با روند فعلی، انقراض یوزپلنگ آسیایی حتمی است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): از سال ۱۳۸۶ همه ساله نهم شهریورماه به عنوان «روز ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی» گرامی داشته می شود.

گفتن و نوشتن این یادداشت آن هم در روز ملى یوزپلنگ آسیایى سخت است اما دانستن حقیقتی تلخ از غرق شدن در رویایى شیرین مطلوب تر است.

برخلاف آنکه برخى مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایى سعى میکنند تا وضعیت یوز را مطلوب و روند احیاى جمعیت این گونه ارزشمند را مثبت ارزیابى کنند اما حقیقت این است که شرایط یوز بسیار بحرانى است، بطوریکه با ادامه روند فعلى، انقراض یوزپلنگ آسیایى در آینده اى نزدیک حتمى خواهد بود.

تا حدود هشت الى ده سال قبل نیز یوزپلنگ شرایطى به مراتب مطلوب تر از امروز داشت و گزارشاتى مستند از زادآورى این گونه حداقل در ده زیستگاه مختلف در استان هاى یزد، خراسان جنوبى، سمنان و خراسان شمالى بطور مرتب به ثبت می رسید.

در مردادماه سال ۱۳۸۷ محیط بان جواد شکوهی از یک یوزپلنگ ماده و سه توله اش در پارک ملی سیاهکوه تصویر برداری نمود. (عکس زیر)

در حدود سال ۱۳۸۵ دوربین های تله ای تصویری از یک خانواده پنج فردی یوز را در پناهگاه حیات وحش دره انجیر به ثبت رساندند. (عکس زیر)

به دلایل گوناگون که مهمترین آن سوء مدیریت مى باشد زادآورى یوزپلنگ در تمامى زیستگاه هاى این گونه به غیر از ذخیره گاه زیستکره توران و پناهگاه حیات وحش میاندشت متوقف شده و جمعیت های یوز در این مناطق از بین رفته اند. هر چند جمعیت و زادآوری یوز در همین دو زیستگاه (توران و میاندشت) نیز به شدت کاهش یافته است.

طی شش سال اخیر حداقل سه یوزپلنگ ماده و سه توله در مسیری به طول حدودا ده کیلومتر در محور سمنان – مشهد در محدوده عباس آباد توران بر اثر برخورد با خودرو ازبین رفته و سه توله بدون مادر نیز از این حوادث بجا مانده اند که به احتمال بسیار زیاد آنها نیز به دلیل آسیب پذیر بودن تلف شده اند.

مرگ این شش یوزپلنگ و مرگ احتمالی سه توله بجا مانده از مهمترین دلایل انقراض احتمالی یوزپلنگ در ایران به شمار خواهد رفت.

در کمال ناباوری در طول این شش سال هیچ اقدام موثری در راستای ایمن سازی این مسیر کوتاه صورت نگرفته است. در عوض متولیان حفاظت از این سرمایه ارزشمند ملی مشغول رنگ آمیزی صورت کودکان و توانمندسازی جوامع محلی ساکن در حاشیه زیستگاه های یوز از طریق برگزاری جشنواره های گوناگون بوده اند.

اما مشخص نیست این توانمندسازی و آگاه نمودن جوامع محلی چگونه صورت گرفته است که همین جوامع محلی بهمن ماه سال گذشته یکی از آخرین بازماندگان یوزپلنگ را با ضربات سنگ و چوب از پای درآوردند!

ناکارآمدى پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایى مهمترین عامل در بوجود آمدن شرایط کنونى است. پروژه اى ناکارمد و شکست خورده که بیشتر زمان، انرژى و بودجه آن به جاى اقدامات عملى و اجرایی در راستاى حفاظت، صرف برگزارى همایش ها ، نمایش ها و تحقیقات بى حاصل شده است.

