غنی ترین زیستگاه حیات وحش در کشور کجاست ؟

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پناهگاه حیات وحش موته در استان اصفهان غنی ترین زیستگاه حیات وحش کشور به لحاظ تعداد پستانداران شاخص و قابل سرشماری می باشد.

سرشماری زمستانه پستانداران پناهگاه حیات وحش موته طی هفته گذشته با حضور ۸ اکیپ ۲ الی ۳ نفره از کارشناسان محیط طبیعی و محیط بانان استان اصفهان به مدت دو روز برگزار شد.

رئیس اداره محیط زیست گلپایگان در این باره گفت: در جریان این سرشماری که به روش مشاهده مستقیم صورت گرفت مجموعا ۱۱,۵۸۴ آهو، قوچ و میش، کل و بز و گراز شمارش گردید.

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: این تعداد شامل ۵۱۸۰ آهو، ۵۱۰۲ قوچ و میش، ۱۲۶۷ کل و بز و ۳۵ گراز بوده است.

کلیه تصاویر این گزارش توسط جواد شاهقلیان کارشناس محیط زیست و در جریان سرشماری اخیر موته تهیه شده است

البته تعداد حیات وحش این زیستگاه بیش از تعداد فوق الذکر است و آمار ارائه شده صرفا مربوط به جانورانی است که مستقیما توسط اکیپ های سرشماری مشاهده و ثبت شده اند. قطعا به دلیل وسعت منطقه بسیاری از جانوران حین سرشماری مشاهده نشده اند و ما خودمان میدانیم که تعداد حیات وحش موته بیش از اینها است.

موته علاوه بر تعداد بالای حیات وحش از تنوع زیستی غنی کم نظیری برخوردار است.

تاکنون در مجموع ۴۷۸ گونه گیاهی متعلق به ۲۴۰ جنس و ۵۳ خانواده در این منطقه شناسایی گردیده است. نزدیک به ۲۷۰ گونه از این مجموعه از گیاهان دارویی مفید می باشند که از جمله آنها می توان آویشن، کرفس کوهی، کاکوتی، کما، جاشیر، زرشک، گل اورانه، خاکشیر تلخ، تمشک، انجیر و ریواس را نام برد و انواع گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ای به ویژه درمنه و گون نیز در این منطقه رویش دارند.

تاکنون ۱۴۲ گونه مهره دار شامل ۲۵ گونه پستاندار، ۸۸ گونه پرنده، ۲۵ گونه خزنده، یک گونه دوزیست و ۳ گونه ماهی در این منطقه شناسایی شده است.

آهو، قوچ و میش، کل و بز، گراز، پلنگ، گربه شنی، گربه پالاس، کاراکال، روباه، شغال، گرگ، کفتار، سمور، خرگوش وحشی، پایکا، تشی، هامستر دم دراز، هامستر خاکستری و سنجاب درختی مهمترین پستانداران موته به شمار می روند.

مرتضی جمشیدیان ۲۴ سال است که ریاست اداره محیط زیست گلپایگان و مسئولیت منطقه موته را بر عهده دارد و همواره در متن تمامی درگیری ها، کشمکش ها و روزهای خوب و بد موته حضور داشته است..

جمشیدیان در مورد تاریخچه موته می گوید: در جریان انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و پس از آن شکارچیان متخلف از شرایط کشور سوء استفاده کرده و تقریبا تمامی حیات وحش این منطقه را از بین بردند. در سال ۱۳۵۸ در جریان اولین سرشماری پس از پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۴۵ آهو در موته شمارش شد.

از آن سال به بعد پس از انسجام دوباره محیط زیست و حفاظت صورت گرفته از منطقه، در حال حاضر جمعیت حیات وحش موته رشد خوبی داشته و امروز به اینجا رسیده است.

برای حفاظت از این منطقه تلاش های زیادی انجام شده ما یک شهید نیز در این راه تقدیم کشور کرده ایم. محیط بان محمدعلی جمالی در سال ۱۳۷۰ حین تعقیب و گریز با شکارچیان آهو به دلیل سرعت بسیار زیاد بر سانحه رانندگی به شهادت رسید.

