صید دسته‌جمعی و کشتار پرندگان مهاجر در خوزستان آغاز شد

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران (IEW): حدود یک‌ماه است که با ورود اولین دسته‌ها از پرندگان مهاجر به خوزستان، صید دسته‌جمعی و کشتار پرندگان مهاجر در این استان آغاز شده است. البته اوج مهاجرت پرندگان به خوزستان در مهرماه شروع و به موازات آن صید پرندگان نیز به‌لحاظ تنوع و تعداد گسترش می‌یابد.

این صید گروهی که به‌نوعی نسل‌کشی پرندگان محسوب می‌شود توسط دام‌گاه‌هایی بزرگ به‌نام محمیه در آب‌گیرهای دشت آزادگان، هویزه و تالاب هورالعظیم انجام می‌شود.

محمیه‌ها آب‌گیرهای دست‌ساز هستند که توسط متخلفین احداث و قرق می‌شوند تا با توزیع دانه و القای امنیت ظاهری، پرندگان را به‌سمت خود جذب می‌کنند.

پرندگان آبزی و کنار آبزی که در تعداد زیاد در محمیه‌ها گرفتار و سربریده می‌شوند برای فروش به مقاصد گوناگونی فرستاده می‌شوند.

بخشی از پرندگان به بازار کیان اهواز منتقل و به‌راحتی بدون هرگونه برخورد قانونی در معرض دید عموم به‌فروش می‌رسند. بخشی دیگر از پرندگان صید شده در روستاها و شهرهای کوچک فروخته شده و بخشی نیز به کشورهای مجاور قاچاق می‌شود.

محمیه‌داری به‌نوعی تجارت پرسود و بی‌زحمت از سرمایه‌های طبیعی و ملی تبدیل شده که در سایه ضعف در برخورد قانونی روز‌به‌روز در حال گسترش است.

محمیه‌ها که ساختاری نسبتا مشابه دامگاه‌های فریدونکنار دارند مکان‌های کوچکی نیستند که از دید نیروهای محیط زیست مخفی بمانند.

در صورت اراده و عزم جدی برای برخورد و جمع‌آوری محمیه‌ها، نیروهای محیط زیست می‌توانند از ابتدای فصل مهاجرت پرندگان بساط این اقدام مجرمانه را جمع کنند.

برخورد نیروهای محیط زیست با محمیه‌ها نباید به جمع کردن تورها خلاصه شود بلکه خاکریزهایی که برای ایجاد آب‌بندان احداث شده تخریب و متخلفین پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شوند.

کم‌کاری نیروهای محیط زیست در برخورد با محمیه‌داران منجر به گستاخ شدن متخلفین و گسترش محمیه‌ها در سطح استان خوزستان شده و در سال‌های آینده برخورد قانونی با این متخلفین بسیار سخت خواهد شد.

کلیه تصاویر و فیلم این گزارش شهریورماه سال جاری در بازار کیان اهواز تهیه شده است.

 

+107
-21
  

4 دیدگاه

 1. shad می‌گوید:

  این یک نسل کشی وفاجعه محیط زیستی ملی والبته جهانیه …

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 26

 2. زیتون می‌گوید:

  من به مشکل جلیقه های سنگین ضد گلوله محیطبان ها فکر کردم که نمی پوشن……دوچرخه کوهستان برقی و موتور برقی بی صداست ….استهلاکش هم خیلی پایینه…..می تونن از این ها استفاده کنن تا خودشون را به شکارچی برسونن و زمینگیرش کنن …..البته حالت با حال ترش اینکه مثل شوالیه ها که با نیزه بلند حریفشون را از روی اسب میزنن یه بیل هم باخودشن ببرن….سازمان محیط زیست باید تو استفاده از این وسایل پیشرو باشه نه پس رو….

  داغ Thumb up 26 Thumb down 43

 3. Shad می‌گوید:

  اوف باد بر کسانی که نسل کشی و غارت ثروت ملی هموطنان خود را با فقر و معیشت توجیه میکند چون شرف داره کسی که بمیره از رو فقر نسبت به کسی که فقر توجیه غارت وقتل کند
  و بدتر ازاونا کسایی که مدیریت ناصحیح دارن …

  داغ Thumb up 27 Thumb down 37

 4. افسوس می‌گوید:

  در مدت کوتاهی تمام منابع کشور را نابود کردیم و در حالی که در تمام کشورها اهمیت حفظ منابع طبیعی به عنوان اصلی ترین ثروت ملی مورد نوجه قرار گرفته ما به سرعت در حال تبدیل کشورمان به سرزمینی غیرقابل سکونت هستیم.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 28

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>