آغاز به کار بازار سیاه و بزرگ خرید و فروش انواع پرندگان مهاجر در فریدونکنار

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با ورود زود هنگام و ناگهانی پرندگان مهاجر در منطقه سرخرود و فریدونکنار مازندران، امسال صیادان و دامگذاران فریدونکنار و سرخرود صید انواع پرندگان را زودتر از هرسال شروع کردند و به تبع آن بازار خرید و فروش پرندگان فریدونکنار نیز طی هفته گذشته زودتر و مجهزتر از سالهای قبل راه اندازی و شروع به کار نموده است.

یکی از این روش های غیرقانونی و غیراخلاقی صید پرندگان مهاجر، نصب تورهای هوایی و یا شب دام است که پرندگان در طول شب و  بعضا حتی در طی روز بدون هیچ انتخابی در نوع و گونه پرنده در این تورها به دام می افتند و متاسفانه بسیاری از این پرندگان در فهرست گونه های حمایت شده و در معرض خطر انقراض قرار دارند.

صید سنتی و محدود یا کشتار گسترده به روش های غیر قانونی و قاچاق گونه های نادر و حمایت شده ؟

نکته قابل توجه اینجاست که برخی این کشتار گسترده که به روش های غیرقانونی انجام می شود و منحصر به گونه ای خاص و محدود نمی باشد را نوعی صید سنتی، محدود و منبع معیشت مردم بومی عنوان می کنند اما در سایه این مظلوم نمایی، انواع گونه های نادر و حمایت شده و حتی پرندگان شکاری و پرندگانی که گوشت آنها قابلیت مصرف خوراکی ندارد به منظور تاکسیدرمی و قاچاق بصورت زنده، از سراسر خطه شمال کشور صید شده و در بازار پرنده فریدونکنار خرید و فروش می شوند.

تصاویر و مطالب منتشر شده در این گزارش و گزارش قبلی (لینک مرتبط) که توسط محمد علی اله قلی فعال محیط زیست و کارشناس حیات وحش تهیه شده است گواهی بر این مدعاست که صید و خرید و فروش پرندگان مهاجر در فریدونکنار محدود به روش های سنتی و گونه های غیرحمایت شده حلال گوشت جهت مصرف خوراکی و معیشت مردم بومی نمی باشد و تجارتی گسترده و غیرقانونی توسط عده ای معدود از افراد متخلف و سودجو است که به قیمت نابودی سرمایه های ارزشمند طبیعی صورت می پذیرد.

توضیح: تمامی تصاویر این گزارش مربوط به مهرماه ۱۳۹۳ می باشد که طی روزهای اخیر در فریدونکنار و سرخرود تهیه شده است.

تصویر: اولین اردک های سر سفید صید شده در امسال، از کمیاب ترین پرندگان جهان (حفاظت شده بین المللی) / صید در گلوگاه، میانکاله و تالاب گمیشان، فروش در بازار پرنده فریدونکنار

محمد علی اله قلی فعال محیط زیست و کارشناس حیات حش در این باره می گوید: پس از آنکه در روز دوم مهرماه سال جاری با لشگرکشی شکارچیان محلی و برخی افراد شرور و مسلح به سلاح گرم و سرد، عملیات یگان محیط زیست مازندران به منظور جمع آوری دامهای هوایی پیش از آغاز سرکوب شد، دیگر هیچ اقدامی در راستای برخورد نیروهای محیط زیست با این مساله صورت نگرفته است.

تصویر: جغد تالابی، پرنده حمایت شده ملی / صید به شکل تصادفی در تورهای هوائی / فروش جهت تاکسیدرمی در بازار پرنده فریدونکنار

ظاهرا اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران پس از لشگرکشی صیادان، دلیل کافی برای ادامه سکوت و بی تفاوتی گذشته را بدست آورده است تا در برابر کشتار و قتل عام دست کم یک میلیون بال انواع پرندگان مهاجر در این منطقه واکنشی نشان ندهد.

تصویر: انواع پاشلک (معمولی و کوچک) / صید به شکل تصادفی در تورهای هوائی / فروش در بازار پرنده فریدونکنار

با عدم اعمال هرگونه نظارت و سرکشی به این بازار، تجارت گسترده ای براه افتاده و انواع پرندگان وحشی علاوه برشهرستان های استان مازندران از استان های مجاور یعنی گلستان و گیلان نیز صید شده و با محوریت این بازار به فریدونکنار ارسال میشوند.

تصویر: حواصیل شب، پرنده حرام گوشت به همراه چنگر نوک سرخ و آبچلیک آوازخوان / فروش در بازار پرنده فریدونکنار

با پیگیری های فعالین محیط زیست در سال گذشته، سرانجام محیط زیست مازندران اقدام به نصب بنری در محل بازار فریدونکنار نمود که بر روی این بنرممنوعیت صید و خرید و فروش برخی گونه ها جهت اطلاع سماک شناخته شده (چوب زن و قیمت گذار بازار) و فروشندگان پرندگان در این بازار درج شده بود و گاها نیز مامورینی که البته بومی این منطقه هستند ناظر بر عملکرد این بازار بودند.

تصویر: چاخ لق ، پرنده ای نادر در این منطقه / صید به شکل تصادفی در تورهای هوائی / فروش در بازار پرنده فریدونکنار

اما امسال تا این لحظه حتی نصب این بنر اطلاع رسانی نیز در محل بازار صورت نپذیرفته است و گویا مسئولین اداره محیط زیست مازندران نیز به ماهیت فرمالیته و تشریفاتی بودن آن بنر بدون اعمال قوانین در بازار فروش پرندگان آگاه هستند.

تصویر:  بوتیمار بزرگ از خانواده حواصیل ها و از پرندگان حمایت شده (کاملا حرام گوشت) / فروش همه روزه در بازار پرنده فریدونکنار

هم اکنون هر روز صبح در حدود پانصد بال از انواع پرندگان شامل انواع اردک ها و پرندگان کنارآبزی و البته انواع حواصیل ها (که با استناد به دو حکم فقهی در زمره پرندگان حرام گوشت هستند ولی برای مصارف خوراکی در این بازار عرضه میشوند)، جغدها و انواع پرندگان شکاری و سایر پرندگان در این بازار به شکل کاملا علنی خرید و فروش میشوند.

تصویر: حواصیل خاکستری / صید به شکل تصادفی در تورهای هوائی / فروش جهت تاکسیدرمی در بازار پرنده فریدونکنار

پاییز زمان بسیار حساسی برای پرندگان مهاجر میباشد چراکه در این فصل بیشترین تنوع گونه ای پرندگان وارد منطقه شده و پرندگان تازه از راه رسیده به شدت گرسنه و بیقرار هستند.

