به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر / برای آلودگی پلاستیکی راه حل باشید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): روز جهانی پرندگان مهاجر، مناسبتی است که از سال ۲۰۰۶ توسط دو نهاد بین المللی فعال در زمینه حیات وحش یعنی کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و تفاهم نامه همکاری حفاظت از پرندگان مهاجر آبی آفریقا و اوراسیا (AEWA)  و با هدف جلب توجه همگان به موضوع حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه هایشان ترتیب داده شده است.

برنامه های مرتبط با این مناسبت هر ساله دو روز به طور هماهنگ در جهان به اجرا درمی آید که این دو روز در سال جاری ۱۱ می(۲۱ اردیبهشت) و ۱۲ اکتبر(۲۰مهر) می باشد.

روز جهانی پرندگان مهاجر به عنوان یک پلت فرم جدید، تلاش های جهانی را برای تقویت آموزش و آگاهی رسانی در مورد نیاز به حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها در همه سطوح مختلف، در جهان متحد می کند.

شعار روز جهانی پرندگان مهاجر در سال جاری !Protect Birds: Be the Solution to Plastic Pollution ، یعنی از پرندگان حفاظت کنیم: برای آلودگی پلاستیکی راه حل باشید! انتخاب شده است.

روز جهانی پرندگان مهاجر به عنوان یک پلت فرم جدید، تلاش های جهانی را برای تقویت آموزش و آگاهی رسانی در مورد نیاز به حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها در همه سطوح مختلف، در جهان متحد می کند.

موضوع روز جهانی پرندگان مهاجر در سال ۲۰۱۹ توجه ویژه ای به تاثیر آلودگی پلاستیکی بر پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها دارد.

سالیانه بیش از ۳۰۰ میلیون تن زباله پلاستیکی در جهان تولید میشود. بسیاری از این مواد پلاستیکی فقط و فقط برای چند ثانیه استفاده بشر تولید میشود ولی ۲۰ تا ۵۰۰ سال در چرخه طبیعت باقی می ماند!

قطعات پلاستیکی دور انداخته شده به راحتی از طرق گوناگون به اکوسیستم های طبیعی منتقل میشوند. فقط سالیانه حدود هشت میلیون تن ضایعات پلاستیکی وارد اقیانوس ها میشود.

رفتار تغذیه ای پرندگان باعث میشود بیشترین آسیب را از آلودگی پلاستیک ببینند. پلاستیک های شناور در سطح آب که لابلای جلبک ها مخفی میشود بصورت ناخواسته توسط پرندگان خورده شده و بعنوان غذا به جوجه ها نیز خورانده و به سرعت باعث مرگ آنها میشود.

پلاستیک های شفاف و شناور در آب در بسیاری موارد به تله های نامرئی برای پرندگان تبدیل میشوند.  پرندگان به دام افتاده در این پلاستیک ها اغلب مجروح یا در آب غرق شده و یا به دلیل ناتوانی در پرواز به راحتی شکار میشوند.

سالیانه بیش از یک میلیون پرنده بر اثر پلاستیک های رها شده در طبیعت از بین میروند !

مطالعات نشان می دهد که پروژه های محلی در مدیریت زباله های پلاستیکی در مدت کوتاهی نتیجه بخش بوده است. بنابراین حس مشترک و آگاهی می تواند به جلوگیری از آلودگی پلاستیکی کمک کند.

جامعه بین المللی نیازمند اقدام فوری برای کاهش آسیب ها و مرگ و میر پرندگان مهاجر به علت آلودگی پلاستیک است.

روز جهانی پرندگان مهاجر در سال ۲۰۱۹ فرصتی منحصر به فرد برای پیوستن به تلاشی جدی به منظور حل مسئله آلودگی پلاستیکی و تأثیر آن بر پرندگان مهاجر است.

بیایید صداهایمان را برای حل این مشکل زیست محیطی به سرعت در حال رشد متحد کنیم.

برای مبارزه با آلودگی پلاستیکی چه کاری انجام دهیم؟

کاهش، استفاده مجدد و بازیافت مواد پلاستیکی و جایگزین کردن آنها با وسایل سازگار با محیط زیست.

در منطقه زندگی خود سواحل و امتداد رودخانه ها را از زباله های پلاستیکی پاکسازی کنید.

