تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۲۳ سانتی متر افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش های اخیر برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز پانزدهم دی ماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۲۷ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ٢٣ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه افزایش نشان می دهد اما نسبت به تراز همین روز در سال گذشته (۱۳ دی ۱۳۹۳) ۲۹ سانتی متر پایین تر است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه پس از بارش برف در ارتفاعات اطراف دریاچه مربوط به دیروز (۱۵ دی ۱۳۹۴) سال جاری می باشد.

+23
0
  

6 دیدگاه

 1. اهورا می‌گوید:

  به امید روزی که دریاچه ارومیه زنده شود…

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 2. شاهین می‌گوید:

  عجیبه با اینهمه برف و باران و ورود آب به دریاچه بازم نسبت به پارسال ۲۹ سانتی متر پایین تر هست!

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 3. محمد احمدی می‌گوید:

  انتقام دریاچه از مردم

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 4. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  میبینید؟
  دریاچه ای که سانت به سانت با خون دل بالا میاد یکباره با دخالت بشر به چه روزی میفته.!!!
  امیدوارم که دیگه تکرار نشه.
  …طبیعت باید بکر و دست نخورده باشه…

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 5. kooshan می‌گوید:

  اینکه سازمان فضایی آمریکا ( ناسا ) وضعیت دریاچه ارومیه را پیگیری می کند و اقدامات مشابه دیگر در سطح جهان، نشان از آشکار شدن عمق و میزان تخریبهای غیر مسئولانه صورت گرفته توسط جامعه بشری در کره ارض و وخامت وضعیت موجود و تأثیر آن بر کل حیات و سرنوشت همه انسانها در جهان و نگرانیهای مشترک موجود در این زمینه دارد و لزوم تفاهم و توافق و همکاری بین المللی بر روی تلاش جهت اقدامات اساسی برای کاهش و رفع مشکلات و بهبود وضعیت فعلی را یادآوری می کند.
  و این هم خبری تأسف بار و نگران کننده در این ارتباط :
  « تصویری تکان‌دهنده از یک خرس قطبی
  …………… به گزارش باشگاه خبرنگاران، با پایان یافتن سال ۲۰۱۵  تصویر منتشر شده از یک خرس قطبی ماده که بخاطر آب شدن یخ های قطبی و کم شدن منابع غذایی دچار سوء تغذیه شده است به عنوان یکی از تکان دهنده ترین عکس های این سال انتخاب شد.»
  asriran.com/fa/news/442866/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D8%AF%D9%87%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%DB%8C%DA%A9-%D8%AE%D8%B1%D8%B3-%D9%82%D8%B7%D8%A8%DB%8C

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 6. کاسپین می‌گوید:

  دریاچه ارومیه دیگه مرده
  این یکی دو سانت بالا و پایین رفتن آب فصلی است
  از ۶ ماه دیگه پایین رفتن آب شروع می شه و این مقدار افزایش آب به سرعت تبخیر میشه
  دریاچه زمانی نجات پیدا میکنه که سدهای بسیاری که روی رودخانه های منتهی به دریاچه زده شده تخریب بشن

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>