توزیع چند تن سیب در جنگل به دنبال ورود خرس ها به روستاهای اطراف ارسباران

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: طی چند هفته اخیر حدود ده مورد مشاهده و ورود خرس به باغات و روستاهای اطراف منطقه حفاظت شده ارسباران در استان آذربایجان شرقی از سوی افراد محلی به اداره محیط زیست این استان گزارش شده و اخبار ضد و نقیض و تایید نشده ای از کشته شدن تعدادی از خرس ها نیز منتشر شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در این باره گفت: به دلیل خشکسالی و کمبود منابع غذایی، حیات وحش منطقه حفاظت شده ارسباران از جمله خرس های قهوه ای به مناطق مسکونی نزدیک شده اند.

قاسمی افزود: در این راستا به منظور پیشگیری از تقابل احتمالی و حفظ امنیت مردم و همچنین خرس ها چندین تن سیب از شهرستان های مراغه و عجبشیر جمع آوری و توسط محیط بانان به منطقه ارسباران منتقل و جهت تغذیه خرس ها در نقاط حساس و مناسب پخش گردید.

………تصویر: تخلیه چند تن سیب در بخش هایی از منطقه حفاظت شده ارسباران به منظور تغذیه خرس ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از تشکل ها و مردم دوستدار طبیعت درخواست کرد با مشاوره کارشناسان این اداره برای حیوانات غذا تهیه کرده و جهت تغذیه دستی حیات وحش در اختیار این اداره کل قرار دهند تا حیات وحش برای تهیه غذای خود به مناطق مسکونی نزدیک نشوند.

قاسمی از مردم خواست در صورت مشاهده خرس و سایر جانوران وحشی در اطراف مناطق مسکونی، مراتب را به ادارات حفاظت محیط زیست گزارش داده و از هرگونه برخورد شخصی جدا خوددرای کنند.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، خرس های قهوه ای در این زمان از سال در حال آماده شدن برای خواب زمستانی هستند. در این زمان خرس ها نیاز دارند حجم زیادی از مواد غذایی را مصرف کنند تا با ذخیره این مواد بصورت بافت چربی در بدن، از این ذخیره برای سوخت و ساز بدن خود در دوره خواب زمستانی بهره گیرند.

به نظر می رسد این تلاش شبانه روزی خرس ها برای تغذیه و ذخیره مواد غذایی موجب نزدیک شده آنها به جوامع محلی و تقابل بیشتر خرس و انسان شده است.

+552
-2
  

29 دیدگاه

 1. مهسا می‌گوید:

  واقعا خبر امیدوار کننده ایست.
  یک دنیا تشکر از بانیان این حرکت انسانی ..
  امیدوارم باغدارها و کندو دارها و سایرین نیز بدون دخالت و آسیب زدن به حیوان، در صورت مشاهده نزدیک شدن حیوان، فقط فقط فقط با اداره محیط زیست و محیط بانان تماس بگیرند و محیط بانان محترم و زحمت کش هم لطف کنند ، حرفه ای تر و سنجیده تر عمل کنند، علیرغم تمام مشکلات و کمبودها.
  ممنون از محیط بانان متعد و مهربان

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 1

 2. مهدی می‌گوید:

  بسیار کار زیباییست.

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 1

 3. مرتضی 1235 می‌گوید:

  بسیار امیدوار کنند است
  امیدوارم همیشگی باشه و جز برنامه های حفاظت محیط زیست شه.
  این خرس ها جرعت این رو داشتن که با مردم رو برو بشن و به اونا به فهمونن گرسنه اند.
  لطفا حیواناتی که از انسان می ترسند رو فراموش نکنید و برای اونا هم غذا تهیه کنید (آهو، کل و بز، پلنگ و…)

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 6

 4. شهرابی می‌گوید:

  ممنون از مسئولان منطقه ای و هر کس دیگری که در این زمینه کمک کرده؛ همیشه تقابل با حیات وحش وجود داشته و باید حدالامکان از میزان تقابل و برخورد جلوگیری کرد
  درسته که مردم نسبت به باغات و زحمات خود حق دارند؛ اما کمی مهربانی با حیوانات هم خوبه؛ سالها پیش وقتی تنها کودکی بودم در اواخر مهر ماه و پایان فصل برداشت، برای چیدن انگور توسط مادر بزرگم روانه باغ شدم اولین بار بود که من تنها به باغ برای چیدن میوه میرفتم به خاطر بی تجربگی تمام انگورهای باقیمانده در باغ، چه ترش و شیرین را چیده و به منزل مادربزرگ بردم؛ ایشان از چیدن انگورهای نرسیده به خشم آمدند و من هم در جواب گفتم که تا چند ماه آینده ما شهرستان نمی آیم و انگورهایی که می مونه از بین میره. مادربزرگم با اخم گفت اونچیزی که تو باغ می مونه سهم شغال و روباه و پرنده هاست نباید همه رو میچیدی. تازه اون باغ تنها دارایی مرحوم مادربزرگم بود!
  معرفت در گرانیست به هر کس ندهندش (البته طاووس و کرکس هر دو با ارزش و زیبان)
  از این نکته نگذریم که احتمالا برداشتهای بی رویه توسط مردم محلی از محیط زیست خرس با عث کمبود منابع غذایی برای خرسها و ورود اونها به باغات می شه بلوطهای منطقه می تونن منبع غذایی بسیار مناسبی برای خرسها باشن که احتمالا برداشتهای بیش از حد میوه بلوط توسط مردم محلی باعث ورود خرسها به باغات می شه که امیدوارم برداشتها مدیریت و تعداد گله های دامداران کمتر بشه
  ممنون دیده بان

