منطقه حفاظت شده ارسباران

مشخصات و شرایط جغرافیایی منطقه حفاطت شده ارسباران:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت ۸۰۶۵۴ هکتار در شهرستانهای کلیبر و خداآفرین قرار داشته و از سال ۱۳۴۶ به عنوان منطقه  شکار ممنوع، در سال ۱۳۵۲ به عنوان منطقه حفاظت شده ارسباران و از سال ۱۳۵۵ به عنوان ذخیرگاه زیستکره تحت مدیریت قرار گرفته است.

پارک ملی ارسباران با وسعت ۸,۹۴۱ هکتار بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران در شهرستانهای کلیبر و خدا آفرین در استان آذربایجان شرقی است که از سال ۱۳۴۶ به عنوان منطقه ممنوعه شکار و در سال ۱۳۵۲ به عنوان منطقه حفاظت شده ارسباران و از سال ۱۳۵۵ به عنوان ذخیرگاه زیستکره تحت مدیریت قرار گرفته است و پس از قابلیت سنجی طی مصوبه شماره ۳۷۰ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۹۱/۲/۳۱ به پارک ملی ارتقا می یابد.

بیشترین ارتفاع مربوط منطقه به سحراما داغی که ۲۸۸۷ متر ارتفاع دارد و پست ترین ارتفاع در قسمت شمال شرقی و حاشیه رود ارس با ارتفاع ۲۸۰ متر مربوط میشود.

رژیم بارندگی منطقه مدیترانه‌ای است و میانگین بارندگی آن حدود ۶۵۰ میلیمتر در سال است و رطوبت عمده منطقه از طریق ترسیب و یا باران نامرئی تامین می شود. متوسط دمای سالانه ۶/۱۱ درجه سانتیگراد می باشد.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده ارسباران دارای تنوع گونه های گیاهی و جانوری و زیستگاههای جنگلی منحصر به فرد بوده و در حدود ۱۰۷۳ گونه گیاهی و ۳۲۰ گونه جانوری شامل ۲۱۵ گونه پرنده، ۲۹ گونه خزنده، ۵ گونه دوزیست، ۴۸ گونه پستاندار و ۱۷ گونه ماهی در آن وجود دارد.

گونه های شاخص جانوری:

پستانداران: کل و بز وحشی، قوچ و میش ارمنی، آهو (دشت ساری یاز)، گراز، خرس قهوه ای، سیاه گوش، گربه وحشی، گربه جنگلی، پلنگ، روباه، شغال و گرگ

در دهه های گذشته ارسباران تعداد انگشت شمار از شوکا  زندگی میکردند ولی بعد از جنگ قره باغ در سال ۱۳۹۴ تعداد قابل ملاحظه ایی از این گونه با گذشتن از رودخانه ارس وارد ایران شده و در منطقه ایی به وسعت بیش از شصت هزار هکتار در دو منطقه حفاظت شده ارسباران و دیزمار پراکنده شدند.

پرندگان: سیاه خروس قفقازی (قره خروس، گونه بسیار کمیاب و در معرض انقراض)، میش مرغ (منطقه قره قشلاق)، کبک، کبک دری، دراج، قرقاول ارسباران، عقاب طلایی، عقاب شاهی، کرکس، هما و عقاب ماهی گیر، بالابان، طرلان، بحری، لیل و انواع پرندگان مهاجر آبزی و لک لک سیاه

آبزیان: سیم، سیم پرک، ماهی خیاطه، کولی، ماش ماهی، سیاه ماهی، کاراس، مروارید ماهی لب نازکبلوط زیست می کنند.

مرال (گوزن قرمز) گونه منقرض شده منطقه حفاظت شده ارسباران است. ۷ راس مرال با انتقال از استان گلستان در سایت تحقیقاتی اینانلو در فضایی به وسعت ۱۸۰ هکتار جهت تکثیر و معرفی مجدد به منطقه نگهداری می شوند.

عنوان می شود که نسل شوکا در این منطقه منقرض شده است ولی یک راس بره شوکا توسط یکی از افراد محلی از دست سگ های گله نجات پیدا کرده و به محیط زیست تحویل داده می شود.

