علیرغم کاهش بارش ها، تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۶۰ سانتی متر افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز هجدهم اسفندماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۶۴ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۶۰ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه سال جاری و ۳ سانتی متر نسبت به روز هشتم اسفندماه سال جاری افزایش نشان می دهد.

همچنین برای نخستین بار در نیمه دوم سال جاری تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در سال قبل (هجدهم اسفند۹۳) یک سانتی متر افزایش یافته است.

این در شرایطی است که بارش ها در شش ماهه دوم امسال (اول مهر تا ۱۸ اسفندماه) نسبت به سال قبل در سطح حوزه دریاچه ارومیه حدود ۴۰ میلی متر معادل ۱۹ درصد کاهش داشته است.

این در حالی است که تراز سطح آب دریاچه ارومیه علی رغم روند روبه رشد در نیمه دوم سال جاری همواره و در تمامی روزها نسبت به روز مشابه در سال قبل پایین تر بوده است. به عنوان مثال تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز ۲۷ آذر ۹۴ نسبت به همین روز در سال گذشته ۳۲ سانتی متر پایین تر بوده است.

همچنین تراز سطح آب دریاچه در روز هجدهم اسفند تنها دو سانتی متر نسبت روز مشاهه در سال ۱۳۹۲ پایین تر است که این موضوع نشان می دهد وضعیت دریاچه ارومیه در دو سال اخیر بحرانی تر نشده و حداقل می توان گفت که شرایط دریاچه تثبیت شده است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه مربوط به روز هجدهم اسفند ۱۳۹۴ می باشد.

همانطور که در تصویر فوق مشخص است علاوه بر پر آب تر شدن قسمت شمالی دریاچه بخش هایی از قسمت جنوبی نیز که تا ماه گذشته (آذرماه) کاملا خشک بود هم اکنون دارای آب می باشد.

در تصویر فوق تفاوت عمق و پهنه آبی در یاچه ارومیه در روزهای هفتم آذر و هجدهم اسفندماه سال جاری به وضوح مشخص است.

مقایسه دو عکس هوایی از دریاچه ارومیه در تصویر فوق نشان می دهد که در روز هفتم آذر سال جاری بخش جنوبی دریاچه ارومیه کاملا خشک و بخش شمالی آن بسیار کم آب بوده است اما در روز هجدهم اسفندماه سال جاری علاوه بر پر آب شدن بخش شمالی دریاچه، بخش جنوبی نیز کاملا آبگیری شده است.

+75
0
  

5 دیدگاه

 1. عباسی می‌گوید:

  سلام خب الان دیگه اگر باران هم نیاید برف کوهها آب میشود و سرازیر شده اگر مانعی مثل سد یا بند های آب برگردان سر راهش نباشد به دریاچه میریزد

  باور کنیداگر همت و اراده کافی برای احیا باشد و از سدها آب رها شود بزودی شاهد احیای دریاچه خواهیم بود

  دست مسئولین درد نکند ، کمک کنند سهم آبه بیشتری قائل بشند

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 2. سوادکوهی می‌گوید:

  این نشان از تلاش جدی دولت برای نجات دریاچه دارد سپاسگذاریم

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 7

 3. پارسه۱۲۱ می‌گوید:

  به به…خدا کنه با زیادشدن میگوها…فلامینگوها به دریاچه برگردن…دریاچه ارومیه با فلامینگوهاش قشنگه….

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

  • سهیل از ارومیه می‌گوید:

   منظورتون آرتمیا هست دیگه !؟ میگو که امکان زندگی در دریاچه ارومیه نداره ! هنوزم فلامینگوها میان ولی ۵ درصد ۱۰ سال پیش

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 4. جمشید از خوی می‌گوید:

  این دستان پر امید است که زندگی می بخشد.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>