در حال حاضر نیز محیط بانان ما برای حفظ منطقه متحمل سختی های زیادی می شوند و برای حفاظت از آهو شبها حتی یک دقیقه چشم روی هم نمی گذارند.

جمشیدیان از قضات حوزه قضایی شهرستان های دلیجان، محلات، گلپایگان و میمه تشکر نمود و گفت: برخورد قاطع مراجع قضایی در این حوزه ها نقش بسیار موثری در کاهش تخلفات محیط زیستی بخصوص شکار غیرمجاز داشته است.

جمشیدیان مهمترین عوامل تهدید کننده موته را کمبود نیرو و امکانات، هجوم تعداد زیادی شکارچی غیرمجاز و فعالیت های معدنکاوی در منطقه می داند.

کمبود نیرو:

پناهگاه حیات وحش موته با وسعت بیش از ۲۰۰ هزار هکتار تنها با ۹ محیط بان در هر شیفت حفاظت می شود که شرایط حفاظت را با وجود دشتی بودن بخش عمده منطقه و ورود متخلفین با موتورسیکلت های تندرو به درون دشت بسیار سخت می کند.

فعالیت های معدنکاوی:

از ویژگیهای مهم منطقه موته کانی سازی طلاست. ناحیه ای در شمال موته به وسعت ۱۶۰ کیلومتر مربع دارای ۹ منطقه طلادار جدا از هم با حداکثر فاصله ۱۵ کیلومتر وجود دارد. طلاسازی در این منطقه وابسته به سنگهای اسیدی آذرین میباشد. در حال حاضر ۱۹ معدن فعال در این منطقه وجود دارد.

سال گذشته پس از۳۰ سال کشمکش میان سازمان محیط زیست و وزارت صنایع برای بهره برداری از معدن سنگ تراورتن در امن ترین نقطه پناهگاه حیات وحش موته، سرانجام دیوان عدالت اداری حکم به بهره برداری از این معدن داد و مالک معدن موفق به کسب رای مثبت این دستگاه و در نتیجه اخذ مجوز معدن کاوی در این منطقه شد.

شکارچیان شرور و سابقه دار:

اسفندماه سال گذشته ۳ نفر شکارچی شرور و سابقه دار که بوسیله موتورسیکلت های قاچاق و اسلحه غیرمجاز طی یک سال دست به کشتار صدها آهو، کل وبز، قوچ و میش، گرگ، کفتار و گراز در پناهگاه حیات وحش موته زده و با مشقت فراوان توسط محیط بانان دستگیر شده بودند، در دادگاه به جرائم بسیار خوبی محکوم اما در کمال ناباوری در دادگاه تجدیدنظر استان، از بسیاری از اتهامات خود تبرئه شدند.

البته این متخلفین هم اکنون در زندان بسر می برند اما با توجه به دامنه وسیع جرائم و اعتراف صریح متهمین به شکار غیرمجاز ۵۴ آهو، یک گراز، یک گرگ و یک کفتار همچنین حمل و استفاده از اسلحه غیرمجاز و سرقت یک موتورسیکلت از پاسگاه محیط زیست، بسیاری از اتهامات آنان در دادگاه تجدیدنظر نادیده گرفته شد. (لینک مرتبط)

+428
-2
  

56 دیدگاه

 1. چغوک می‌گوید:

  امیدوارم همیشه از موته خبرهای خوب برسد
  از جناب آقای جمشیدیان و تمامی همکاران زحمت کش ایشان هم تشکر می کنم ؛ حفظ چنین جمعیتی از آهو نشان از تلاش شبانه روزی این عزیزان است . خدا قوت و دست مریزاد …

  در بسیاری از نقاط کشور ، شکارچیان موفق شده اند که گله های بزرگ آهو را در مدت زمانی کمتر از ۳ سال از بیخ و بن منقرض کنند انگار که هیچ وقت در آن مناطق آهویی نبوده است.
  بی شرفانی پست فطرت با کمین های شبانه در اطراف آبشخورهای مناطق کویری با پروژکتور و کمند و طناب در یک شب تا ۲۰ آهو زنده گیری می کرده اند و به قتل می رساندند ؛ تعقیب ناجوانمردانه با موتور و جیپ هم از روش های کثیف شکارچیان برای شکار و کشتار آهو در کشور بوده است.

