میش مرغ در یک قدمی انقراض قرار دارد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نسل میش مرغ در اکثر زیستگاه های این گونه در کشور از بین رفته است و در حال حاضر حداکثر ۳۰ عدد از این پرنده در دشت های شهرستان بوکان زندگی می کند.

وضعیت میش مرغ بسیار نگران کننده است و نسل این پرنده زیبا در کشور در آستانه انقراض کامل قرار دارد.

در تاریخ ۱۳۹۵/۱/۷ تعداد پانزده عدد پرنده نادر و در معرض انقراض میش مرغ در پناهگاه حیات وحش دشت سوتاو حمامیان شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی مشاهده گردید.

محمد احمدی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان در این باره گفت: این پرندگان که حین گشت و کنترل توسط محیط بانان مشاهده شده اند شامل ۹ پرنده ماده و ۶ پرنده نر بالغ بوده اند.

………………………..میش مرغ در پناهگاه حیات وحش دشت سوتاو حمامیان شهرستان بوکان

میش مرغ پرنده ای کمیاب از راسته درناسانان و خانواده هوبره ایان است که در دشت های مسطح و دیمزارهای خلوت زندگی می کند.

از این خانواده سه گونه ی هوبره، زنگوله بال و میش مرغ در ایران زندگی می کنند.

میش مرغ با نام علمی (Otis Tarda) پرنده ای بزرگ جثه است و سنگین ترین پرنده قادر به پرواز در کشور محسوب می شود. وزن پرنده نر مابین ۱۵ تا ۱۸ کیلوگرم و وزن پرنده ماده مابین ۵ تا ۸ کیلوگرم می باشد.

………………………..میش مرغ در پناهگاه حیات وحش دشت سوتاو حمامیان شهرستان بوکان

این پرنده در گذشته نه چندان دور در بسیاری دشت های کردستان، کرمانشاه، همدان و آذربایجان غربی زندگی می کرده است.

متاسفانه نسل میش مرغ در تمامی زیستگاه های این گونه ارزشمند در ایران به غیر از شهرستان بوکان منقرض شده است و بیش از یک دهه است که این پرنده در هیچیک از زیستگاه های قبلی خود مشاهده نشده است.

یکی از زیستگاه های اصلی و مهم میش مرغ در کشور دشت اسد آباد همدان بوده است. در سال ۱۳۷۲ حدود شانزده میش مرغ در دشت اسد آباد همدان وجود داشته است اما متاسفانه حدود شش سال است که این پرنده در این منطقه نیز مشاهده نشده و تحقیقات کارشناسان نشان می دهد جمعیت میش مرغ در همدان به طور کامل ازبین رفته است.

این گونه ارزشمند در حال حاضر صرفا در عرصه های شهرستان بوکان و با تعدادی بسیار محدود به زندگی خود ادامه می دهد.

………………………………………میش مرغ در دشت قازلیان شهرستان بوکان

محمد احمدی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان می گوید: میش مرغ های نر و ماده در فصل زمستان و در هنگان جفتگیری تشکیل کلونی هایی را می دهند که مشاهده و شمارش آنها را آسان تر می کند.

بر اساس بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان محیط زیست بوکان حداکثر سی عدد میش مرغ در سراسر عرصه های طبیعی این شهرستان زندگی می کنند.

در واقع وضعیت میش مرغ بسیار بحرانی و نگران کننده است و حتی در صورت ازبین رفتن تمام عوامل تهدید، ممکن است بر اثر درون آمیزی و بروز اختلالات ژنتیکی نسل این گونه ارزشمند بزودی در ایران منقرض شود.


…………………………………….میش مرغ در دشت ینگیجه و آلبلاغ شهرستان بوکان

میش مرغ های بوکان که در زبان محلی به آنها «چیرگ» گفته می شود کاملا بومی هستند و جمعیتی مهاجری از آنها کم و یا به آنها اضافه نمی شود.

پناهگاه حیات وحش دشت سوتا و حمامیان در شهرستان بوکان مهمترین زیستگاه میش مرغ در کشور به شمار می رود اما این پرنده در فصول مختلف سال در نقاط مختلف شهرستان بوکان در حال جابجایی است.

……..میش مرغ در پناهگاه حیات وحش دشت سوتاو حمامیان شهرستان بوکان / عکس ها از محمد احمدی

از مهمترین عوامل تهدید نسل میش مرغ می توان تبدیل دیمزارها به کشت آبی دانست. میش مرغ پرنده ای به شدت رمنده و نسبت به شلوغی زیستگاه خود بسیار حساس است. کشتزارهای آبی نیازمند حضور همه روزه کشاورزان و آبیاری مزارع است بنابراین میش مرغ ها این کشتزارها را ترک می کنند.

