رفع تصرف ۱۷هزار مترمربع از اراضی پارک ملی خجیر و تخریب سازه های مربوطه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در ادامه برخوردهای قانونی و قاطع یگان محیط زیست پارک های ملی خجیر و سرخه حصار با متصرفین اراضی ملی، روز گذشته ۱۷,۹۰۹ مترمربع از اراضی پارک ملی خجیر  و منطقه حفاظت شده جاجرود در استان تهران که از سال ۱۳۸۸ با دیوارکشی، فنس کشی، احداث بنا، درختکاری، حفر چاه و ایجاد استخر به تصرف گروهی از زمین خواران درآمده بود، با حضور نیروهای پلیس امنیت از متصرفین خلع ید و کلیه سازه های احداث شده تخریب گردید.

تصاویر: تخریب بناهای ایجاد شده توسط متصرفین در محدوده پارک ملی خجیر و منطقه حفاظت شده جاجرود

رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار در این باره گفت: دو قطعه از اراضی اشغال شده در داخل پارک ملی خجیر و به مساحت ۱۶۹۰۹ مترمربع بوده که از سال ۱۳۸۸ بصورت غیرقانونی به تصرف متخلفین درآمده بود.

امامعلی یگانزاده افزود: با شکایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران پس از ۴ سال با حکم دادسرای ویژه مبارزه با زمین خواری، روز گذشته این دو قطعه زمین از متصرفین خلع ید و کلیه سازه های ایجاد شده توسط نیروهای یگان محیط زیست قلع و قمع گردید.

یگانزاده گفت: یکی از متصرفین این دو قطعه زمین با حکم دادگاه به تحمل ۹۱ روز زندان و دیگری به پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

همچنین یک قطعه زمین به مساحت هزار مترمربع واقع در منطقه حفاظت شده جاجرود نیز که از سال ۱۳۸۶ بصورت غیرقانونی تصرف شده بود روز گذشته از متصرف مربوطه خلع ید و بناهای ایجاد شده در آن بطور کامل تخریب گردید.

رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار افزود: با حکم قاضی پرونده عامل تصرف غیرقانونی این قطعه زمین در منطقه حفاظت شده جاجرود به تحمل ۸ ماه زندان محکوم گردید.

پارک ملی خجیر و پارک ملی سرخه حصار قسمتی از منطقه حفاظت شده جاجرود در منتهی الیه شرق تهران می باشند. پارک ملی خجیر و پارک ملی سرخه حصار از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده در جهان بوده و مدیریتی یکپارچه دارند.

وجود مناظر بکر و طبیعی و تنوع زیستی مناسب، همچنین تاثیر بسیار بالای این منطقه در کاهش آلودگی هوای شهر تهران اهمیت این پارک های ملی را دو چندان می کند.

با پیگیری و تلاش اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار و اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، از ابتدای دیماه ۱۳۹۲ تاکنون ۲۵,۴۵۳ مترمربع شامل شش قطعه زمین تصرف شده از اراضی پارک های ملی خجیر، سرخه حصار و منطقه حفاظت شده جاجرود در ۳ مرحله جداگانه از متصرفین خلد ید و بناهای احداث شده در آنها تخریب شده است.

مشاهده مرحله نخست تخریب / ۵۰۴۴ مترمربع دیماه ۱۳۹۲

مشاهده مرحله دوم تخریب / ۲۵۰۰ مترمربع اسفند ۱۳۹۲

+274
-1
  

26 دیدگاه

 1. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  من نمیدونم چرا اجازه دادن کار به همچین جای برسه!
  باز هم خدارو شکر که جلوشونو گرفتن
  ولی خدا میدونه که چقدر از این موردا هست که جلوش رو نمیگیرن

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 0

 2. صمدخان نیشابوری می‌گوید:

  چه عجب یک نفر یادی از حیات وحش کرد…….!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 3. دستان علوی می‌گوید:

  با سلام و درود
  کار بسیار خوبی بوده است . اما برای من یک سوال به وجود آمد :
  وظیفه ی یک محیط بان تخریب دیوارهای اراضی غصب شده است یا حفاظت از طبیعت و حیات وحش؟
  با سپاس
  حامی گرگ های ایران

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

  • محمد می‌گوید:

   دوست گرامی ،حفاظت از مناطق و زیستگاه یکی از وظایف مهم محیط زیست و محیطبانان است.چقدر دلم می خواست بولدوزر یا لودر می آوردند ابهتش بیشتر بود

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 4. همیار محیط زیست تهران می‌گوید:

  از پیگیری ها و تلاش های بی وقفه آقای یگانزاده و محیط بانان خجیر و سرخه حصار سپاسگزارم.
  انصافا از زمانیکه آقای یگانزاده مدیریت این دو پارک را به عهده گرفتندتخریب و تصرف اراضی و تخلفات صید و شکار، بوته کنی و غیره بطور چشمگیری کاهش یافته.
  اما این منطقه همچنان از کمبود نیرو، حضور و گسترش فعالیت های ارگان های نظامی، وجود سکونتگاه های انسانی متعدد در داخل و حاشیه منطقه و هجوم گسترده افراد سودجو برای بهره برداری غیراصولی به شدت آسیب می بیند.
  همجواری این منطقه با پایتخت کشور اهمیت آنرا چندین برابر می کند و نیازمند رسیدگی ویژه شخص رئیس جمهور می باشد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 5. مسعود شکیبایی می‌گوید:

  دم همه یگانزاده ها گرم
  اما به هر حال کسانی در دوره های مختلف و از سازمانهای مختلف اجازه ساخت یا تغییر کاربری رو به صورت غیر قانونی میدن باید جلوی متخلفین در ارگانهای مختلف گرفته و دستشون رو بشه
  چه کسی میتونه اجازه نصب علمک گاز در قلب جنگلهای شمال رو بده؟!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 6. reza می‌گوید:

  باید این سازمان سرباز جذب کنه مثل بقیه ارگان های نظامی

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 7. کوشان مهران می‌گوید:

  داشتن سکونتگاهی دربرگیرنده حداقل نیازهای انسان مانند برق، آب، گاز و امنیت یکی از اساسی ترین حقوق تمامی شهروندان می باشد.

  این خودفریبی است هنگامی که فلان آپارتمان لوکس در کنار شومینه گازی لمیده باشیم ولی افسوس محله های قدیمی ولی مخروبه و فاقد تسهیلات مورد نیاز و امنیت را بخوریم و در برج عاج تقلید روشنفکرنمایان پاریسی را پیشه نماییم.

  ولی در حالی که بافت فرسوده تهران به شدت نیاز به نوسازی دارد چشم بستن بر تجاوز به عرصه و اعیان زیستگاهی همچون خجیر بنام دلسوزی برای مردم مستضعف(مستضعف نمای) خوب و مهربان و بوی تازه نان و لبخند مادربزرگ خیانتی آشکار می باشد.

  در تهران باندهایی وجود دارند که شبانه حتی پیش از پی کنی بار ریختن مصالح ساختمانی و علم کردن شبانه یک چهاردیواری عده ای زن و بچه مزدبگیر را به عنوان خانواده های محروم و دوست داشتنی و عسوه مهربانی در آن ریخته و پس از ایجاد مفاسد اخلاقی و شرارت هنگامی که دست اندازی بر این ملک مسجل گردید فورا این گروه را خارج نموده و با پیکنی شروع به انبوه سازی می نمایند.

  تجربه بازسازی محله های قدیمی شهر پاریس بدون گستردن افقی شهر و دشواری ارایه خدمات شهری یکی از راهکار های عملی است، به شرط اینکه عوان فریبی را به کنار بگذاریم و منافع بلند مدت را در مسلخ شیادی و زمین خواری قربانی ننماییم:

  isdle.ir/news/index.php?news=8742

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 8. سالاری می‌گوید:

  در جریان باشید از همان سال ۸۸ مسئولین وقت دنبال رفع تصرف بودند تا الان که به نتیجه رسیده است

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 5

  • بصیر می‌گوید:

   آقای که منفی میدهی این که ایشان گفتند یک خبر است نه نظر. آقای سالاری اگر همان نیروی خوش قد و بالای گارد حفاظت محیط زیست است که اکثرا در تمام این اخبار سایت عکس او را میبینیم یعنی در بیشتر ماموریت ها حضور دارد بی دلیل حرفی نمی زند انصاف موهبت خدادادی است که این گوهر را باید همه مان در وجودخود آن را بیابیم …
   بصیر

   پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 9. زحمات مسئولین قبل بوده توانستند الان به تخریب برسند…

  داغ Thumb up 1 Thumb down 5

 10. علیرضا می‌گوید:

  بهتر نبود با لودری ، بولدوزری اینکار صورت می گرفت؟
  تازه اینا که یکشبه درست نشده!! بابا یارو مصالح آورده! باچی؟ با کامیون، وانت، محیط بانای عزیز یعنی اینارو ندیدن ؟

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 11. BERETTA می‌گوید:

  هر کس تو این مملکت دور بازو کلفت میکنه بنوعی میخواد دست به چپاول حقوق مردم و یا بیت المال بزنه
  امیدوارم زمان اون بسر رسیده باشه و مسئولین اجازه ندن ارازل و اوباش با زورگویی هر کاری دلشون میخواد بکنن
  دم محیط زیست گرم طبق روال ثابت کردید ضمن حفظ حیات وحش حافظ اراضی ملی هم هستید تا دیگران حساب کار دستشون بیاد دیگه از این خیالا نکنن
  داداش اگه مردی و غیرت داری و باغ و ویلا میلد میره ، برو مثل دیگران زحمت بکش کار کن هرچی دوست داری تهیه کن ، با حقه بازی و کلاه بردای که نمیشه صاحب مال شد.
  درود بر دستگاه قضایی

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 12. مهدی شهباز می‌گوید:

  آهان این شد یه حرکت درست
  از مردم مخصوصا دوستدارن محیط زیست کمک بخواهید مطمئن باشید با جون ودل میان
  آخ جوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووون میمیرم برا خراب کاری

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 13. علی می‌گوید:

  به امید خدا همه کسانی که زمینی را با جعل سند متصرف شده اند از آنها گرفته و به دولت برگردانند
  ممنون از مسئولین قاطع و بزرگ منش

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 14. رامین می‌گوید:

  عجب مسئولین بی تدبیر و بی انصافی , حداقل یک لودر یک ساعت اجاره میکردید و این زحمتکشان محیط طبیعی و با زور دست و حول دادن دیوار و خراب کردن استخر با دیلم ازار و اذیت نمی کردید . واقعا هزینه کردن برایتان سخت تر از آسیب رساندن به ستون فقرات و کمر و دست این محیط بانان عزیز است ؟ بیخود نیست اوضاع محیط زیست فعلی با این مدیران اینگونه است !

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 15. مهسا می‌گوید:

  خدارو شکر و ممنون از کسانی که پیگیری کردند

  امیدوارم این تصمیمات و کارهای مثبت به سرعت ادامه داشته باشد

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 16. صادق می‌گوید:

  باید یک عدد بلدوزر+بیل مکانیکی بیارن، بدون اطلاع قبلی با بلندگو اعلام کنن بهشون و یکی یکی همه این زمین خوارن رو جمع کنن
  در مراحل بعد اقدام قانونی و مجازات قضایی!

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 17. مصطفی می‌گوید:

  ای کاش قبل از این که ساخت وساز میشد جلوشو میگرفتن مسئولین کجا بودن اون زمان کار به این جا نمیکشید

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 18. بصیر می‌گوید:

  باسلام
  موضوع تخریب مستحدثات غیر قانونی با وظایف و ماموریت قانونی بین دستگاه ها(سازمان حفاظت محیط زیست،پلیس امنیت از نیروی انتظامی،منابع طبیعی، دادستانی ویژه زمین خواری،شهرداریها و…) چالشی است که تاخیر در تعیین حدود و ثغور آن موجبات سو استفاده متعرضان به اراضی و منابع طبیعی را بوجود آورده است . خود این تصاویر نشان دهنده عدم وجود امکانات یا بکارگیری آن برای رفع تصرف است تصویر اول تا پنجم بنظر گویاست با فشار یدی و چوب محیط بانان در حال رفع تصرف هستند جدا از غیرت این دوستان عزم دستگاهها برای ایجاد امکان رفع تصرف کجاست و اصولا اگر این دوستان بفرض محال حکم قضایی برای رفع تصرف همه متصرفات را هم داشتند تا سال ۵۰ سال دیگر این رفع تصرف تمتم میشد و از طرفی این نو تخریب فقط چهره زشتی برای منطقه بوجود میاورد در واقع تمام اجزا تصرف می بایست از منطقه خارج شود تا شاید محیط زیست بتواند در چندین دهه بعد خود را بازسازی کند. بنظر یک نکته باید گفته شود لذا پیشنهاد می کنم اداره خجیر برای روشن شدن ذهن مخاطبان در صورتی که منع سازمانی نداشته و کسی ناراحت نمی شود که به مردم توضیح دهد سیر رسیدگی از زمان طرح دعوی تا صدور حکم را بصورت شفاف و روایی در همین سایت به اطلاع عموم دوستاران حفاظت از محیط زیست برساند یعنی گزارش اولیه چه تاریخ و درخواست رفع تصرف کی و نهایتا حکم قضایی چه زمانی و اجرایی شدن آن چگونه بوقوع پیوست و چالشهای که برای موارد شبیه این مورد در این اداره هست چیست.و آیا با این سرعت و ابزار و همکاری که بین دستگاههای مرتبط وجود دارد تا ۵۰ سال دیگر میتوان انتظار داشت خجیر و سرخه حصار چند درصد از تصرفات را رفع تصرف کند آیا انتظار ۵% امکان پذیر است؟ صادقانه پاسخ دهید. با تشکر
  بصیر

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 19. سهراب می‌گوید:

  خدا قوت آقای یگان زاده

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 20. محیط بان جعفری می‌گوید:

  احسن بر آقای میرانزاده ، و سایر عوامل دست اندرکار محیط زیست تهران
  من از طرف کلیه بچه های محیط بان و محیط یار استان هرمزگان : اول به همه شما و بعد هم به عوامل دست اندرکار دیده بان که اطلاع رسانی می کنند خسته نباشید عرض می کنم ، واقعا دستتون درد نکنه

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 21. احمد می‌گوید:

  خسته نباشید آقای یگانزاده و همکارانشان:اجرای حکم واقعا سخته ولی شجاعانانه وارد عمل شدند اجرتان با خدا

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 22. حسین مرتضی قلی از روستای توچال می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید به مامورین زحمت کش منطقه حفاظت شده جاجرود مخصوصا محیطبانان طبیعت دوست از روستای توچال امیدوارم درحفظ این منطقه جاجرود همیشه موفق باشید.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>