  برای بسیاری از ما تعجب آور است که یکی دو تا آهو را در حاشیه ی دشت میرزابایلو در گلستان ببینیم اما تا حدود ۵۰ سال قبل گله هایی تا ۱۰۰ راس و بالاتر از آهو در اغلب مناطق کویری و مسطح کشور می چریده اند.
  سه موج کشتار در دهه ی ۳۰ (ورود جیپ به کشور و ارزان و فراوان شدنش برای شکارچیان) ، دهه ی ۶۰ (اولویت جنگ تحمیلی و سوء استفاده ی شکارچیان از شرایط کشور) و دهه ۸۰ (فراوان شدن تفنگ های شکاری با مجوز و ورود شکارچیان موتورسیکلت سوار) جمعیت آهو را در کشور ما به این سطح رسانده است. جمعیت گورخر هم در دو موج کشتار اول ( ۳۰ و ۶۰ ) تا مرز انقراض پیش رفته است.

  این دو حیوان مشخصا از کشتارهای ناجوانمردانه ی شکارچیان چنین آسیبی دیدند وگرنه تا قبل از دهه ی ۳۰ شمسی جمعیت آهو و گورخر در مناطق کویری ؛ به خاطر توانمندی این حیوانات در گذراندن شرایط سخت و تغذیه از علف های کم بنیه و آب های پر املاح کویری ؛ هیچ تغییری نسبت به قرن های گذشته نداشته است. حتی در زمان ناصرالدین شاه هم با وجود پر تعداد بودن گورخرها ، شکارشان کار سخت و پر مشقتی بوده تا جایی که “سون هدین” کاشف سوئدی هنگام بازدید از مناطق کویری ، برای شکارچیانی که گورخر برایش شکار کنند جایزه ی بزرگی تعیین کرده بود !

  آهوها را هم به خاطر وجود ” امام رضا ” و صفت ” ضامن آهو ” کمتر می کشته اند و شکارش حرمت داشته است.
  با شکار بی رویه ی و ناجوانمردانه ی آهو و گورخر ، جمعیت گوشت خوارانی که از این حیوانات تغذیه می کردند هم رو به نقصان گذاشت … .
  گفتنی ها از شکار و ضربه ی آن به طبیعت ایران زیاد است …

  پر طرفدار Thumb up 74 Thumb down 12

 2. اهورا می‌گوید:

  تا چند سال دیگه همین حیات وحش و طبیعت شکننده و اندک هم که مانده نابود خواهد شد در این هیچ شکی نیست!!!

  داغ Thumb up 25 Thumb down 32

  • شش تیر خان می‌گوید:

   جناب اهورا همیشه ساز مخالف میزنی من را یاد سی سال پیش فیلم گالیور می آوری که میگفت من میدانم موفق نمیشیم!!

   داغ Thumb up 22 Thumb down 23

   • اهورا می‌گوید:

    نه ساز مخالف نمی زنم ولی هنگامی که وضعیت حیات وحش و طبیعت را میبینم دلم می گیره ما هرروز باید دلهره و نگران این باشیم که فردا کجای طبیعت ایران ویران خواهد شد؟؟؟ کدام حیوان به بدترین شیوه کشته خواهد شد؟؟؟ کدام بخش از جنگل های هیرکانی آتش می گیره؟؟؟ کدام رود و دریاچه و تالابی خشک خواهد شد؟؟؟ در کدام زیستگاه یا طبیعت بکر جاده سازی یا معدن کاری یا سد سازی بی رویه خواهد شد؟؟؟
    خدا محیط بانان بزرگوار رو برای حیات وحش ایران نگه داره که اگه محیط بانی نبود سر چند روزه همه حیوانات کشته شده بودند…

    پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 7

  • علی می‌گوید:

   انشاالله که محیط بانان عزیز و فداکار اجازه نخواهند داد.

   پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 5

 3. مسعود شهرابی می‌گوید:

  ممنون از محیط بانان منطقه که با همه کمبودها، پایمردی کرده و تلاش می کنند تا این زیستگاه غنی شرایط بهتری داشته باشه
  متاسفانه در بسیاری از مناطق کشور نسل آهو به طور کامل از بین رفته و در برخی دیگر از مناطق جمعیت آهوان بسیار کم و شکننده هست و البته دور افتادگی جمعیتهای آهوان در اثر جاده سازی ها به خودی خود نسل این گونه ارزشمند رو به خطر انداخته؛ حضور این تعداد آهو در این منطقه بسیار مسرت بخش هست می شه با زنده گیری و انتقال آهو به مناطقی که نسل آهو در آن مناطق از بین رفته جمعیت آهوی زیبای ایرانی رو در آن مناطق احیاء کرد البته اول باید وضعیت حفاظت از مناطقی که آهو در آنها منقرض شده رو بهتر کرد
  هر بار که یاد اون حکم مزحک برای اون شکارچیان متخلف میفتم خیلی تاسف می خورم واقعا تمسخر آمیز بود که قاضی به اعتراف شکارچیان هم استناد نکرده و با حکم خود دیگران را هم تشویق به تخلف کرده بود!
  مسئولان سازمان باید هر چه بیشتر و بهتر پیگیر این احکام باشن و ارتباط بیشتری با دستگاه قضایی کشور داشته باشن تا احکام صادره همیشه بازدارندگی لازم رو داشته باشه
  جمعیت مناسب گونه های مختلف جانوری به خصوص آهو در این زیستگاه نیازمند افزایش تعداد محیط بانان هست که امیدوارم اقدامی عاجل صورت بگیره
  ممنون دیده بان

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 0

 4. کامیار می‌گوید:

  با سپاسگزاری از مسئولین محترمی چون آقای جمشیدیان و همکاران ایشان که در حفظ و نگهداری از عرصه های طبیعی و گونه های حیات وحش تلاش مینمایند و در این راه موفقیتهای خوبی نیز به دست آورده اند.
  با آرزوی کامیابی بیش از پیش ایشان و همکارانشان در عرصه های کاری و زندگی و امید به اینکه اینگونه مدیریت به عنوان الگویی جهت سایر مناطق حفاظت شده مود توجه قرار بگیرد.
  خدا نگهدارشان باد.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 5. پلنگ سبزوار می‌گوید:

  زنده باد به این پشت کار دم همتون گرم

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 0

 6. عسل بانو می‌گوید:

  دست همه محیطبانان درد نکند
  خدا یاورتان باشد
  بهشت جایگاهتان است

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

 7. هادی می‌گوید:

  چه قدر خوب ولی تنگه صیاد شهرکرد شاید بیشتر داشته باشه چون من قبلا به یکی از محیط باناشون گفتم اینجا چند تا پلنگ داره گفت سرشماری نشده بعد گفتم بالای ده قلاده هستن؟ گفت آره

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 3

  • چغوک می‌گوید:

   پارک ملی تندوره ، شمال خراسان رضوی و غالب نقاط حفاظت شده ی خراسان شمالی از بهترین زیستگاه های پلنگ در ایران هستند .

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

   • اهورا می‌گوید:

    بله کاملا درسته پارک ملی تندوره هم بهترین زیستگاه برای پلنگ ایرانی و هم دیگر حیوانات هست و من این زیستگاه بی مانند رو دیدم…

    پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

 8. Nature می‌گوید:

  اول به روح پاک اون محیط بانی که جانشو در راه تعهد شغلی خودش فدا کرد درود میفرستیم
  دوم از زحمات بی دریغ آقای جمشیدیان و محیط بانان منطقه تشکر میکنم
  و سوم باید بگم بازم داستان ضعف برخورد قانون با غارتگران حیات وحش داغ دل دوست داران محیط زیست رو تازه کرد
  به امید روزی که اوضاع محیط زیست در همه جای ایران سر و سامون بگیره

