زنده‌گیری یوز از طبیعت برای تولیدمثل در اسارات اقدامی اشتباه و خطرناک است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): یوزهای در اسارت یعنی دلبر، کوشکی و ایران در میان انتقادات فراوان از تهران به سمنان منتقل شدند.

بزرگترین انتقادی که کارشناسان محیط زیست به این پروژه داشتند این بود که انتقال یوزها به سمنان، بخشی از تمرکز، توجه و توان محیط زیست این استان را از حفظ آخرین زیستگاه زادآور یوز در کشور یعنی مجموعه حفاظتی توران منحرف نموده و به پروژه تکثیر در اسارت یوز معطوف می‌سازد. انتقادی که کاملا به‌جا بوده و زوایای آن به‌مرور نمایان می‌شود.

طبیعی است که با انتقال یوزها به توران بخشی از نیروی انسانی و امکانات مجموعه ذخیره‌گاه زیست‌کره توران و مجموعه محیط زیست سمنان درگیر نگهداری و حفاظت از یوزهای در اسارت شده و از حفظ زیستگاه و یوزهای وحشی بازبماند.

از رفتار و گفتار مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان نیز می‌توان پی‌برد که حفاظت از یوز و زیستگاهش در سایه‌ی پروژه‌ی تکثیر در اسارت قرار گرفته است.

چندی قبل مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست سمنان در توئیتی اظهار داشته‌‌اند که: «وقتی تعداد جمعیت یک گونه در طبیعت از ۵۰ فرد کمتر شد آن گونه از نظر IUCN انقراض یافته تلقی می‌شود و تنها راهکار باقیمانده جمع‌آوری تمام افراد باقیمانده آن گونه از طبیعت و نگهداری و تکثیرشان در اسارات است.»

صحبت‌های آقای عبدوس در این رابطه اشتباه و اطلاعات ارائه شده توسط ایشان نادرست است. در هیچ‌یک از گایدلاین‌ها و منابع اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) چنین موضوعی مطرح نشده است. از نظر این اتحادیه تا زمانیکه حتی یک فرد از گونه‌ای در طبیعت باقیمانده است آن گونه در طبقه‌بندی منقرض شده (extinct) قرار نمی‌گیرد.

همچنین طی روزهای اخیر دامپزشک و کارشناس بیماری‌های حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) اظهار داشته است: «تله‌های زنده‌گیری یوزپلنگ نر برای کمک به زادآوری یوزپلنگ انتقالی به استان سمنان از پارک پردیسان تهران با نام «ایران» در محدوده پارک ملی توران نصب شد.»

اقدام برای زنده‌گیری یوزهای وحشی از طبیعت آن‌هم بوسیله قفس‌های فلزی با استفاده از طعمه و مکانیسمی مشابه تله‌موش، خطایی بزرگ برای محیط زیست کشور است که بروز خسارتی جبران‌ناپذیر برای وضعیت بحرانی یوزپلنگ آسیایی را به‌دنبال دارد.

زنده‌گیری و خارج نمودن یوز از زیستگاه طبیعی با توجه به جمعیت بسیار کم و شکننده‌ی این گونه هیچ توجیه علمی و منطقی نداشته و اقدامی بسیار خطرناک به‌شمار می‌رود.

تله‌هایی که به این منظور طراحی و ساخته شده، کاملا ناایمن و مرگ‌بار است.

در صورتیکه یوزِ وحشی درون این تله‌ها گرفتار شود به‌شدت دچار استرس شده و قطعا آسیب جدی به خودش وارد می‌کند.

آیا مسئولان محیط زیست استان سمنان فکر کرده‌اند اگر یوز ماده‌ای که چند توله دارد درون این تله گرفتار شود چه سرنوشتی در انتظار یوز مادر و توله‌هایش خواهد بود؟ آیا تله‌ها قابلیت تشخیص جنسیت داشته و فقط یوزهای نر را جذب و گرفتار می‌کنند؟

این در حالی است که پیش از این معاون محترم محیط طبیعی و مدیرکل محترم دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، صراحتا بحث زنده‌گیری یوز از زیستگاه طبیعی را تکذیب نموده و مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده بودند.

