کانال انتقال آب کرخه، آخرین بازماندگان آهو در خوزستان را به نابودی می کشاند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در منطقه میشداغ خوزستان در ده کیلومتری مرز چزابه تعداد محدودی آهو زندگی می کنند که تنها جمعیت باقیمانده ی آهو در استان پهناور خوزستان به شمار می روند.

خوزستان در روزگاری نه چندان دور میزبان تعداد زیادی آهو بوده است که در دشت های این استان زندگی میکردند اما طی سال های گذشته تمامی زیستگاه های خوزستان از گونه آهو خالی شده و جمعیت کوچک و شکننده شاید کمتر از ۱۰ الی ۱۵ عدد آهو در میشداغ تنها جمعیت باقیمانده از این گونه ارزشمند در استان خوزستان به شمار می رفت.

به همین دلیل منطقه میشداغ در سال ۱۳۹۰ با وسعت ۵۴۳۶۳ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید. با تلاش شبانه روزی محیط بانان، امنیت مناسبی برای تعداد انگشت شمار آهوی باقیمانده در میشداغ ایجاد شد که موجب زاد و ولد و افزایش جمعیت آهو در این منطقه گردید.

تصویر: آخرین بازماندگان آهو در استان خوزستان حین خوردن آب از برکه ای در منطقه حفاظت شده میشداغ

آهوان میشداغ که تعداد آنها بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته در سال جاری به حدود ۴۰ عدد رسیده است از تمامی مخاطرات از جمله هشت سال جنگ تحمیلی، هجوم شکارچیان متخلف، موتورسواران بیابان گرد، خشکسالی و غیره جان سالم به در برده اند اما یک کانال آب که توسط سازمان آب و برق خوزستان احداث شده است یک به یک جان آهوان این منطقه را می گیرد و نسل آنها را با خطر انقراض کامل روبرو ساخته است.

این کانال آب موسوم به «کانال پای پل» با عمق زیاد و بدون حفاظ به منظور آبیاری و زهکشی اراضی کشاورزی غرب کرخه احداث شده و از حاشیه منطقه میشداغ عبور می کند.

این کانال که دو سال قبل به بهره برداری رسیده فاقد هرگونه مجوز و ارزیابی زیست محیطی بوده و حدود ۱۵ کیلومتر آن از درون منطقه حفاظت شده میشداغ عبور می کند.

کانال پای پل که جهت انتقال آب کرخه به منظور آبیاری و زهکشی اراضی کشاورزی غرب کرخه احداث شده است

آهوان تشنه شب ها برای خوردن آب به کانال نزدیک شده و پس از ورود به داخل آن، به دلیل شیب زیاد و سطح صاف دو طرف کانال توان خارج شدن از آن را نداشته و در جریان شدید آب خفه می شوند.

متاسفانه سال گذشته لاشه ۴ آهو و امسال از ابتدای فصل گرما تاکنون لاشه ۲ آهو که درون کانال سقوط کرده و تلف شده اند، کشف شده است.

بر اساس گزارشات و مشاهدات مردم محلی حدود ۲۰ آهو و تعداد زیادی از سایر جانوران وحشی طی دو سال گذشته درون کانال سقوط کرده و از بین رفته اند.

تصویر: آخرین بازماندگان آهو در استان خوزستان حین خوردن آب از برکه ای در منطقه حفاظت شده میشداغ

مرگ حدود ۲۰ آهو از جمعیت بسیار شکننده این گونه در این منطقه، ضایعه بزرگ و خسارتی جبران ناپذیر به این میراث ارزشمند طبیعی به شمار می رود.

همچنین بیم آن می رود که با خشکسالی های اخیر و گرمای هوا در خوزستان تعداد بیشتری آهو بر اثر سقوط در این کانال تلف شده و در نهایت نابودی کامل جمعیت منحصر بفرد آهو در میشداغ رقم بخورد.

وجود این کانال عمیق بدون هرگونه حفاظ ایمن، علاوه بر جانوران وحشی برای جان انسان ها و ساکنین بومی منطقه نیز مخاطره آمیز است. سال گذشته پسربچه ده ساله ای از اهالی روستای موزان برای نجات یکی از گوسفندان پدرش وارد کانال شده و متاسفانه جان خود را ازدست داد.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در این مورد به خبرنگار دیده بان گفت: «کانال پای پل» بدون هرگونه ارزیابی زیست محیطی ایجاد شده است و فارق از مباحث فنی در مورد شیوه انتقال آب، به عامل اصلی نابودی تنها جمعیت باقیمانده آهو در خوزستان تبدیل شده است.

