به دنبال بارندگی ها و سیلاب های اخیر، «تراز سطح آب»، «وسعت» و «حجم آب موجود» در دریاچه ارومیه افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): به دنبال بارندگی های هفته های اخیر و جاری شدن سیل در بیشتر نقاط کشور، در روز ۱۳۹۷/۱/۷ نسبت به روز مشابه در سال قبل تراز سطح آب دریاچه، وسعت دریاچه و حجم آب موجود در دریاچه ارومیه افزایش یافته است.

در این گزارش وضعیت دریاچه ارومیه را در روز هفتم فروردین ۱۳۹۸ از سه شاخص «تراز سطح آب» ، «وسعت دریاچه» و «حجم آب موجود» مورد بررسی قرار می دهیم.

تراز سطح آب:

تراز سطح آب دریاچه در روز ۱۳۹۸/۱/۷ به ۱۲۷۱/۰۳ سانتی متر از سطح دریا رسید. این تراز نسبت به روز مشابه در سال قبل ۰٫۳ متر افزایش و نسبت به میانگین دراز مدت ۳٫۶ متر کاهش نشان می دهد.

وسعت دریاچه:

همچنین در این گزارش «وسعت دریاچه» که شاخصی بسیار مهم و شاید مهمتر از شاخص «تراز سطح آب» می باشد نیز بررسی شده است.

وسعت دریاچه ارومیه در روز هفتم فروردین سال جاری ۲۶۰۰٫۸۱ کیلومتر مربع بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۳۶۹٫۸۳ کیلومتر مربع افزایش و نسبت به میانگین دراز مدت ۱۹۱۴/۰۷ کیلومتر مربع کمتر شده است.

حجم آب موجود:

حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در روز هفتم فروردین سال جاری ۲/۷۰ میلیارد متر مکعب بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۰/۸میلیارد متر مکعب افزایش و نسبت به میانگین دراز مدت ۱۳/۳۸ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

+1
0
  

5 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  بارشهای سنگین جزیی از طبیعت بوده و فواید بسیاری، مانند پرکردن دریاچه ها و سیراب نمودن زمین و تغذیه چشمه ها و رودها و مرطوب کردن و چسباندن ذرات خاک و کاهش ریزگرد را دارد. این بارشها مقصر مشکلات گسترده سیل های امسال نبوده و علت این خسارات، ترکیبی از نابودی پوشش گیاهی، اشکالات طراحی و مهندسی و تجاوز و تغییر کاربری حریم روخانه ها و سلفی گرفتن و عدم اطلاع مردم از خطر چند برابر شدن ناگهانی رود به علت گرفتگی و انحراف آب به اطراف رود یا باز شدن یکباره گرفتگی و یا نوع بارش یا رسیدن دو سیل به هم و مانند آن می باشد.
  برای مثال اگر فقط به علت نابودی جنگلها دقت کنیم، جنگلهای ما در شمال یا کهکیلویه و چهار محال و لرستان و غرب کشور که همه آبخیز و کوهستان هستند و بارشهای اینچنینی و سنگین دارند و در یک روز اینقدر باران می بارد اینقدر باران می بارد که به انداز یک سال بارندگی خوب تهران می شود (در بارش اخیر در کهکیلویه بیش از ۲۶ سانت باران باریده) و از هریک رودی خارج می شود اگر این جنگلها سالم باشند و درختان بسیار بلند و کوتاه انبوه و پیچک انواع گیاهان که کف جنگل را پوشانده باشد، این بارشها بهترین آبیاری بوده و نتیجه اش این است که از هریک رودی دایمی با دبی مناسب و یکنواخت در طول سال خارج می شود. این جنگلهای و گیاهان طبیعی با این چیدمان و تراکم و اکوسیستم در کل سال و خشکی و گرمای تابستان با همین چند بارش سرسبز هستند درحالی که باغات و حتی جنگلهای مصنوعی نه تنها به اندازه جنگلهای طبیعی، آب تولید نمی کنند و سیل مهار نمی کنند، به چند نوبت آبیاری هم نیاز دارند که اهمیت حفظ جنگلهای طبیعی را نشان می دهد (فقط جنگلهای غرب ۴۰ درصد آب کشور را تولید می کنند). حالا این جنگلها از بین برود با این بارشهای سنگین که هر سال داریم و امسال یکباره کل ایران را گرفت، کل کشور می شود سیل و گل و شل، کف رودها پر از گل و لای شده و باز آب بالا تر می آید و آب گل آلود سنگینتر بوده و قدرت شناور سازی و تخریب بیشتر دارد، سدها پر از رسوبات شده و جا برای ذخیره نداشته و قدرت مانور و تنظیم روی سیل را ندارند نیاز به لایروبی رودها و سدها و ساخت سدهای جدید هست که هزینه و طبعات زیست محیطی دارد، راهها خراب می شوند یک شهر کلا در آب فرو میرود که علاوه بر نابودی اثاثیه و زندگی مردم، حتی شاید خانه های نم کشیده نیاز به تخریب و نوسازی هم داشته باشد. و هزاران هکتار مزرعه و دامداری و آبزی پروری و صنعت هم غرق و نابود شده و هزاران میلیارد تومان خسارت دولت و مردم متحمل شده اند و درآمد حاصله از تخریب جنگل ها که تنها عاید چند بهره بردار می شود در برابر این خسارات عظیم سالانه ناچیز است. باز برای نمونه چون جنگلهای گلستان نسبت به مازندران و گیلان بیشتر تخریب شده سیلهای بدتری دارد و گویا عادی شده و اگر آخر تابستان گذرتان به آنجا بی افتد تپه های کوچک خربزه و هندوانه سیل زده را کنار جاده خواهید دید.