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

 9. هادی می‌گوید:

  وقتیکه که اون جا رفتیم سر سه سوت چنتا کل بهمون نشون دادن

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 10. رضا مجذوبی می‌گوید:

  اگه اینجوری باشه که بسیار خوشحال کننده هست .
  “مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: این تعداد شامل ۵۱۸۰ آهو، ۵۱۰۲ قوچ و میش، ۱۲۶۷ کل و بز و ۳۵ گراز بوده است.”
  ولی فکر میکنم در شمارش “گراز” یه اشتباهی شده باشه؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

  • معین می‌گوید:

   نه جناب مجذوبی اشتباه نشده
   گرازها شب فعال هستند و معمولا طی سرشماری ها که در روز انجام میشه یا اصلا دیده نمی شوند یا به تعداد خیلی محدود

   پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

   • احمد محیط بان اصفهان می‌گوید:

    جمشیدیان گفته در زمان سرشماری این تعداد گراز دیدیم . آمار وحوش هرچی میبینند مینویسند دوست عزیز.

    پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 11. DORNA می‌گوید:

  متاسفم برای قضاتی که خستگی اینهمه تلاش بی دریغ را بر تن و روح محیطبانان باقی می گذارند…
  و خوش به حال محیطبانان که با وجود همه بی انصافی ها آنقدر شرافت یافته اند که برای امنیت وحوش و طبیعت، فداکارانه و بی چشمداشت ایستاده اند…
  حقیقتا بی دفاع ترین پاسداران این خاک و این سرزمینند.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 12. فرخ حمیدی می‌گوید:

  سلام
  فقط باید راه حفاظت اساسی رو شناسایی کرد اون روش رو انجام داد
  و گرنه هر نعمت با ارزشی که بدون محافظ و پناه باشه شکست پذیرتره

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 13. شش تیر خان می‌گوید:

  مونا خانم اینهم آمار بالای ۴۰۰۰ راس حالا راضی هستید از۸۰۰ تا ناراضی بودید و هنوز ۱۶۰ منطقه باقی مانده امیدوار باش

  داغ Thumb up 8 Thumb down 10

 14. امین منصوری می‌گوید:

  درود . دیده بان در متن خبر به اشتباه شهرستان میمه، میمند تایپ شده لطفا اصلاح فرمایید. با تشکر از محیطبانان زحمتکش

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 15. ببر مازندران می‌گوید:

  خبر خوبیه ولی تعداد حیوانات باید خیلی بیشتر از اینا باشه تا دیگه نگران انقراضشون نباشیم،مجوز شکار نباید تا چند سال داده بشه تا جمعیت حیات وحش به یه حد نصاب قابل قبولی برسه

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 16. پلنگ هرمزگان می‌گوید:

  سازمان محیط زیست نیرو بیشتری استخدام کنید کمی از نیروی انتظامی یاد بگیرید که شب و روز نیرو استخدام میکنه

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 17. دوستدار طبیعت می‌گوید:

  با تشکر از زحمات محیط بانان
  با توجه به وجود زیستگاههایی مثل قمیشلو و کلاه قاضی و کرکس در نطنز و هفتاد قله باید کریدورهای امن برای تردد حیات وحش و انتقال ژن بین این مناطق برقرار شود
  همینطور در منطقه غرب استان اصفهان مثل فریدونشهر با توجه به حیات وحش غنی آن منطقه ایجاد یک پناهگاه حیات وحش لازم به نظر میرسد تا اتصال این پناهگاهها کامل شود

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 18. گرگعلی می‌گوید:

  ای کاش یوز ها در آینده به موته برگردند حیف است که موته یوز ندارد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 19. گرگعلی می‌گوید:

  دیده بان عزیز سلام آیا شما از پلنگ های نر و ماده باغ وحش تهران خبر دارید من که ندیدمشون یه وقت خدایی نکرده اتفاقی براشون نیوفتاده باشه از مسولین باغ وحش هم سوال کردم جواب درستی ندادن لطفا پیگیری کنید

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 20. علی می‌گوید:

  جمعیت گراز چرا اینقدر کمه؟ دلیل خاصی داره ؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

  • شکارچی می‌گوید:

   بنظرم گرازها چون شبرو هستند و در طول روز در حال استراحت هستند از چشم رصد کننده ها دور موندند. این ۳۵ تا هم احتمالا فقط دو گله گراز ۱۵- ۲۰ تایی بودند که رم کردند و رویت شدند. البته در موته غذا برای گراز کم هست ولی تعدادشون قطعا بیشتر از این هست.

