دو شکارچی در جریان تعقیب و گریز با محیطبانان پارک ملی خبر کشته شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): شب شنبه ۹۸/۳/۱۱ نیروهای محیط زیست پارک ملی خبر در استان کرمان حین گشت شبانه یک دستگاه موتور سیکلت را حین پروژکتورکشی در دشت برای شکار آهو مشاهده نمودند.

محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و شکارچیان نیز بدون توجه به فرمان ایست و شلیک تیر هوایی توسط مامورین به سمت خودروی محیط زیست شلیک کرده و سپس متواری شدند.

بر اثر تیراندازی شکارچیان دو محیط بان درون خودرو بر اثر اصابت ساچمه های کالیبر ۱۲ از ناحیه صورت، سینه و دست مجروح شدند اما همچنان به تعقیب شکارچیان ادامه دادند.

به دلیل سرعت زیاد و ناهموار بودن زمین موتور سیکلت شکارچیان در حال فرار واژگون شده و خودروی محیط زیست نیز به دلیل فاصله کوتاه، دید ناکافی و سرعت زیاد شکارچیان با موتور سیکلت برخورد نموده و آن را زیر می گیرد.

متاسفانه هر دو راکب موتور سیکلت بر اثر این حادثه جان خود را از دست دادند.

شکارچیان هنوز موفق به شکار نشده بودند اما از آنان یک قبضه سلاح شکاری که هنوز مشخص نیست دارای جواز بوده با خیر کشف و ضبط شده است.

محیط بانان مجروح پس از این حادثه به مراکز درمانی منتقل شده و هم اکنون نیز با دستور مقام قضایی در بازداشت موقت بسر می برند.

+40
-161
  

31 دیدگاه

 1. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  کم طرفدار Thumb up 27 Thumb down 103

  • خورشید می‌گوید:

   اول امیدوارم نسل جدیدی در این کشور به وجود بیان که شعور کافی برای درک فرمایشات متین شما رو داشته باشن
   دوم خدا رو شکر می کنم که شکارچی ها هنوز موفق به شکار هیچ جانور بی گناه و البته ارزشمندی نشده بودن
   سوم آرزو می کنم محیط بانان عزیزمون هر چه زودتر سلامتی خودشون رو به دست بیارن و از این مخمصه نجات پیدا کنن

   انشالا خداوند طبیعت و حیات وحش این کشور و همینطور حافظانش رو از شر جمیع بلایا محفوظ نگه داره …

   داغ Thumb up 32 Thumb down 58

 2. لاچین می‌گوید:

  عجب صحنه سازی احمقانه ای!!!

  پر طرفدار Thumb up 81 Thumb down 20

  • زیتون می‌گوید:

   Hidden due to low comment rating. Click here to see.

   کم طرفدار Thumb up 26 Thumb down 89

   • لاچین می‌گوید:

    تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند ادمی. شما که از مرگ دو انسان اینجوری خوشهالی چطور میتونی ادعای حمایت از حیوانات را داشته باشی؟

    پر طرفدار Thumb up 73 Thumb down 14

 3. Ate می‌گوید:

  چه صحنه سازی خنده داری این دو نفر فقط به خاطر اقدام به شکار جان خود رو از دست دادن چقدر مسخره که به خاطر هیچ جان کسی رو بگیری و خانواده ای رو یتیم کنی

  پر طرفدار Thumb up 72 Thumb down 21

 4. حسام می‌گوید:

  کخودشون زدن به بدبختا از حرص

  پر طرفدار Thumb up 63 Thumb down 12

 5. احمدی می‌گوید:

  متاسفانه در زمینه حفاظت از محیط زیست و حیات وحش , توجه و تمرکز افکار عمومی فقط به سمت شکار وحوش سوق داده شده است. و تهدیدات اصلی که زیستگاه ها را به نابودی کشانده و به تبع آن نسل وحوش را با سرعت بیشتری به انقراض میبرد نادیده گرفته میشود. ازجمله این تهدیدات احداث راه است اگرچه راه لازمه توسعه و پیشرفت است اما بعضی راه ها توجیه زیست محیطی و حتی اقتصادی ندارند. دیگری معدنکاوی در عرصه های طبیعی بخصوص معادن سنگ که بی رویه مجوز داده میشه و بلای جان طبیعت ایران شده. و ….موارد دیگر که جیب عده ای را البته پر و پیمون میکنه!!! این حجم عظیم از تخریب و خیانت در حق محیط زیست یک سرزمین اصلا قابل مقایسه با اقدام آن دو شکارچی نگونبخت که در تلاشی بی حاصل احیانا برای شکار کشته شدند نیست.

