پیام معصومه ابتکار به مناسبت روز جهانی تالاب ها

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به مناسبت روز جهانی تالاب ها تاکید کرد: برگزاری مراسم روز جهانی تالاب ها می تواند به خوبی لزوم مشارکت را یادآوری کند و زنگ خطر نابودی تالاب ها را به صدا در آورد تا به گوش همگان برسد. در این میان سازمان های مردم نهاد سراسر کشور می توانند بهترین پیام رسانان این مهم باشند.

در پیام دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست که احمدعلی کیخا معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی آن را در مراسم روز جهانی تالاب ها در تبریز آن را قرائت کرد، چنین آمده است :

هرساله روز دوم فوریه مصادف با سیزدهم بهمن ماه در سراسر جهان به عنوان روز جهانی تالاب ها گرامی داشته می شود. در سال ۱۹۷۱ در این ایام اولین گام اجرایی برای بنیان گذاری میثاق بین المللی حفاظت از تالاب ها و امضاء توافقنامه کنوانسیون جهانی حفاظت از تالاب ها در شهر رامسر برداشته شد و طی آن ایران و ۷ کشور دیگر این پیمان را امضاء کردند. به یمن کنوانسیون رامسر اکنون بزرگ ترین شبکه مدیریت هماهنگ زیست بوم های تالابی تشکیل شده که ۱۶۸ کشور جهان و ۲۱۷۱ تالاب را با مجموع مساحت بیش از ۲۰۷ میلیون هکتار تحت پوشش دارد. ایران نیز تاکنون ۳۵ تالاب را با مجموع مساحت ۱/۵ میلیون هکتار به کنوانسیون رامسر معرفی و در فهرست تالاب های با اهمیت بین المللی ثبت کرده است.

کنوانسیون رامسر با علم به این موضوع که حفاظت از تالاب ها بدون مشارکت و همکاری کلیه ذینفعان به ویژه جوامع محلی امکان پذیر نبوده و رمز موفقیت در جلب مشارکت آنها، بهره مندی مدبرانه از منافع تالاب و عجین شدن وجود و سلامت تالاب با منافع اقتصادی مردم است، حفاظت و بهره برداری خردمندانه از تالاب ها را به عنوان هدف اصلی خود دنبال می کند.

این کنوانسیون هر ساله براساس ضرورت ها و اولویت های تالاب های دنیا یک موضوع کلیدی را به عنوان شعار جهانی سال اعلام کرده که شعار سال ۲۰۱۴ میلادی “تالاب ها و کشاورزی، همراهان رشد و بالندگی” انتخاب شده است.

با این که حمایت از کشاورزی از مهمترین کارکردهای تالاب ها به شمار می رود، اما متاسفانه در حال حاضر کشاورزی بی ضابطه و خارج از ظرفیت اکولوژیک، حوضه های تالابی به ویژه در کشورهای خشک و کم آب را مورد تهدید جدی قرار داده است. در ایران نیز بخش کشاورزی با مصرف حدود ۸۵ درصد از منابع آب بزرگ ترین رقیب تالاب ها برای دستیابی به آب بوده و متاسفانه اغلب تالاب های غیرساحلی و به ویژه تالاب های فلات مرکزی ایران بر اثر توسعه بی رویه کشاورزی در دشت های اطراف، دچار کمبود شدید منابع آب شده اند. حوضه آبریز دریاچه ارومیه مثال بارزی از اثرات خسارت بار کشاورزی بی ضابطه بر تالاب ها به شمار می رود که در سه دهه اخیر از حدود ۱۵۰ هزار هکتار به بیش از ۴۸۰ هزار هکتار افزایش یافته است. همین میزان افزایش معادل حداقل آب مورد نیاز دریاچه ارومیه برای حفظ کارکردهای اکولوژیکی خود است.

سازمان حفاظت محیط زیست به منظور رفع بحران کم آبی تالاب ها و سایر مشکلات این زیست بوم های باارزش که اغلب در خارج از محدوده تالاب شکل گرفته و آن را تحت تاثیر قرار می دهد، همچنین براساس تکالیف قوانین برنامه های چهارم و پنجم توسعه کشور، مدیریت زیست بومی حوضه های آبخیز تالابی را به عنوان راهبرد اصلی خود برای حفظ و حمایت تالاب ها برگزیده است. برای این اقدام البته مشارکت کلیه ذینفعان اعم از دستگاه های دولتی، نهادهای مدنی و جوامع محلی لازم بوده و می بایست برنامه های مشترک و یکپارچه ای در سطح حوضه های آبخیز به اجرا در آید.

برگزاری مراسم روز جهانی تالاب ها می تواند به خوبی لزوم مشارکت را یادآوری کند و زنگ خطر نابودی تالاب ها را به صدا در آورد تا به گوش همگان برسد. در این میان سازمان های مردم نهاد سراسر کشور می توانند بهترین پیام رسانان این مهم باشند. از همین رو سازمان حفاظت محیط زیست امسال همراه با سیاست های دولت تدبیر و امید برای اولین بار کلیه امور مربوط به برنامه ریزی و اجرای مراسم روز جهانی تالاب ها در سطح کشور را به سازمان های مردم نهاد سپرده است. این سازمان ها نیز در اولین قدم پیشنهاد برگزاری هفته تالاب ها را کردند که مورد استقبال قرار گرفت و در هفته منتهی به ۱۳ بهمن شاهد برنامه های متنوع در بخش های مختلف کشور بوده ایم.

