تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۸۸ سانتی متر افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز بیست و چهارم فروردین سال جاری به ۱۲۷۰٫۹۲ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۸۸ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه سال ۱۳۹۴ و هفت سانتی متر نسبت به روز بیستم فروردین سال ۱۳۹۵ افزایش نشان می دهد.

همچنین تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در دو سال قبل (بیستم فروردین ۹۳ و ۹۴) ۲۱ سانتی متر افزایش نشان می دهد.

تراز روز بیست و چهارم فروردین سال جاری، بالاترین تراز سطح آب دریاچه ارومیه طی دو سال اخیر (از فرورین ۹۳ تا فروردین ۹۵) بوده است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه مربوط به روز بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۵ می باشد.

همانطور که در تصویر فوق مشخص است علاوه بر پر آب تر شدن قسمت شمالی دریاچه بخش هایی از قسمت جنوبی نیز که تا آذرماه سال گذشته کاملا خشک بود هم اکنون دارای آب می باشد.

+101
0
  

4 دیدگاه

 1. مهدی می‌گوید:

  سلام ما غیر از دریاچه ارومیه تالاب های باارزش دیگری راهم داریم که نیاز به اندازه گیری و توجه دارند . مثل تالاب گاوخون اصفهان.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 5

 2. امیر می‌گوید:

  هنوز سه متر و ۱۸ سانت کمتر هست از تراز اکولوژیکش

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 3. میلاد می‌گوید:

  درباره فاجعه زیست محیطی تالاب عینک هم بنویسید

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>