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 21. ارش 1 می‌گوید:

  عالیه …………

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 22. محمدجواد نیک کار می‌گوید:

  دم محیطبانها گرم

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 23. اردک ماهی می‌گوید:

  دم محیط بانان موته گرم

  ولی یک چیز همیشه برای من سوال بوده . . . این همه سرباز هر سال برای خدمت سربازی میرن

  چرا از این سربازها که بعضا تحصیل کرده و دوستدار محیط زیست هستند در اختیار سازمان محیط زیست قرار نمیگیرن ؟؟؟

  اگه کسی جوابی داره ممنون میشم منو آگاه کنه

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

  • احمد محیط بان اصفهان می‌گوید:

   سازمان تعدادی سهمیه سرباز با شرایطی که ارتش مشخص کرده دارد.شما به اداره کل محیط زیست شهرتان سر بزنید نتیجه می گیرید.

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 24. حامیان محیط زیست می‌گوید:

  نمردیمو یه جای خوب امن تو ایران دیدیم…………………خدا ممنونم ازت که هنوز حوای مظلومینو داری

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 25. بالابان می‌گوید:

  چرا از این زیستگاه غنی برای حفظ نسل یوز استفاده نمیکنن؟

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

  • دوستدار طبیعت می‌گوید:

   با توجه به مجاورت این منطقه با پناهگاه دشت کویر و وجود یوز در این منطقه احتمال زیاد یوزها به موته هم سری میزنند

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

   • امین می‌گوید:

    دوست عزیز موته کجا دشت کویر کجا ؟؟!!!

    پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

    • دوستدار طبیعت می‌گوید:

     به نظرم قسمتهای غربی پناهگاه دشت کویر که در مجاورت ورامین وقم هست فاصله چندانی با موته نداشته باشه یوز هم فواصل طولانی را جهت طعمه طی میکند

     پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

     • چغوک می‌گوید:

      ۱ .جمعیت یوز در پارک ملی کویر کمتر از آن است که برای دسترسی به غذا چنین مهاجرتی طولانی انجام دهند ؛ برای اون چند تا یوز باقیمانده به اندازه ی کافی شکار در کویر هست .
      ۲ . بر فرض وجود تعداد زیاد یوز و میل به مهاجرت برای به دست آوردن شکار و غذا ، بهتر است دعا کنیم که چنین مهاجرت خطرناک و مرگباری را انجام ندهند ! ؛ این دو منطقه با چندین جاده ، بزرگراه و آزادراه از هم جدا شده اند و هیچ مسیر آزادی بینشان نیست . یوزها توانایی عبور از جاده ی تهران – مشهد را ندارند ، چگونه می توانند از اتوبان های بین تهران تا اصفهان عبور کنند ؟!!!

      پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 26. شاهین می‌گوید:

  عالیه ، مخصوصاً جمعیت آهو در موته در ایران بی نظیره
  امیدواریم بقیه مناطق کشور هم که پتانسیل های بسیار بالایی دارند مانند موته شاهد احیای حیات وحش باشیم…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 27. عاشق طبیعت می‌گوید:

  غنی ترین به نظرمن یکی پارک ملی گلستان ودیگری پارک ملی تندوره ودربعضی از گونه ها پارک ملی لار می باشد

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

  • AHOO می‌گوید:

   پارک ملی کویر رو از قلم نندازید
   بیشترین جمعیت پویای جبیر در کشور و گله های تا ۱۰۰ راسی از کل های بالای ۷ سال

