تدوین طرح ممنوعیت شکار و صید در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): عضو فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: برای جلوگیری از آسیب به جمعیت وحوش، نیاز است سمن‌ها و فعالان محیط زیست پیگیر ممنوعیت شکار و صید شده و مجلس ضمن بازنگری در قانون شکار و صید، این ممنوعیت را در قالب طرحی به  سازمان حفاظت محیط زیست اجبار کند.

به گزارش تسنیم، علی ابراهیمی عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی که طی ماه‌های گذشته انتقادات تخصصی خود را متوجه صدور مجوز شکار کرده است، می‌گوید: کشور ما در منطقه‌ای خشک و نیمه‌خشک واقع شده و با توجه به شرایط کنونی منابع آب و علوفه در زیستگاه‌ها به هیچ وجه نمی‌توانیم مدعی شویم جمعیت حیات وحش به حدی رسیده که ظرفیت حذف بخشی از آن با صدور مجوز شکار وجود دارد. معتقدم با توجه به شرایط فعلی، صدور مجوز شکار جانوران اعم از چهارپایان و پرندگان تهدیدی برای بقای نسل آنهاست.

نماینده مردم شازند ادامه می‌دهد: از شرایط نامناسب زیستگاه‌ها و جمعیت نامطلوب وحوش که بگذریم و فرض را بر این بگذاریم که منابع آب و علوفه در زیستگاه‌ها کافی است و جمعیت وحوش، رضایت بخش، باز هم صدور مجوز شکار، با ارزش‌های امروز جامعه سازگاری ندارد.

در حال حاضر متقاضیان شکار، با هدف امرار معاش و تامین پروتئین شکار نمی‌کنند. انگیزه آنها فقط تفریح است و معتقدم تفریحی که با گرفتن جان موجودات همراه باشد چه توسط شکارچیان داخلی و چه توسط شکارچیان خارجی حتی با توجیه ارزآوری منطقی نیست، بلکه با فرهنگ و اخلاق ایرانی در تضاد است.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی یادآور می‌شود: شرایط امروز زیستگاه‌ها و جمعیت‌های وحوش جای هیچ توجیهی برای صدور مجوز شکار باقی نمی‌گذارد.

اینکه گفته شود صدور مجوز شکار به مدیریت جمعیت گله و اصلاح ترکیب جنسیتی منجر می‌شود پذیرفته‌شده نیست. حتی فروش مجوز شکار به اتباع خارجی با توجیه ارزآوری هم قابل قبول نیست. با توجه به شرایط کنونی حیات وحش کشور انتظار می‌رود سازمان حفاظت محیط زیست هرچه زودتر ممنوعیت هرگونه شکار و صید را در سراسر کشور اعلام کند.

ابراهیمی در پایان با بیان اینکه تدوین طرح ممنوعیت شکار و صید در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس مطرح شده است، می‌گوید: زمانی تامین پروتئین و امرار معیشت برخی از مردم بر پایه شکار استوار بود که به منظور ساماندهی شکار، کانون شکار ایران به وجود آمد که پس از مدتی به سازمان شکاربانی و سپس به سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل شد. اما امروز با تولید گسترده محصولات پروتئنی، انگیزه‌ای به جز تفریح برای شکار وجود ندارد اما سازمان حفاظت محیط زیست هنوز از ماهیت اصلی خود فاصله نگرفته و بسیاری از کارشناسان و مسئولان این سازمان هنوز تفکرات شکارگرایانه دارند.

بنابراین به منظور جلوگیری از وارد آمدن آسیب به جمعیت وحوش در اثر صدور مجوز شکار، نیاز است سمن‌ها و فعالان محیط زیست پیگیر موضوع ممنوعیت شکار و صید شده و مجلس، ضمن بازنگری در قانون شکار و صید، این ممنوعیت را در قالب طرحی به سازمان حفاظت محیط زیست اجبار کند.