کانال پای پل که جهت انتقال آب کرخه به منظور آبیاری و زهکشی اراضی کشاورزی غرب کرخه احداث شده است

مهندس مولی اظهار داشت: طی دو سال گذشته جلسات و مذاکرات متعددی با مسئولان آب منطقه ای خوزستان برگزار شده و هر بار قول مساعد برای ایمن سازی کانال داده شده است اما مسئولان آب منطقه ای هرگز به تعهدات خود در این زمینه عمل نکردند.

دو گزینه در قالب طرحی به آب منطقه ای ارائه شده است که یک گزینه حصار کشی کانال و یا ایجاد پلکان سیمانی در طول مسیر کانال برای سهولت در خروج حیوانات از درون کانال می باشد.

گزینه دیگر نیز احداث انشعاب از کانال و ایجاد یک برکه بزرگ درون منطقه حفاظت شده میشداغ بوده است تا آهو و سایر جانوران وحشی برای خوردن آب از این برکه استفاده کرده و به سمت کانال نروند.

کانال پای پل که جهت انتقال آب کرخه به منظور آبیاری و زهکشی اراضی کشاورزی غرب کرخه احداث شده است

مهندس مولی گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط اساتید دانشگاه اصفهان و دانشگاه اهواز، آهوی موجود در منطقه میشداغ، زیرگونه ای منحصربفرد با ویژگی های خاص و متفاوت از آهوان موجود در سایر نقاط کشور می باشد که این موضوع ارزش های این سرمایه طبیعی را بیش از پیش مطرح می سازد.

رئیس اداره پارک ملی کرخه و مسئول منطقه حفاظت شده میشداغ در این مورد گفت: برای تامین آب مورد نیاز آهوها و سایر وحوش میشداغ، اقدامات موثری از جمله ساخت چندین آبشخور در نقاط مختلف منطقه انجام شده است تا آهوها برای خوردن آب به سمت کانال نروند.

مهرشاد احمدوند اظهار داشت: متاسفانه به دلیل گرمای بیش از حد هوا و خشکسالی در منطقه، چشمه ها و برکه های طبیعی به سرعت در حال خشک شدن است و پیش بینی می شود تا یک ماه آینده اکثر چشمه ها بطور کامل خشک شوند.

تصویر: انتقال تانکر آب به قلب منطقه میشداغ جهت احداث آبشخور و تامین آب مورد نیاز وحوش بخصوص آهوها

احمدوند گفت: محیط بانان با انتقال چندین تانکر بزرگ به قلب منطقه و مدفون نمودن تانکرها در زیر خاک به منظور خنک ماندن آب درون آنها، تانکرها را با لوله کشی به آبشخورهای سیمانی مجهز به شناور متصل نموده اند تا آب درون تانکرها همواره خنک مانده و آب ورودی به محفظه سیمانی آبشخور همیشه تازه باشد.

ردپاها و آثار بجا مانده در کنار آبشخورهای احداث شده نشان می دهد که آهوها به همراه بره هایشان برای خوردن آب بر اثر آبشخورها حاضر شده اند.

اما صدا و بوی آبی که از «کانال پای پل» در منطقه پخش می شود، شب هنگام آهوها را به سمت خود می کشاند و احداث آبشخور از ورود آهوها به درون کانال جلوگیری نمی کند.

البته احداث آبشخورها باعث می شود در صورت دیوار کشی و مسدود شدن کانال، حیات وحش با مشکل کم آبی مواجه نشوند.

امید است شرکت آب منطقه ای خوزستان با مسئولیت پذیری نسبت به این موضوع در مقابل جان حیوانات و انسان ها متعهد بوده و هرچه سریعتر نسبت به ایمن سازی کانال در طول مسیر عبوری از درون منطقه حفاظت شده میشداغ اقدام لازم را انجام دهند.

همچنین ضروری است که مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست هرچه سریعتر با مقامات مسئول در وزارت نیرو مذاکرده نموده و نسبت به رفع این معضل اقدام کنند تا آخرین بازماندگان آهو در استان خوزستان بتوانند به حیات خود ادامه داده و این میراث طبیعی ارزشمند فدای بی برنامگی و بی مسئولیتی سایر دستگاه های اجرایی نشود.