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 0

 5. علی می‌گوید:

  امیدوارم روزی برسه در تمام نقاط ایران اینگونه اقدامات شکل بگیره

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 1

 6. یوز پلگ درز می‌گوید:

  ممنوووووووووون دستتون درد نکنه انشالله به مقدار کافی توضیع شه
  راستی جاشو بگید تا ما هم بریم بخوریم خخخ

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 7. درنا می‌گوید:

  خدا رو شکر بالاخره ما نمردیم یک بار هم دیدیم ادارات محیط زیست یک اقدام پیشیگیرانه انجام دادند…
  معمولا مراکز فروش تره بار در تمام شهرها هر روز مقادیر زیادی میوه های ضایعاتی دارند که به دلیل لکه دار شدن یا پلاسیده شدن فروش نمی روند و دور ریخته می شوند اما همین میوه ها برای حیوانات قابل استفاده است حتی می تواند خوراک اسب الاغ و استر شود.

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 3

 8. بابک می‌گوید:

  امیدوارم روش مناسب وکارامدی باشه

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 9. عسل بانو می‌گوید:

  خداوند یاورتان باشد.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 10. مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

  دم همتون گرم

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 11. کل پیر می‌گوید:

  سلام تشکر از مدیر کل محترم و محیط با نان زحمت کش سازمان محیط زیست ممنونم ممنونم

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 12. زهره می‌گوید:

  مدیریت حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی بارها ثابت نموده است که برای حیات وحش ارزش زیادی قائل است حتی حیات وحش شهری و این اقدام نوعی آینده نگری و پیشگیری از بروز حوادثی مشابه خرس رودبار است ولی امید می رود که فعالیت های اصولی در آینده نزدیک در مورد به حداقل رساندن تقابل و ورود خرسها به زیستگاههای انسانی صورت بگیرد

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 13. ﻛﺎﻭﻩ می‌گوید:

  ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻋﻼﻗﻤﻨﺪ ﺑﻪ ﻣﺤﻴﻄ ﺯﻳﺴﺖ! اﻳﻦ ﻫﻢ ﻳﻚ ﻣﻮﻗﻌﻴﺖ ﻛﻪ ﻣﻴﺘﻮﻧﻴﺪ ﺳﻬﻤﻲ ﺩﺭ ﺣﻤﺎﻳﺖ اﺯ ﺣﻴﺎﺕ ﻭﺣﺶ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﺪ. ﻟﻂﻔﺎ اﮔﻪ ﻣﻴﺘﻮﻧﻴﺪ ﺑﺎ اﺩاﺭﻩ ﻫﺎﻱ ﻣﺤﻴﻄ ﺯﻳﺴﺖ ﻣﺤﻞ ﺯﻧﺪﮔﻴﺘﻮﻥ ﺗﻤﺎﺱ ﺑﮕﻴﺮﻳﺪ و ﻛﻤﻚ ﻫﺎﻱ ﻏﺬاﻳﻲ (و ﺷﺎﻳﺪﻡ ﻣﺎﻟﻲ) ﺑﺮاﺷﻮﻥ ﺑﻔﺮﺳﺘﻴﺪ.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 14. kooshan می‌گوید:

  اقدام ارزشمندی است باید تلاش کرد در مواقع ضروری و در نقاط مورد نیاز کشور انجام شود و امید است گزارش کشته شدن تعدادی از خرسها بزودی تأئید نشود بدیهی در صورت صحت نیز باید توسط س.ح.م.ز. حتمأ اعلام شده و دیده بان هم خبررسانی کند

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 15. مصطفی می‌گوید:

  با تقدیر وسپاس از آقای قاسمی مدیر کل ومحیط بانان فداکار واقعا ایده جالبی هست .خدا قوت /

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 16. مجید می‌گوید:

  محیط زیست یک شماره حساب اعلام کند تا تمام دوستداران طبیعت با عشق و علاقه برای حفظ محیط زیست کشور کمک کنند .