+210
-473
  

26 دیدگاه

 1. مسعود می‌گوید:

  به جای حرف زدن بهتره بازار فریدونکنار رو جمع کنن و سد گتوند رو…..
  نه اینکه جلو صدور پروانه رو بگیرن.

  پر طرفدار Thumb up 74 Thumb down 19

  • خورشید می‌گوید:

   هر دو موردی که فرمودید به یک اندازه اهمیت دارن و مخرب و نابودگر حیات طبیعی هستن.
   کشتار در فریدونکنار چند ماه از سال اتفاق میفته اما کشتار حیات وحش توسط شکارچیان در تمام فصل ها و مناطق در جریانه!
   صدور مجوز قانونی برای کشتار و قصابی جانداران در شرایط فعلی نشون دهنده ی نهایت عقب افتادگی و سطح پائین فرهنگ و سواد و آگاهی و بیخردی محض در بین مثلا مسئولین محیط زیست این کشوره و در هیچ سطحی روا نیست!

   داغ Thumb up 18 Thumb down 62

   • Ali می‌گوید:

    جناب خورشید شکار جمع شدنى نیست،شما سالهاست از این افاضات میکنید،حرف ما درستتر در امد یا جنابعالى؟تفکرات شکار گرایانه که این اقا گفته،پایه واساس محیط زیست هست

    پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

    • خورشید می‌گوید:

     علی آقا وقوع یک اتفاق به معنای درستی اون نیست!
     اگر نه با وجود تمام مخالفت ها و مبارزات تولید و مصرف مواد مخدر هم در سطح وسیعی داره اتفاق میفته. ما تا روزی که هستیم به تلاشمون در مسیری که فکر می کنیم درسته ادامه میدیم و تردیدی نداریم که سرانجام نتیجه میده و پیروزی با خرد و انسانیته

     داغ Thumb up 4 Thumb down 8

 2. kohgard می‌گوید:

  باسلام
  درود به شرفت
  وقتی تکثیر و رهاسازی وجود نداره ،راه کار مناسبی است ولی خودتون هم می دونید که این طرح فقط برای شکارچیان قانونمند است و گروه های ذیل همچنان مشغول شکارخواهندبود:
  آقازاده ها ، جوامع محلی ، خارجیها ، برخی از افراد صاحب منصب و …..دریک کلام مافیای شکـــــار
  حالا به نظرتون حیات وحشی باقی خواهد ماند؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 18

 3. سیدطالقانی می‌گوید:

  با ممنوعیت شکار اتباع خارجی به بهانه ارز کاملا موافقم و با ممنوعیت شکار بیشتر حیوانات (باتوجه به حال نامساعد و تهدید شده گونه های جانوری موافق هستم)
  دوستان باید به سمتی حرکت کنیم که کشور با حفظ سرمایه ها و اندوخته های محیط زیستی درامد زایی کند ، با گسترش صنعت گردشگری ! آنوقت اگر برای ان جوان شکارچی منبع درامدی در روستایشان و یا شهرشان بوسیله گردشگری بوجود اید بی شک او به دنبال حفظ محیط زیست خود خواهد بود نه نابودی آن !
  نباید تقابل و چالش بین محیط بان و قانون و شکارچی به قتل بینجامد.
  اقایان کمی فکر کنند باید درمان کرد نه اینکه بی حس کرد!
  جای زخم گلوله ؟ چسب زخم بزنی؟
  باید در سازمان تغییرات اساسی بوجود بیاید …
  در نیابد حال پخته هیچ خام
  پس سخن کوتاه باید والسلام

  داغ Thumb up 15 Thumb down 32

 4. مسعود هاشم‌الحسینی می‌گوید:

  سلام
  جناب آقای ابراهیمی در حال حاضر به علت گرانی گوشت ” امرار معاش و تامین پروتئین ” تبدیل به بزرگترین آفت شکار گشته و شکار چیان غیر قانونی با این هدف در حال وارد کردن بزرگترین آسیب به جمعیت حیوانات قابل شکار هستند.
  لطفا فکری به حال این موضوع بفرمایید و بعد به سراغ شکار قانونمند بروید که حداکثر در سال گذشته بالغ بر ۱۰۰ راس بوده.
  در عین حال شما از کدام منبع دریافته‌اید که شکار قانونی و با پروانه خلاف فرهنگ ایرانی میباشد. لطفا به تاریخ ایران توحه بفرمایید.