تحقیقات بى حاصلى که پس از انقراض یوزپلنگ آسیایى بدون هیچ استفاده اى به بایگانى سپرده خواهد شد و هرگز در راستاى حفاظت از یوز اجرایى نشده است.

واضح و مبرهن است که ملاک موفقیت یا عدم موفقیت یک پروژه حفاظتی در مورد گونه جانوری در خطر انقراض، افزایش یا کاهش جمعیت گونه مربوطه می باشد. بنابراین کاهش شدید جمعیت یوزپلنگ آسیایی تا مرز انقراض ثابت می کند پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایى به هیچ عنوان موفق نبوده است.

البته تدوین چنین پروژه ای با اخذ مشارکت بین المللی در نفس عمل، اقدام مثبتی است اما دلیل ناکارآمدی این پروژه، ضعف در شیوه اجرای این پروژه می باشد.

هنگامیکه یک پروژه ملی با شکست روبرو شده و یا دستاورد مثبتی به همراه نداشته است مسئولان مربوطه می بایست نسبت به تعطیل نمودن و یا ایجاد تغییرات ساختاری در آن پروژه اقدام کنند اما پافشاری سازمان حفاظت محیط زیست بر حفظ ساختار این پروژه ناموفق با وجود روند کاهش جمعیت یوزپلنگ در ایران تامل برانگیز است.

در واقع می توان گفت ۱- ناکارآمدی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایى و ۲- انفعال سازمان حفاظت محیط زیست در ایجاد تغییرات اساسی در این پروژه ی ناموفق مهمترین دلایل کاهش جمعیت یوزپلنگ در ایران و انقراض قریب الوقوع این سرمایه ملی و جهانی به شمار می روند.

اگر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایى که تمام وظایف، اختیارات و منابع مرتبط با حفاظت از یوزپلنگ را انحصارا در اختیار گرفته است وجود نداشت و حفاظت از یوز مانند سایر گونه های جانوری بر عهده معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری سازمان های مردم نهاد می بود، بطور حتم وضعیت یوزپلنگ به مراتب از شرایط کنونی مناسب تر بود.

در حال حاضر در صورتیکه عزمی جدی و ملی برای حفظ نسل یوزپلنگ آسیایی وجود داشته باشد با انجام اقدامات زیر شاید و فقط شاید بتوان از انقراض نسل این گونه ارزشمند جلوگیری نمود:

۱) خرید حقوق عرفی و قانونی دامداران و مرتع داران در داخل ذخیره گاه زیستکره توران و پناهگاه حیات وحش میاندشت و خروج کامل دام اهلی از این دو منطقه.

۲) ایمن سازی محور سمنان – مشهد در محدوده عباس آباد توران از طریق فنس کشی دو طرف جاده و احداث روگذر و زیرگذر.

۳) افزایش نیرو و امکانات حفاظتی ازجمله خودرو، موتورسیکلت، بودجه و … در دو منطقه توران و میاندشت.

۴) احداث آبشخور، احیای پوشش گیاهی و کلیه اقدامات لازم در راستای مقابله با اثرات خشکسالی و افزایش طعمه های یوز در زیستگاه های این گونه.

۵) جمع آوری و کنترل جمعیت سگ سانان ازجمله سگ های بدون صاحب، سگ های گله و گرگ در زیستگاه های یوزپلنگ.

۶) پایش مستمر مناطق حفاظت شده و عرصه های طبیعی در مرکز ایران به منظور شناسایی جمعیت ها و زیستگاه های شناسایی نشده

۷) تدوین برنامه عمل جامع یوزپلنگ آسیایی مستقیما زیر نظر معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و انتقال وظایف و اختیارات پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به دفاتر تخصصی (دفتر حیات وحش و دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید) در این معاونت.

در صورت اصرار بر ادامه روند فعلی و عدم اجرای موارد فوق، انقراض یوزپلنگ آسیایی در آینده ای نزدیک حتمی خواهد بود.