تخریب و تغییر کاربری دشت ها و برهم خوردن امنیت زیستگاه نیز ار مهترین عوامل نابودی این گونه است.

برداشت تخم و جوجه از درون لانه توسط افراد متخلف، شکار و سگ های گله نیز عوامل اصلی نابودی میش مرغ در کشور به شمار می روند.

+25
-96
  

31 دیدگاه

 1. اهورا می‌گوید:

  تنها باید افسوس خورد!!!!
  مسوولان ببینید حال و روز زیست بوم ایران را؟!!!!

  پر طرفدار Thumb up 60 Thumb down 0

  • ممل می‌گوید:

   مسئولین وقت ندارند که مواظب میش مرغ باشند لطفا مزاحم نشوید

   پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 2

  • میش مرغ می‌گوید:

   بله دوست عزیز متاسفانه خیلی از مسئولان فقط به فکر مانور تبلیغاتی هستند و برای همین هست که ما بیشتر راجع به پلنگ و یوزپلنگ می شنویم چون برای عامه مردم شناخته شده ترند.
   گونه های بومی بسیاری از پرندگان مثل سیاه خروس ، کبک دری ،کبک چیل ، زاغ بور ،زنگوله بال ، جیرفتی، بالابان ،بحری خط قرمز انقراض را هم ردکرده اند ولی دریغ از یک بودجه چند میلیونی برای یک تحقیق ساده !!! پستاندارانی مثل گور خر و خرس سیاه برای ٩٩ درصد از هموطنان ناشناخته اند و هیچ تلاشی برای احیای اینها نیست چون باعث دردسر بیشتر برای مسئولان میشود !
   در مورد میش مرغ هم که خیلی در گذشته صحبت کردیم و پارسال تا ۵٠-۶٠عدد گزارش شده بود !! آیا در این یکسال زمینهای کشاورزی دو برابر شده یا عدم نظارت سازمان !! با آگاهی جوامع محلی نسبت به این گنجینه ها میشه جلوی خیلی از تعرضات را گرفت ولی همت می خواهد که ….

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 2. داریوش می‌گوید:

  اینطوری که داره پیش میره ظرف ده ساله اینده به جز کل و بز و قوچ و میش و احتمالن گرگ تمام جانداران ایران منقرض میشن

  یعنی کسی نمیخاد کاری بکنه ؟

  هیچ مسول دلسوزی وجود نداره به داد حیات وحش این مملکت برسه؟

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 1

  • DORNA می‌گوید:

   این خیلی خوشبینانه است! اینجوری که پیش می رود بعید می دونم همون کل و بز و قوچ و میش و گرگ هم تا ده سال دیگه باقی بمانند، با این وضعیت افزایش جمعیت تغییر کاربری زمین ها برداشت بی رویه از جنگلها نابودی دشتها و مراتع،… ما در سراشیب سقوطیم…

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 3. گرگعلی می‌گوید:

  افسوس که وضعیتی به مراتب وخیم تر از یوز و خرس سیاه دارد

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 1

 4. دالانکوه می‌گوید:

  حیف این پرنده به این زیبایی هر موقع ازبین رفت اون موقع مسولین فکر میفتن اون موقع چقدر باید هزینه کنن تا بیابن ولی الان که هست فکر زیاد شدن نیستن چند وقت دیگه ذره بین باید بردارن دنبالش بگردن

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

 5. reza می‌گوید:

  وقتی اقتصاد یه کشور خراب باشه و تنها به نفت و ساخت ساز خانه های مسکونی وابسته باشه ، تبدیل به یک بلا برای جنگل ، حیات وحش و حتی باغات داخل شهرها می شود.

  وقتی اجازه تاسییس کارخانه کاشی و سرامیک را در زمین های حاصل خیزی مثل شهریار می دن ، درصورتی که این کارخانه اگر نزدیک مناطق بیابانی که نیاز اولیه خودشو میتونه تهیه کنه احداث بشه اون مناطق آباد شده و مناطق حاصل خیز و مستعد کشاورزی نابود نمیشه .
  مشکل اینه که فکر ها کار نمی کند.