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 10

 6. مهدی می‌گوید:

  جون انسان براشون ارزش نداره حیوانات بماند..این مزخرفاتی هم که تبلیغ میشه چیزی جز دروغ نیست

  پر طرفدار Thumb up 65 Thumb down 17

 7. منصور دهقانی می‌گوید:

  سلام با احترام به محیط بانانی که شبانه روز از قلمرو حیوانات حیات وحش تا حد جانفشانی دفاع میکنند .تا مشکلات محیط زیست اساسی وریشه ای حل نشود این در گیری داخلی ادامه دارد یکی از این مشکلات ایجاد شکارگاههای خصوصی یا دولتی است ما چه بخواهیم وچه نخواهیم افرادی درکشور هستند که شکارکردن را بعنوان ورزشی سالم دوست دارند وبه ان عشق میورزند چون ما این عمل را دوست نداریم که نمیتوانیم انان را ازمیان برداریم باید زمینه شکارکردن را حتی با معاهده با کشورهای دیگر برایشان فراهم کنیم ماهم دوست نداریم که حیوانات منقرض شوند ولی ایا ان کشورهایی که زمینه شکار برای شکارچیانشان را فراهم کرده اند مگر حیواناتشان بیشتر ازما نیست مسولان ما بجای کارهای بیفایده که منافع ملیمان را هم تحت شعاع قرار داده بیایند مشکلات خودمان را حل کنند تا اینهمه دستخوش حوادث گوناگون نشویم حالا زمینه شکار فراهم کردن مشکلات خودش را دارد بهره بردن محیط زیست از دستگاههای تصویری ودستگاههای شنود مدرن که میتواند به بهترین وجهی از رودررو شدن محیط بان وشکار چی بکاهد را که میتوان تهیه نمود ودراختیار محیط زیست قرار داد من نمیدانم چه عاملی باعث توجه ننمودن مسولان ما به این امور داخلی که محبوبیتشان را هم بیشتر میکند میشود بعضی افراد سود جو به محیط زیست درحد نابودی فشار میاورند ولی مسولان محیط زیست برای از بین نرفتن گیاهان وجانوران حاضر نیستند تعداد محیط بانان وجنگلبانان را زیادتر کنند تا بتوانند از این سرمایه ها دربرابر متخلفین دفاع نمایند به امید روزی که همه مردم اگاهانه به محیط زیست بنگرند وبفکر سود بردن یکطرفه از محیط زیست نباشند

  داغ Thumb up 41 Thumb down 92

  • قیتون می‌گوید:

   عجب ……شکار هم ورزش است…..چرا تو المپیک شرکتش نمی دن …..یه فدراسیون هم براش بزارن ……احتمالا وزیر آموزش پرورش بعدی هم استعفا بده ……. با این ضریب هوشی نژاد ایرانی احتمالا خودکشی نکنه خوبه(کار آموزشی در ایران آب در هاون کوبیدنه)……عزیزم اون ورزشی که شما میگی اسمش تیراندازی است اونم در انواع مختلف …..که هم داور داره و هم قوانین سفت و سخت برای مشخص کردن قهرمان ……حالا چرا ما باید از یه مشت نامرد که دزدانه گوشه صخره ای کارد زیر گلو یه ماده بز می گذارن و چنان گلو می بره که حیوان دست و پا بزنه قهرمان بسازیم و حمایت کنیم برای من جای سوال داره…..دزد دزده …..با دزد هم همه جای دنیا برخورد میشه …..اصل برخورد را که شما نمی تونی زیر سوال ببری …..فقط می تونی بگی یه کم یواش تر …..روش های دستگیری مدرن تر ….. استفاده از تور شلیکی(اینو تو کارتون ها دیدم )…..تو برخورد باید قاطع بود …..اگه شل بیایی خون بقیه که بخاطر شل بودن طمع کردن و جونشون را از دست دادن هم گردن شماست……

   پر طرفدار Thumb up 85 Thumb down 60

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   نخیر، نمیشود نابود کردن سرمایه های ملی عموم و ریختن خون جانداران ضعیف و بی زبان را بعنوان یک ورزش سالم دوست داشت و قبول کرد.