+4304
-1146
  

105 دیدگاه

 1. دستان علوی می‌گوید:

  با سلام و درود
  در اینکه نه پروژه حفاظت از یوز و نه سازمان اصلا به وظایف خود عمل نکرده اند شکی نیست و اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند شکی نیست که یوز هم منقرض خواهد شد. اما انقراض یوز و دیگر جانوران در خطر کشور که علاقه به مهاجرت از زیستگاهی به زیستگاه دیگر دارند در یک چیز است.
  اگر یوز را فقط در زیستگاه های حفاظت شده بیابیم و در آنها دنبالش بگردیم حتی با وجود جمعیتی مناسب از بین خواهند رفت. اما اگر یوز در زیست گاه های آزاد و مناطق جدید رویت شود و رفت و آمد داشته باشد و بتواند در مناطق آزاد زیست کند مطمئنا هیچ وقت منقرض نخواهد شد.
  این همه اعلام خطر و ایجاد نگرانی کاملا بجاست و به حق است. اما حیات وحش این سرزمین یاد گرفته اند که چگونه خود را با شرایط آن وفق دهند. شاید پیگیری خبرهایی که از حضور یوز در مناطق آزاد و حتی کوهستانی به گوش میرسد و رفتن به دنبال آزمایش صحت این اخبار، بتواند به سرنوشت یوزهای ناپدید شده کمک کند…
  با سپاس
  حامی گرگ های ایران

  پر طرفدار Thumb up 73 Thumb down 12

 2. محسن 187 می‌گوید:

  فنس کشی این جاده مرگ چقدر بودجه میخواد ؟
  چرا فراخوان نمیدین تا دوستداران حیات وحش دست به کار بشن ؟
  واقعا میخواین دست روی دست بزارین تا همین دوتا ماده یوز هم از بین بره !
  متاسفم برای سازمانی که فقط نظاره گر است و هیچ اقدامی نمیکند

  خانم ابتکار کجایی ؟ دقیقا کجایی !

  پر طرفدار Thumb up 121 Thumb down 4

  • مهیار می‌گوید:

   من نمیدونم اگه سازمان محیط زیست نمیتونه از نادرترین و در معرض خطر ترین گونه جانوری محافظت کنه پس به چه دردی میخوره؟
   چقدر گفتن این جاده نسل یوزپلنگو منقرض میکنه؟ مگه به خرجشون رقت؟ چه کاری کردن واسه نجات یوزپلنگ؟
   چرا آخرین خبر مربوط به کوشکی و دلبر واسه ۱۳ ماه پیشه؟
   اگه محیط بان کمه میتونین از سرباز وظیفه ها استفاده کنید.
   اگه میگید بودجه نداریم واسه یوز بودجه ندارید واسه چی میخواید داشته باشید؟
   همونجور که ما به ظل السلطان لعنت میفرستیم واسه منقرض کردن ببرمون آیندگان هم به ما لعنت میفرستن که یوز داشتیم امکانات داشتیم آگاهی داشتیم ولی هیچ تلاشی نکردیم که حفظش کنیم

   پر طرفدار Thumb up 92 Thumb down 3

   • محمد ابراهیمی می‌گوید:

    آقا مهیار در مورد مقایسه انقراض ببر در گذشته و یوز در زمان حاضر مقایسه جالبی کردید، واقعا همینطوره، با این تفاوت که اون زمان از روی عمد و جهل مربوط به زمان خودشون میخواستن حیوانی رو منقرض کنند ، اما الان میخوان یه حیوان رو از انقراض نجات بدن ولی بواسطه بی برنامگی و اشتباه و اهمال عکسش اتفاق میفته. شاید این مورد از قضیه انقراض ببر هم غم انگیز تر و خجالت آورتر باشه.
    از طرفی الان یوز تبدیل به یک نماد ملی شده و تصور کنید انقراضش چه وضعیتی ببار میاره!