+192
-71
  

28 دیدگاه

 1. علی غمگین می‌گوید:

  کاش یه کم وجدان هم تو انجام این طرح ها لحاظ میشد

  پر طرفدار Thumb up 48 Thumb down 2

 2. محمد عاشق حیات وحش می‌گوید:

  تسریع در کار نجات بخش می باشد وگرنه شانه خالی کردن از مسئولیت و پاسکاری به یکدیگر نام نیکی از شما به یادگار نمی گذاره
  آقای مدیری که برای کوچکترین موفقیت سینه خودتون رو جلو میدهید و برای آن هزار صفحه گزارش تهیه می کنی و… این کار ماندنی میشه و با انجام آن تو دل مردم جای می گیرید
  این کارها تو ذهن ها باقی می مانی حتی اگه تو پست و مقام خودت باقی نمونده باشی .. !
  پس زودتر بجنب فردا دیره

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 3. مسعود شهرابی می‌گوید:

  وظیفه مسئولان محیط زیست منطقه در ابتدای شروع به ساخت کانال این بود که از عبور ۱۵ کیلومتر از کانال از منطقه حفاظت شده جلوگیری می کردن که عبور کانال از منطقه حفاظت شده خودش یه اقدام غیر قانونی بوده!

  اما در صورت دستور از مقامات بالاتر! بهتر بود تعهداتی کتبی (نه شفاهی و کلامی) جهت ایمن سازی کانال در منطقه حفاظت شده گرفته می شد که البته در کشور ما همیشه اشتباهات انجام می شه بعد به فکر راه چاره می افتیم

  شاید اعلام شکایت مسئولان محیط زیست تنها راه ایمن سازی کانال باشه چون حتی مرگ یک کودک هم در کانال باعث ایمن سازی کانال نشده!

  به هر حال اینجا منطقه حفاظت شده هست و کشته شدن آهوان منحصر به فرد منطقه در کانال آب واقعا تمسخر آمیز و تاسفباره

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 2

  • همیار خوزستان می‌گوید:

   جناب شهرابی عزیز حق کاملا با شماست و من به دیدگاه شما رای مثبت دادم

   اما ذکر یک نکته ضروری است و آن اینکه این کانال در سال ۱۳۸۵ و زمانی احداث شده است که میشداغ هنوز بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام نشده بود در حالکیه ارتقا میشداغ به منطقه حفاظت شده در سال ۱۳۹۰ مصوب شده است وگرنه به هیچ عنوان اجازه عبور کانال بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی از درون منطقه داده نمیشد.

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 3

 4. محمد می‌گوید:

  با توجه به منحصر به فرد بودن این زیر گونه از آهو امید است مسئولین محترم وزارت نیرو هر چه سریعتر برای جلوگیری از انقراض این موجودات زیبا اقدام کنند

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 5. حسن می‌گوید:

  مشکلی حادی نیست که حل نشه
  وزارت نیرو موظفه انجام بده

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 6. کلارى می‌گوید:

  امید است مسؤولان محترم نسبت به نصب حفاظ در قسمت پانزده کیلومترى عبور کانال از منطقه میشداغ اقدام نمایند تا شاهد اخبار تلخ نباشیم.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

  • چغوک می‌گوید:

   اگر کانال را پلکانی کنند خیلی بهتر است

   جانوران به راحتی به کنار آب آمده ، سیراب شده و از کانال خارج می شوند

   برای مردم هم امنیت کانال پلکانی خیلی بیشتر است

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 7. میش مرغ می‌گوید:

  حداقل کاری که از ما دوستداران محیط زیست بر می آد این هست که به سازمانهای مربوطه به تعدد تلفن و ایمیل بزنیم
  امتحانش ضرر نداره
  از زمانی که سایت دیده بان شروع به کار کرده موجب تحرک بیشتر سازمان شده و ما هم باید کمی از اهرم فشار بر مسئولین مربوط به این پروژه استفاده کنیم .
  شاید جواب ندهند ولی حداقل می فهمند سر در برف فرو نکنند مثل کبک و دیده بانهایی آنها را رصد می کنند …

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 8. مرتضی باقری می‌گوید:

  هرچه سریعتر این حیوانات بار ارزش را دریابید.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 9. سولماز می‌گوید:

  این همون کانالی نیست که یه عده از عروسی بر می گشتند افتادن توش و همگی مردن ؟ مردن از تشنگی بسیار دردآور است

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 10. reza می‌گوید:

  تنها و تنها فنس کش و ایجاد پل برای عبور حیوانات

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 11. امیر اهوازی می‌گوید:

  حدود دو ماه پیش هم یه کشاورز همین منطقه به من گفت یک آهو تو یه منهول آب افتاده بود و مرد. کسی هم به محیط زیست اطلاعی نداد.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 12. رشید می‌گوید:

  افسوس که تمام زحمات محیط بانان درچند سال به هدر رفت ولی بازهم به فکر آهوان منطقه هستند دمتون گرم محیط بانان

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 13. منا می‌گوید:

  شاید بهتر باشد قسمتی را برای حیوانات در نظر بگیرند و بصورت پلکانی بسازنند و تعداد درخت بومی در اطراف کاشته شود، برای تشویق حیوانات برای نزدیک شدن به آنجا.

