دو کارگر معدن در خواف بر اثر حمله پلنگ زخمی شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): عصر چهارشنبه ۲۳ بهمن‌ماه دو نفر از کارگران معدن سنگ آهن خواف بر اثر حمله پلنگ مجروح و روانه بیمارستان شدند.

محمد موظف یکی از کارگران مجروح در گفت‌وگو با ایسنا گفته: از نگهبانی شرکت بیسیم زدند که «سگ‌ها در تعقیب یک قلاده پلنگ هستند و بروید جستجو کنید که پلنگ در کدام مسیر است تا کارگران آسیبی نبینند.» با همکارم سوار خودرو شدیم و در مسیر حرکت سگ‌ها به دنبال پلنگ بودیم اما حیوان را نیافتیم به همین سبب از ماشین پیاده شدم کمی که پیاده رفتم ناگهان پلنگ را دیدم که در شکاف صخره‌ای پناه گرفته و در همین لحظه پلنگ به سمتم حمله‌ور شد و خود را روی من انداخت.

موظف گفت: همچنان که در جدال با پلنگ بودم همکارم به نام امان‌اله کریمی خود را رساند و با تلاش مرا از چنگ پلنگ نجات داد اما پلنگ به او نیز حمله‌ور شد و بازویش را گاز گرفت…

اما فیلمی که به دست دیده‌بان محیط زیست رسیده بیانگر آن است که کارگران معدن بیش از ده سگ را به سمت پلنگ روانه کرده و سگ‌ها را برای درگیری و اذیت و آزار پلنگ تحریک می‌کنند. (اصطلاحا کیش می‌دهند.)

.
این پلنگ همان پلنگی است که دو ماه قبل روی بیل مکانیکی معدن رفته و راننده بیل از داخل کابین با گوشی موبایل از پلنگ تصویربرداری کرده بود.

استفاده از سگ‌ برای نگهبانی معادن و تحریک پلنگ توسط سگ‌ها، پلنگ را خشمگین کرده ‌ باعث بروز چنین حوادثی می‌شود. در غیر این‌صورت پلنگ‌ها معمولا از برخورد مستقیم با انسان پرهیز می‌کنند.

متاسفانه به دلیل شرکت‌های معدنی در سنگان خواف فعالیت خود را به ارتفاعات کشانده‌ و وارد قلمرو پلنگ‌ها وارد شده‌اند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی می‌بایست وارد عمل شده و ضمن آموزش به پرسنل معادن خواف از تلاش‌های احتمالی آن‌ها برای آسیب رساندن یا از بین بردن پلنگ به‌طور جدی جلوگیری نماید.

اقدامات محیط زیست خراسان رضوی در آموزش پرسنل معدن تاکنون کاملا منطقی و صحیح بوده و از این پس نیز باید از اقدامات هیجانی و تحت تاثیر فشار جوامع محلی و مدیران معدن برای زنده‌گیری و جابجایی پلنگ خودداری شود چراکه زنده‌گیری این جانور با ریسک بالایی همراه است.

در شرایط فعلی شکیبایی، آموزش بیشتر به کارگران معدن، متقاعد ساختن مدیران معدن برای تعطیلی بعضی از شیفت‌های کاری به خصوص شیفت شب و جمع‌آوری سگ‌ها بهترین و منطقی‌ترین اقدام است.

با اتخاذ تدابیر صحیح و اصولی علاوه بر آنکه می‌توان از حوادث مشابه بعدی پیشگیری نمود، شرایط زیست پلنگ در زیستگاه اصلی نیز با مخاطره روبرو نمی‌شود.

0
-71
  

2 دیدگاه

 1. افسوس می‌گوید:

  اگر پلنگ خوبی بود باید خویشتنداری میکرد تا توسط سگ و نگهبانها کشته می شد و پوستش بی سر و صدا کنده می شد بدون اینکه آب از آب تکان بخورد ولی ظاهرا پلنگ خوبی نبوده. افسوس

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 2. DORNA می‌گوید:

  اینکه در عرصه های طبیعی و زیستگاهی چرا مجوز بهره برداری از معدن صادر می شود به کنار…

  چرا سازمان محیط زیست تعهدی در برابر حیات وحش منطقه و امنیت زیستگاه ها ندارد؟ چرا تا به حال آموزش های لازم به کارکنان معدن داده نشده؟ چرا اجازه دارند با سگ ها به حیات وحش منطقه حمله کنند؟
  اگر واقعا سازمان محیط زیست قادر به جلوگیری از بهره برداری معدن نیست، محدوده زمین های تحت فعالیت معدن مشخص شود و بهره برداران موظف شوند در برابر استحصالی که از زیستگاه دارند، حریم کار خودشان را برای امنیت نیروهایشان فنس کشی کنند و به حیات وحش منطقه دست درازی نکنند.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>