با افزایش ۵۷ سانتی متری تراز سطح آب، تمام پهنه آبی دریاچه ارومیه آبگیری شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز هشتم اسفندماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۶۱ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۵۷ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه سال جاری و ۶ سانتی متر نسبت به روز ۲۶ بهمن ماه سال جاری افزایش نشان می دهد اما نسبت به تراز همین روز در سال گذشته (هشتم اسفندماه ۱۳۹۳) ۳ سانتی متر پایین تر است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه مربوط به روز هفتم اسفند ۱۳۹۴ می باشد.

همانطور که در تصویر فوق مشخص است علاوه بر پر آب تر شدن قسمت شمالی دریاچه بخش هایی از قسمت جنوبی نیز که تا ماه گذشته (آذرماه) کاملا خشک بود هم اکنون دارای آب می باشد.

در تصویر فوق تفاوت عمق و پهنه آبی در یاچه ارومیه در روزهای هفتم آذر و ۲۶ بهمن ماه سال جاری به وضوح مشخص است.

مقایسه دو عکس هوایی از دریاچه ارومیه در تصویر فوق نشان می دهد که در روز هفتم آذر سال جاری بخش جنوبی دریاچه ارومیه کاملا خشک و بخش شمالی آن بسیار کم آب بوده است اما در روز هشتم اسفندماه سال جاری علاوخ بر پر آب شدن بخش شمالی دریاچه، بخش جنوبی نیز کاملا آبگیری شده است.

+17
-14
  

13 دیدگاه

 1. حسن می‌گوید:

  بازم خدارو شکر بارون به داد وعده دولت جدید رسد و کف دریاچه نم شد

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 8

 2. جمشید از خوی می‌گوید:

  مسافران و گردشگران زمینی عازم به غرب ترکیه بر روی دریاچه وان در استان دیار بکر ،که تا ۴۰۰ سال قبل جزو فلات ایران بود بخوبی میدانند که با احداث پل و خط راه آهن، هنر مهندسی و معماری سازه های فلزی،این کشور به رخ ناظران کشیده میشودو این دریاچه،با کمترین تداخل زیست محیطی و تخریب و تصرف ،به زندگی خود ادامه میدهد.!!!
  در همان حال مدیران میدانی و برنامه ریزان و مجریان این پروژه ملی،!با تصمیمات نابخردانه ،این پارک بی نظیر با چشم انداز های طبیعی و تمیزترین پهنه ساحلی،با حیات وحش غنی را از آثار زندگی تهی و به یک گودال بی روح بدل ساختند، که حال میتوانست با توجه به الگو برداری پایوران اقتصادی دولت تدبیر وامید از برنامه های توسعه توریسم و اکو توریسم ترکیه،در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان وبدو ن درآمد های افسانه ای طلای رو سیاه!، با جذب گردشگران توانمند و برخوردار از اروپای غربی و کانادا و ایالات متحده و ژاپن و درنهایت کره وچین،یک کارگاه چاپ اسکناس راه اندازی کند.
  ولی افسوس.!!!

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 1

 3. سوادکوهی می‌گوید:

  خدایا واقعا ممنونیم برای اینهمه بارش خدایا سپاسگذاریم

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 4. نیروانا می‌گوید:

  امیدواریم چرخه خشکسالی و نابودی دریاچه ها در ایران و منطقه مرکز و غرب آسیا روندی معکوس پیدا کرده و عرصه های آبی دوباره آبگیری شود دریاچه های آرال ارومیه گاوخونی جازموریان هورالعظیم انزلی و……

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 5. ارش می‌گوید:

  خداروشکر اگه خدا به داد این دریاچه برسه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 6. بولوت می‌گوید:

  یادم میاد سال ۷۴ آب دریاچه تا کنار جاده عجب شیر- بناب بالا آمده بود مسئولین نگران بودند که جاده رو تخریب خواهد کرد.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 7. شاهین می‌گوید:

  خبر خوبی بود ولی نگرانی من این هست که با شروع فصل گرما دوباره وضعیت بحرانی دریاچه شروع خواهد شد!
  تنها راه نجات ارومیه اختصاص حق آبه از رودخانه های آن هست هیچ راه حل دیگری برای احیا ندارد

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 8. حبیب می‌گوید:

  نجات دریاچه اورمیه یک راه همیشگی و مطمین و کم هزینه داره اونم کانال کشی از دریاچه وانه که فقط صدو پنجاه کیلومتر فاصله دارن پمپاژم نمیخواد چون ارتفاشم بالاتره انقدم آب داره که پنجاه بار میتونه پرش کنه ولی نمیدونم با اینکه مسیولین اینو میدونن اصلا صداشم در نمیارن

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 9. حبیب می‌گوید:

  دریای کاسپین آبش شیرینه و فاصلشم زیاده عوارض زیست محیطیم داره ارتفاشم پایینتره و با این عزم راسخ مسیولین تقریبا یه امر محاله ولی حتی کارشناسای خارجیم تایید کردن بهترین راهش دریاچه وانه در ثانی ترکیه از سه سال قبل خودش پیشنهاد داده چون آب وان اضافیه و با خشک شدن دریاچه اورمیه ترکیه هم آسیب میبینه

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 10. کاسپین می‌گوید:

  دوست عزیز جناب حبیب
  من هم با شما موافقم
  تنها راهی که کمترین عوارض زیست محیطی رو داره همین انتقال آب از وان ترکیه است
  چون هم زیاد آب داره و هم در ارتفاع بالاتری قرار گرفته و فاصله اش تا دریاچه ارومیه فقط ۱۴۷ کیلومتره
  یعنی تقریبابه اندازه تهران تا قم

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>