  نزدیک آنجا هم پلی برای عبور حیوانات در نظر گرفت.

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 14. رضا مجذوبی می‌گوید:

  با توضیحات خبر بالا وضعیت این گونه آهو از یوز ایرانی هم وخیمتره…مگه هزینه ۳۰ کیلومتر فنس کشی در برابر بودجه های سازمانها و پولی که بابت خدماتشون!! از مردم میگیرن یا بودجه همین پروژه نسنجیده چقدر میشه که نسل یک گونه منحصر به فرد رو بیصدا و به این راحتی منقرض میکنن؟؟؟؟
  برای همه چیز باید افسوس خورد تو ایران….افسوس

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 15. شکاربان می‌گوید:

  کدام کار محیط زیست با سایر ادارات و نهادها هماهنگ بوده که این یکی باشه
  در منطقه حفاظت شده به همه چیز پرداخته میشه به جز حیات وحش و گیاهی اونجا
  ساخت جاده ها و اتوبان و سد و کانال آب و باتلاق و پتروشیمی و کارخانه و معدن و ایستگاه های رادیویی بر سر کوهها و…………..
  براستی مسئولیت سازمان علیه چیه این وسط که هر نهاد و اداره های هر کاری بخوان میکنند و محیط زیست را به هیچ هم حساب نمیکنن!!!!
  و به قول یکی از مسئولین دولت: ما هیچ چیزمان با هیچ چیزمان نمی خواند!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 16. سعید می‌گوید:

  در پاراگراف ششم خبر میخوانیم:: ««این کانال که دو سال قبل به بهره برداری رسیده فاقد هرگونه مجوز و ارزیابی زیست محیطی بوده و حدود ۱۵ کیلومتر آن از درون منطقه حفاظت شده میشداغ عبور می کند.»»

  مادامی که کاملا مشخص نشود فرد یا افرادی با چه جراتی پروژه سد جاده و….. بدون مجوز زیست محیطی احداث میکنند پای محیط زیست و حیات وحش ایران لنگ خواهد بود.
  من به همه خوانندگان این خبر ۱۰۱% اطمینان میدهم که عوامل اجرای این پروژه اگر یک درصد احتمال میدادند که بدلیل اینکه پروژه فاقد مجوز زیست محیطی است به زندان طویل المدت یا جرمه مالی دردناک محکوم خواهند شد برف قرمز هم میبارید حاضر نبوند که در پروژه مشارکت کنند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 17. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  در همه جای دنیا طرحهای عمرانی در مناطقی که محیط زیست غنی دارند در تناقض هستند
  بیشترین آسیب را احداث سدها و کانالها و جاده ها به محیط زیست وارد میکند و جان حیوانات منطقه را بخطر میاندازد
  اما آیا با توجه به پیشرفت و افزایش جمعیت انسانها و رفع نیازهای آنها طرحهای عمرانی متوقف میشود ؟ خیر و همه از آن دسته هستیم که احداث راهها را مهم میشماریم
  اما نکته اساسی اینجاست که در کنار اهمیت این پیشرفتها کسانیکه تصمیم گیرنده اجرای این پروژه ها هستند تا چه حدی پایبند حفظ محیط زیست و حیوانات و پوششهای گیاهی منطقه میباشند؟
  باید دید در کشورهای توسعه یافته برای حفظ این منابع ارزشمند چکاری میکنند و چه آموزشهایی برای ساکنین منطقه در نظر میگیرند زیرا برخی از این سرمایه های ملی چنانچه از بین بروند قابل جبران نیستند و یک تصمیم اشتباه در اجرای یک طرح در یک مکان نابجا میتواند سرمایه های ملی و داشته های زیست محیطی یک کشور را بهدر دهد
  در کشورمان آنچه موجب تاسف است اینست که طراحان و مجریان این مسایل را نادیده میگیرند و یا برای آنها اهمیت چندانی قایل نیستند و اینست که موجب چکنم چکنم های بعد از اجرا میگردد و در این میان تا تصمیم به جبران بگیرند طبیعت کشور تاوانهای سنگینی پس میدهد که هیچگاه جبران نشده
  این تجربه ها را تمام سازمانها و وزارتخانه ها در کشورمان داشته اند و بازخورد این تصمیمات اشتباه و خساراتی که به طبیعت وارد ساخته را داشته اند اما همچنان همان مسیر را ادامه میدهند و حاضر به بازنگری در سیستم مدیریتی و دخالت جدی محیط زیست را نمیدهند
  مشکلات از آنجا اغاز میشود که به هشدارها توجهی نمیشود !!!