امید است این همبستگی بین مردم و دولت، شکوفایی و زنده شدن مجدد تالاب ها را به ارمغان آورد.

+22
0
  

7 دیدگاه

 1. omid می‌گوید:

  زنده شدن هر تالاب باعث زنده شدن یک حیات تازه در اطراف آن تالاب میشود.
  ولی کار آسونی هم نیست زنده کردن تالابها…!!!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

  • مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

   هزاران سال این تالابها بدون هیچ مشکلی به حیات خودشون ادامه دادند!!
   حال باید اندیشه کنیم که یک مرتبه چه شده که درچندسال اخیر اینهمه مشکلات بر سر این تالابها هوار شده!!؟؟؟
   بنابراین نتیجه میگیریم که مشکل اصلی تالابها به خودما انسانها برمیگردد واین ماهستیم که اگر میخواهیم که همه چیز بروال سابق برگردد ، باید در برنامه های خود تجدید نظر کنیم…فقط فراموش نکنیم که اصلافرصت ازمون وخطای دیگری نداریم….

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 2. مجید می‌گوید:

  تا زمانی که کشاورزی ما سنتیه و هدر رفت آب توش زیاد داریم همین بساط هست.
  هروقت روی روشهای آبیاری نوین سرمایه گذاری بشه و چاهای عمیق و نیمه عمیق بسته شن اونوقت تالابا خودبخود احیا میشن

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 3. شاهین می‌گوید:

  تالابها زیباترین ، مفیدترین و ارزشمندترین زیست بومهای طبیعت و در عین حال آسیب پذیرترین اکوسیستمها هم هستند
  روزگاری ایران در زمینه حفظ تالابها در جهان سرآمد بود. نمونه بارز آن هم کنوانسیون رامسر در زمینه حفظ تالابها و ثبت بسیاری از تالابهای کشور در فهرست جهانی بود اما متاسفانه امروز بسیاری از پهنه های آبی کشور از تالاب گرفته تا دریاچه و رودخانه یا کاملاً خشک شده یا بسیار آلوده و در آستانه نابودی
  واقعاً جای تاسف داره به نسل آینده چی بگیم؟ با طبیعت کشور چه کردیم!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 4. رضا جودکی نژاد- پلدختر لرستان می‌گوید:

  تالابهای پلدختر لرستان را هم دریابید)
  متاسفانه کشاورزی بی ضابطه ، حفر چاههای عمیق در طی سالیان و فعالیتهای صنعتی و ساخت و سازهای بی رویه در پلدختر بویژه در دشت جایدر باعث خشکی و نابودی تالابهای پلدختر گردیده است
  همین حالا هم اداره محیط زیست و مسئولین جهاد کشاورزی و دیگر مسئولین بدون هیچ دلیل قانونی به عده ایی مجوز ساخت و ساز بنگاههای صنعتی از جمله دامدارهای صنعتی گاو و مرغ و گوسفند … داده اند که تمامی اینها در حریم تالابها قرار دارد این درحالی است که بر طبق مقررات نباید هیچگونه ساخت و سازی در حریم تالابها قرار بگیرد در ضمن می خواهند با حفر یک چاه عمیق در تنگ فنی برای آب آشامیدنی اهالی روستا که بنابه گفته کارشناسان فاقد ارزیابی زیست محیطی است تالاب تنگ فنی را به نابودی کامل بکشانند
  مسئولین نام آن را توسعه می گزارند ولی به قیمت نابودی حیات و چرخه اکوسیستم و نابودی نسلهای آتی لذا از خانم دکتر ابتکار و مسئولین کشوری در حیطه محیط زیست می خواهیم که در رابطه با تالابهای پلدختر و همینطور تپه های چم قلعه دشت جایدر و تپه های واشیان که بوسیله بهره برداری های خلاف محیط زیست درحال نابودی بوسیله افراد سودجو و رانت خوار است اقدام نمایند
  باتشکر از شما

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 5. امیر می‌گوید:

  خانم دکتر ابتکار
  جای تأسف است که تالابهای ایران که میزبانی کنوانسیون رامسر را بعهده دارد تقریبا همگی در معرض خطر هستند و حال و روز خوشی ندارند.
  سؤال اینستکه سازمان برای حفاظت یا احیای آنها بخصوص تأمین حق آبه تالابها چه اقدام عملی انجام داده، این اقدامات در چه مرحله ای است و نتیجه آنها تا کنون چه بوده است؟؟؟
  لطفا اطلاع رسانی نمایید.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 6. sara می‌گوید:

  سلام به خانم ابتکار عزیز میشه خودتون واسی من تالاب راشرح دهید ؟اصلا بگید معنای لغوی وزیست محیطی تالاب چیست ؟ متاسفانه نه شما ونه سایر مسولین عزیز وبا کفایت وبالیاقت سازمان نمیدوند تالاب چیه ؟ اگه میدونستن که تالاب بختگان وشادگان وگاوخونی……….اصلا ارومیه که بااون عظمتش غرق در باتلاق شدن نبود ازقدیم گفتن کار راباید به کاردان سپرد ! قصد توهین ندارم ولی خانم ابتکار امثال مثه شما دارن دولت را اراده میکنن نه شما نه ریئسان دولتهای قبل هم همینطور بودن نه سواد این رشته نه تخصص نه شهامت دفاع از طبیعت ایران را داشته اند . منابع طبیعی هدیه ی از خداوند ومیراثی ازگذشتگان به ایندگان است .

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>