گونه خای شاخص گیاهی:

ممرز، سرخدار و ارس گونه های با ارزش و منحصر به فرد منطقه حفاظت شده ارسباران محسوب میشود و درخت زغال اخته به عنوان گیاه شاخص منطقه به همراه گیلاس وحشی  از گیاهان مهم مناطق مرطوب مدیترانه ای هستند که نفوذ گسترده آنها در این منطقه قرابت این ناحیه را با جنگلهای اروپای شرقی بیشتر نشان می دهد.

در این میان جنگلهای مختلف بلوط ممرز به همراه گونه هایی چون کیکم، سماق، زرشک، گیلاس وحشی، گوجه، انار وحشی، تمشک، سیب و گلابی وحشی، نسترن، معرف مناطق جنگلی متراکم با اقلیم مرطوب و بارانی و تیپ های مختلف از گیاهان بوته ای چون گون، سیاه تلو، اورمک انواع نعنامیان، پامچال و آلاله وگونه های متنوع گراسها و نباتات علوفه ای معروف مناطق نیمه خشک، استپی و کمربندهای ییلاقی می باشد.

رخدادهای منطقه:

- یک خرس قهوه ای بر اثر برخورد با خودرو در در شهریور ۱۳۹۳ تلف شد (لینک مرتبط)

- بر اثر حمله خرس قهوه ای در شهریور ۱۳۹۳ یک محیط بان به شدت مجروح و روانه بیمارستان شد (لینک مرتبط)

- توزیع چند تن سیب در جنگل به دنبال ورود مکرر خرس ها به روستاهای اطراف ارسباران در آبان ۱۳۹۳ (لینک مرتبط)

- هفت کل و بز وحشی در آبان ۱۳۹۳ از روی پل های روگذر تازه تاسیس در جنگل های ارسبارن عبور کردند (لینک مرتبط)

تصاویر منطقه حفاظت شده ارسباران:

خرس قهوه ای تلف شده بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در ارسباران

+21
-3
  

9 دیدگاه

 1. معصومه می‌گوید:

  سلام خسته نباشین مطالبتون خوب بود برای پروژه ی من خیلی به درد میخوره ممنون.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 4

 2. حمیدرضا کبیری می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید آیا عکسی ازشوکای منطقه ارسباران دارید من منتظر جواب شما هستم

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

 3. ارازکنارلی می‌گوید:

  یاشاسین ♥

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 4. برای اطلاعات بیشتر به سایت ما سر بزنید

  kaleybaratazadeh.ir

  نزدیک به سه هزار عکس از منطقه کلیبر – خدآفرین و…

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 5. زیست گاه ببر را حفظ کنید= ببر احیا خواهد شد می‌گوید:

  منطقه ارسباران در کنار منطقه حفاظت شده دیز مار با وسعتی که دارند….قابلیت این را دارند که شاهد معرفی ببر احیا شده هیرکانی باشند
  امید است شاهد یک جمعیت مناسب و پویا از مرال در این منطقه باشیم

  داغ Thumb up 3 Thumb down 6

 6. سهند می‌گوید:

  دیده بان آمار شوکا رو که نوشتید:”در دهه های گذشته ارسباران تعداد انگشت شمار از شوکا زندگی میکردند ولی بعد از جنگ قره باغ در سال ۱۳۹۴ تعداد قابل ملاحظه ایی از این گونه با گذشتن از رودخانه ارس وارد ایران شده و در منطقه ایی به وسعت بیش از شصت هزار هکتار در دو منطقه حفاظت شده ارسباران و دیزمار پراکنده شدند.” رو از کجا و بر چه اساسی نوشتید؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 7. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  اسم اون قلعه چیه؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 8. mohsen می‌گوید:

  با سلام
  آیا کسی محدوده منطقه حفاظت شده ی ارسباران میداند؟
  یا شیپ فایل منطقه حفاظت شده ارسباران را دارد؟
  ممنون میشم کسی کمکم کنه برا پایان نامه ام لازم هست.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>