تصویر: خوتکا ابرو سفید و معمولی / فروش همه روزه در بازار پرنده فریدونکنار

اکثر جمعیت پرندگانی که در اوائل پائیز مهاجرت میکنند از تمامی گونه ها، جوجه های نابالغی هستند که اولین مهاجرتشان را انجام میدهند. این پرندگان خسته و لاغر هیچ تجربه ای در برابر خطر صدها تور هوائی گسترده در این منطقه ندارند.  صید پرندگان در این روزهای حساس به اوج خود در کل شش ماه دوم سال میرسد.

روزهای خون بار پیش رو

در بازه زمانی مابین بیستم هر ماه قمری تا پنجم ماه بعد که شب‌ها به دلیل طلوع دیرهنگام ماه بسیار تاریک هستند، موقعیتی فراهم می‌شود که صیادان از این موضوع و عدم دید کافی توسط پرندگان سوء استفاده نموده و با نصب تورهای هوایی در گستره وسیعی از محل‌های تغذیه شبانه پرندگان، از غروب خورشید تا طلوع ماه در نزدیکی صبح، هزاران پرنده مهاجر را در هر شب با این روش صید کنند.

تصویر: دلیجه کوچک (پرنده حمایت شده) / صید به شکل تصادفی در تورهای هوائی / فروش جهت تاکسیدرمی در بازار پرنده فریدونکنار

متأسفانه مهاجرت زودهنگام پرندگان امسال مصادف با زمانی شده است که به واسطه کوتاه بودن شب ها و طلوع دیرهنگام ماه، تاریک تر از حالت عادی هستند و با ادامه رویکرد کنونی اداره محیط زیست مازندران، این اتفاق در روزهای آینده صید پرندگان را چندین برابر معمول سالهای قبل نموده و امسال را به یکی از سیاه ترین سال ها برای پرندگان مهاجر در کشور مبدل خواهد نمود. بنابراین ضروری است برای جلوگیری از این فاجعه، سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به انجام هماهنگی های لازم و جمع آوری تورهای هوائی در اسرع وقت اقدام نماید.

تصویر: بوتیمار کوچک (حرام گوشت) ، یلوه حنایی ، ابیا و … / صید و فروش در بازار پرنده فریدونکنار

محصولات این تجارت براه افتاده و بهره کشی از حیات وحش در مازندران به سادگی هرچه تمام در تمامی فصول سال به عنوان هنر دست و صنایع دستی در بازار شهر بابلسر و آمل به معرض نمایش و خرید عموم گذاشته میشوند.

تصویر: فروش انواع پرندگان و پستانداران تاکسیدرمی شده در بازار بابلسر

پرندگانی مانند زنگوله بال، طاووسک، گیلانشاه و بوتیمار که همگی از جمله پرندگان حمایت شده ملی و بین المللی هستند در کنار ده ها گونه پرنده، جونده و پستاندار دیگر بدون کمترین نگرانی و  بصورت کاملا عادی در معرض نمایش و فروش قرار گرفته اند. (تاریخ ثبت عکس ها نیمه دوم مهرماه ١٣٩٣ بازار صنایع دستی بابلسر – مازندران)

تصویر: فروش انواع پرندگان و پستانداران تاکسیدرمی شده در بازار بابلسر

ناگفته نماند تاکسیدرمی انواع عقاب ها، قوها، انواع گربه سانان و سگ سانان وحشی و غیره که در معرض نمایش عموم نمیباشند در صورت سفارش به سادگی و در اسرع وقت قابل ارایه به مشتری میباشند.

تصویر: کاکائی (حرام گوشت) / صید به شکل تصادفی در تورهای هوائی فروش جهت تاکسیدرمی و گوشت در فریدونکنار

سؤالی که در ذهن هر دلسوز طبیعتی ایجاد میشود این است که اداره محیط زیست بابلسر که متولی نظارت و برقراری قوانین در این منطقه از مازندران (بابلسر- فریدونکنار) میباشد چطور اجازه می هد تاکسیدرمی گونه های جانوری این چنین در کمال آرامش و به دور از هرگونه ممانعتی در این شهرستان خرید و فروش شوند؟

تصویر: آنقوت و تنجه / صید در فریدونکنار ،فروش در باغ پرندگان شهر فریدونکنار به قیمت جفتی پانصد هزار تومان

تهیه عکس از بازار پرندگان با توجه به حساس شدن موضوع و ممانعت صیادان با مشکلات بیشتری همراه شده است به طوریکه فروشندگان پرندگان مهاجر در بازار برای جلوگیری از ثبت هرگونه عکس و مستندی از فعالیتشان حتی اشخاصی را که سوار بر اتومبیل قصد گرفتن عکس با تلفن همراه را دارند با چماق و چاقو تهدید می کنند.

اما این مساله برای فعالین محیط زیست و گروه های مردمی فعال حاضر در منطقه مانع راه اطلاع رسانی ها نخواهد بود و فعالین محیط زیست اجازه مماشات و مسامحه در این زمینه را به متولیان اصلی حفاظت از این سرمایه های ارزشمند ملی نخواهند داد.

+1805
-1114
  

77 دیدگاه

 1. behnam می‌گوید:

  اینجا باید سازمان محیط زیست با پشتیبانی ارگان های انتظامی وارد عمل شود و جلوی این به ظاهر آدم ها رو بگیره.

  پر طرفدار Thumb up 110 Thumb down 13

 2. amir ali می‌گوید:

  خوبه دیگه علنی شکار میکنن تاکسیدرمی کنن دوستان مسئول عزیز خسته نباشید از مهمان نوازی گرمتون از این زبان بسته ها

  پر طرفدار Thumb up 85 Thumb down 10

 3. koorosh می‌گوید:

  سلام
  آقا مگه اونجا جزء ایران نیست؟!؟!
  همه جا اینقدر سختگیری میشه ولی ظاهرا اونجا اداره محیط زیست نداره؟!؟
  بهانه دولت اینه که مردم اونجا از فقر و اجبار اینکارو میکنن، بعدش هم این پرنده ها مهاجر هستن
  اگه به این چیزاست که ما مناطق و آدم های محروم جاهای دیگه ایران هم داریم، پس بزاریم اونا هم همینکارو بکنن!!!!

