به دنبال بارش های اخیر تراز سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال بارش های اخیر در شمال غرب کشور تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز یکم آذرماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۱۶ از سطح دریا رسید که بیش از یک سانتی متر نسبت به روز دوم آبان ماه افزایش نشان می دهد.

با این حال تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به همین روز (یکم آذر) در سال گذشته حدود ۴ سانتی متر پایین تر بوده است.

این در حالی است که تراز اکولوژیک سطح آب دریاچه ۱۲۷۴٫۱ متر از سطح دریا می باشد.

تراز سطح آب دریاچه از سال ۱۳۷۴ رو به کاهش نهاده است اما تا سال ۱۳۸۰ هنوز از تراز اکولوژیک دریاچه (۱۲۷۴٫۱۰) پایین تر نبوده است. این افت از سال ۱۳۸۰ به بعد تقریبا همه ساله ادامه داشته و امروز به حدود ۴ متر پایین تر از تراز اکولوژیک خود رسیده است.

+68
-2
  

12 دیدگاه

 1. کاسپین می‌گوید:

  بهترین ، آسانترین و کم هزینه ترین راه نجات دریاچه ارومیه انتقال آب از دریاچه وان ترکیه است
  ترکیه هم اعلام آمادگی کرده
  فاصله دریاچه ارومیه با دریاچه وان فقط ۱۴۷ کیلومتر است
  در ضمن اجرای این طرح کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند چون دریاچه وان ترکیه با مازاد آب روبروست و هر سال به مساحتش افزوده می شود
  سایر طرحهای ارایه شده برای نجات دریاچه ارومیه آسیب زیادی به محیط زیست کشور وارد می کنند و یا هزینه زیادی دارند

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 5

  • مجید NGO می‌گوید:

   متاسفانه میزان برداشت خیلی بیشتر از وارد شدن آب تو دریاچه ست.
   کاش یه چنین طرح هایی جواب بده ولی تا حالا که نداده! تا این کار بخواد طرح بشه و انجام بشه دریاچه خشک شده. بهترین راه جلوگیری از برداشت بی رویه بود.

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 2. رشید می‌گوید:

  اگر خوش بین باشیم تا فروردین سال آینده ماهی یک سانت اضافه میشود یعنی ۴سانت .ودراردیبهشت تمامی دریاچه خشک میشود !!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 3. شاهین می‌گوید:

  خدا کنه ارومیه و همه تالابها و دریاچه های کشور احیا بشن

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 4. جمشید از خوی می‌گوید:

  این دریاچه سابقا زیبا و امروز چشم آزار اکنون، الا کلنگ، عرصه سیاست کشور، شده و شگفتا همه ما در یک زورق نشسته ایم.!
  گفته میشود که از ۹۰ سد در برنامه احداث در حوزه آبریز در یاچه ارومیه(رضائیه)۶۵ سد ساخته شده است!
  آیا با رها کردن ، آب به دام افتاده در پشت این ۶۵ سد ،یا دادن حقابه این در یاچه به آن، این دریاچه زنده نمیشود؟!!!
  خبر درد ناک دست اندازی به ذخایر نمک خشک شده در کف در یاچه است که هنوز ادامه دارد.
  ازوضعیت زیست و نگهداری، گوزن های زرد و قوچ و میشهای اوریال در پناهگاه های حیات وحش آن اطلاعی ندارم.
  ایکاش بجای بنای این گذر گاه شوم ،زشت وبد قواره با داشتن منابع مالی عظیم در کشور ،پلی معلق نظیر پل آتاتورک در استانبول یا پل دروازه طلائی در خلیج سانفرانسیسکو بر روی این دریاچه واقعا زیبا بنا میشد.
  من امیدوارم همه، به این جمع بندی برسیم که این گذر گاه بیفایده ، کلا برچیده شود،
  هر چه زود تر بهتر.!!!

  موافقم / مخالفم

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 5. kooshan می‌گوید:

  باید منتظر بود و دید که بحث احیای دریاچه ارومیه به کجا خواهد رسید و اخبار رسمی و نظرات کارشناسان و صاحب نظران و مطلعین را دنبال کرد ولی بهرحال هر بهبودی در وضعیت دریاچه از طریق افزایش بارشها، مغتنم است و باید بفال نیک گرفت.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

  • ناشناس می‌گوید:

   با انتظار باید به فکر احیای معدن نمک ارویه نشست

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

   • kooshan می‌گوید:

    اگر فرضأ گفته شود در شرایط حاضر و با اقداماتی تا شش ماه بعد دریاچه ارومیه احیا خواهد شد، منطقی و قابل قبول است؟ بعد از چندین دهه تجربه و وارد آمدن خسارات فراوان و بعضأ جبران ناپذیر بهتر نیست دیدگاهها و راه حلهای غیرعملی و عجولانه که فقط باعث رضایت خاطر زودگذر و دلخوشی کاذب و سپس فراموشی سریع موضوع می شوند را کنار گذاشت؟
    باید توجه کرد ساختن از تخریب بسیار مشکلتر و پرهزینه تر است و همانطور که معالجه یک بیماری تنها با تجویز داروهای لازم و تحمل تبعات و مشقات آن ممکن می شود ، ترمیم تخریبهای صورت گرفته در طبیعت کشور بتدریج و با اقدامات اصولی و کارشناسی و با پرداخت هزینه های لازم ممکن بوده و پیش شرط این مهم در گرو یک اتحاد ملی در راستای پیشرفت و توسعه پایدار کشور و کاهش اندک اندک مشکلات کلی و عمومی کشور همراه با نگاهی مثبت و سازنده به مقوله محیط زیست است.

    پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 6. نوید می‌گوید:

  افسوس …
  بی مدیریتی و بی کفایتی چه به روز محیط زیستمون میاره؟!
  ایران با تنوع زیستی بالا و چهار فصل و فرهنگ و بوم های گوناگون هر روز خسته تر از گذشته است!
  به امید بیداری و خرد تک تک انسان ها …

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 7. جمشید از خوی می‌گوید:

  کاسپین،
  kooshan
  کاربران گرامی:
  مقاله ” مافیای سد سازی در ایران” چاپ روز نامه شرق مورخ ۳/۹/۹۴ بقلم شکوفه حبیب زاده اطلاعات ذیقیمتی در خصوص داستان آب در ایران را بازگو میکند.
  یکی از مقالات مهمی که تا بحال ارائه شده، آنرا مرور کنید.!!

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

  • kooshan می‌گوید:

   آقای جمشید از خوی،
   با تشکر از پیشنهاد و توجه شما
   همانطور که بدرستی توصیه کرده اید بایستی نظرات متخصصین و صاحب نظران در باره مشکلات محیط زیست کشور و از جمله آب و جنبه های مختلف آن مثل خشک شدن دریاچه ارومیه مورد توجه مدیریتهای مسئول کشور و دستگاههای مربوط و همچنین علاقمندان حفاظت از محیط زیست قرار گیرد و مقاله موردنظر نیز از این جمله و قابل توجه است، فقط یک نکته کوچک قابل یادآوری این است که دقت کنیم تأکید بیش از حد بر واژه هایی چون « مافیای سد سازی» و از این قبیل باعث نادیده گرفتن مباحث طرح شده نگردد و توجه را به حواشی معطوف نکند ما می بینیم که بخصوص در کشور ما برخی بطور افراطی عادت دارند در هر موردی بلافاصله به وجود «مافیا» در آن زمینه اشاره کرده و همه مشکلات را به آن حواله می دهند اگر به رویدادها در سطح ملی و منطقه ای و جهانی توجه کنیم بهرحال نشانه هایی از انگیزه های سودجویانه در رخدادهای متفاوت دیده می شود و این ناشی از طبع حریص و آزمند بشری است که بایستی با تدابیر مناسب تخفیف یافته و کنترل شود اما بهرحال ممکن است تا آینده ای نامعلوم شاهد نمودهای متفاوت آن در مشکلات کنونی جامعه بشری باشیم و این امر نیز فقط مختص به کشور ما نیست مثلأ با اینکه در آمریکا سالیانه تعداد زیادی در حوادث گوناگون در نتیجه کاربرد سلاح کشته می شوند اما ایجاد محدودیت جهت حمل سلاح مخالفان زیادی هم دارد یا وجود تجارتهای غیر انسانی نظیر انسان، مواد مخدر ، سلاح و… در ابعاد جهانی در این زمره قرار میگیرند حتی در جنگها و منازعات خصمانه در سطح منطقه ای و بین المللی آثار وجود انگیزه های سودجویانه و منفعت طلبانه نمایان است.
   با دقت در مقاله مورد اشاره هم دیده می شود که مشکلات زیست محیطی در کشور بیشتر به روشهای نامناسب پیشرفت و توسعه و بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی ، سد سازیهای غیر اصولی، شیوه ناصحیح اتخاذ شده جهت رفع نیازهای کشور در زمینه محصولات صنعتی و کشاورزی و تأمین آب مورد نیاز بهره برداریهای صنعتی و کشاورزی و نیز تأمین آب شرب کشور، الگوهای ناصواب شهرسازی و… ارتباط داده شده است ضمن اینکه نباید انگیزه های سودجویانه را هم از نادیده گرفت بطور مثال در زمینه محیط زیست می توان حفر چاههای غیرمجاز توسط کشاورزان یا برداشت بیرویه آنها از منابع آبی و رودخانه ها و در حوزه حیات وحش، شکار غیرقانونی و تقابل جوامع محلی با حیات وحش را برشمرد ولی مشکل بتوان همه اینها را به وجود «مافیا» و گروههای سازمان یافته نظیر آن نسبت داد، بنابراین می توان درخلال یک بررسی جامع و مشاهده همه جوانب مؤثر و با لحاظ نقش واقعی هر عامل تأثیرگذار به یک دیدگاه منطقی و قابل قبول در مورد مشکلات دست یافت.

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 8. جمشید از خوی می‌گوید:

  kooshan:
  کار بر گرامی،ضمن تشکر از دید گاه شما،
  فکر میکنم در مقوله ارزیابیهای محیط زیستی باید هر چه زودتر ،آزمون صحت و خطا را حداقل در مورد در یاچه هائی نظیر ارومیه (رضائیه)،بختگان،هامون،مرداب غازیان(انزلی)،پریشان (سابقا خندان)،خلیج آشوراده،کنار بگذاریم.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>