   داغ Thumb up 5 Thumb down 7

 8. امیر ، لیما می‌گوید:

  درسته که حیوانات حق زیستن دارند،اما جان انسان ها خیلی با ارزش تر از جان حیوانات است ،، تأیید حکم تیر برای محیط بانان یعنی خیانت به طبیعت کشور و انسان ها.

  پر طرفدار Thumb up 65 Thumb down 17

  • زیتون می‌گوید:

   راست میگه محیطبانان باید جای اسلحه یه بلندگو دستی بگیرن دستشون و از دور شکارچی ها را ارشاد کنن….می تونن حیوانات را هم رم بدن تا شکارچی بیشتر لذت ببرن …..صدای گربه هم می تونن از خودشون هم در بیارن……خون این همه آدم بی گناه تو سیل اخیر هم گردن گربه هاست نه تخریب محیط زیست…..

   داغ Thumb up 13 Thumb down 23

 9. سعید می‌گوید:

  چرا اخبار این خبرو نمیگه ؟
  حالا اگر دو محیط با کشته میشد کشورو غرق در غم میکردین
  بعدشم بگین تقسیر خودشون بود موتور تعادلشو از دست داد افتاد ماهم باور کردیم
  محیط زیست مقصر تمام این اتفاقات هست با این سیاست مزخرفشون که باعث مرگ محیط بان و شکارچی میشه چرا در کشورهای دیگه همچین اتفاقی نمیفته هرساله هم جمعیت شکار رو به افزایشه

  پر طرفدار Thumb up 66 Thumb down 39

 10. سعید می‌گوید:

  ما به نمایندگی از شکارچیان شهرستانهای پارس آباد و گرمی و بیله سوار استانه اردبیل از سازمان محیط زیست کشور خواهشمندیم صدایمان را بشنون
  هیچ تعجب نکنید که طرح (۷کیلومتری مرز شکار ممنوع)باعث درگیری و مرگ شکارچیان میشه برای نمونه استان اردبیل شهرستانهای پارس آباد مغان و گرمی و بیله سوار مرزی هستن که گرمی ۹۹%ممنوعه بیله سوار که کوههای خرسلو رو داره ۵۰کیلومتر که تا دوسال پیش ۷کیلومتری مرزش ممنوع بود با اومدن آقای خداپرست رئیس کل استان اردبیل کل کوهای خروسلو که ربطی به مرز نداره ممنوع کرد علاوه بر خروسلو چندین مناطق دیگرو که ربطی به مرز نداره ممنوع اعلام کرد که که شکارچیان اعتراض کردن آقای رئیس چرا این مناطقو ممنوع کردی برگشت گفت میخوایین بقیه جاهم ممنوع کنم . ما دراینجا از سازمان محیط زیست کشور خواهشمندیم جهت این موضوع که به دلخواه رئیس کل استان اردبیل مناطقی که ربطی به مرز نداره ممنوع میکنه وارد عمل بشن. دوساله هست که شکارچیان شهرستانهای گرمی و بیله سوار و پارس آباد میرن منطقه مشگین که به والله شکارگاههای منطقه مشگین روبه نابودیه با اینهمه شکارچی که میرن اون منطقه اگر این طرح ۷کیلومتری که مهلت ۱۰سالش تمام شده بردارن شکارچیان هر شهرستان به مناطق بومیه خودشون میرن شکار و دیگه با روستائیان و چوپانان غیر بومی درگیر نمیشن به والله هر بار که شکارچیان شهرستانهای شمالی اردبیل که به دلیل ۷کیلومتری مرزی مجبورن چندین ساعت راه برن مناطق مرکزی استان هربار روستائیان و چوپانان و شکارچیان آن مناطق مانع شکارچیان مناطق شمالی استان و در گیری فیزیکی و لفظی میشن که این امر خیلی شایع شده تو این چند سال ما از سازمان محیط زیست کشور خواهشمندیم دیگر این طرح ۷کیلومتری مرز و بردارن تا بیشتر از این شاهد درگیری میان شکارچیان غیر بومی با روستائیان نباشیم

  داغ Thumb up 47 Thumb down 77

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   آخه ریختن خون اون زبانبسته برات چه لذتی داره.
   آدم شرم میکنه. این تفریح قبیح را رها کنید. فاصله میان کفر و ایمان سر موییست. لطفا این فاصله را طی فرمایید.

