تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۳۱ سانتی متر افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش های اخیر برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز نوزدهم دی ماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۳۵ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۳۱ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه و ۸ سانتی متر نسبت به روز پانزدهم دیماه افزایش نشان می دهد اما نسبت به تراز همین روز در سال گذشته (۱۹ دی ۱۳۹۳) ۲۳ سانتی متر پایین تر است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

جدول فوق نشان می دهد میزان بارش ها از ابتدای مهرماه تا ۱۲ دی در سال آبی جاری ( ۹۵-۹۴ ) نسبت به دوره مشابه در سال آبی گذشته ( ۹۴-۹۳ ) ۲۴ میلیمتر کاهش داشته است اما نسبت به متوسط بارش در دراز مدت ۲۲ میلیمتر  افزایش نشان می دهد.

+166
0
  

5 دیدگاه

 1. کاسپین می‌گوید:

  خداحافظ پارک ملی دریاچه ارومیه

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

 2. تورک می‌گوید:

  طوری تیتر میزنید که مردم فکر میکنند حال دریاچه رو به بهبود است در صورتی که دریاچه خشک شده و مرده است.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 7

 3. شاهین می‌گوید:

  خدا کنه حداقل ارومیه احیاء بشه

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>