پناهگاه حیات وحش دشت لاغری

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه دشت لاغری طی مصوبه شماره ۳۶۳ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۹۱/۲/۳۱ با وسعت ۲۶۲۱۳ هکتار بعنوان پناهگاه حیات وحش به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

پناهگاه حیات وحش دشت لاغری در غرب شهرستان بردسکن در استان خراسان رضوی واقع شده است.

پوشش گیاهی:

گونه شاخص گیاهی این منطقه قیچ می باشد که همراه با گونه های گز، تاغ و برخی گونه های استپی عمده پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهند.

گونه های شاخص جانوری:

گونه شاخص جانوری این منطقه زاغ بور است که به تعداد مناسب قابل مشاهده است. زاغ بور یا زاغ ایرانی با نام علمی Podoces Pleskie گونه ای از خانواده کلاغ هاست که به عنوان متکامل ترین پرندگان نامیده شده است. وی افزود از آنجا که تنها گزارشات معتبر درخصوص مشاهده این گونه محدود به خاک ایران است بسیاری از پرنده شناسان آن را گونه ای بومی و آندمیک به شمار آورده و لقب “پرنده ملی ایران” را به آن نسبت داده اند.

در مردادماه سال ۱۳۹۱ برای نخستین بار یوزپلنگ آسیایی در این منطقه مشاهده گردید. (لینک مرتبط)

دیگر گونه های جانوری منطقه شامل گرگ، کفتار، روباه، هوبره، باقرقره، کبک، تیهو، انواع گنجشک سانان و انواع مار و مارمولک می باشند.

رخدادهای منطقه:

- سایت تکثیر و مدیریت گونه‌های در خطر انقراض پناهگاه حیات وحش دشت لاغری بردسکن در سال ۸۷ با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیون ریال در وسعت هفت هکتار افتتاح شد و درسال ۸۸ حدود سه راس گونه ماده گورخر ایرانی از استان یزد با هزینه ۲۰ میلیون ریال به این سایت انتقال داده شد.

- ماده آهوی سایت تکثیر دشت لاغری در اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ دوقلو زایمان کرد (لینک خبر)

تصاویر منطقه:

+212
-41
  

1 دیدگاه

  1. جواد می‌گوید:

    پناهگاه حیات وحش دشت لاغری بردسکن ۲۳ هزار هکتار مساحت دارد و در شمال غربی شهرستان بردسکن در بخش انابد این شهرستان قرار گرفته است.
    پناهگاه حیات وحش دشت لاغری بردسکن یکی از مهمترین زیستگاه پرندگان وحشی نظیر زاغ بور، هوبره، سیاه سینه، کبوتر وحشی، کبک، تیهو، سنگ چشم و … است و از پستانداران وحشی می توان به یوزپلنگ آسیایی، گربه وحشی، آهو و … اشاره کرد.
    گونه قالب گیاهان این منطقه پوشش «قیچ» است.

    پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>