نقش جنگل‌ها در مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران (IEW): جنگل‌ها بزرگ‌ترین متحد ما برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی هستند.

جنگل‌ها حجم عظیمی از گازهای گلخانه‌ای مانند CO2 را که از عوامل اصلی گرمایش زمین هستند، جذب و ذخیره می‌کنند.

ما ناچاریم تا سال ۲۰۳۰ روند تغییرات آب‌وهوایی را تثبیت کنیم. وقتی جنگل‌ها را از بین می‌بریم، آن‌ها گازهای گلخانه‌ای ذخیره شده را آزاد می‌کنند.

تنها در طول یک‌سال گذشته مساحتی به اندازه کشور بلژیک از جنگل‌های جهان نابود شده است! این حجم از جنگل‌زدایی به‌میزان ۱۱٪ به تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌افزاید که این بیشتر از گازهای گلخانه‌ای منتشر شده توسط همه کامیون‌ها و هواپیماهای جهان است!

جنگل‌زدایی را متوقف کنید و اجازه دهید جنگل‌ها راه‌حل فوق‌العاده موثر ما برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی باشند.

برنامه محیط زیست ملل متحد(unep) برتامه عمران ملل متحد(undp) و سازمان خاروبار و کشاورزی ملل متحد(FAO)
 

.

0
-1
  

4 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  جنگلها علاوه بر تغیرات آب و هوایی نقش کلیدی در تولید و ذخیره آب و جلوگیری از سیل و فرسایش خاک دارند. دامداری در سطح جنگلها با نابودی نهالها و عدم زادآوری درختان و پیر شدن جنگل و کوبیدکی خاک، فرسایش و ضعیف شدن خاک، برداشت هیزم برای سوخت و برگها و سرشاخه ها برای تعلیف باعث خشکیدگی گسترده درختان در جنگل و دفرمه شدن آنها و نابودی جنگلها شده است. از دیگر تهدیدات جنگلهای کشور قاچاق چوب و ذغال و همچنین شخم و زراعت در زیر درختان جنگل و آتشسوزی های عمدی و سهوی به علت حضور در جنگلها می باشد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 2. رضا1394 می‌گوید:

  حقیر گلدانی در ایوان دارم که هر روز آبیاری می کنم. پنج روز مسافرت رفتم؛ در آن چند روز هوای تهران ۳ درجه خنک شده بود و حداکثر به ۳۴ درجه می رسید من حدس می زدم که موقع مراجعه گلدان کامل خشک شده باشد ولی موقعی که رسیدم کاملا پلاسیده شده ولی با آبیاری تقریبا به حالت قبل برگشت .حالا اگر دمای کره زمین دو سه درجه گرمتر شود بسیاری از اکوسیستمها و کشاورزی ها و کارها نابود شده یا در بهترین حالت با اکوسیستمهای دیگری جایگزین می شوند و چیز عجیبی نیست و نباید درباره آن شک کرد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 3. برای حفظ اندک جنگل باقی مانده ی میهن، ایران احتیاج به مسئولینی دارد که مصمم باشند برای حفظ آن. متأسفانه چنان مسئولینی نداریم. اگر داشتیم قانون مقدس(منع بریدن جنگل) را بطور کامل اجرا می کردند. و این در صورتی است که غارتگران جنگل قدرت اخراج مسئولین شریف و ایران دوست و طبیعت دوست را دارند. سرهنگ اصلانی رییس نیروی انتظامی شهرستان ماسال، بخاطر یک جمله بلافاصله باز نشسته شد. گفت: بریدن درختان جنگلی غارت است(نقل به مضمون). غارت جنگل ها باعث ایجاد آفت شد و در نتیجه بخش باقی مانده را نیز آفت نابود کرد. از جمله بخش عظیمی از شمشادزاران میهن نابود شدند. این عملیات، جنایت علیه طبیعت، جانور و بشریت است. کوتاه: سودجویی به هر قیمتی، دارد سرنوشت کشور را عوض می کند.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 4. shad می‌گوید:

  جنگل چیزی است که ساختنی نیست وکسی نمی توانه مثل قبل بسازه چرا این قدر دولت ها به مردم جهان نامردی می کنند؟!!!
  چون به فکر خودشونند

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>