اداره ثبت برای ۱۸ هکتار از مستثنیات و اراضی ملی پارک ملی قمشلو به‌نام اداره کل میراث فرهنگی اصفهان سند مالکیت صادر کرد

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران (IEW): بر اساس اطلاعات دریافتی توسط خبرنگار این پایگاه خبری، اداره ثبت اسناد شهرستان تیران در اقدامی عجیب، مالکیت ۱۸ هکتار از مستثنیات و اراضی ملی واقع در پارک ملی قمشلو اصفهان را به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان منتقل و به‌نام این اداره کل سند قطعی صادر کرده است.

اراضی مذکور شامل قلعه تاریخی و باغ قمشلو به مساحت ۱۲ هکتار به‌عنوان مستثنیات و همچنین ۶ هکتار نیز از زمین‌های اطراف قلعه واقع در اراضی ملی است.

این در حالی است که بر اساس تصاویر منتشر شده در این گزارش، سند شش‌دانگ و قطعی قلعه و باغ (مزرعه) قمشلو به مساحت ۱۲ هکتار (دقیقا ۱۲۴هزار مترمربع) در سال ۱۳۷۲ در دفترخانه ۵۶ اصفهان به‌نام اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان صادر شده است.

آقای مصطفوی رییس اداره ثبت شهرستان تیران در گفت‌وگو با خبرنگار دیده‌بان محیط زیست، ضمن تایید صدور سند بخشی از اراضی پارک ملی قمشلو به‌نام اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان در توضیح این اقدام اظهار داشت: بر اساس صدور گواهینامه موضوع بند (د) ماده (۲۶) آیین نامه اموال دولتی مصوب هیات وزیران، بهره‌بردار این اراضی از محیط زیست به اداره کل میراث فرهنگی تغییر یافته و بر همین اساس سند مربوطه صادر شده است.

اداره ثبت اسناد شهرستان تیران در حالی اقدام به صدور سند برای اداره کل میراث فرهنگی نموده که سند اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان قطعی و معتبر بوده و ابطال نشده است. در واقع برای زمین‌هایی به نام اداره کل میراث فرهنگی سند مالکیت صادر شده که مالکیت این اراضی طبق سند رسمی به‌نام محیط زیست است.

ضمن اینکه بر اساس ماده ۱۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست «کلیه عرصه و اعیان املاک متعلق به دولت واقع در محدوده مناطق مذکور در بند (الف) ماده ۳ (مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست) همچنین کلیه تالاب‌های متعلق به دولت در اختیار سازمان حغاظت محیط زیست قرار خواهد داشت و سازمان در بهره‌برداری از تالاب‌ها (به‌استثنای مرداب انزلی) و املاک مذکور قائم مقام قانونی مؤسسات یا سازمان‌های مربوطه می‌باشد ولی حق واگذاری عین آن‌ها را ندارد.»

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته فردی ثروتمند به‌عنوان سرمایه‌گذار بخش خصوصی با حمایت میراث فرهنگی اصفهان مدت‌هاست به‌دنبال راه‌اندازی طرح گردشگری در قلعه تاریخی و باغ قمشلو بوده اما این طرح همواره با مخالفت محیط زیست مواجه شده است. بنابراین احتمال اعمال نفوذ این شخص نیز در رابطه با صدور سند اراضی مربوطه به‌نام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وجود دارد.

قلعه تاریخی و باغ قمشلو مربوط به دوره قاجار بوده که در قلب پارک ملی قمشلو قرار دارد و انتقال مالکیت آن به‌نام شخص یا سازمان دیگری و راه‌اندازی طرح گردشگری در این منطقه بدون شک آسیب بسیار جدی به اکوسیستم پارک ملی قمشلو را به‌دنبال دارد.

اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تاکنون در زمینه اطلاع‌رسانی در خصوص صدور سند ۱۸ هکتار از اراضی پارک ملی قمشلو به‌نام میراث فرهنگی سکوت کرده و در خصوص اقدامات انجام شده توسط این اداره کل در این رابطه اظهار نظری ارائه نکرده است.

0
-25
  

3 دیدگاه

 1. Alireza_88 می‌گوید:

  مهم نیست

  داغ Thumb up 4 Thumb down 10

 2. زیتون می‌گوید:

  جاش میراث باید روستای حسین آباد یا هرکدوم که در توسعه منطقه حفاظت شده مانع است را بخرد و به سازمان محیط زیست بده تا منطقه حفاظت شده از حالت جزیره ای خارج بشه……شازمان محیط زیست باید وارد مهندسی زمین بشه تا شرایط شکوفای حیات وحش ایران محیا بشه ….

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 3. پشت سر همه ی این خلافکاری ها و جنایات سود بردن است؛ و باقی، داستان هایی ست برای گریز. در بندر لنگه یک شکارچی زد و دایی محیط بان خود را کشت. بعد وقتی فهمید دایی را کشته، زد خود را کشت. بسیارانی به نام مردم و کشور مشغول سودجویی اند. از جمله تجار تفنگ و مسئولینی که جواز فروش صادر می کنند فقط در پی سود هستند. آیا این ها در این قتل ها شریک نمی باشند؟! سوال مهمی ست، نه؟

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>