  پر طرفدار Thumb up 65 Thumb down 7

  • Azimi می‌گوید:

   جناب کوروش
   فکر نمی کنم این مسئله ارتباط چندانی با فقر داشته باشد، به دو دلیل
   اول اینکه فریدونکار از نظر اقتصادی در حد خوبی بوده و راههای فراوانی برای درآمدزایی در این شهر وجود دارد و گردشگری یکی از این راههای درآمدزایی است.
   دوم اینکه در جاهایی دیگر از کشور مردمی وجود دارند که بسیار فقیر هستند، اما چنین قتل عامی را نسبت به جانداران انجام نمی دهند.
   قصد جسارت به مردم این خطه را ندارم، اما دیدگاه این مردم نسبت به جانداران بسیار اشتباه است و با این رویه ، چندین سال دیگر شاهد هیچ جانداری در این منطقه نخواهیم بود.
   من کشاورزانی فقیر را می شناسم که هر سال پس از برداشت محصول، قدری از محصول خود را کنار گذاشته و در فصل زمستان برای پرندگان می ریزند و به این کار خود ایمان دارند.
   در خبر پیشین مربوط به فریدونکار شاهد کشتن جانوران مختلفی از جمله شغال بودیم، حال آنکه در نقاطی از کشور شغال ها به طرز عجیبی زندگی مسالمت آمیزی با مردم دارند، هر چند گهگاهی به باغات دستبرد می زنند. مطمئناً دوستان دیگر نیز در مناطق دیگری از کشور شاهد رفتار صحیح مردم (حتی مردم فقیر) با حیوانات بوده اند.
   با عرض معذرت از تمامی دوستان که هر کدام احتمال ساکن خطه ای از کشور یا متعلق به قوم و فرهنگی مختلف باشند، هر چند که در همه ی جای کشور و در میان همه ی اقوام ، افراد بی وجدان و ماشین کشتار وجود دارد، اما باید بپذیرم که چندین منطقه در کشور ، وضعیت بسیار نابسامانی دارند که مایل نیستم اسامی آنان را ذکر کنم، زیرا تقریباً همه می دانند چه مناطقی هستند.

   پر طرفدار Thumb up 60 Thumb down 8

   • میثم می‌گوید:

    بهره برداری بی حساب کتاب از طبیعت توسط مردم محلی یکی از راه کارهای دولت فعلی و دولت های قبلی با حمایت دوره های مختلف مجلس بوده…
    وقتی مسئولی عرضه و توان ایجاد فرصت های شغلی مناسب رو برای مردم بویژه مناطق محروم رو نداره… با اجازه دادن به مردم محلی برای برداشت های غیر اصولی از طبیعت چه درخت و گیاهان و چه حیات وحش به خیال خودشان مشکل رو تا حد زیادی حل کردند…

    من موندم چرا این همه حساسیت که آقای لاریجانی ریس مجلس نسبت به ممنوعیت شکار مجاز داشتند و همچنین عزیزانی که حرارت فراوان برای ایشون دست میزدند چرا در برابر این جنایات سکوت اختیار میکنند؟؟؟!!!!!!
    البته شاید در اینجا معدنی برای برداشت وجود نداره که اقای آلاریجانی دخول بفرمایند….
    افسوسسس…. افسوسس…
    بویژه وقتی آدم قانون و مجوزهای سال های نه چندان دور وقتی مطالعه میکنه که چه بودیم و چه شدیم قلبش درد میگیره…
    حیات وحشی پویا و سالم داشتیم…تعداد مجوز های شکار چهارپا و پرنده به مراتب بیشتر از الان بود خیلی خیلی بیشتر و حیات وحشم به بهترین شکل در حال تکثیر و افزایش بود…
    تو رو خدا این شکار مجاز رو ممنوع کنید تا هر چه زودتر مشکلات حل شود….

    ای خانه از پای بست ویران است…

    پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 2

   • میعاد می‌گوید:

    فرمایشتون کاملا درسته
    وقتی در بعضی از این شهرهای توریستی به مسافرها رحم نمیکنن چه توقعی داریم به پرنده ها رحم کنن.
    روزی استاد حقوق جزا سره کلاس گفت که جوونی رو دیده بود که خیلی بد رانندگی میکرده،سعی میکنه نصیحتش کنه که پسرم مواظب باش و…..
    ولی جواب اون جوونمرد چی بوده؟میکشم دیه شو میدم!!!!!!!!…

    پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 2

  • محسن می‌گوید:

   محیط زیست از مردم اونجا میترسه والسلام…!!!!!

   پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 2

 4. کاکتوس می‌گوید:

  این موضوع از اونجائی بیشتر شد که اخبار شبکه یک صدا سیما پارسال با گزارش جناب آقای حسینی بای به این بازار سر زدند و با به تصویر کشیدن این تصاویر دلخراش گفتند: این ها نعمت های خدادادی اند و به به کردند و از این عمل زشت چهره ای دیگر نشان دادند!
  نتیجه اش هم می شود افسار پاره کردن مشتی سودجو.

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 1

  • کاکتوس می‌گوید:

   با سلام خدمت دوستان سوالی داشتم که خوشحال میشوم راهنمائی کنید.
   عکس پنجم پرنده ای است به نام چاخ لق، آیا این پرنده تالابی و آبزی یا کنار آبزی است یا در کویر هم پیدا میشود!!؟
   لینک زیر گویا عکس همین پرنده است، چند وقته پیش در کویر بالش تیر خورده بود و از آن عکسی گرفتم ابتدا فکر کردم که جوجه هوبره است اما گویا اشتباه میکردم.
   http://www.8pic.ir/images/wyyo83660jwh0xnhxykr.jpg

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

   • درنا می‌گوید:

    لعنت به اونی که بهش تیراندازی کرده.
    الان در چه وضعی هست این پرنده؟
    ظاهرا این پرنده در واحه های کویری ایران زندگی می کند.
    تا سرچ گوگل هست می شه به اطلاعات دقیقتری دست یافت:
    fa.wikipedia.org/wiki/%DA%86%D8%A7%D8%AE%E2%80%8C%D9%84%D9%82

    پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 10

    • کاکتوس می‌گوید:

     کاربر درنا عزیز این موضو مربوط به چند ماه پیش است از وضع دقیق آن دیگر اطلاعی ندارم چرا که یابنده اش آن را با خود بعد ویزیت برد اما تا جایی که در کلنیک دیدم و دکتر گفت باید بالش قطع می شد چرا که زخم مانده بود کهنه شده بود.
     و نکته دیگر اینکه من هم این اطلاعات را در ویکی پدیا یا سایت پرندگان ایران خواندم اما خواستم بیشتر بدانم برای همین سوال کردم و باید اعتراف کنم که در هنگام ویزیت حتی دکتر هم فکر کرد جوجه هوبره است.

     پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 5. سعید1 می‌گوید:

  ای پرنده های بینوا
  به خدا من با خوندن این خبر تاسف بار کار دیگه ایی جز این که افسوس بخورم و اعصابم خورد بشه ازم بر نمیاد….تورو خدا باور کنید!!!!
  الان هم این قدر به هم ریختم که دلم میخاد سر به کوه و بیابون بزارم….!!!!

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 1

 6. وحید رنجبری می‌گوید:

  واقعا شرم آور و تاسف بار است این تصاویر :(
  داریم به کجا میریم؟!

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 1

 7. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  عملیات یگان محیط زیست مازندران به منظور جمع آوری دامهای هوایی پیش از آغاز سرکوب شد!!!!! تورو خدا یه بار دیگه این جملرو بخونین!
  خنده داره! آخه این چه معنی میده؟
  یعنی محیط زیست نمیتونه از نیرو انتظامی یا سپاه یا ارتش یه کمکی بگیره یا نمیخواد؟ نکنه پشت این هم رانته؟
  آیا محیط زیست مازندران خودش تو این قضیه دست نداره؟

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 5

  • حسام می‌گوید:

   دوست عزیز محیط زیست میخواد کمک بگیره و سایر ارگان ها نمی خوان توی این قضیه دخالت کنن
   و در حقیقت چون صیادان رو مردم محلی میدونن نمی خوان با مردم درگیر بشن
   محیط زیست به تنهایی چقدر قدرت داره و چیکار میتونه انجام بده
   مگه محیط زیست یگان ویزه داره یا توان یک ارگان نظامی رو داره
   نه عزیز من چندتا محیط بان داره که بیشتر از این هم ازشون ساخته نیست

   پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 2

   • مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

    پس درشو تخته کنن بره پی کارش
    این حیوونا هم کمکم یاد میگیرن که نباید پا تو این ویرونه بزارن

    پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 2

 8. احمد می‌گوید:

  فقر فرهنگی ما در این زمینه ریشه دار تر از آن است که تصورش را می کنیم.
  ولی از همه مشهود تر آگاهی مسئولین از ضعف قوانین و عدم اقدام در این زمینه است.
  به نظر من سازمان حفاظت محیط زیست نه تنها از دیدن و شنیدن اخبار تخریب محیط زیست به هر شکل ناراحت نمی شود، بلکه زیاد شدن این اخبار برایش بهانه ای است برای گرفتن اعتبارات بیشتر و خیر رساندن به عده ای!

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 3

 9. مهسا می‌گوید:

  اولا متاسفم و امیدوارم هرکسی از این کارها سودی نصیبش میشود همه خرج گرفتاری و بیماری اش شود،..
  خیر نبینید الهی که این قدر وقیه و بی رحمید….
  دوما قانونگذاران و مسولانی که در برخورد با این قاتلان طبیعت تعلل میکنند، گناهشان کمتر نیست
  خدایا خودت کمک کن……….

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 3

 10. مرتضی می‌گوید:

  چرا اگه این مردم امرار معاششون فقط همین صید ماهی و پرندگان مهاجر هست… حلال و حرامشون یکی شده
  کارشون که درست نیست گناه دیگه ای هم برا خودشون جور میکنن…..
  فرزندای اینا میخوان چی بشن تو مملکت؟؟؟؟؟
  مگه این پرندهایی که به اینجا پناه آوردن جای دیگه نمیرن /
  فقط تالابهای شما میزبان این گونه ها هستن خوب از حالا هرجا تالاب هست برن شروع کنن به امرار معاش چون درآمد دیگه ای ندارن پس وای بحال دنیا با وجود ما آدما
  خداوند آخر و عاقبت همه رو ختم بخیر کنه

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 5

 11. خرس می‌گوید:

  من حقیر به این نتیجه رسیدم هیچ اقدامی نمیتوان کرد
  فقط دعا کنیم اقتصاد رونق پیدا کند و بیکاری رخت ببندد شاید شاید فرجی حاصل شود.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 6

 12. شهرابی می‌گوید:

  عقب نشینی مدتی قبل سازمان در مقابل این متخلفین باعث جری و گستاخ تر شدن این افراد شد
  واقعا سازمانی که نمی تونه جلوی این تخلفات گسترده و عینی رو بگیره تعطیل بشه بهتره!!
  خانم ابتکار و مسئولان منطقه ای به قدری این تخلفات نادیده گرفته شده که جلوگیری از این تخلفات خیلی سخت شده؛ قبول (هر چند انفعال در گذشته قابل توجیه نیست) اما میشه جلوی فروش تاکسیدرمی حیوانات رو گرفت و با محکوم کردن این افراد راه تخلف رو لااقل سخت تر کرد
  متاسفانه سازمان اجازه گسترش تخلف رو داده!
  باید این متخلفین رو در گذر زمان محدود کرد و با دستگیریهای مستمر و محاکمه متخلفین تا حد زیادی این فعالیتها رو محدود کرد و بهتره خریداران رو نسبت به حرام بودن گوشت برخی از این پرندگان آگاه کرد
  عدم حمایت از گونه های حمایت شده ملی و بین المللی از طرف سازمان قابلیت توجیه نداره
  وظیفتون رو انجام بدین

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 0

 13. فاطمه می‌گوید:

  از ابتدایی که خانم ابتکار سر کار اومدن با انتخاب مدیران استانی خاص فقط قصد ایجاد آرامشی بدون حواشی و درد سر در محیط زیست داشتن.
  دیده بان جان با چاپ این جور مطالب واسه ایشان و مدیرانش دردسر و فکر و خیال درست نکن.
  آخه اینها نیاز به آرامش دارن
  میگین نه برید تحقیق کنید کدوم مدیر خراسان شمالی با کدام رابطه اومدن که فقط دنبال امورات شخصی، تحصیلات عالی تر، رفت و آمد به شهرش با خودروی اداری هست و خلاصه اینکه پروازیه
  دیده بان جان لطفا درج کنید

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 5

  • بهداد می‌گوید:

   بله ایشون درست میگن
   دیده بان ابن مطالب رو نزارید منابع آب و خاک مملکت که بخاطر عدم مدیریت از بین رفت
   بزارید حیواناتم از بین برن تا دیگه کاملاً کشورمون بایر بشه

   پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 4

  • شاهین می‌گوید:

   درود بر شما خانم فاطمه
   اگه واقعا مسئولین محیط زیست براشون اهمیت داشت و از طرفی زورشون به هر دلیلی به شکارچیهای منطقه نمیرسید می تونستن از راههای دیگه مثل برخورد با فروشندگان با اونها برخورد کنن ولی می بینیم که در شهرهای که دستگیری متهمین شکار و صید هیچ گونه درگیری و یا تبعاتی ندارد نیز فروش حیوانات تاکسیدرمی شده و .. به راحتی انجام می پذیرد.
   در ضمن کسی که خودش را به خواب زده هرگز نتوان بیدار کرد.
   اون مثالی هم که برا مدیریت خراسان شمالی زدید کاملا قبول دارم.
   امیدوارم که یک روزی دلسوزان واقعی سکان محیط زیست را بر عهده بگیرند.

   پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 1

 14. دوست می‌گوید:

  با معاون سازمان محیط زیست مازندران جهت کمک و همکاری باهاشون تماس گرفتم, عملا با گفتن اگر برنامه ای دارید بنویسید فکس کنید, ما رو سنگ قلاب کردند.
  دل شکارچی و غیر شکارچی از این قضیه خونه..

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 2

 15. افشین می‌گوید:

  واقعا جای سوال داره که دولت حریف یه مشت آدم سودجو که اینقدر جری و پر رو شدند نمیشه؟؟؟
  کجا هستند پلیس یگان ویژه که شبانه ارازل و اوباش رو در تهران از خونشون بیرون میکشند و آفتابه گردنشون میندازند؟؟؟
  بنظرم اینجا کوتاهی با محیط زیسته و اگه به جد این مساله پیگیری بشه و پای پلیس امنیت باز بشه جمع کردن چند تا لات و لوت که کارشون فقط کشتن پرندگان بیچاره است کاری نداره
  خانم دکتر ابتکار خواهشا این مشکل رو جدی بگیرید و به فکر این پرندگان بیچاره و آبروی کشورمون باشید.

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 1

 16. محمد ابراهیمی می‌گوید:

  به ایران نیایید، ما مهمان نوازان خوبی نیستیم…
  واقعا هیچ توجیهی برای این وحشیگری و این حد از بی تفاوتی مسئولین وجود نداره
  فقط بهانه های بچگونه، بهونه هایی که پشتشون به سیبیل چرب چند نفر بر می گرده…
  خدایی اگه بستر سازی مناسبی انجام بشه خیلی بیشتر ازین درآمد فعلی رو میشد از توریست بدست آورد
  خیییلیا هستن که آرزوشونه بتونن تو یه محیط امن و راحت پرنده های تالابی رو ببینن

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 2

 17. جرجانی می‌گوید:

  خدا می دونه این قتل عام پرندگان زبان بسته ( والبته سایر وحوش) در این منطقه تا کی ادامه داره…

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 18. درنا می‌گوید:

  دلم خون شد… چشمام پر از اشکه… خدا ازشون نگذره… نخورند این پولها رو از گلشون پایین نره… این حیوونا هم یه حقی دارند…
  به همین دلیل است که در خبرها خواندم هفت سال است قو در تالاب های کردستان دیده نمی شه دو سال است که دیگه پلیکان اونجا دیده نشده پرنده ها پیش از رسیدن به اونجا در شمال شکار می شوند
  نفرین به آدمهای خائنی که همه چیز رو برای خودشون می خواهند اینا یادشون رفته که یه روز می میرند سخت تر از بقیه…
  خدا از مسئولان بی تفاوت هم نگذره حقوق های میلیونی که از بیت المال مردم دریافت می کنند …

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 4

  • درنا می‌گوید:

   دیده بان عزیز چرا تمام انجمن ها و گروهها و فعالان محیط زیست به درج اخبار اکتفا کرده اند؟
   چرا دست روی دست گذاشتید؟
   چرا همه دوستداران را تشویق به یک اقدام عملی و قانونی نمی کنید؟
   من شخصا حاضرم پا به پای محیطبان های اون منطقه رو در روی متخلفان قرار گیرم قطعا خیلی از دوستداران محیط زیست این آمادگی را دارند واقعا راه دیگری باقی مونده؟

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 5

   • میثم می‌گوید:

    چرا دوستان مخالف شکار در جلوی پردیسان تجمع اعتراضی صورت نمیدن شاید که این مسولین خوش کام از خواب بیدار شدند و کاری انجام دادن…

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 6

 19. مازندرانی می‌گوید:

  درود و خسته نباشید به فعالان محیط زیست که با وجود تمامی خطراتی که من به خوبی ازش آگاهم این تصاویر و مستندات و گزارش کامل رو تهیه کرده اند تا بلکه مسئولان کمی به خوشون بیان

  برای مسئولان فریدونکنار متاسفم که اجازه میدن عده محدودی ایجوری آبروی شهر و استان رو ببرن

  دوستان

  محیط زیست تنهاست و به تنهایی نمی تواند در مقابل فرمانداری ، استانداری و شورای تامین باایستد و بدون حمایت آنها و ورود ارگان های نظامی و انتظامی جمع آوری این بازار و برخورد با صیادان به تنهایی از عهده محیط زیست بر نخواهد آمد.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

 20. سولماز می‌گوید:

  خدا لعنتشون کنه این وحشیها رو
  رفتین عکس گرفتین که چی بشه ؟ طرف فکر کنه چه کار زیبایی کرده!
  بابا نیروی انتظامی خیلی راحت می تونه همه اینها رو دستگیر و پرندگان رو آزاد کنه
  عجله کنید تا همشون رو تیکه تیکه نکردن

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 21. زهره می‌گوید:

  چاره کار فقط تلاشهای ارگانهای زیست محیطی بین المللی و ورود مراجع حقوقی بین المللی وابسته به سازمان محیط زیست جهانی است.
  ای کاش سازمانهای جهانی زیست محیطی قدرتمندتر و فعالتر بودند.
  امروز دیوان بین المللی لاهه یک مرجع جهانی حقوقی معتبر در سطح جهان است که به شکایات ملل مختلف رسیدگی و در بسیاری از موارد منصفانه عمل می کند از جمله خبری که چند روز پیش با این مضمون خواندم:
  دیوان داوری بین المللی لاهه رای خود را مبنی بر رد دعوای شرکت ترکسل علیه ایران صادر کرد و بر اساس این حکم مقرر شد ترکسل خسارات وارد به ایران را جبران کند.
  این پرندگان متعلق به کره زمین هستند و تعلق به کشور خاصی ندارند و تنها تضمین کننده حفظ و بقای محیط زیست منطقه ای هستند که برای مدتی در آن مهمانند.
  واقعا که چه هموطنان مهربانی داریم و چه میزبانان خوبی برای این پرندگان زیبا هستند!!!!!
  پرندگانی که در طول اقامت خود هم تامین کننده بخشی از رژیم غذایی شکارچیان طبیعی خود باید باشند و هم چشم اندازی زیبا برای بینندگان گاها بی لیاقتشان فراهم می نمایند.
  آیا همراه اول نمی تواند با ارسال پیامک های زیست محیطی هشدارگونه به مردم منطقه و تشویق آنان به عدم خرید این پرندگان و تلاشهای مختلف در جهت کساد بازار این ویرانگران محیط زیست تلاش نمایند؟!
  کسانی که آبرو و وجهه بین المللی یک ملت را به بازی گرفته اند!