  پر طرفدار Thumb up 58 Thumb down 17

 5. محمد. می‌گوید:

  در حال حاضر موافق این طرح هستم

  داغ Thumb up 19 Thumb down 58

 6. مهدی می‌گوید:

  اگر در زمینه ای مدیریتی وجود نداره دلیل نمیشه افراد رو از اون کار منع کنن.
  همه کشورها دارن سرمایه گذاری میکنن در انر شکار با قرقگاههای اختصاصی و پول پروانه در اون مناطق رو صرف تجدد محیط زیستش میکنن اما تو ایران یکی خلاف کنه پول ضرر و زیان به حساب دولت واریز میشه یا حتی مقداریش هم به محیط زیست برسه یک ریالش برای تجدید حیوان یا منطقه تخریب شده توسط متخلف که ضرر و زیانش رو پرداخت کرده داده نمیشه. اونوقت چه انتظاری از طبیعت باید داشته باشیم وقتی همه تو فکر جیبشون هستن

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 16

 7. امیر ، لیما می‌گوید:

  با سلام
  آقایان به ظاهر دلسوز حیات وحش نکنید این کارهای غیر کارشناسی و طرح های خائنانه را به این سرزمین و محیط زیستش با ممنوعیت هیچ چیزی درست نمی شود.
  آخرش این است که شما شکارچیان مجاز را از صحنه خارج کنید با غیر مجازها چه می کنید؟
  آیا می شود افرادی را که به ورزش یا حرفه ای علاقه دارند را اجبارا از آن جلوگیری کرد؟
  خیر ، میدانید با ممنوعیت شکار شکارچی مجازی که چند ده میلیون هزینه کرده تا به علایق خود دست پیدا کند شما مجبورش می کنید تا آن فرد تفنگ مجازش را کنار بگذارد و با تفنگ قاچاق و غیر قانونی پا در طبیعت بگذارد
  سرسری و بچه گانه به مسائل به این مهمی نگاه نکنید و نظر ندهید،،ممنوعیت شکار یعنی خیانت به طبیعت و حیات وحش ایران

  پر طرفدار Thumb up 65 Thumb down 17

 8. گرگ ستمدیده می‌گوید:

  با تشکر از نماینده محترم خواهشمند است از آنجا که تخریب زیستگاهها حتی از شکار هم برای وحوش خطرناک تر است برای حفاظت بهتر از زیستگاهها به ویژه زیستگاه های جانداران کمیاب مثل میاندشت (یوزپلنگ) هم فکری بکنند.

  همچنین شکار در حال حاضر با توجه به جمعیت چند برابری انسان نسبت به قبل و همینطور جمعیتهای کوچک و پراکنده وحوش آنهم در چند پارک ملی و زیستگاه دور افتاده در قیاس با دوران پیش که انواع وحوش فراوان بود و در همه جا یافت می شدند و همچنین وجود سلاحهای پیشرفته در برابر تیر و کمان گذشتگان و دامداری و کشاورزی صنعتی در مقابل کشاورزی محدود و سنتی گذشته و فقر و گرسنگی و قحطی آن زمان قابل مقایسه نیست و باید افرادی را که می خواهند برای به اصطلاح شادی طبیعت را نابود کنند را راهنمایی کرد که با جای نابودی این وحوش مثل کشورهای پیشرفته از حیات وحش عکس بگیرند، روی وحوش تحقیق و مطالعه کنند، فیلم درست کنند مطلب بنویسند به حیات وحش کمک کنند این جوری هم نفع بیشتری عایدشان می شود و هم معروف می شوند و هم خدا و هم مخلوقات خدا از آنها خشنود می شوند.