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 17. درنا می‌گوید:

  دیده بان واقعا در تهران چنین امکانی وجود دارد که برای وحوشی که در ارتفاعات هستند غذا تحویل ادارات محیط زیست دهیم؟!
  البته قاعدتا خود ادارات محیط زیست با هماهنگی با میادین میوه و تره بار می توانند حجم زیادی از میوه های پلاسیده را که همه روزه دور ریخته می شود تحویل بگیرند این به نفع خود شهرداری هم هست که بخش بسیار زیادی از زباله های میادین تره بار به این ترتیب کم می شود و زحمت شهرداری ها کمتر می شود، حجم فراوانی از کاهو کلم سیب و…

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 18. صادق.شاهرود می‌گوید:

  آفرین ب مردان زحمتکش محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 19. شاهین می‌گوید:

  درود بر محیط زیست استان آذربایجان شرقی ، فقط امیدواریم در طی این مدت خرسی به قتل نرسیده باشه.
  به نظرم برای مشارکت مردمی اطلاع رسانی انجام بشه و شماره حسابی هم جهت کمک افراد علاقه مند اعلام بشه…

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 20. جمشید ازخوی می‌گوید:

  رجوع به فرهنگ غنی گذشتگان فرزانه و خرد مند و خرد ورز این فلات برای حال و آینده آموزش و تکرار مکرر اخلاق،بزرگ منشی،مناعت طبع و هر آنچه که انسان ایرانی امروز گم کرده است،به وضوح ذات اصلی اسلاف ما را عیان میسازد و نیازی به مراجعه یا مطالعه منابع و مآخذ مستند یا مکتوب غرب و شرق شاید نباشد.
  آقای شهرابی پیشینیان و باغداران و شکارچیان شناسنامه دار ،برای بزرگداشت طبیعت و شکر گزاری به در گاه پروردگار و ترویج اخلاق بخشندگی در هنگام برداشت محصول،سهمی را به عنوان سهم پرند گان و سایر وحوش بر سر درخت یا جالیز یا بستان باقی میگذاشتند ،این مرام کجا و کشتن جنس ماده یا پرنده ماده یا دزدیدن عسل کوهی سهم خرس و …از دل طبیعت و رحم نکردن به زالزالک یا ازگیل وحشی یا سیب وحشی یا آلبالوی وحشی سر درختی رسته در دل دره ای بکر، یا ارزن و جوی دیم و گندم آبی ،سهم بلدر چین و کبک دری و چیل ،زاغ و زاغی و سهره و یاکریم و فاخته و کبوتر چاهی….کجا.!!!!!
  زمانی که حوزه آبریز در یاچه رضائیه در اثر سهل انگاری و خرد سوزی به این فاجعه رقت بار ختم نشده بود،%۶۰ سیب درختی زرد و قرمز کشور از شهر های ارو میه (رضائیه) و سلماس (شاهپور )و خوی بدست میامد و محصول به اصطلاح پادرختی آنقدر زیاد بود که به دلیل ظرفیت محدود سرد خانه ها ،بار باقی مانده را با خاور های گوسفندی برای خوراک دام و احشام بار گیری میکردند.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 21. محسن می‌گوید:

  امیدوارم جواب بده. ولی حتما رو اصول باشه تا حیون تنبل نشه دفعه بعد هم به دنبال سیب بیاد تو روستا براش شر بشه

  داغ Thumb up 2 Thumb down 5

 22. گلیل می‌گوید:

  کارهای خوب همیشه قابل ستایش هستش دمه همتون گرم سربلند باشید پیش پروردگار .

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 23. جویا می‌گوید:

  کجا دور ریخته میشن؟ یه سری به کارخانجات لواشک بزنید.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 24. مجید می‌گوید:

  آقا محسن عزیز الآن اونقدر غذا در طبیعت زیاد نیست که خرسها تنبل شوند . چیزی که حیوانات رو به طرف شهرها و روستاها میکشه گرسنگیه نه تنبلی . چرای بی رویه دامها ، بهربرداری زیاد از میوه ها و محصولات جنگلی ، قطع درختان ، شکار طعمه هایی مانند خرگوش و ماهی رودخانه ها و ……… باعث بر هم خوردن اکوسیستم در طبیعت شده و حیوانات برای سیر کردن شکمشون به ما انسانها پناهنده میشن ولی بعضی آدمها پذیرایی خوبی از این پناهنده ها نمی کنند .

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 25. کاوه می‌گوید:

  چرا محیط زیست در یه همچین مواقعی شماره حسابی اعلام نمیکنه ! من مطمئنم که کسانی هستند برای بقای حیات وحش کمک کنند من با جون دل هر کمکی از دستم بر بیاد انجام می دم

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 26. شکارچی شب می‌گوید:

  کار درست و اصولی همینه آقا نمیشه از باغدارها و کندو دار ها توقع داشت بدون هیچ عکسالعملی بشینن دست رو دست بزارن که تمام دسترنجشون و حتی کاهی اوقات سلامتیشون رو یه حیوون وحشی و البته در حال انقراض از بین ببره
  واقعا دست مریزاد

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 27. رضا ص می‌گوید:

  امیدوارم فقط حرف ونمایش نباشد عملی اجرا شود

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>