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

  • امین منصوری می‌گوید:

   پارک ملی کویر را فراموش نکنید

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

   • امین منصوری می‌گوید:

    آهوی عزیز درود بر شما
    زمانی که من کامنت (فراموش نکردن پارک ملی کویر) را گذاشتم هنوز کامنت شما منتشر نشده بود، به هر حال حق با شماست و پارک ملی کویر جایگاه بسیار ویژه ای در کشور دارد، به نظر من که پارک کویر امن ترین منطقه برای حیات وحش در سراسر کشور است و این امنیت را مدیون زحمات محیطبانان عزیز این پارک می دانم.

    پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 28. عاشق طبیعت می‌گوید:

  به جرات میتونم بگم شما برید تندوره دست خالی از دیدن حیات وحش برنمیگردید بدون امکانات با چشم غیر مسلح شما هم وارد منطقه بشوید یک نوع جونده به نام جرد به فراوانی درتمام نقاط منطقه میبینید انواع پرندگان را دربالای سرخود مبینید درکنار رودخانه به فروانی خرچنگ مشاهده میکنید یکم حال پیاده روی داشته باشید درارتفاعات پلنگ مشاهده میکنید خوشبختانه سعادت دیدنش نصیب بنده شده درمنطقه ودر نزدیکی غروب میتواند قوچ میش های اوریال روببینید برای خوردن آب به پایین می آیند وبنده هما هم دیده ام

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 29. شکارچی می‌گوید:

  تا اونجایی که ما میدونیم در کل غنی ترین، پارک ملی گلستان هست چو ن اکثر پستانداران و پرندگان و حتی اکثر گیاهانی که در ایران یافت میشوند در این پارک هست.
  مثلا در موته نه مرال هست نه شوکا…
  از انواع دارکوبهای سبز و سیاه و … که در پارک گلستان هست چند مدلش در موته هست؟
  در موته از درخت ممرز و توسکا و انجیلی و سرخ دار و … خبری هست؟
  …..
  حالا شما میگی …
  نمیدونم.
  چی بگم.
  بالاخره هر جور بود شاخص های جامعه آماری رو یه جوری انتخاب کردید که موته اول بشه (پستاندارانِ شاخصِ قابلِ سرشماری)
  در کل خدا بیشترش کنه انشاالله…

  داغ Thumb up 6 Thumb down 7

 30. احمد محیط بان اصفهان می‌گوید:

  هرکی میخاد گله آهو دو سه هزار تایی ببینه بیاد منطقه موته
  البته با هماهنگی اداره کل اصفهان

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 31. عاشق طبیعت می‌گوید:

  درضمن هما پرنده اسطوره را در پارک ملی تندوره دیده ام روی یک تخته سنگ نشته بود

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 32. man می‌گوید:

  قطعا پارکهای ملی سالوک و ساریگل شهرستان اسفراین منطقه ای که با توجه به وسعت از جمعیت بسیار بالای از قوچ ومیش، کل وبز، آهو، پلنگ و غیره برخوردار و از تنوع زیستی بسیار مناسبی نیز برخوردار می باشد. برای دیدن حیات وحش هم نیازی به سه سوت نیست و در اولین سوت میتوان حیات وحش را مشاهده نمود

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 33. صامراز نیشابور می‌گوید:

  امید وارم چنیین باشد. ۲۰نفر آدم در دو روزحتی در یک دامداری هم نمی توانند۱۱۵۸۴گوسفند راشمارش کنند بدون راهپیمای وکوهپیمای که نمی شود .قوچ ومیش،کل وبز و گراز شمارش کرد .مگر چون شاهین های شیوخ عرب بال داشته باشی تا منطقه ای به این بزرگی را زیر زره بین قرار دهی . در مجموع هرچه از دوست رسد نیکوست .

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 34. معین محیطبان کرمان می‌گوید:

  واقعا موته حیات وحش خوبی دارد ولی اینقدر مساحت بزرگی دارد و ۹ محیط بان آن هم به صورت شیفتی بسیار کم است

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>