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 0

 2. سلام دوستان
  گذشته از حرف های درست «کفتار راه راه» در باب طبیعت، نکته ی بسیار بسیار مهمی که در باب دریاچه ی ارومیه و کلن دریاچه ها می توان بیان داشت، این است که اگر حتا دریاچه ها بر اثر بارندگی های زیاد، لبریز از آب شوند؛ تا زمانی که مشکل اصلی حل نشده، باز بعد از مدتی می تواند به همان وضع فاجعه بار برگردد. دو مشکل اصلی این است: ۱ – سهم دریاچه، حق مسلم دریاچه، در روی زمین خورده می شود. ۲ – با خالی کردن(غارت) سفره آب های زیر زمینی، دریاچه نمی تواند ثبات یابد؛ زیرا زمین عاقل(قانونمند)، اول از دست داده های زیر زمین را جبران می کند؛ البته اگر لایه ها نشست نکرده باشند. در صورت نشست قطعی یا نسبی، دیگر زیر زمین هم نمی تواند به حالت طبیعی قدیم(ذخیره گاه آب) بر گردد؛ که این فاجعه(با نگاه علمی) از فاجعه های خشک شدن دریاچه ها هم بدتر است. پس تا زمانی که مشکلات اساسی ایجاد شده به وسیله ی شَرِّ بشر، رفع نشود، نجات دریاچه ها، اگر هم صورت گیرد، موقت است.
  آیا دریافت این ساده، این روان، این بی گره، دشوار است؟
  خیر، بسیار بسیار هم آسان می باشد.
  پس مشکل چیست؟
  چیست؟ نیست؛ باید پرسید مشکل از کیست؟
  جواب: پدر سودجویی به هر قیمتی بسوزد!

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 0

 3. طوفان شن می‌گوید:

  خدا رو شکر خیلی خوشحالم خیلی فکر میکنم بال دراوردم از این خبرهای خوب . خدا رو شکر . اگه دولت هم به قولهای که داده عمل کنه مطما باشید حجم اب دریاچه ارومیه امسال از ۴ میلیار متر مکعب رد کنه و زنده شدن دریاچه ارومیه رو ببینیم . امیدوارم تمام تالابهای کشور حداقل ۷۰ درصد ابگیری بشن تا دوباره شاهد محیط زیست زنده ایران باشیم. حق ابه تالابها از حق ابه صنعتی باید مهمتر باشه . دیدبان عزیز تشکر . به امید زنده شدن تمام دریاچه ها وتالابهای ایران . یاحق

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 4. نم نمک می‌گوید:

  سلام
  دریاچه طشک و بختگان را که من هر روز میبینم بمحض اینکه کمی باران میبارد روی سطح دریاچه کمی جلوه میکند فورا یکی از ادارات یا مسولی میگوید دریاچه آبگیری شد
  من نمیدانم این چه کاری است دروغ به این بزرگی اخه چرا

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 5. حسین می‌گوید:

  تشکر از مطالب مفیدتان.خواهشمنداست مطالبی درخصوص مشارکت جوامع محلی درحفاظت از تالابها بیان فرمایید.ممنون

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>