از توله خرس سوادکوه تا توله خرس سوادکوه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): توله خرس سوادکوه مظلومانه قربانی شد و با ضربات بیرحمانه سنگ از بین رفت اما تاثیر این حادثه تلخ هرگز از ذهن مردم ایران پاک نخواهد شد.

توله خرس سوادکوه به #نمادمظلومیت_حیات_وحش_ایران تبدیل شد، شاید بازتاب این حادثه تلخ باعث شود اهالی این سرزمین به خصوص ساکنین بومی عرصه های طبیعی به حق حیات جانوران وحشی احترام بگذارند

کمتر از یک هفته پس از حادثه کشتار وحشیانه یک توله خرس در سوادکوه، در تاریخ ۹۸/۳/۳۰ توله خرس قهوه ای دیگری در سوادکوه وارد یک باغ میوه شد.
 

.
این توله خرس که احتمالا به تازگی از مادر خود جدا شده است برای خوردن میوه، بسیاری از شاخه های درختان باغ را شکست.

آقای ابراهیم شیرخانی صاحب باغ با مشاهده توله خرس به کارگران خود اجازه نداد به جانور آسیبی وارد کنند و حتی حیوان را نتراسند و فراری نداد.

.
صاحب باغ به نیروهای محیط زیست سوادکوه اطلاع داده و تا زمان حضور مامورین در محل، توله خرس همچنان مشغول خوردن توت از درختان باغ بود.

با تشکر از اکبر ایمانی (محیطبان) و سهیل اولادزاد (فعال محیط زیست) در سوادکوه

+178
0
  

6 دیدگاه

 1. زیتون می‌گوید:

  به نظر میاد ما در سوادکوه یه مامان خرس داریم که بخاطر گرسنگی کارد به استخوانش رسیده …..تمام پروتکل های احتیاطی را زیرپا میگذاره ……و توله را در معرض خطر قرار میده….

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 5

 2. جنگل بلوط می‌گوید:

  ضمن تشکر از این عزیز، در گذشته مردم نذر می کردند درخت توت بکارند و بزرگ کنند تا مردم از میوه و سایه آن استفاده کنند. حالا برای کمک به وحوش می توان مردم را تشویق کرد چنین نذرها یا کمکهای کنند تا خودشان یا با کمک مالی و به صورت اصولی و برنامه ریزی شده و سازمان یافته زیر نظر کارشناسان نهالهای میوه وحشی و بومی هر ناحیه اعم درختان بومی وحشی جنگلی توت، سیب، گلابی، آلو، گوجه گیلاس، انجیر، انگو، انار، سنجد، زیتون، بلوط، شاه بلوط(مازو)، تمشک، بنه، فندق، ، عناب، سماق، بادام، ازگیل، زالزالک، به، زرشک وگردوی وحشی در نواحی مناسب و آبدارتر مانند دره ها، در اعماق زیستگاهها به صورت درهم با دیگر درختان غیر میوه بومی کاشته شود، تا هم وحوش گرسنه نمانند و هم به باغات و روستاها نزدیک نشوند و خسارت نزنند. همچنین نیاز است رفتار خوب امثال این باغدار عزیز ترویج داده شده تا برخی یک حیوان وحشی را دیدند، مثل ماتادورها یا دیگر حیوان آزاران با سنگ و چوب و تفنگ به جان آنها نیفتند و اگر خطری هم بود به محیط زیست زنگ بزنند.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 2

 3. سیدطالقانی می‌گوید:

  فقط نظر زیتون!(خنده داره!!)
  ولی تعارض وحشتناک زیاد شده
  کاری کنید آقای سازمان محیط زیست !
  بی مسئولیتی
  بی هدفی
  ویرانگری
  کشتار شکارچی و محیط بان
  خرافات مربوط به شانس فلان قسمت بدن یک حیوان مثل کفتارو…
  ساده ترین راه کار کارشناسی
  این همه تحصیل کرده محیط زیست
  این بچه ها باید کار دست بگیرن!
  دیده بان یاد بچه ها و اسامی افتادم که سال ها پیش نظر میگذاشتن و دیگه چند سال که نه!
  بچه ها دم همتون گرم!
  طالقان شاداب شاداب است
  سید طالقانی

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

  • زیتون می‌گوید:

   از طبیعت باید آموخت ….از گرسنگی یک خرس باید آموخت …..برای درست کردن ایران باید تئوروی های خودمون را توسعه بدیم ….ایران نیاز به توسعه پایدار داره نه نظریه های غارت نظام سرمایه داری یا کمونیستی …..خام فروشی بسه …..تولید پراکنده و غیر اقتصادی غذا بسه ….انرژی تجدید ناپذیر بسه …..نشانه ها را نباید نادیده گرفت …..معلم اول اگر خدا باشه زبانش برای گفتگو با انسان طبیعت است …

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 4. مهدی می‌گوید:

  ایول.ایول
  دم این باغدار با فرهنگ گرم

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 5. محسن رزاقی می‌گوید:

  باید با اینطور افراد برخورد محکم شود، متاسفانه قوانین کیفری ما در جهت حقوق حیوانات با وجود شدت خلاء و کمبودی که دارد به برخی افراد گستاخ میدان داده، البته نه تنها بحث وضع شدن قانون، قانون نباید وضع شده و رها شود باید به شدت اجرا شود یعنی ماموریتی برای آن موجود باشد که فقط تشنه بازداشت و اعمال قانون در مورد این جانیان باشند آبروی ما را هم در دنیا میبرند.

  بحث ایجاد فرهنگ دوستی و محبت به جانداران هم باید دائما فرهنگسازی شود ( که این موضوع بشدت مهم است ) و در این میان نقش بعضی ارگان ها کمرنگ است و باید وارد سیستم آموزشی شود، و روی افراد کار شود به ویژه روی قشرهای کم سن و سال که در دوره حساسی بوده و آغاز شکل گیری شخصیت آنها در حال وقوع است.

  آموزش و پرورش و صدا و سیما خیلی بیشتر باید به این موارد بپردارند که متاسفانه اون طور که باید و شاید و از آنها انتظار میرود ظاهر نمیشوند.

  البته فقط به منفی ها اشاره نمیکنم این موجی که دلسوزان این گونه موارد ایجاد کرده اند هم بمرور باعث ارتقاء فرهنگ میشود و در این میان از آقای بابک شادابی دوچرخه سوار باانگیزه ای برای دفاع از حقوق حیوانات مسیر های بسیاری را با این اهداف پیموده و هم اکنون در مورد خرس های سوادکوه حرکتی نمادین را بسوی بارگاه مطهر ضامن آهو (ع) آغار فرمودند.
  که همینجا ازشون تشکر میکنم.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>