  داغ Thumb up 19 Thumb down 51

 9. محسن رزاقی می‌گوید:

  شک نکنید که همینطور است.

  خون حیات این وحش رنجور فروشی نیست، سازمان و دولت هم گدای پول خون این زبان بسته ها نیستند. اصلا با شرایط جدید و درک و فرهنگ بهتر و افکار رو به رشد در جامعه رو به تمدن امروز ((حق حیات)) هر جانداری باید مورد حمایت قانونی قرار گیرد که بارها این ها را از مسئولین محترم خواستار شدیم.
  از نظر اخلاق وجدان و انسانیت این مسئله در دنیا رو به درک بیشتر میرود و در مکتب و دینیمان نیز مشاهده کرده ایم که شکار برای تفریح رد و حرام اعلام شده.

  حقیر از جناب ابراهیمی محترم سپاس گذارم، که حرف حق را ناگفته نگذاشتند و آنچه را که خلا آن ملموس است مطرح فرمودند.

  لازم است نظیر افرادی با تفکرات ایشان را در راس مسئولیت های مهم سازمان قرار دهند که این مهم را از مسئولین محترم تقاضامندیم.
  امروز دیگر سازمان باید از تفکرات شکارگرایانه پاک شود. تا زمانیکه به جان حیات وحش رنجور به دید پول نگاه شود یعنی بدترین بیماری همچون سمی مهلک در بدنه سازمان وجود دارد، باید نگاه ها عوض شود فکر میکنم اصلا در قدم اول یکی از نیازهای ضروری در حال حاضر همین است که سازمان از نظر نیرو از چنین افرادی پالایش شود و افرادی با تفکرات صحیح جایگزین قبلی ها شوند.

  همان طور که بارها تاکیدا بعنوان یک فرد ایرانی درخواست کرده ام مجددا از مسئولین محترم:
  ممنوعیت کامل صید و شکار را تقاضا میکنم.

  داغ Thumb up 21 Thumb down 72

 10. مرتضی می‌گوید:

  درسته ولی فقط وفقط این برای شکارچی قانون منده
  بابا شما باید کاری کنید کسی به فکر تخلف نباشه این شکار بی برنامه وخلاف هست که حدو نهایتی نداره

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 14

 11. هادی می‌گوید:

  تو مملکت ما کلا همیشه یک راه هست که مسوولان خوب بلدن ازش استفاده کنن.. مسوولین بی تخصص، مسوولین نگران پست و میز
  ” پاک کردن صورت مساله”
  با حذف شکار قانونمند به چی میخواین برسین؟؟؟
  راهش این نیست… ایکاش کمی تخصص و دلسوزی داشتین

  پر طرفدار Thumb up 69 Thumb down 16

 12. پوریا می‌گوید:

  خدا اینا ازکجا اومدن.میخوان شکارچی قانومندو از طبیعت دور کنن قافل از اینکه اون شکارچی غیر مجازو اون افراد محلی شکار خودشونو میزنن کاشکی یکمی کارشناسی نظر میدادن، بجای تکثیرو رهاسازی که خودش منبع درآمد میشه میخوان کلا شکارو منع کنن.