از اقدامات محلی و جهانی علیه استفاده بیش از حد و غیر ضروری پلاستیکی حمایت کنید.

+1
-4
  

4 دیدگاه

 1. گرگ ستمدیده می‌گوید:

  میش مرغ در آستانه انقراض ترین پرنده ی کشور است و تنها سی عدد از آن در یک منطقه در بوکان باقی مانده و به علت
  تخریب زیستگاه، شکار و مشکلات ژنتیکی (نوعی مشکل ژنتیکی یا همخونی که موجب کاهش مقاومت طبیعی پرندگان و در نتیجه تلفات آنها می‌شود) و همچنین قرار داشتن لانه آن روی زمین و تبدیل زیستگاه آن به مزارع گندم و جو و نخودزار و یونجه زار و هم زمانی فصل جوجه آوری آن با درو توسط کمباین و نابودی جوجه های آن با تیغ دروگر و کمباین، اگر کاری نکنیم نسل آن تا پنج سال دیگر منقرض خواهد شد. با توجه به این که میش مرغ هزاران سال بلکه میلیون‌ها سال در این منطقه به تکامل رسیده و ده ها نقش‌ متفاوت و ناشناخته و بسیار ارزشمند در اکوسیستم دارد و اگر از بین برود، ممکن است یک حلقه بزرگ از زنجیره غذایی در آن منطقه باز شود و اکوسیستم آنجا به مرور دستخوش تغییرات برگشت‌ناپذیر شود، نیاز است برای حفظ آنها اقدام کرد.
  منبع:
  http://www.hamshahrionline.ir/news/439709/%D8%AC%D8%AF%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D9%85%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D9%85%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B4%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 2. منصوردهقانی می‌گوید:

  بااحترام به همه انانی که محیط زیست را دوست دارند وبرای پاک نگهداشتن ان تلاش میکنند .بهترین عاملی که میتواند از الوده کردن طبیعت از پلاستیک ودیگر الوده سازان جلوگیری کند اگاهی مردم است که چه دولتی رابخواهند ویا نخواهند از الوده شدن طبیعت پیرامون خودشان جلوگیری کنند درحال حاضر الوده شدن سواحل دریاها ودریاچه های ما را خود شهرداریهای ان مراکز هم دران نقش دارند وقتی دانسته ما اشغال درکنار ساحلی می ریزیم که کل زیبایی شهر مان از ان بهره میبرد ودراقتصاد خودمان نقش اساسی دارد به این چه میگویند دیگر عاملی که میتواند از این الودگی بوسیله اشغال وپلاستیک جلوگیری کند اجرا ووضع قوانینی محکم که بوسیله مامورینی راسخ اجرا گردد .دیگر عامل بازدارنده تخصیص جریمه های سنگین به افراد واداراتی است که محیط را به این وسیله یعنی اشغال الوده میکنند .باعث بسی تعجب است که در سواحل دریای شمال شب ماشین میاد واشغال میریزد ما اگر هدفی از اینکار داریم مامور بگماریم نگذاریم کسی از ان سواحل استفاده بکند چرا اشغال میریزیم که مردم بیچاره که محتاج نان شب هستند به بیماری دچار شوند

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 3. منصور دهقانی می‌گوید:

  سلام دشمنی که ما همه اش از ان میگوییم ازدیدبنده همین انسانهایی هستند که اشغالهایشان را در طبیعت ورودخانه ها وابها رها میکنند و این مایه حیات واین طبیعت زیبا را الوده میکنند حالا اگر فهمیده اشغالها را بریزی به حساب دشمن دانا یی واگر نفهمیده بریزی دشمن نادانی هستی واگر این اشغال را مخفیانه وبدون اینکه کسی ببیند بریزی منافقی بیش نیستی دولت اگر دولتی مردمی باشد بزرگترین وبیشترین جریمه را به اشغال می بندد اگر انهایی که اشغال ومواد الوده کننده در طبیعت وابها میریزند بسته به نوع اشغال وبسته به جایی که میریزد قانونی وضع شود واز انان جریمه بگیرند لا اقل پول جمع اوری کثافاتی که انها میریزند ازشان اخذ گردد حالا اگر نهاد ویا اداره ای طبیعت را بنفع اهدافش الوده کند از ان اداره باید جریمه بیشتری اخذ شود وبرای مدتی جمع اوری این اشغالها را به ان واگذار کنند

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>