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 22. علی مهرانی کیا می‌گوید:

  الان جناب … میاد میگه خانم ابتکار دست نگهدارید مزاحم شکارچیها نشید
  افسوس و صد افسوس که … خیلی وقته از دیار ما رخت بر بسته

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 5

 23. mohammad می‌گوید:

  با سلام خدمت تمام دوستان
  در مورد این خبر بله چنین رفتاری با پرندها میشه چون من خودم ساکن همین منطقه هستم
  دلایلی که داره این کار میشه زیاده هر کدوم دارای ابعاد مختلفیه که فقط با دیدن این کشتار نمیشه اون رو حل کرد
  فقط یک مسئله ای رو که باید بدونید اینکه اگر همین صیادان و کشاورزان منطقه نباشن حتی شما کوچیکترین خبری از این حیوانات در فریدونکنار نمی بینید…چون اونا با کمک خود محیط زیست منطقه رو قرق میکنند تا امنیت برای زمستان گذرانی شون پا برجا بمونه.
  اگه اونها نباشن خبری از درنای سیبری دیگه نیست….زمانی که قوها میان این سازمان محیط زیست کجاست؟؟؟؟؟؟
  چرا کسی خبری از این پرنده ها نمی گیره؟
  با این همه من بعنوان شهروند همین شهر از این کار شکار پرنده ها واقعا ناراحتم و میدونم میشه با کار فرهنگی و درآمدزایی از راههای دیگه این مشکل رو حل کرد تا این میهماننان عزیز با امید برگشت بتونن پیش ما بیان…

  داغ Thumb up 15 Thumb down 23

  • فرهاد می‌گوید:

   داداش گلم بچه های همین منطقه که شما توش ساکنی دخل تمام درناهای سیبری رو درآوردن تا اینکه فقط یه دونه موند به اسم امید که اونم چون فکر میکنن این یه دونه برا صیدشون شگون داره نکشتنش

   پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 1

  • افشین می‌گوید:

   عزیز من مگه قراره هر پرنده ای به هرجا مهاجرت میکنه تمام مردم خبر داشته باشند؟؟؟
   قاتلان ماکیان با شکارشون دارند مردم رو از وجود پرندگان مهاجر مطلع میکنند؟
   بحث درآمد زایی اگه باشه مگه شمال امکانات نداره و در آمدی ندارید؟
   اغلب کشور های متمول و پولدار دنیا از راه توریست و جذب گردشگر و صنعتشون پولدار شدند و در ناحیه شمال فقط دنبال پرنده ها مهاجرند تا شکمتون رو سیر کنند؟
   خواهشا با عرض شرمندگی … نگید
   تمام دامگاه داران زمین های شالیزار دارند و برنج رو کیلویی حداقل ۶-۷ هزار میفروشند ولی سودجویانی بیش هم نیستند با اینکه با فضولات همین پرنده هاست که برنج فریدونکنار یکی از بهترین نوع برنجهاست و شالیزارهای اون منطقه محصول خوبی داره ولی جواب پرنده ها رو با شکار و کشتارشون میدهند.
   اگه اون مناطق برای درآمد با این همه امکانات خدادای به قتل عام پرندگان متکی هستند پس بایستی برای مثال مناطق محروم شرق و جنوب شرق که نه از امکانات کشوری و صنعت چیزی بهره بردند و نه آب و هوای مناسبی دارند و نه گردشگر و…پس بایستی بهشون حق بدیم که برای گذران زندگی مثلا قاچاق مواد مخدر انجام بدهند.
   امیدوارم دستگاه قضایی و پلیس به کمک محیط زیست بیاد و برای همیشه شر این قاتلان رو از سر این مهمانان خسته ای که فقط دنبال مقداری غذا و آب تو این مناطق فرود میایند کم کنند.
   خوبه که اینها سیبری و محل تولد این پرندگان زندگی نمیکنند که دیگه کلا نسلشون رو از بیخ و بن میکندند.من که از عمل این وحشیا شرمندم…

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 24. reza می‌گوید:

  یه باغ پرندگان تو فریدون کنار هست که شخصی و من دیدن کردم ازش البته مسئولش دروغ یا راست می گه ما این پرنده هارو به خاطر اینکه کشته نشن از شکارچی ها می خریم و اینجا نگه می داریم.
  البته باید یه عظم جدی خانم ابتکار در پیش بگیره و سریعا شکار کلا در ایران ممنوع بشه.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 5

  • فرهاد می‌گوید:

   اون شخص اسمش … است و خودش رییس بازار فروش پرنده های شکار شده هست و چوب زن بازاره و در ضمن برادرش هم رییس اتحادیه غیر قانونیه دامگاه دارانه

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 1

 25. reza می‌گوید:

  باید مراجع عظام حکم شرعی برای قتل عام وحشیانه مخلوقات خدا در ایران صادر کنن.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 1

  • فرهاد می‌گوید:

   رهبر عزیز انقلاب حکم شرعی داده اند که شکار خلاف قانون ، حرام است ولی ظاهرا مقامات قضایی استان مازندران بنا به ملاحضات فامیلی در برخورد با قانون شکنان جدی نیستند

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 26. بابک می‌گوید:

  دوستان مازندرانی غیرت بخرج بدید.
  فاجعه بزرگی داره اتفاق میفته.
  دوستداران حیات وحش ب گوش و ب هوش باشید.
  خدا لعنتشون کنه خیانتکارهارو

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

 27. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  حتی در افغانستان هم نمیتوانند باین راحتی خلاف قانون انجام دهند.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 1

 28. شکارچی می‌گوید:

  «پاییز زمان بسیار حساسی برای پرندگان مهاجر میباشد چراکه در این فصل بیشترین تنوع گونه ای پرندگان وارد منطقه شده و پرندگان تازه از راه رسیده به شدت گرسنه و بیقرار هستند.» با این جمله واقعا دلم واسه این پرنده ها سوخت.
  شاید دیگه شکار رو بیخال بشم.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

  • مهسا می‌گوید:

   امیدوارم که شکار را کنار بگذارید و همه ما را خوشحال کنید.
   حیوانات هم زندگی را دوست دارند، علاقه و وابستگی را میفهمند، نسبت به بچه ها یشان علاقه و تعصب خاصی دارند…..