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 5

 11. جمشید می‌گوید:

  سعید:
  کاربرهمیشه حاضر:
  متنی را که با عصبانیت نوشتخ ای نه یک بار که دوباره بخوان،یرخی جملات یادداشت گنگ و بی معنی است.؟!

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 8

 12. جمشید می‌گوید:

  سعید:
  کاربرهمیشه حاضر:
  در یادداشت مربوط،برخی جملات گنگ و بی معنی است.؟!

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 2

 13. خوارزمی می‌گوید:

  تا زمانیکه نگاه سازمان به مردم بومی یک نگاه قهرآلود و خشن است، چنین حوادثی هم رخ خواهد داد. بی شک مردم‌داری و تعامل با مردم بومی و آگاهی بخشی آنها موثرتر از برخوردهای فیزیکی است. این دوشکارچی غیرمجاز نوجوان بوده‌اند. جایگاه آموزش‌های زیست‌محیطی در زندگی اینها و در تحصیل اینها کجاست؟ این شوق به شکار نتیجه خشت‌های کجی است که سازمان محیط‌زیست روی هم چیده و همچنان فکر میکند که با قوه قهریه و زور کلاشینکف های عهد شوروی میتواند حیات وحش را حفظ کند. راهکار نه اسلحه که قلم است و آگاهی بخشی به مردم بومی. محیط‌بان باید به تعقیب فردی برود که از کودکی در ذهن او حیات وحش با نام “شکار” نقش بسته و تمام آگاهی او نسبت به حیات وحش خواص گوشت آن است!. نتیجه چنین سیاست‌های خشونت بار نابودی روزافزون حیات وحش است و بس! این میان هم محیط‌بانان قربانی اجرای دستورات و آیین‌نامه‌های افرادی هستند که اصلا هیچ شناختی از جوامع محلی ندارند.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 12

  • قیتون می‌گوید:

   جانم!!!؟؟؟ ….منظورت اینکه آموزش و پرورش را هم سازمان محیط زیست اداره کنه …..یا ۲۱ و ۲۲ سال هم نوجوان محسوب میشن….هومن جوکار هم دقیقا پوستر دست می گرفت می رفت تو روستاها(به قول شما قلم) ….نتیجه اش شد کاهش یوز از ۵۰۰ قلاده به زیر ۵۰ تا …….یه سوال تا حالا کار میدانی انجام دادی ؟…..قهر به همان اندازه رحم مقدسه ….جفتش لازمه ……با پز روشنفکری و تئوریهای من در آوردی غریبها بیشتر فرو می روی عزیزم (اینا به جای تربیت مردم دنیا و تعامل باهاشون تو زرادخانه هاشون یه عالمه بمب اتم دارن و هر روز آدم میکشن(البته آدم بدارو) … بقول مولانا از سوراخ کلید نگاه کردی ولی همه ماجرا را ندیدی…..)….اون خشت کج را هم سازمان محیط زیست نگذاشته …..برادر خوارزمی ،مشکل کشور ما متناسب نبودن منابع با جمعیته ….راه حل میخواهی بدی برای این مشکل راه پیدا کن …..

