تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۴۹ سانتی متر افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش های اخیر برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز نوزدهم بهمن ماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۵۳ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۴۹ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه و پنج سانتی متر نسبت به روز دوازدهم بهمن ماه افزایش نشان می دهد اما نسبت به تراز همین روز در سال گذشته (دوازدهم بهمن ۱۳۹۳) ده سانتی متر پایین تر است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه پس از بارش برف در ارتفاعات اطراف دریاچه مربوط به روز پانزدهم بهمن ۱۳۹۴ می باشد.

همانطور که در تصویر فوق مشخص است علاوه بر پر آب تر شدن قسمت شمالی دریاچه بخش هایی از قسمت جنوبی نیز که تا ماه گذشته (آذرماه) کاملا خشک بود هم اکنون دارای آب می باشد.

+92
-1
  

4 دیدگاه

 1. شاهین می‌گوید:

  تصویر امید بخشی است اگر اراده ای در کشور وجود داشته باشد دریاچه ارومیه دوباره زنده خواهد شد.

  البته به نظر می رسد این افزایش آب در چند ماه گذشته به دلیل بارشهای نسبتا خوب زمستان امسال در منطقه است ولی قطعاً این روند پایداری نیست و در فصل خشک و گرم دوباره به وضعیت نامطلوب برخواهد گشت.

  راه اساسا احیاء ارومیه دادن حق آبه آن از رودخانه های اطاف دریاچه است که بایستی بصورت مستمر انجام شود.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 2. کاوه می‌گوید:

  تا موقعی که بزرگراه احداث شده تخریب نگردد و سدهای که بر روی رودخانه های منتهی به دریاچه باز نگردد هیچ بهبودی در وضعیت دریاچه ایجاد نمی شود

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 3. نیروانا می‌گوید:

  پر آب شدن سریع تر نیمه شمالی پشت جاده میان گذر معنی دار و قابل تحقیق است

  دقیقا قسمت پر آب پشت خاکریز جاده است

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 4. جمشید از خوی می‌گوید:

  احیاء و برگرداندن چرخه زندگی به این زیست بوم بسیار با ارزش و مهم، مسئولیت همگانی و حداقل کاریست که میشود در قبال آن انجام داد.

  بر فرض اگر این دریاچه در اقلیم ژاپن، ایالات متحده یا فرانسه یا آلمان یا اسپانیا یا حتی ترکیه بود، چنین سهل انگاری با آن نمیشد و گزیده است میانگذر نافرجام برچیده شود.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>