به مناسبت روز جهانی جنگل‌ها / جنگل‌ها و تنوع زیستی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۲ روز بیست و یکم مارس (اول فروردین) را با هدف حفاظت و ارتقای سطح آگاهی‌ مردن و دولت ها از نقش و جایگاه جنگل‌ها در تحقق توسعه پایدار به عنوان روز جهانی جنگل اعلام نمود.

به همین مناسبت همه ساله در همین روز کشورهای جهان با هدف جلب مشارکت عمومی در فرایند برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های مرتبط با جنگل از طریق برگزاری کمپین‌های درختکاری و توسعه فضای سبز در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی تشویق می گردند.

روز بین المللی جنگل همه ساله برگزار می شود تا آگاهی ملت ها و دولت ها از اهمیت جنگل ها و نقش حیاتی آنها در ریشه کنی فقر، پایداری زیست محیطی و امنیت غذایی مورد توجه قرار گیرد.

هدف اصلی این روز ارج نهادن به نقش بی‌بدیل و تاثیرگذار جنگل ها در نیل به توسعه پایدار و حفظ بستر حیات برای بقای انسان و همه موجودات زنده است.

جنگلها یک سوم زمین توده زمین را تشکیل می دهند و وظایفی حیاتی را در سراسر جهان بر عهده دارند. معیشت حدود ۱٫۶ میلیارد نفر در سراسر جهان به خدمات اکوسیستمی جنگل ها ازجمله  دارو، سوخت، غذا و پناهگاه بستگی دارند.

جنگل از متنوع ترین اکوسیستم های زمین است که بیش از ۸۰ درصد از گونه های جانوری، گیاهی و حشرات را در خود جای داده است.

با وجود همه این مزایای بیولوژیکی، اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی، جنگل زدایی در سراسر جهان به میزان قابل ملاحظه ای ادامه دارد. سالیانه ۱۳ میلیون هکتار جنگل در جهان تخریب می شود.

جنگل زدایی ایجاد و انتشار عامل ۱۲ تا ۲۰ درصد کل گازهای گلخانه ای جهانی است که به تغییر آب و هوا کمک می کند.

روز جهانی جنگل هر ساله توسط مجمع جنگل ملل متحد با موضوعی خاص نامگذاری می‌شود. در همین ارتباط مراسم بزرگداشت روز جهانی جنگل در سال ۲۰۱۹ با عنوان «جنگل‌ها و تنوع زیستی» نامگذاری شده است. هدف از این نامگذاری، افزایش آگاهی مردم و دولت ها در مورد این است که چگونه مدیریت پایدار جنگل ها می توانند طیف وسیعی از مشارکت ها را در این زمینه جلب نماید.

+1
0
  

3 دیدگاه

 1. مهران می‌گوید:

  جنگل کاری در مناطق ما اصل انجام نشد حالا انتظار جنگل کاری نداشتیم ولی لاقل انتظار درخت کاری رو داشتیم

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 2. سلام دوستان
  برای دفاع از جنگل ها باید دست به کار های اساسی زد. کارخانه ی «چوکا» جنگل های غرب استان گیلان را به ویرانی کشانده، و هیچ سودی نیز برای جامعه نداشته؛ هیچ سودی. فقط جنگل تراش ها سود های میلیاردی برده اند و بس. برای بیشتر خواندن در این باب، به وبگاهِ «جنگل مظلوم» سر بزنید.
  نشانی: jangalemazlum.blogfa.com

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 3. نم نمک می‌گوید:

  سلام من در شهرستان بختگان شهر اباده طشک زندگی میکنم با وجود دامنه های زیبا ومستعد درختکاری اگر شورای شهر ما واگر شهرداری ما از مردم برای روز درختکاری کمک میخواست وهر ساله در دامنه کوه بالای شهر نیم هکتار جنگل کاری کرده بود درحال حاضر شهری داشتیم زیبا و قشنگ ولی چه حیف که انانی که عاشق کار ومحیط زیستند مسولیتی ندارند انانی که عاشق

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>