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 12

 13. محسن رزاقی می‌گوید:

  باز یه عده شکارچی اومدن مثل اسپند رو آتیش بالا و پایین میپرند آخه کمی تفکر کنید.
  اسلحه کشیدن رو چند حیوان زبان بسته تفریح نیست. دست بردارید ریختن خون یک جاندار که مثل من و شما نفس میکشه و بعد با افتخار روی جسد اون پا گذاشتن یک عمل زشت است و دیگر در جامعه پذیرفته نیست، درک جامعه بالا رفته.
  دوستان فاصله بین کفر و ایمان به اندازه سر موییست، آن را بپیمایید، بسم الله.
  فرهنگ مردم روزبروز ارتقا میابد بجای سلاح دوربینی تهیه فرمائید و لذت محبت کردن و مشاهده و حضور حیات وحش زیبا را نظاره فرمائید. شیوه و نگاهتون را عوض فرمایید.
  چشم ها را باید شست
  جوردیگر باید دید
  واژه ها را باید شست
  واژه باید خود باد
  واژه باید خود باران باشد
  با همه مردم شهر زیر باران باید رفت
  چتر را زیر باران باید بست…..

  درود بر سهراب روحش شاد

  داغ Thumb up 15 Thumb down 50

 14. شکارچی مجاز می‌گوید:

  دوستان بدانید در شکار چند نکته مهم هست
  ۱- در شکار با صدای شلیک حیوانات جابجا شده و از نظر ژنتیکی یکسان و آسیب پذیر نمی شوند
  ۲-منطقه و منبع غذایی فرصت بازسازی پیدا میکنن
  ۳-شکارچی و محیط زیست در مقابل هم قرار نمیگیرند
  ۴-هزینه پروانه شکار کمک به احیای مناطق می شود
  ۵-با صدور پروانه شکار از تخلفات کاسته و خود شکارچی مجاز مثل کادر محیط زیست پاسدار محیط می شود ۶-امسال شخصا پروانه شکار پرنده گرفته ام که حساب کردم جمعا ۱۵ دفعه میتوانستم شکار بروم ولی باتوجه به مشغولات زندگی کلا ۵ بار بیشتر نرفته ام که این خود نشانهای است از ابتکار عمل نسبت به صدور پروانه۷-…………..

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 14

 15. عقاب طلایی می‌گوید:

  با سلام.به نظر بنده از طرح هایی هستند که شدنی نیست و در ایران شدنی نخواهد شد.بنده ۲۲ میلیون تومان دادم اسلحه خریدم باهاش شلیک کنم باهاش شکار قانونی برم.چطور وجدانم قبول میکنه بزارم گوشه خونه و نگاش کنم و اگه بخوام داخل طبیعت شلیکی انجام بدم با این طرح مبادرت به شکار تلقی بشه و برم دادگاه.دقیقا الان دارن یک سمت قضییه رو نگاه میکنن.اقایی که به فکر حیات وحشی اونجا چون صداات میرسه بگو مثل کانادا فرهنگ سازی کنن و تکثیر و رها سازی و شکار که هم منطقه هست هم نیرو انسانی هم منابع مالی حاصل از همین جریمه شکار ها .آیا با ده میلیون تومان جریمه یه اهو نمیشه ۴ تا اهو رهاسازی کرد

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 10

  • خورشید می‌گوید:

   این وجدان بیدار و حساس شما واقعا هر خواننده ای رو متاثر می کنه ….
   واقعا کدوم آدم باوجدانی می تونه قبول کنه یک اسلحه ی ۲۲ میلیون تومنی که میشه باهاش کلی پرنده و چرنده رو لت و پار کرد و باهاشون عکس قهرمانی گرفت و کیف کرد گوشه ی خونه بیفته و در تنهاپی و عزلت غصه بخوره؟ واقعا چطور…؟؟

   داغ Thumb up 7 Thumb down 18

 16. mohammad می‌گوید:

  باسلام
  واقعا متاسف هستم برای محیط زیست کشور که چنین افراد غیر کارشناسی دارند در موردش تصمیم میگیرند و چنین طرح های غیر کارشناسی و خنده دار میدند

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 4

 17. حسین می‌گوید:

  متاسفانه مسولین محیط زیست ما علم کافی برای حل این مشکلات پیش امده رو ندارن….با دادن این قبیل پیشنهادها طرح هااز این هم بدتر خواهد شد….

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>