تراز سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافت + جدیدترین عکس ماهواره ای از دریاچه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال بارش های اخیر برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز شنبه بیست و یکم آذرماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۲۰ از سطح دریا رسید.

این تراز بیش از یک و نیم سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه افزایش نشان می دهد.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصویر زیر جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه پس از بارش برف در ارتفاعات اطراف دریاچه مربوط به روز نوزدهم ماه جاری (۱۹ آذر ۱۳۹۴) می باشد.

+23
0
  

8 دیدگاه

 1. احمد می‌گوید:

  خدا را هزار بار شکر

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 2. جمشید از خوی می‌گوید:

  داستان احداث پلی به غایت زشت بر روی زیباترین در یاچه ایران ویکی از بینظیر ترین ذخیره گاه های بیوسفر کره زمین که زیست گاه کرکس مصری و نیز در جزایر کبودان واشک ،که قلمرو زیست گوزن زرد ایرانی منتقل شده از دشت ناز ساری و قوچ ومیش ارمنی منتقل شده از نخستین منطقه حفاظت شده کشور( مراکان خوی )و زیستگاه ۲قلاده پلنگ که برای کنترل جمعیت قوچ ومیش در آنجا رها شده بود،تنها در ازای ۲۰ دقیقه ،درست خواندید ۲۰ دقیقه ! کوتاه شدن زمان سفر ،شهروندان دوسوی دریاچه!!!به تیغ جهل نابود شد.
  طی یک نظر سنجی که در سال۱۳۷۵از شهر وندان ارومیه بعمل آمده بود %۴۵ ازپاسخ دهندگان مخالف احداث هر گونه سازه بر روی پل بوده اند ولی نظر آنها مهم نبوده و لابد نظردست اندر کارانی که در ۱۰۰۰کیلو متری از محل احداث زندگی میکرده اند صائب بوده است .این نگین زیبا علاوه بر انکه این شهر را در سیمای یک شهر اروپائی به نظر هر تازه وارد یا مسافر جلوه گر میساخت، بعنوان یک منطقه توریسم در مانی ،حتی از اسکاندیناویا گردشگرداشت.
  این در یاچه در ماههای داغ سال به مانند کولر هوای شهر را خنک و در زمستان اعتدال قلمرو خودرا تا شهر سلماس (شاهپور) میگسترد .
  حفر کانال برای رساندن آب رود خانه های سیمینه رود وزرینه رود و اختصاص سهم آب بیشتر به این حوزه احتمالا در افزایش تراز موثر بوده است.
  گفته میشود حفر کانال برای رساندن آب شیرین رود خانه کانی سیب موثر ترین و سودمندترین راه کار تا به اینجای پروژه احیای این حوزه آبریز تشخیص داده شده است.
  امید واریم که این سازه ناساز با طبیعت منطقه، بزودی برچیده شود.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

  • امین منصوری می‌گوید:

   جمشید خان ناراحت نباش، تو ایران تمام کارها کارشناسی شده است و جیب یه عده ای هم خالی می شود!!!

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

  • یاشار از تبریز می‌گوید:

   واقعاً از دیدگاههای آقای جمشید نهایت لذت را می برم. درود بر ایشان.

   حقیقتاً این پل (هر چند بنده به لحاظ مهندسی هم شک دارم واقعاً آن چیزی که شاخته شده پل باشد) باید هر چه زودتر برچیده شود.

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 3. نیروانا می‌گوید:

  به نظر یکی از کارشناسان میتوان با حفر تعداد زیادی تونل عرضی وموازی در خاکریز جاده میان گذر جریان اب وحرارت را بیشتر کرده و تاثیر این جاده را که اکنون مانند یک سد عمل میکند کمتر کرد

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 4. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  اون پل کلانتری باید جمع بشه تا این دریاچه نفس بکشه

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 5. کاسپین می‌گوید:

  این مقدار افزایش آب به هیچ عنوان نمی تواند امیدوارکننده باشد
  چند ماه دیگر و با شروع فصل گرما این آب به سرعت تبخیر خواهد شد
  باید به دنبال طرحهای اساسی و اصولی بود

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 6. یاشار از تبریز می‌گوید:

  خوشبختانه امروز (۲۳ آذر) هم برف خوبی در کل استان باریده است. (حدود ۳۵ سانتی متر)

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>