آخرین وضعیت دریاچه ارومیه + عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه در روز ۱۳ دی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش های اخیر برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز ۳۰ آذرماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۲۵ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ٢١ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه افزایش نشان می دهد اما نسبت به تراز همین روز در سال گذشته (۱۳ دی ۱۳۹۳) ٣٢ سانتی متر پایین تر است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه پس از بارش برف در ارتفاعات اطراف دریاچه مربوط به دیروز (۱۳ دی ۱۳۹۴) سال جاری می باشد.

+121
-1
  

7 دیدگاه

 1. مجید می‌گوید:

  برنامه ای وجود نداره که این پل کلانتری جمع بشه؟

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 1

 2. کاسپین می‌گوید:

  دریاچه ارومیه با باز کردن سدها ، جمع شدن جاده وسط دریاچه موسوم به جاده کلانتری و جلوگیری از حفر چاههای غیر مجاز نجات خواهد یافت . این مقدار بارندگی در چند ماه آینده با فرا رسیدن گرمای هوا ، جوابگوی آب از دست رفته دریاچه نخواهد بود .

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 1

 3. جمشید از خوی می‌گوید:

  … نکته مغفول و تاسف بار در مورد احداث این باصطلاح سازه،اینکه بافت زمین شناسی کف این دریاچه بی نظیر، در بخشهای میانی و عمیق آن بصورت متخلخل(اصطلاحا پنیری)بوده و بدین ترتیب بخش مهمی از تراز هیدرو لوژیک آن از طریق چشمه های آب واقع در کف، تامین میشده که نابخردانه با لاشه های سنگ کوه زنبیل (نزدیکترین نقطه و سهل ترین راه استخراج) و شمع کوبی جهت استقرار پایه های سازه کور شده است.!!
  آخرین عکس من از این دریاچه مربوط به تابستان ۱۳۷۲و عمق آب در فاصله ۷الی۸ متری از ساحل،۹۰ سانتی متر!در مجاورت باغ میوه بسیار سرسبز در مجاورت آنست.
  واقعا عمق فاجعه رفته بر این دریاچه این روزها ،ساکت،
  غیر قابل تصور است.!
  با تشکر از دیده بان،…

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

 4. شاهین می‌گوید:

  خدا کنه واقعاً ارومیه احیاء بشه این آرزوی من یک نفر که هست!
  به نظرم طرح انتقال آب به دریاچه و تخصیص حق آبه آن از رودخانه های سیمینه رود و زرینه رود با جدیت بیشتری پی گیری شود. به هر حال هر چند همین مقدار افزایش تراز سطح آب می تواند امید بخش باشد ولی قطعاً درمان اصلی در اجرای طرحهای انتقال آب به دریاچه است.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 5. آرش می‌گوید:

  فکر کنم اگه به جای احداث سد به منظور تامین آب برای کشاورزی و … کاری نمیکردیم و اجازه میدادیم دریچه ارومیه به حیات طبیعیش ادامه بده در این صورت جذب توریسم برای دریاچه افزایش پیدا میکرد و این دریچه حفظ شده بود حتی از سود حاصل از جذب توریسم میشد به جای صنعت کشاورزی صنایع دیگه ای رو فعال کرد. ضمنا اینکه ما بیایم همه چیزرو به بهانه خود کفایی در بخش کشاورزی و تامین آب از بین ببریم چه منطقیه؟؟!!!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 6. محمد می‌گوید:

  دریاچه کجا بود، این دیگه چاله آبه. قدیم به این دریاچه میگفتن دریا. کسروی در ” تاریخ ۱۸ ساله آذربایجان ” اشاره میکنه در جنگی بین مجاهدین ومستبدین تعداد زیادی از مجاهدین به سمت دریا فرار کردند و در دریا غرق شدند.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 7. ارش می‌گوید:

  با سلام
  تا وقتی که سیاست های دولت همسو با طبیعت و مردم پیش نره دریاچه بازیچه بین سیاستمداران بوده و احیا نخواهد شد

  تا وقتی که دولت هزینه آگاه کردن مردم درباره مسایل و مخاطرات کشاورزی رو پرداخت نکنه و فقط شعار بده اوضاع همینه که هست

  کشاورز ما حتی مهندس ما فقط و فقط به فکر گذران زندگی و تامین مایحتاج زندگیشه

  شکم گرسنه دریا میشناسه؟؟؟؟؟؟؟؟

  ارتمیای دریاچه و سود حاصل از فروشش نصیب چه کسانی شده؟؟؟؟

  سال ۷۷ چند میلیون تن فروختین؟ آهای دولتمردان دلسوز

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>