  باید جلوی هرگونه تغییر کابری چه جنگل ، چه دشت ، چه باغو باید گرفت.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 1

 6. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  فقط میتونم بگم متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 7. نوید می‌گوید:

  درود بر محمد احمدی گرامی که دست کم یک گزارش در اختیار دیده بان قرار داده است …

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 8. محمد رضا س می‌گوید:

  چقدر راحت گفته می شیه که این گونه با ارزش در خطر نابودی قرار گرفته

  واقعا باید نشست بر روی قله کوهی به وضعیت حیات وحش مملکت گریست و افسوس خورد

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 9. پرنده مهاجر می‌گوید:

  چقدر بد و تاسف بار…

  آیا میتوان کاری کرد؟

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 10. شاهین می‌گوید:

  بله واقعاً نسل میش مرغ داره از بین میره و به نظرم بعد از درنای سیبری می تونه دومین پرنده ایران باشه که از لیست ۵۹۲ گونه شناخته شده کشور حذف می شود. میش مرغ به دلیل ویژگیهای خاص چون جثه بسیار بزرگ و تعداد بسیار اندک جزء باارزشترین پرندگان ایران و جهان می باشد. علاوه بر زیستگاهها و استانهایی که ذکر شد در گذشته استان خراسان رضوی و شمالی زیستگاه این پرنده باشکوه بودند. به طوریکه اینجانب حدود ۱۵ سال پیش ۲ قطعه میش مرغ در دشتهای شمالغربی نیشابور مشاهده کردم اما متاسفانه این آخرین مشاهده میش مرغ در نیشابور و خراسان بود! البته جمعیت میش مرغ در خراسان مهاجر بودند و معمولا ماههای بهمن ، اسفند و غروردین دیده میشدند. به هر حال به نظرم هنوز که حداقل ی زیستگاه برای میش مرغها در کشور باقی مانده سازمان محیط زیست بایستی تمهیدات شدید امنیتی برای حفاظت از این جمعیت کوچک و شکننده در نظر بگیرد تا میش مرغ به سرنوشت درنای سیبری دچار نشود!

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 11. نیروانا می‌گوید:

  بهترین راه حل ایجاد زیستگاههای نسبتا بزرگ و محصور برای تکثیر مصنوعی این پرنده است

  اگر واقعا تعداد سی عدد از آنها در کشور باقیمانده باشد یعنی از یوز هم کمتر هستند و فاصله میلیمتری با انقراض این پرنده مانده است بنابر این باید فکر عاجلی برای حفاظت از آنها کرد

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 12. یوسف تجدد می‌گوید:

  چه پرنده زیبا و با شکوهی ….امیدوارم راهی اندیشیده شود …قبل از دیر شدن ….

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 13. همیار می‌گوید:

  باید از رئیس محیط زیست بوکان سوال شود که ایا ایشان تا کنون گزارشی از برخورد و دستگیری صیادان میش مرغ ارائه داده اند و یا حفاظت انها محدود به گشت زنی و شمارش این گونه بوده است؟؟ اینجانب از اهالی ان منطقه شنیده ام که هر زمان تصمیم به شکار میگیرند تقریبا با موفقیت به نتیجه میرسند.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 14. محمدعلى الله قلى می‌گوید:

  پرندگان وحشى نسبت به سایر گونه هاى حیات وحش مورد بیشترین کم توجهى قرار دارند.

  وضعیت میش مرغ، درناى طناز، اغلب غازهاى وحشى، پرندگان شکارى و بسیارى دیگر نمونه هایى هستند که گویا به واسطه پرنده بودن و نه در مورد میش مرغ ولى در مورد سایرین به واسطه مهاجر بودن به کلى نسبت به حفاظت از آنها صلب مسئولیت شده است.

  شمار نه چندان کمى از گونه هاى پرندگان وحشى همانند گربه سانان ، خرس سیاه، گور و مرال و …از منظر جمعیت و درجه حفاظتى نیازمند توجه بیشتر و فورى هستند.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 15. محمد می‌گوید:

  خداوند همه اسیران خاک را رحمت کند. پدر بزرگ من در کنگاور زندگی میکرد، بچه که بودیم برای ما تعریف می کرد که اینجا شتر مرغ داشته، ما با همون سن و سال برامون قابل قبول نبود کنگاور شتر مرغ داشته، ولی حالا میفهمیم که منظور اون خدا بیامرز، میش مرغ بوده.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 16. ALF می‌گوید:

  عامل اصلی نابودی زیستگاه میش مرغ در زیستگاههای بوکان، نابودی کامل زیستگاه و صد البته شکار هست که سازمان مربوطه اهمیتی به این موضوع نمیده به هیچوجه!!
  تمام زمینهای زادآوری میش مرغ زراعی هستند و زیر کشت گندم قرار دارن این یعنی اکثر لانه ها ، تخمها و جوجه ها در معرض نابودی توسط کشاورزان و مردم محلی و تراکتور و کمباین قرار داره و در هر فصل تعداد خیلی زیادی تخم و جوجه توسط ماشین آلات کشاورزی از بین میرن!!
  متاسفانه سازمان محیط زیست مربوطه اقدامی اصولی و عملی در این مورد انجام نمیده و به حال خودش رها کرده!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 17. کلارى می‌گوید:

  خانم دکتر ابتکار احیاى این پروژه را خواهشمندم بدست آقاى دکتراسماعیل کهرم بسپارید. این گزارش حاکى از وضعیتى تاسف انگیز و بسیار خطرناک میباشد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 18. خورشید می‌گوید:

  آخه مگه ما در دوران قاجار زندگی می کنیم که هیچگونه درک و شعوری نسبت به اهمیت گونه های جانوری وجود نداشته باشه و یک گونه جلوی چشممون نابود بشه….

