۲۶/۵۰۰ گونه جانوری و گیاهی جهان در معرض خطر انقراض هستند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اساس آخرین گزارش اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) بیش از ۲۶/۵۰۰ گونه جانوری و گیاهی جهان در معرض خطر انقراض هستند که این تعداد بیش از ۲۷ درصد کل گونه های ارزیابی شده را شامل می شود.
۴۰‎٪  دوزیستان
‎٪۲۵  پستانداران
۳۴‎٪ مخروطیان
۱۴‎٪ پرندگان
۳۱‎٪ کوسه ماهیان
۳۳‎٪ مرجان ها
۲۷‎٪ سخت پوستان
در خطر انقراض قرار دارند.
تاکنون وضعیت بیش از ۹۶/۵۰۰ گونه توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت ارزیابی شده است.
+57
-6
  

9 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  ای کاش ما قدر داشته هایمان را بیشتر بدانیم.
  میش مرغ، یوز، خرس سیاه همچنین جنگلها و مناظری که دهان انسان از زیبایی اش باز می ماند و یا همین زیستگاههای یوز، که آفریقای کوچک است و دشتهای پر از گل لاله واژگون و گلهای دیگر، اگر برای کشوری مثل چین و حتی ترکیه بود کلی از آن حفاظت و تبلیغ می کرد و توسعه و بسط می داد.
  اگر برای اینگونه مناطق خلاقانه فکر کنیم و مشکلاتش بررسی و مطرح و توجه شود، حتما راه حلهای خلاقانه توسعه (نه سری کاری و کپی کارهای تکراری و روتین مثل بریدن درختان، چرای همه علفها و یا رشد مشابه تهران که ارزش طبیعی و فرهنگی یا هنری و حتی اقتصادی خاصی ندارد) و تغییری در طبیعت ایجاد نکند و پول چندانی هم نخواهد، پیدا خواهیم کرد. مثل شناخته شدن در سطح جهان و گذاشتن عکس روزانه در سایتهایی مثل bing و جذب گردشگر خاصه از کشورهای بد آب و هوای منطقه.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 2. گربه ایرانی می‌گوید:

  دوستان یه سوال . آیا خرس های ایران زمستان خوابی ندارن ؟ که تو فصل زمستون شاهد حضور خرس ها در نزدیکی روستاها در شمال.کشور هستیم ؟

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

  • کفتار زخمی می‌گوید:

   خرس ها همیشه بیدار هستند این ما هستیم که در خواب غفلت بسر میبریم که این بلاها بر سر محیط زیست کشورمان درامد

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

  • خورشید می‌گوید:

   چرا دوست عزیز تمام خرس های دنیا به علت کاهش شدید منابع غذایی در فصل سرما خواب زمستانی دارن. اما در طی زمستان گاهی بر اثر گرسنگی شدید از خواب بیدار و برای تغذیه از پناهگاهشون خارج میشن و پس از مقداری تغذیه باز به اونجا برمی گردن و به خوابشون ادامه میدن. در تمام دنیا خرس ها همین کار رو می کنن.

