دو‌ توله خرس تنها در اندیکا مشاهده و تحت مراقبت قرار گرفتند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): چند روز قبل یکی از عشایر ساکن حاشیه منطقه حفاظت شده شیمبار حضور دو خرس کوچک و سرگردان درون تنگه ای را به اداره محیط زیست شهرستان اندیکا اطلاع داد.

رییس اداره محیط زیست اندیکا در این باره گفت: بلافاصله نیروهای محیط زیست در محل حاضر شده توله خرس ها را زنده گیری نمودند.

مصطفی یوسفی اظهار داشت: نیروهای محیط زیست چندین روز به گشت زنی در منطقه و تحقیقات محلی پرداخته و نهایتا اثری یا لاشه ای از خرس مادر که احتمالا از بین رفته است مشاهده نشد.

در حال حاضر توله خرس ها که نر و ماده و کوچک هستند به مکانی نیمه طبیعی و محصور منتقل شده و تحت تیمار و تغذیه قرار دارند.

محل نگهداری توله خرس ها دارای فضای باز با پوشش طبیعی و یک غار سنگی کوچک به منظور اختفا و استراحت توله هاست.

توله خرس ها در این سن (حدودا دو ماهگی) به شدت به مادر خود وابسته بوده و توانایی زندگی مستقل در طبیعت را ندارند.

.

.

+88
-1
  

7 دیدگاه

 1. با گشت زنی، همیشه نمی توان مادر را یافت. مادر اگر زنده باشد؛ در کمین نشسته و منتظر می مانَد. بخصوص اگر انسان را مشاهده کند حتمن مخفی می شود؛ یعنی به چشم نمی آید.
  پس چه باید کرد؟
  باید توله ها را بعد سیر شیر دادن؛ به منطقه برد و رها کرد و از آن ها فاصله گرفت تا بتوانند به مادر برسند. این عملیات می تواند حتا چند روز ادامه یابد. اینک با زندانی کردن آن توله ها، بعد مدتی مادر از یافتن آن ها نا امید می گردد و تمام.
  وظیفه ی من چون همیشه گفتن بود؛ باقی را دیگر خود دانید.

  پر طرفدار Thumb up 119 Thumb down 0

  • زیتون می‌گوید:

   این کارها از پس محیطبانان حرفه ای که سطح سوادشون در حد یک دانشمند باشه بر میاد (صاحب نظر در رفتارشناسی خرس قهوه ای در زاگرس)…..الان محیطبان ما سر حقوق و اضافه کاری داره چونه می زنه ….تعدادشون ناکافیه(هرسال محیط زیست ایران داره آب میره ….که شکارچی ها پز میدن که از پس ما بر نمیایید لذا با ما کنار بیایید…..)

   پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 20

   • زیتون عزیز، فرمایشات شما درست است، ولی دلیل نمی شود که توله ها را با خود به زندان ببرند و دو زندانی دیگر بر حیوانات زندانی در جهان بیفزایند. این پذیرفتنی نیست. از نظر اخلاقی و پریسیپ های انسانی این حرکت توجیه پذیر نیست. ما نمی توانیم کمکاری مسئولین کشور را به حساب خرس ها بنویسیم.
    آنچه میثم عزیز نوشته اند؛ عملن ممکن نیست؛ زیرا مادرِ پریشان دربدر گاه کیلومتر ها دور می شود، و ممکن است به نقطه ای که قفس نهاده شده سر نزند. شیوه ی یافتن توله ها بو کردن و هم گوش دادن به ناله ی توله هاست از سوی مادر؛ که با جواب متقابل هی به هم نزدیک می گردند تا اینکه به هم برسند.
    در ضمن قهوه در ایران تاریخی کهن ندارد، وارداتی است مثل چای؛ ولی خرس رَش(تالشی، لُری) یا بُور در هزاره های تاریخ اینجا زیسته؛ به نظرم همان نام کهن بُوری(تالشی – ایرانی) خیلی مناسبتر است تا قهوه ای. در زبان های اسلاویان شرق هم «بوری مِدوِد» = خرس بور، گفته می شود. البته این کلمه ایرانی و اصیل است یعنی ما از کسی نگرفته ایم. از این دست واژه ی مشترک در جهان فراوان است.

    پر طرفدار Thumb up 80 Thumb down 0

 2. حمید احمدی می‌گوید:

  به طبیعت گردان سفارش میکنید که توله ها را نگیرند اونوقت خودتون توله ها را اسیر میکنید!!! بارها تو همین سایت اطلاع رسانی کردین که دست به توله های سرگردان نزنید و به حال خود رهایشان کنید… با چند روز گشت زنی چطور به اطمینان رسیدین که این دو توله مادر ندارند؟

  پر طرفدار Thumb up 110 Thumb down 1

 3. آنچه من نوشته ام، علم است؛ انشا نیست که اغلب اینجا نوشته می شود. شما می توانید منتشر نکنید؛ ولی وظیفه ی من است باز تکرار کنم: وقتی معلوم نیست خرس مادر تلف شده یا نه؛ بردن توله ها به مکانی دیگر جنایت است. باید آن ها را سیر شیر داد و بعد در بلندی های آن منطقه رها ساخت و چند روز بطور شبانه روزی مورد کنترل قرار داد. می توان در آن نزدیکی چادر زد برای شب مانی. مادر می تواند در همان نزدیکی ها و یا دورتر منتظر بچه هایش بمانَد، بگردد و با دیدن انسان مخفی شود. شما آسان ترین راه را برگزیده اید؛ یعنی بردن توله ها با خود؛ و این آسان ترین برای شما ها، برای مادر و بچه خرس ها می تواند بسیار گران تمام شود.

  پر طرفدار Thumb up 113 Thumb down 1

 4. میثم می‌گوید:

  باید یه قفس محکم ساخت که دارای درب کنترل از راه دور باشد و مجهز به دوربین مدار بسته باشد. توله ها را داخل قفس قرار داد و به محض آنکه مادرشان نزد توله ها برگشت و در دوربین مشاهده شد فورا درب قفس را باز کرد تا توله ها آزاد شوند. قفس اما باید بقدری محکم باشد که خرس و پلنگ و سگ توان وارد شدن و یا شکستن آن را نداشته باشند. چندان کار پیچیده ای نیست.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 5. چشفر می‌گوید:

  ای جان بگیری فشارشون بدی ببخشید البته ها اخه خیلی بامزه هستند از اون فرار کردنشون بگیر تا ای جان

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>