  اگر خدای ناکرده چنین اتفاقی در زمان مسئولیت مدیران فعلی رخ بده در آینده چطور می خوان سرشون رو بالا بگیرن؟؟ چه پاسخی برای آیندگان خواهیم داشت؟؟

  طبیعت گونه های ارزشمند و بی نظیری رو از پشت هزاره ها رشد داده و سالم به دست ما رسونده، اونوقت ما بخاطر حماقت ها و بی لیاقتی های بشری به کل نابودشون کنیم…؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 19. علی رضا می‌گوید:

  اولین قدم شناخت وضعیت رو هر چند دیر ولی خوب برداشتید
  تقاضا داریم که راه حل حفاظتی بدهید و اجرا کنید
  سپاس

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 20. نیما می‌گوید:

  این نتیجه ای بد برای تمامی کشور های خاورمیانه هست

  اگه شما به کشورهای اطراف مثل افغانستان و عراق توجه کنید ، متوجه میشد که حیات وحش در این کشورها به طور کامل از بین رفته و این سرنوشت برای کشور ما هم متصور هست. مگر اینکه در کنار مسئولیت مسولان ، فرهنگ عمومی جامعه هم بالا یرود.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 21. محسن رزاقی می‌گوید:

  خواهش میکنم روی این منطقه بطور ویژه و با درک حالت استراری در مورد میش مرغ تمرکز و سرمایه گذاری فوق العاده کنید.

  دل بسوزونید.

  تقاضا میکنم….

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 22. محمد می‌گوید:

  جناب همیار عزیز
  لطفا اگر اطلاعاتی در خصوص صید یا شکار پرنده دارید به اداره محیط زیست محل یا اداره کل اطلاع دهید
  و بر اساس فرمایش شما تا حالا خیلی وقت پیش تر می بایست نسل این گونه منقرض شده باشد این در حالی است که در تمام زیستگاههای کشور گونه ازبین رفته ولی در شهرستان بوکان هنوز این تعداد وجود دارد.لطفا هر وقت اطلاعات موثق داشتید اظهار نظر بفرمایید

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 23. ایمان می‌گوید:

  به راستی چه پرندگان زیبایی در ایران هستند، خدا را سپاس از این همه نعمت بیکران
  از سازمان ح.م.ز. خواهشمندم هر چه زودتر برای این پرنده زیبا تدبیری بیندیشد و گرنه این پرنده هم به سرنوشت شیر و ببر ایرانی دچار خواهد شد و دیگر افسوس سودی نخواهد داشت.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 24. محسن رزاقی می‌گوید:

  دیده بان محترم میبخشید،
  کنجکاو شدم در مورد وزن پرنده نر و ماده که فرمودید،
  آیا یه مقدار غیر معمول بنظر نمیاد؟! اگر اینطور هست لطفا تصحیح بفرمایید.
  باتشکر

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 25. نیروانا می‌گوید:

  وضعیت میش مرغ امروزه مانند وضعیت گوزن زرد در دهه سی و چهل میباشد. در آن موقع هم گمان میشد که نسل گوزن زرد ایرانی منقرض شده است ولی خوشبختانه با مشاهده چند راس از آنها در جنگلهای دز و کرخه تعدادی از آنها زنده گیری و به مناطق امنی مثل دشت ناز ساری و جزایر دریاچه ارومیه منتقل شدند و نسل آنها احیا شد

  به نظر میرسد همین تعداد سی قطعه باقیمانده حتی اگر از دست انسان و عوامل وابسته به آن مثل سگهای گله ، نابودی تخمها توسط گله ها و ماشینهای کشاوزی و غیره جان به در ببرند در مقابل شکار توسط دشمنان طبیعی مثل عقاب گرگ و گربه سانان جمعیت پویایی جهت ادامه نسل نداشته و کاملا توسط آنها منقرض خواهند شد

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

  • رشید می‌گوید:

   کلاغ را فراموش کردید برادر…..یکی از آفتهایی که بدون دشمن در طبیعت به وفور یافت میشود و بسیاری از تخم ها وجوجه های پرندگان دیگر را نابود میکند

   داغ Thumb up 6 Thumb down 4

 26. مهدی می‌گوید:

  جای تاسف داره چرا مسئولین پیگیری نمیکنن!!
  خواهشا پیگیری کنین.
  اینطور که شکارچیا جلو میرن تا چند سال دیگه هیچی باقی نمیمونه!!

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>