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

  • سلام دوست عزیز
   همانطور که خورشید گرامی نوشته، گاهی خرس ها از مغار به دلایل گوناگونی بیرون می زنند؛ از جمله مزاحمت همین بشر، اشرف مخلوقات. ولی گاه هم پیش می آید که بخاطر گرم بودن هوا به موقع نمی خوابند؛ یعنی سرما و برف و رفتن برای خواب با هم ارتباط مستقیم دارد. زمین را بشر دارد به یک تغییر بسیار بسیار خطرناک می کشانَد. خطر در حدی ست که دانشمندان هنوز حدس علمی دقیقی در باره اش ندارند، زیرا حدس منطقی و علمی یک امر است و نتایج غیر قابل پیش بینی چیزی دیگر. بشر حریص حاضر نیست کمی از منافع خود بکاهد و به سلامت زمین و در نتیجه موجودات آن بیندیشد. در جلساتی که در سطح جهانی در باب حفظ طبیعت برگزار می شود، همه موافق اند که خطر چون شمشیر دامکلس بالای سر است. ولی همینکه به خانه های خود برگشتند، همه چیز به فراموشی سپرده می شود(حلسه ی پاریس یک نمونه ی برجسته ی آن است)؛ زیرا محاسبه می کنند و می بینند ممکن است چند میلیارد کمتر گیرشان بیاید؛ در نتیجه با کمال ناجوانمردی می زنند زیر قراردادی که خود پای آن امضا کرده اند.
   زمین به سرعت در حال گرم شدن است و این موضوع روی همه چیز از جمله خواب خرس ها تأثیر گذاشته. لطفن دقت فرمایید که نوشتم تأثیر گذاشته، نه تأثیر می گذارد. یک گواه من همین خبر شما دوست گرامی است. بگذار یک نمونه از اروپای شرقی دارای زمستان های سرد برایتان مثال آورم. در این فیلم که نشانی آن را زیر همین نوشته می گذارم، در باغ وحش کی یِف، پایتخت اوکرایین، خرسی که باید در ماه دسمامبر به خواب می رفت، به دلیل گرما نخوابید. یعنی به جایگاهی که برایشان درست می کنند و خرس ها هر سال آنجا به خواب می روند، نرفت؛ و این سخت دانشمندان را به فکر وا داشته و نگران ساخته. زیرا تغییراتی که از آن سخن به میان بود، حالا دارند به چشم خود می بینند. ولی پول پرستان جهان را به این کار ها کاری نیست.
   فصل خواب است و خرس به دلیل گرما نمی تواند بخوابد؛ زیرا خوابیدن برای او با سرد شدن و باریدن برف مفهوم می یابد. پس رفته زمین را می کَنَد تا خود را مشغول سازد و هم اگر هوا سرد شد، جایگاهی طبیعی برای خواب داشته باشد. و این در هم ریختگی فقط یک حادثه ی عجیب نیست، بلکه خبر از فاجعه ای در آینده می دهد که دیگر شاید هیچ کاری نتوان کرد. زیرا اگر کاری باید بشود، همین امروز باید صورت پذیرد. به عبارتی دیگر «علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد».
   این هم نشانی: Медведь роет берлогу (HD)
   در ضمن آن توضیح درستی که خورشید گرامی نوشته؛ عامل آن اغلب انسان است؛ زیرا خرس ها که باید در اواخر پاییز حسابی چاق شده باشند، به اندازه ی کافی چربی در بدنشان نیست، و این یکی از دلایل اصلی زود بیدار شدن در آخر زمستان است. زیرا به لطف آدمی طبیعت دیگر آن طبیعت قبلی نیست. این خرس هایی که شما از آن سخن گفته اید؛ هم می توانند برای یافتن غذا بیرون آمده باشند، و هم به دو دلیل اصلی می توانند اصلن برای خواب نرفته باشند؛ زیرا خرس احساس اینکه به اندازه ی کافی چاق شده یا نه را تشخیص می دهد. دوم دلیل گرمای هوا است. دلایل دیگری نیز مثل مزاحمت انسان و … می تواند خرس ها را از مغار بیرون آوَرَد. چون بسیاری جای خواب خرس ها را بلدند، پس وقتی خرس ها خوابیدند به آنجا سر می زنند و خرس را ناجوانمردانه در خواب که شکاری آسان است، می کشند. استانداری در روسیه چنان نابکاری ای کرده و حالا مدت هاست که فریاد هواداران حیات وحش را در سراسر روسیه بلند کرده. در میادین، رادیو، تلویزیون ملی؛ در هر مکانی که ممکن است از آن می گویند و کوتاه نمی آیند.
   نشانی فیلم:
   Убил медведя в берлоге: губернаторская охота взорвала соцсети – Россия ۲۴

   پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 0

 3. منصور می‌گوید:

  رفتار وکردار ما انسانها در ایران به گونه ای است که همه چیز نه اینکه جانوران بلکه انسانها نیز درخطر قرار دارند عامل بسیاری از بیماریها ما انسانها هستیم الوده کننده خاک واب ما هستیم . این تعداد از جانوران که درخطرند نه انها را از خطر درمیاوریم لااقل بقیه را درخطر قرار ندهیم چند روز پیش درخیابان میرفتم شخصی وقتی اخرین نخ سیگار را از پاکت دراورد براحتی پاکتش را درخیابان انداخت من که در شصت سالگی هنوز نمیدانم اشغال را که انداختم چه کسی باید ان را بردارد وای بر من نادان . دانستن را باید بیاموزم اگر نیاموختم نادانم ما انسانها اگر این همه پول را که خرج جنگ و نابسامانی کرده ایم خرج اگاهی دادن به افراد کرده بودیم الان درجای بهتری ایستاده بودیم

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 4. داریوش2016 می‌گوید:

  پیشنهاد میکنم به شکارچی های ایرانی مجوز شکار داده بشه تا تمام مشکلات محیط زیستی در ایران و سراسر جهان برطرف بشه

  داغ Thumb up 16 Thumb down 15

 5. میر شکار می‌گوید:

  تا حالا چندتا یوز بدست شکارچی ها کشته شدن ؟
  چند تا تو جاده ها بدلیل تصادف با خودرو ها کشته شدن؟
  خواستم بگم جاده ها رو برای حیوانات ایمن کنیم که به خودم گفتم آدم عاقل جاده های ما برای انسان ها ایمن نیست چه برسه به حیوانات…
  دوستداران محیط زیست یکم در مورد نوشتارتون تفکر کنید چون اشخاصی که نوشتار شما رو میخونن این کار رو انجام میدن.
  در مورد مجوز شکار من از شما پرسشی دارم .در خصوص پرندگانی که از کشورها و قاره های دیگه به کشور ما مهاجرت می کنند و بعد از چند سال مجوز شکارشون تو کشور ما اونم به مدت محدود و تعداد محدود صادر شده و شما ها در این خصوص فریاد وا اسفا و وا مصیبتا سر میدید و هر بدبختی تو کشور رو به اون ربط میدید.آیا تا رسیدن به کشور ما تو کشورهای مسیرشون توسط شکارچی های اون کشور ها شکار نمیشن؟چطور در هنگام عبور از اون کشورها در معرض انقراض قرار ندارن و همینکه به کشور ما وارد شدند در حال انقراض قرار می گیرن؟تو اون کشور ها آنفولانزا نمیگیرند و به کشور ما می رسند بیمار میشن. اوضاع محیط زیست در اون کشورها چگونه هست؟تا حالا به این موارد فکر کردید؟

  داغ Thumb up 19 Thumb down 37

 6. بیایید صادق باشید و بحث را الکی نپیچانید. ایرانِ بر اثر خشکسالی خشکیده، و هم بر اثر غارت خشکانده شده، دیگر آن توان را ندارد که حتی یک نفر درخت با اهداف تجاری و صنعتی از جنگل اندکش بریده شود. و هم آن توان را دیگر ندارد که در طبیعت اش شکار زنند. همه ی ما ایرانی هستیم، بیایید کمی با ترحم به این سر زمین مظلوم و غارت شده که به نوعی مادر مشترک همه ی ماست، بنگریم. چرا برای گریز به در و دیوار می زنید؟! آیا فهم این نکته ی بسیار روشن دشوار است؟! چرا با به در و دیوار زدن به شعور مردم توهین می کنید؟! من می فهمم شما ها عادت کرده اید به خوردن گوشت حیات وحش؛ ولی باور کنید که طبیعت این کشور و حیات وخش آن به یک استراحت چند ده ساله احتیاج فوری دارد تا آن شود که باید. وگرنه فردا که فاجعه رخ داد، چه سود از گریه زاری؟

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 6

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>