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 18. سهره می‌گوید:

  متأسفانه اکثر مشکلات حیات وحش ما بعد از شکارچی های غیر مجاز بی کفایتی برخی از مسئولان میباشد

  امیدوارم مشکلات این جانوران زیبا خیلی سریع حل شود

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

 19. شوکا می‌گوید:

  تلاش و پیگیری محیط زیست خوزستان و محیطبانان قابل تحسین است

  نمیتونستید حصار بکشید بس کنید اینکارا رو به خاطر یه قرون دو قرون بیشتر……

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 20. kooshan می‌گوید:

  آنچه را که در خبر دیده بان نیامده و باعث ابهام و بحثهای غیرضروری میشد خوشبختانه دوست گرامی ” همیار خوزستان ” بیان کرده است و بنظر میرسد باتوجه بتاریخ ساخت کانال (۵ ۱۳٨) و نیز تاریخ اعلام منطقه میشداغ بعنوان منطقه حفاظت شده ( ۱۳٩۰ ) ، اختلاف بر سر این باشد که هریک از ادارات نیرو و محیط زیست دیگری را مؤظف به پرداخت هزینه های اجرای ایمن سازی و طرحهای مشابه میداند بنابراین جهت ممانعت از افزایش خسارات انسانی و طبیعی ، در حال حاضر بهتر است اداره محیط زیست خوزستان با انعکاس مسئله به “س.ح.م.ز.” خواستار حل سریع مشکل در سطحی بالاتر شود تا از مسیر نهاد ریاست جمهوری و تعامل با وزارت نیرو موضوع پیگیری و منجر به اتخاذ راهکار و رویه ای مناسب و ثابت جهت اینگونه موارد شود ، مثلأ در این مورد همکاری مشترک وزارت نیرو و”س.ح.م.ز” در تأمین هزینه های عملیات اجرائی می تواند مد نظر باشد .

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 21. فاتح می‌گوید:

  یعنی درست کردن یه حفاظ انقدر سخن هست که انجام نمیدن

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 22. داریوش می‌گوید:

  از این کانالهای آب اطراف کارون هم هست که گاهی از کنار و درون شهرها هم رد میشن و بدون حفاظ در کنار جاده ها و خیابانها هم هستن و گاهی درونشون پر از نیزار میشه یادمه چند سال پیش یک پراید وارونه افتاد درون یکیشون و همه سرنشینانش خفه شدن و چون لجن و نی خودرو رو در بر گرفته بود و امکان باز کردن درها وجود نداشته

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 23. داریوش می‌گوید:

  خوزستان زمینهای رها شده بسیار زیادی داره و با توجه به عمق کم آبهای زیر زمینی براحتی میشه اونها رو تبدیل به جنگلهای حاره ای با درختان مقاوم به شوری که در استان فراوونه کرد و حتی میشه اونها رو تبدیل به زیستگاه آینده شیر ایرانی و حتی ببر کرد این میتونه گرمای هوای استان رو هم پایین بیاره

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 24. اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

  کی به این حرفا گوش میده مهم کاناله برادر من چه حرفا میزنی حالا مگه ۴ تا آهو چه اهمیتی داره غرقم شدن بشن…غرقم نشن یا طاعون میگیرن یا شکار میشن میره مگه شیر که اطراف دز بود و منقرض شد به جایی برخورد..خدا خیرت بده صحبتایی میکنی که آدم ناراحت میشه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 25. با طبیعت می‌گوید:

  انقراض ابدیست.
  بمقدساتتان ، مسولان ذیربط ، نگذارید نسل این چند راس باقیمانده نیز نیست و نابود گردد!!!!!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 26. شاهین می‌گوید:

  نتیجه بی فکری مدیران و مسولینی که کمترین دغدغه زیست محیطی ندارن!
  به هر حال به نظر میرسه تنها راه چاره جلسات مکرر با این حضرات آب منطقه ای خوزستان و اداره جهاد کشاورزی است تا متقاعد شده و کاری انجام بدهند

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>