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 6

 14. شکارچی مجاز می‌گوید:

  درود.قابل توجه که درخبری خواندم دادستان بافت دراین خصوص گفته/محیط بانان مقصرصددرصدهستندودربازجویی ازایشان مشخص شده که شلیک به خودروی محیط زیست هم صحنه سازی بوده است/حال ازواقعیت ماجرا الله اعلم

  داغ Thumb up 20 Thumb down 58

  • دیده بان محیط زیست ایران می‌گوید:

   لطفا منبع خبری که از قول دادستان نوشته “محیط بانان مقصر صددرصد هستند و….” را اعلام بفرمایید.
   همچین صحبتی از قول دادستان صحت ندارد.
   منتظر اعلام منبع خبر هستیم …

   پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 18

   • زیتون می‌گوید:

    دیده بان شکارچیه دیگه یه چیزی پروند ….جدی نگیر….این بنده خدا همینجوریش شب ها کابوس حیوانات بی گناهی را که کشته می بینه …..اینا اگر منطقی داشتن یه حرف منطقی را که جمعیت حیات وحش ایران خیلی کم هست را قبول میکردن و تفنگ را کنار میگذاشتن….حالا چه مجاز چه غیر مجاز….وجدانشون شاید با شوک عصبی بیدار بشه….

    داغ Thumb up 13 Thumb down 24

    • لاچین می‌گوید:

     باعث تاسفه که دیدبان کامنتهایی که درش به یک قشر توهین میشود را اینگونه منتشر میکند.

     پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 4

    • شکارچی مجاز می‌گوید:

     شماهم جناب زیتون ظاهرا هیچ ایده ونظری ازخودت نداری،فقط منتظری یکی یک نظری بده شما فورا چندجمله تحقیرامیز وتمسخرامیز که قطعا لیاقت خودت هست /باتوجه به لحن وادبیاتتون/نثارش کنی،جای تعجب نیست وضعیت محیط زیست ما باتوجه به اینکه چنین هوادارانی دارد

     داغ Thumb up 23 Thumb down 47

 15. حسن سید موسوی می‌گوید:

  خواستن زرنگ بازی در بیارن اون شلیک به شیشه کار خود محیط باناس که بگن بله روی ما اتیش کردن ما هم زدیم کشتیمشون

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 5

 16. شکارچی مجاز می‌گوید:

  درود،من حقیقتامنبعش رابه خاطرنمیارم،درضمن هیچ قضاوتی دراین موردنمیکنم ،فقط خبری دیدم وخدمت دوستان عرض کردم وذکرکردم الله اعلم ،صدالبته که قضاوت دراین مورد کاردستگاه محترم قضائیست وکسی جزاین دستگاه محترم حق قضاوت ومحکوم نمودن دراین خصوص ندارد.

  داغ Thumb up 22 Thumb down 47

 17. طوفان شن می‌گوید:

  اقایان عزیز اولا شکار که جزو گناهان کبیره نیست . بعد اگه شما شناسایی کنید بعدا میتونید بدون جنگ وگشتار و تصادف وهزار بهانه دیگر متهمین رو به دادگاه بکشونید تا قاضی حکم بده با سند ومدرک . بعد ازاون ارزش یک انسان اشرف مخلوقات به اندازه یه بز یا یه شکار نیست . شکار و شکارچی در تمام دنیا هست پس نمیتونید دوستان کلا شکارچیان رو حذف کنید . ومطلب بعدی چرا مجوز شکار به خارجی ها میدید وخودتون میوفتید جلوشون میبریدشون شکار . چرا . شما بااین روز گار سخت ایا میدونید که این دو شکارچی شاید نیاز داشتن رفتن شکار . جان انسان چه محیط بان چه شکارچی ارزشبیشتر از اینها رو دارد ولا ما برامون تعریف میکنن که شکاربان وشکارچی همیشه مثل برادر بودن پس چه بر سر خودمون اوردیم اینقدر سنگ دل شدیم بخاطر چی . ببخشید البته دوست دارن حیوانات شما هم برید باهمون سگ وگربه های خودتون مشغول باشید. واتیش بیار این قضیه نشید اینجا جان انسانها ارزش دارد .وسلام

  داغ Thumb up 8 Thumb down 31

 18. میرشکار می‌گوید:

  پلیس های آمریکایی نژادپرست تا حالا همچین بلایی بسر سیاهپوستا نیاوردن که محیط بانان برسر این شکارچی ها آوردن .دوستان خواهشاً جانبداری و سرپوش گذاری نفرمایید .مخاطبین سایت رو چی فرض کردید؟

  داغ Thumb up 3 Thumb down 19

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>