عاملین شکار دو قوچ و میش وحشی در منطقه حفاظت شده پرور دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست شهرستان مهدیشهر در استان سمنان حین گشت و کنترل در منطقه حفاظت شده پرور متوجه صدای شلیک گلوله در ارتفاعات منطقه شدند.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر در این باره گفت: محیط بانان به ردزنی و جست و جو پرداخته و پس از مدتی یک خودروی پراید را مشاهده نمودند که قصد خروج از منطقه را داشت.

عباس زارع اظهار داشت: مامورین مسیر جاده را مسدود و خودروی مذکور را مجبور به توقف نمودند.

سرنشینان خودرو ابتدا با تمرد از فرمان مامورین اجازه بازرسی از داخل اتومبیل را به محیط بانان نمی دادند اما در نهایت مامورین که وقوع جرم برایشان مشهود بود خودروی مذکور را تفتیش نمودند.

در بازرسی از داخل این خودرو لاشه یک قوچ و لاشه یک میش وحشی به همراه یک اسلحه گلوله زنی ۲۷۰ دوربین دار که جواز حمل آن متعلق به فرد دیگری غیر از افراد حاضر بود، دو دوربین چشمی، چاقو، اره و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

در این رابطه سه متهم بازداشت شده و پس از اعتراف به شکار غیرمجاز یک قوچ و میک میش وحشی در ارتفاعات منطقه پرور جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ دویست میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید اسلحه و ادوات کشف شده از متخلفین تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

حمل، نگهداری و استفاده از سلاح شکاری صرفا برای دارنده جواز اسلحه مجاز می باشد و حمل اسلحه توسط فرد دیگری به غیر از دارنده جواز جرم محسوب می شود.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

+19
-166
  

9 دیدگاه

 1. پرنده مهاجر می‌گوید:

  بگیرید این شکارکشا میش کشا ماده کشای نامردو برای میش باید سی ملیون جریمه کنن چون بهار یه دوقلو حتما میاره…… خدایا این مردم نادان چه زمانی متوجه میشوند اگر زمانی هم قصد شکار کردی به فصلش باشه وجنسش حیوان مولد نباشه.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 2. بچه ارامگاه سعدی نزدیک کوه بمو شیراز می‌گوید:

  با سلام : ماشالله برادران دیده بان در تصویر برای خودشان پهلوانی هستند . منطقه آرام پرور با خبر های خوشی که از انجا میرسد مدیون زحمات همین آقایان است ، دست مولا علی بهمراهتان .

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

 3. گرگعلی می‌گوید:

  خسته نباشید محیط بانان پرور
  امن ترین منطقه حفاظت شده ایران

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 4. رشید می‌گوید:

  لعنت برشکارکشان غیرمجاز

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 5. علی کشمیری می‌گوید:

  کاش قانونی وجود داشت تا خودرو یا موتورسیکلت این متخلفین به نفع دولت ضبط میشد و یا حداقل شش ماه توقیف میشد ۰
  جرائم فعلی برای همه بازدارنده نیست ۰

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 6. کاسپین می‌گوید:

  ای خاک بر سرها
  الآن فصل آبستن شدن میشها و حیوانات ماده است
  لااقل در این مواقع حساس آن شکمهای پر ……. را تمیز نگهدارید

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 7. حامیِ پلنگ ایرانی می‌گوید:

  مصادره اسلحه و دیگر ادوات شکارِ متعلق به شکارچیان
  جریمه نقدی سنگین

  حبس بالای شش ماه

  اینار و باید چوب تو آستینشون بکنن و تو شهر بگردونن تا همه ببینن

  داغ Thumb up 6 Thumb down 6

 8. kooshan می‌گوید:

  با وجود سطح ناکافی پیشرفت و توسعه پایدار و در فقدان کارکرد مناسب دستگاهها و نهادهای متولی فرهنگ عمومی کشور طبیعتأ نمی توان انتظار داشت که گسترش و رسوخ فرهنگ مدنی حفاظت از محیط زیست و حیات وحش که بهرحال در تراز بالاتری قرار دارد در مقیاس رضایت بخشی باشد، حالا اگر سطح پائین فرهنگ و مدنیت با سودجویی و منفعت طلبی شخصی افسار گسیخته که همه چیز را بصورت منبعی مادی از پول جهت ارضای تمنیات شخصی بی مهار دیده و تصور می کند همراه شده و عامل مشددی مثل معضلی اجتماعی به آن اضافه شود، ملغمه ای درست می شود که ماحصل آن شخصیت و منش اینگونه متخلفین و رفتارهای بغایت بیرحمانه و سوداگرانه و غیر اخلاقی و ضداجتماعی آنهاست، از این بی خردان که در نظر آنان موجود زنده، یک کالای قابل فروش بیشتر نیست توقع پایبندی و تعهد به دین و انسانیت نباید داشت و متأسفانه حاملان چنین روش و منشی در حال حاضر کم نیستند و اخبار متعدد اعمال مجرمانه همتایان آنها در دیگر عرصه های عمومی و اجتماعی هشداری قابل تأمل به همه ایرانیان اعم از مسئول و غیرمسئول است که تا کار از کنترل خارج نشده تمهیدات و تدابیر لازم اتخاذ شود خوشبختانه روش نظری و عملی دولت بویژه ریاست محترم جمهوری و اظهارات ایشان جای امید باقی می گذارد که اهمیت موضوع بدرستی و در حد قابل قبول مدنظر قرار گرفته و امید است علاوه بر مقابله قانونی و بازدارنده، بتدریج و ضمن تعامل و هماهنگی و همفکری و همکاری دستگاهها و نهادها و قوای مختلف شاهد توقف و کاهش قابل توجه این پدیده مذموم باشیم که در کشتارهای سودجویانه و خلاف قانون و اخلاق عامل خیلی مؤثری است.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 9. بالابان تنها می‌گوید:

  خواهشا به این اشخاص رحم نکنین کسانی که انقدر وقیح هستن باید برخورد محکم و جدی باهاشون کرد
  حسابی خدمتشون برسید

  داغ Thumb up 4 Thumb down 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>