندون نکشید کار خشنی انجام خواهید داد واقعا در روانتون تاثیر بد میزاره….

  پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 52

  • مسعود می‌گوید:

   متاسفانه اکثر مردم ما فقط به حقوق حیوانات به سگ اهمیت میدن حاضر نیستن سگهای وحشی افریته شون قلاده کنن که به مردم آسیب نزنن ولی سر کشتن یک آهو اسمش میشه تفریح

   پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 8

 24. نم نمک می‌گوید:

  با سلام واحترام به محیط بانان دوستدار محیط زیست کشور وعلاقه مندان به حیات وحش ومحیط زیست اول از همه گاهی اوقات من هم از نام منصور استفاده میکردم وبعضی نامهای دیگر دوم حیات وحش ومحیط زیست متعلق به همه مردم کشور ودنیاست از اینرو است که مردم معترض میشوند با گوسفند ومرغ که از حیوانات اهلی هستند خیلی متفاوت است یک درخت را اگر در ایران من قطع بکنم از قاره افریقا یکنفر میتواند معترض این کار اشتباه من بشود وهمینطور حیات وحش وجانداران دیگر همینطور که ما همه حافظ جنگلهای امازون هستیم ودرقبال حیات وحش ومحیط زیست کشور ودنیا مسولیم درکشور ما هم بعضی از مردم وهم بعضی از مسولین بدرستی احساس مسولیت دربرابر جانداران ومحیط زیست نمی کنند کشوری مثل کشورما که درامدهای هنگفتی دارد باید بهترین اتش نشانی برای مواقع اتش سوزی را داشته باشد موقع اتش سوزی همگی دیده اید ما یک هلی کوپتر نداریم که اگر راه بندان بود اتش را خاموش کند دراین عصر ودوره با چوب اتش را خاموش میکنیم …..

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 25. سعید می‌گوید:

  با سلام
  خب اگر فصل شکارش نباشه شکار قوچ الان انصاف نیست زدنش
  خواهشا اسم شکارچیو به هرکسی نزارین لطفا

  داغ Thumb up 5 Thumb down 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>