علیرغم کاهش بارش ها، تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۶۸ سانتی متر افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز نهم فروردین سال جاری به ۱۲۷۰٫۷۲ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۶۸ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه سال جاری و ۸ سانتی متر نسبت به روز هجدهم اسفندماه سال ۱۳۹۴ افزایش نشان می دهد.

همچنین تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در دو سال قبل (نهم فروردین ۹۴ و ۹۳) ۵ سانتی متر افزایش یافته است.

این در شرایطی است که بارش ها از اول مهر تا ۷ فروردین در حوزه دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل حدود ۳۸ میلی متر معادل ۱۸ درصد کاهش داشته است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه مربوط به روز دهم فروردین ۱۳۹۵ می باشد.

همانطور که در تصویر فوق مشخص است علاوه بر پر آب تر شدن قسمت شمالی دریاچه بخش هایی از قسمت جنوبی نیز که تا آذرماه سال گذشته کاملا خشک بود هم اکنون دارای آب می باشد.

+357
-111
  

1 دیدگاه

  1. سوادکوهی می‌گوید:

    ممنون خدا

    موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>