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 29. عاشق طبیعت می‌گوید:

  عجب شیرتوشیری شده !
  انصاف خیلی خوبه بی خود نیست که میگن آدمی که دلرحم باشد به جهنم نمیره.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 30. مهران می‌گوید:

  دوستان من مدتی قبل و طی سفری که با بچه های انجمن یوز به هزار جریب بهشهر داشتیم در یکی از شب ها میزبان مدیرکل محیط زیست مازنداران و فرمانده یگان حفاظت استان بودیم ایشون می گفت که امام جمعه و مسولین امنیتی و انتظامی استان مازندران اجازه برخورد با صیادان محلی رو نمیدن و محیط زیست نمیتونه در این زمینه کاری بکنه …

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

 31. مریم می‌گوید:

  واقعا تصاویر متاثر کننده است
  ممنون از گزارش واقع گرایانتون
  واقعا سازمان محیط زیست در مازندران خیلی کم لطفی می کنن و سکوتشون واقعا چه معنی ای می تونه داشته باشه بجز دست داشتنشون در باند آقای …(رئیس بازار پرندگان فریدون کنار و یک قاچاقچی حیات وحش)

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 32. ریحانه میران می‌گوید:

  تنها سازمان محیط زیست نمیتونه به تنهایی از پس این شکارچی ها بربیاد …باید به سازمان اجازه داده بشه که از ضابطین دادگستری برای مقابله استفاده کنند …یا سایر ارگانها وارد عمل بشن…وگرنه تنوع زیستی نابود میشه میره

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

  • ostad می‌گوید:

   اینها شکارچی نیستن شکارکش هستن چرا فرقشو نمیفهمید؟
   بعدم زور هر کسی اونجا نمیرسه چون بعضی از فروشندهای اونجا مال یه ارگان دولتی هستن

   داغ Thumb up 6 Thumb down 13

 33. فرید می‌گوید:

  پناه بر خدا از دست شکارچی ها…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 34. عجب حروم لقمه هایی پیدا میشن!

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 35. ostad می‌گوید:

  هر چقدر حرف بزنید فایده نداره تا عمل نشه

  من خودم شکارچی هستم ولی نه مثل اونها که قتل عام راه انداختن قراره یه سر برم اونجا تا جایی که تونستم زنده میخرم ازاد میکنم

  اخر سر هم میخوام یه تیر سمت بازارچه بندازم

  داغ Thumb up 11 Thumb down 9

  • درنا می‌گوید:

   دوست عزیز خرید شما یک جور حمایت از اونا محسوب نمی شه؟!

   موثرترین و اولین قدم، تحریم خرید از این فروشندگان است.
   اونا هر چه بیشتر فروش داشته باشند، بیشتر شکار می کنند.

   این راه حل منطقی نیست باید سازمان های مردم نهاد مثل همین دیده بان فراخوان اعلام کنند دوستداران طبیعت در اونجا تجمع داشته باشند برای خود من بین اینهمه کار و زندگی خیلی مشکل است بی برنامه بروم اونجا اما اگر تجمع همگانی باشه حضور تک تک ما ارزش پیدا می کنه و می تونه تمام مسئولین اون منطقه رو لااقل مجاب کنه جلوی این وضعیت رو بگیرند.

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 4

   • ostad می‌گوید:

    نوشتم بخرم و ازاد کنم

    داغ Thumb up 1 Thumb down 7

    • درنا می‌گوید:

     بله ارزش رو کار شما را می فهمم به این ترتیب شما می توانید تعدادی پرنده فرض کنیم
     حدود صد بال را آزاد کنید.
     ولی از طرف دیگر، مبلغ قابل توجهی وارد حساب فروشندگان کرده اید و به شکل غیرمستقیم آنها به شکار بیشتر ترغیب می شوند.
     مگر اینکه همه ما می توانستیم به آنجا برویم مثلا حدود هزار نفر و آنقدر وضعیت مادی خوبی داشتیم که تمام پرندگان را می خریدیم و آزاد می کردیم، این هم یکجور دهن کجی به متخلفان بود، هم بازتاب گسترده خبری و رسانه ای داشت، هم سازمان محیط زیست و مجلس را به موضوع حساس می کرد.

     داغ Thumb up 5 Thumb down 4

 36. علی اکبر عشقی می‌گوید:

  ببین چه بلایی داریم سر طبیعت دنیا میاریم با شکار پرنده های مهاجر

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 37. احساس می‌گوید:

  دل آدم کباب می شه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 38. mohammad می‌گوید:

  واقعا شرم آور و تاسف بار است این تصاویر :(
  داریم به کجا میریم؟!

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 39. mohammad می‌گوید:

  اولا متاسفم و امیدوارم هرکسی از این کارها سودی نصیبش میشود همه خرج گرفتاری و بیماری اش شود،..
  خیر نبینید الهی که این قدر وقیه و بی رحمید….
  دوما قانونگذاران و مسولانی که در برخورد با این قاتلان طبیعت تعلل میکنند، گناهشان کمتر نیست
  خدایا خودت کمک کن……….

  داغ Thumb up 7 Thumb down 7

 40. aic می‌گوید:

  دیدبان خیلی‌ ممنون از گزارشت،

  نمیدونم چی‌ بگم،دوستان گفتند گفتنی هارو….هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک.