امیدواریم پیش از بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیر و صرف وقت و انرژی در مسیرها نادرست و بدون بازگشت، همه توان و ظرفیت محیط زیست در سازمان و استان سمنان معطوف به حفظ زیستگاه و اندک باقیمانده جمعیت یوز در طبیعت شده و اقدامات غیر کارشناسی در رابطه با یوزپلنگ متوقف شود.

قطعا می‌بایست برای حفظ ذخیره ژنتیکی، انجام تحقیقات و تولیدمثل یوزپلنگ آسیایی برنامه‌ریزی و اقدامات اساسی صورت گیرد اما تکثیر در اسارت با هدف نجات نسل یوز آسیایی پروژه‌ای بی نتیجه‌‌ است چراکه حتی اگر یوزها در اسارت تولیدمثل کنند، توله‌های متولد شده در اسارت، قابلیت زندگی و بقا در طبیعت را نخواهند داشت.

بنابراین با توجه به اثبات زادآوری یوز در توران،(مشاهده خانواده پنج فردی یوز در تاریخ ۹۹/۲/۲۵) حفظ زیستگاه و اندک جمعیت باقیمانده در طبیعت، مهمترین و تنها راه نجات یوزپلنگ آسیایی است.

+24
0
  

3 دیدگاه

 1. افسوس می‌گوید:

  چرا باید تصمیم گیری در موضوعی با این اهمیت سلیقه ای شود در حالیکه این یک موضوع ملی است و نیاز به تصمیم اجماع کارشناسان و مشورت بین المللی برای انتخاب بهترین راه حل دارد زمانی برای سعی و خطا وجود ندارد. و افسوس فایده ای نخواهد داشت.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 2. زیتون می‌گوید:

  شما اگه بیل زن بودید دوتا یوز ماده دارین همونها را باردار کنین تکثیر گونه وحشی در اسارت پیشکش
  نمونه خون هم که زیاد دارین همونها را با همکاری رویان و یوز ماده افریقای کلون سازی کنید تا حداقل نیروی ماهر تربیت بشه بعد ادعاهای عجیب کنید…..

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 3. محمدعلى یکتانیک می‌گوید:

  انتقال یوزپلنگ ها در اوج دوره قرنطینه کرونا با توجیهات تماما ساختگى و غلط در شرایطى انجام شد که حتى براى تغذیه سه یوزپلنگ اسیر در جایگاه هاى چند ده مترى و فاقد سرپناه سمنان بودجه اى تعیین نشده است و مسئولین سمنانى به جاى برقرارى امنیت در زیستگاه هاى طبیعى حیات وحش استان براى تامین خوراک یوزپلنگ ها اقدام به شکار گراز و خرید لاشه خرگوش وحشى شکار شده از متخلفین بومى در میانه فصل تولیدمثل جانوران مینمایند، هر لاشه خرگوش ۵ هزار تومان.
  نام این اقدامات هرچه باشد قطعا حفاظت نیست.
  آقاى عبدوس و آقاى ادیبى پر واضح است انجمن … روى میز این قمار شرم آور چیزى براى باخت ندارند اما با ادامه این رویه محکوم به شکست، تتمه آبرو و اعتبار حرفه اى شما براى همیشه بر باد خواهد رفت با بروز اولین خطاى بى بازگشت در رویه ویرانگر، در پیشگاه جامعه محیط زیست کشور پیش از همه مسئولین فاجعه آفرین محیطزیست ایران مورد بازخواست قرار خواهید گرفت.
  تن دادن شما به اجراى برنامه هاى … براى وى سود سرشار و براى نماد حفاظت از حیات وحش ایران خسران سنگینى در پى خواهد داشت.
  بد نیست صرفا کمى از گذشته درس بگیرید، سرنوشت حفاظت از یوزپلنگ هاى ایرانى تا پیش از این در انحصار اشخاصى بوده است که جز تباهى و کاهش شدید جمعیت، دیتاسازى و ارائه آمارهاى اشتباه و متناقض براى این گونه دستاورد دیگرى نداشته اند و این تاریخ در حال تکرار است.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>