  اگه این موضوع بازار فریدونکنار بّر به صحن مجلس شاید فرجی بشه.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 41. صادق می‌گوید:

  تا وقتی سازمان محیط زیست زیر نظر نیروی انتظامی نره گفتن حرف های مثل کمک ارگان های دیگه+فرهنگ سازی فایده نداره.(البته فقط مثلا پلیس حمایت از حیوانات در حال انقراض یا پلیس ضد شکار)
  ++ افرادی مغز فندقی هستند که اینها نمیدونم اسمش رو چی بذارم رو خریداری میکنند!
  پس یکطرفه نگاه نکنید به قضیه تا چیزی مشتری نداشته باشه فروش هم نداره!
  عاقبت ورود غیر بومی به اونجا همینه(تبدیل اراضی کشاورزی به ویلا و افزایش افراد مرفه + بیکار شدن کشاورز بدبخت)
  واقعا فاجعه ست هیچ نقطه از جهان به این وضع نیست.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 42. یاسر می‌گوید:

  سلام
  بنده خودم سال قبل به اداره محیط زیست آمل رفته و درآنجا با رییس اداره و همین طور با رییس اداره محیط زیست محمود آباد که در آنجا بود درباره صید بدون قید و بند در فریدونکنار بحث کردم ولی در کمال ناباوری ایشان به بنده گفتند که درآخرین باری که یگان محیط زیست مازندران بسیج شده و در فریدونکنار دست به جمع آوری تور ها و خراب کردن کله های شکار چیان کردند در روز جمه همان هفته امام جمعه فریدونکنار بالای تریبون گفتند که مقابل آنها بایستید و من پشت شما هستم و این کار آبا و اجدادی شماست!
  حال با این وضع چیکار میشه کرد?

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 43. kooshan می‌گوید:

  راه حل گفتگو و سازش و مصالحه است
  سازمان حفاظت محیط زیست بهتر است با حوصله قبل از رسیدن زمان مهاجرت پرندگان با همه دستگاههای ذیربط و نیز صیادان مذاکره کند بطوریکه در زمان مهاجرت تکلیف مشخص شده باشد این امر باعث می شود موضوع همیشه مورد توجه بوده و مقطعی به آن نگریسته نشود و ضمنأ مردم نیز به مزایای مدارا و مصالحه آگاه شوند و از درگیریهای بیمورد و کینه جوئیهای متعاقب آن که باعث صدمه بیشتر به پرندگان خواهد شد اجتناب شود
  علاقمندان هم می توانند بدور از افراط به تبلیغات و آگاه سازی عمومی و روشن ساختن اذهان درباره این روش غیر منطقی و زیانبار صید پرندگان و جانوران دیگر بپردازند در این صورت می توان با افراد زیاده خواه و بی منطق نیز طبق قانون عمل کرد
  افراط گری و خشونت طلبی و پرخاش جوئی نتیجه مثبتی ندارد

  داغ Thumb up 3 Thumb down 6

 44. علی000 می‌گوید:

  من دلم میسوزه
  برای کی؟
  برای اونی که با یه تفنگ بادی رفته بود گنجشک زده بود و محیط بانی اونو گرفته بود و علاوه بر گرفتن تفنگ چند تا با پا هم حوالش کردن و اون جوون ۱۸-۱۹ ساله با همه خشمش چیزی نمیگفت
  حال قدرت محیط زیست و محیط بانان را در فریدون کنار چه زیبا میبینم
  واقعا خسته نباشید عزیزان
  قانون وقتی خوبه که اجرا بشه و برای همه اجرا بشه حتی قانون بد
  محیط زیست ما به بیماری میماند که بدست دکتری افتاده که به جیب بیمار مینگرد نه به خود بیمار
  امیدوارم قدرت و اقتدار را در فریدون کنار از محیط بانان ببینم نه در مواجهه با بچه تنفگ بادی به دست

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 45. مجید می‌گوید:

  اگر همان موقع که شکارچیان در دامگاه فریدونکنار اقدام به قوشون کشی کردند با قاطعیت با آنها برخورد می شد ، کار به اینجا نمی رسید
  حالا شکارچیان با خیال راحت و با کمال پر رویی اقدام به کشتن حیوانات می کنند و هر کار که دلشان بخواهد انجام می دهند و به مسئولان محیط زیست می خندند

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 46. اسماعیل می‌گوید:

  سوال من از شما مسوولین سایت اینه که ایا شما دارید برای این پرنده فروشی تبلیغات میکنید که هم زمان عرضه پرنده رو نوشتید و هم قیمت اونا رو

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 47. والی می‌گوید:

  خیلی متاسفم، شرمنده که بی احترامی میکنم ولی به نظر بنده فقط از بی عرضگی و نداشتن وجدان کاری مسئولین ذیربط میباشد.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 48. ببر مازندران می‌گوید:

  واقعا متاسفم برای بعضی از آدم های کوته فکر که با اومدن محیط زیست برای جمع آوری تورها تحدید به کشتن تک درنای سیبری کرده اند

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 49. erfan می‌گوید:

  این قضیه یه امر طبیعی هست که از قرنها پیش از تا ریخ ۱/۱/۱با به حال وجود داره . چرا تاهمین چند سال پیش صحبتی از انقراض نبود عامل اصلی این انقراضها الودگی رودخانه ها و تالاب ها و دریا هست از عزیزان خواهش میکنم به همین اندازه که با اداره محیط زیست شکارچیان و صیادان ماهیگیران و…………………………………..مبارزه میکنن به شهر داریها وشهرک های صنعتی نیز اعتراض داشته باشن برای نمونه رود خانه تلار در شهر شاهی شهرک صنعتی سوادکوه شهرک صنعتی بشل شهرک صنعتی سنگ تاب و به علاوه کل فاضلاب های شهری شهر های سواد کوه قایمشهر کیاکلا بهنمیر و قسمتی از بابلسر داخل این رود خانه میشود و سپس وارد دریای زیبای خزر میشود و ما با همین وضع در تابستانها واسه شنا میریم بابلسر حالشو میبریم

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 50. حاامی پارک می‌گوید:

  خدا لعنت کنه همشونو و یه سوالی که تو ذهن ها به تصویر کشیده می شه کجان این محیط زیست مازندران
  واقعا نوبرشونو با این کار کردن آوردن

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 51. ندا می‌گوید:

  با سلام
  با توجه به اینکه فتوا داده شده حرام گوشت بازهم امتناع نمی کنند
  تصادفی داشتیم در کلاردشت که راننده مست بعد از تصادف متواری شد
  و پدرم را یک متر به هوا پرتاب کرد و فرار کرد البته پیداش کردند ولی پلیس حتی دستبند هم به او نزد
  آنجا محلی است و محلی بازی همه هوای همو دارند
  هر کسی چک برگشتی دارد به شمال میگریزد و پنهان می شود
  آثار این جنایتها در زندگیهایشان مشخص می شود
  دنیا دارمکافات است کسی که به حیوان حرام گوشت هم رحم نمی کند خدا هم اورا نادیده می گیرد
  استاد دانشگاه
  در دروس توسعه اجتماعی و اقتصادی و همچنین درس توسعه فرهنگی
  من سرکلاس درس همیشه به دانشجوها گوشزد می کنم
  سرمایه های ملی را نادیده نگیرید
  حواستون باشه با این پول نون سرسفره زن و بچه می برید .

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>