    پر طرفدار Thumb up 60 Thumb down 2

   • محسن 187 می‌گوید:

    سازمانه به اصطلاح حافظ محیط زیست خواهشا یا خودتان زودتر دست به کار بشید یا شماره حسابی اعلام کنید تا ما مردم عاشق محیط زیست به شما نشون بدیم که چقدر اهل عمل هستیم نه فقط حرف زدن خالی. تا دیر نشده کاری کنید اگر یوز منقرض بشه نماد حیات وحشمون نابود میشه اون موقع دیگه جایی برای همایشهای بیهوده و بی فایده شما نمیمونه

    پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 2

   • بهزاد می‌گوید:

    در مورد س ح م ز که هیچ واقعا حرفی نمونده .سوال من از دوستداران محیط زیست اینه که تقصیر من و شما به چه اندازه است ؟
    درسته که ما مسئولیت رسمی و پست و مقام نداشتیم ولی جزیی از جمعیت ایران که بودیم !
    فکر کنم آیندگان ما را هم مسئول خواهند دانست
    همیشه دوست داشتم بدونم وقتی ببر و شیر منقرض شد مردم ایران چه می کردند ؟ اکنون میفهمم همان کاری که نیاکان ما کردند ما هم انجام دادیم بلکه بیشتر خطا کردیم.

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

  • DORNA می‌گوید:

   بیشترین تعداد تلفات یوزپلنگ دقیقا در مقطع مشخصی از جاده سمنان اتفاق افتاد که پس از هر تصادف سازمان وعده ایمن سازی مقطع ده کیلومتری و احداث زیرگذر و روگذر داد و مسوولان پروژه با قیافه غمگین حق به جانب قول پیگیری دادند و هربار وعده ها فراموش شد تا تصادف بعد، در آخرین تصادف هم ده روز کنار جاده محیطبانان را شبانه روز با آتش روشن کردن، نگهبان گذاشتند تا اگر یوز خواست از عرض جاده بگذرد بدوند یوزپلنگ را نگه دارند نگذرد!!! از همین برنامه ریزی ها می شه میزان تخصص و سواد و دانش و جدیت و عزم مدیران سازمان را در حفظ یک گنجینه فهمید.

   بودجه خوبی که برای حفاظت از یوزپلنگ در اختیار پروژه بود به خوبی می تونست اولین و پرخطرترین عامل تلفات یوزپلنگ را کم رنگ کند از مدتها پیش خودم بارها و بارها چه در جلسات حضوری و چه در صفحات مجازی خواستم که این بودجه ها به جای رنگ کردن صورت کودکان صرف احداث چندین زیرگذر در مسیر پرخطر سمنان شود اما مدیرانی که تنها دغدغه شان نمایش و شوهای سیاسی است نه حرفهای ما را می شوند نه به حفظ گنجینه ها اهمیت می دهند.

   با بودجه عالی که این پروژه در اختیار داشت می شد تمام زیستگاه های یوز غنی از آبشخورهای متعدد شوند حتی بارها گفتیم این همه خرگوش های بومی که در مغازه ها و بازار فروش حیوانات خرید و فروش می شوند به عنوان حیوان خانگی پس از مدتی کنج آپارتمان ها می میرند در زیستگاههای یوز رها شود با توجه به زادآوری بالای خرگوش ها ظرف یکسال یک منطقه غنی از خوراک می شد برای پلنگ و یوزپلنگ…

   پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 2

  • فرزند طبیعت می‌گوید:

   اگر یه گشتی به کشورهای اروپایی بزنید آن وقت میبینید که نه تنها یوز در معرض انقراضه کل حیات وحش و جنگلها و مراتع و دریاجه ها و ……. در معرض نابودی هستند- سوء مدیریت تا کی ؟!!!

   پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 3

 3. میثم می‌گوید:

  باسلام به همه دوستان
  میخوام دوستان لطف کنن و یه اقدام موثر سازمان تخریب محیط زیست رو تو این بسیت سال اخیر بهم بگن …
  اونوقت انتظار داریم نسل یوز رو حفظ کنن
  تو کدوم عرصه محیط زیست این سازمان و سیاست هاش موفق بود که تو این عرصه باشه
  همین چند روز پیش هیرکان رو ازاد کردن و قلاده زدن بهش…اما چند روز دیگه و در اینده ای نزدیک…
  متاسفانه ماده پلنگ کردکو مجهز به قلاده ماهواره ای به دلایل نامعلوم مرد
  و صد البته اخباری از این نوع رو زیاد شنیدیم و خواهیم شنید چون به قول استاد بزرگ اینانلو تا روسا سازمان از کسانی که پوتین خاک خوردشون ۴۸ ساعت تو پاشون هست انتخاب نشه این سازمان به جز تخریب کار دیگه ای نداره
  بزرگترین کارش هم فقط حرکت نمادین (با حضور ۱۰۰ خبرنگار هماهنگ شده )جلوی قربانی کردن گوسفند رو گرفتن هست

  پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 17

  • مهیار می‌گوید:

   اگه تو چین پاندا در حال انقراض باشه اعتراض میلیونی میشه
   باید بریم جلوی سازمان محیط زیست یه اعتراض مسالمت آمیز کنیم به بی توجهی شون به انقراض یوز

   پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 3

  • Ahoo می‌گوید:

   جناب میثم به شما چنتا پروانه شکار بدهند عملکرد سازمان رو مثبت ارزیابی میکنید؟؟

   داغ Thumb up 23 Thumb down 22

   • Bardia می‌گوید:

    تو کشور هند برأى اینکه إز ببر محافظت کنند چند تا روستا رو سکنه و اهالیش رو انتقال دادن به جاى دیگه و خالى کردن اون منطقه ها رو إز آدم ایزاد،هندى که هم جمعیتش خیلى بیشتر هست و هم فقر مشکل مردمش هست تونستن ،ما باید إز طریق هنر مند ها و ورزشکارها و والیبالیست ها و فوتبالیست ها صدامون رو به گوش مسئو لین برسونیم،یعنى هنرمندا و ورزشکارامون که مى تونند باید یه طورى صداى ما رو برسونن به گوش دولت

    پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

   • حق گو می‌گوید:

    متاسفانه س نابود کننده محیط زیست خودش را پشت حامیانی مانند شما پنهان کرده !!!!ما به فکر احیاء کردن محیط زیست از دست رفته ایم و شما به چه چیزهایی فکر میکنید؟؟؟؟ متاسفم برای این طرز فکر!!!

    پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 9

    • Ahoo می‌گوید:

     عدم صدور پروانه شکار و افزایش یکباره جرایم به شدت برای شما و همفکرانتان گران تمام شده،حداقل این دو حرکت سازمان بسیار مثبت و تأثیرگذار بوده ک منه محیط بان به عینه میبینم

     داغ Thumb up 15 Thumb down 13

     • شکارچی قانونمند می‌گوید:

      صدور یا عدم صدور پروانه شکار یک بحث فنی وقانونی است.و سازمان در هر دو مورد کوتاهی نموده و میبایست جوابگو باشد.همه اقشار جامعه حتی شکارچیان با افزایش جرایم موافق هستند.سال۹۵ چند روز پس از صدور پروانه شکار سازمان اقدام به ابطال پروانه ها نمود وهیچ مبلغی رو هم مسترد نکرد.و تاثیر گزاری و مثبت بودن آن تنها در حساب مالی سازمان بود.
      کوتاهی و اهمال سازمان در حفاظت از محیط زیست و یوز پلنگ بر کسی پوشیده نیست.طبق ماده۶ بند پ وت {قانون شکارو صید}سازمان به وظایف خودش عمل نکرده.

      موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

    • Ahoo می‌گوید:

     آقای حق گو بعید میدانم بنده کمتر از شما !!!برای این محیط زیست دغدغه داشته باشم و گرما و سرمایش را چشیده باشم

     پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 5

 4. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  ای بابا
  کدوم کارمون درسته آخه !
  بعد تو دنیا این همه گونه های جانوری داره از بین میره ولی هیچ کس به فکر نیست! آمار وحشتناکه
  هروقت آدما تونستن با خودشون کنار بیان این مشکلات حل میشه که ظاهرا همچین روزی رو نمیبینیم

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 5. مسعود شهرابی می‌گوید:

  بی نهایت درود بر شما دیده بان عزیز
  واقعا اگه درست به قضیه نگاه کنیم پروژه حفاظت از یوزپلنگ به هیچ عنوان موفق نبوده و اگر برنامه های حمایتی و حفاظتی از یوز صرفا از طریق معاونت محیط طبیعی سازمان پیگیری و اجرایی میشد به قطع امروز شاهد روزگار بهتری برای یوز بودیم
  باید قبول کرد که عده ای در سازمان صرفا پروژه بگیر هستند و نتونستن هیچ وقت از درآمدهای کلان چشم پوشی کنند اون عده سال گذشته از تعدد جمعیت یوز در کشور بدون اینکه تصویری مستند داشته باشند دروغی بزرگ بافتند به طوری که یادمون نرفته صدای نماینده مقیم سازمان ملل هم از این دروغ بزرگ درآمد و باید دید امسال چه دروغ یا حیله ای در سر دارند
  این دروغگویی ها بزرگترین دشمن یوز ایرانی هست یعنی ادعای دروغین در مورد یوز میتونه اندک جمعیت یوز رو هم نابود کنه
  اقدامات فرهنگی برای حفاظت از یوزپلنگ هر چند موثر اما بسیار زمان بر خواهد بود زمانی که پس از برخورد یک یوز با خودرو لاشه یوز توسط عوامل برخورد به حال خود رها میشه یعنی اقدامات فرهنگی نیاز به گذر زمان دارن زمانی که یوزها با چوب و سنگ نوازش میشن و زمانی که یوزها مورد تهدید مستقیم سگهای گله هستند یعنی اقدامات فرهنگی در کوتاه مدت موثر نیستند و باید قبول کرد که صرفا چنین اقداماتی نمیتونه اندک جمعیت باقیمانده از یوز رو حفظ کنه واقعا جمعیت یوز به قدری کم هست که نمیشه با چنین اقداماتی از حفظ جمعیت یوز اطمینان حاصل کرد آیا میشه به سگهای گله و ولگرد فهموند که نباید به یوزپلنگ حمله کرد! باید عوامل تهدید رو دور کرد
  آدمی به امید زنده هست اما نمیشه الکی امیدوار بود باید ریشه ای کار کرد و باید دست غارتگران دروغگو رو شکست

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 3

 6. پارسا می‌گوید:

  محیط زیست باید دنبال ابتکاری جدید باشد تا به این اوضاع نابسامان سامان دهد تا ابتکار قدیمی که دیگر کارایی ندارد

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 5

 7. رضا1394 می‌گوید:

  تنوع وحوش مانند یوز و پلنگ میراث کشور می باشد و همه کشورها حتی کشورهای آفریقایی از تنوع زیستی مثل شیر و فیل و زرافه و کرگدن و اسب آبی و غیره حفاظت می کنند.

  برای مثال کلا در جهان چهار کرگدن سفید (سه ماده در کنیا و یک نر در باغ وحش جمهوری کشور چک مانده) و کرگدن نر را هم به کنیا منتقل و سربازان از آنها ۲۴ ساعته محافظت مسلحانه می کنند.

  با توجه به تعداد بسیار اندک یوز ماده و همچنین تلفات بسیار بالای توله های آن ضروری است سریع یوزهای ماده شناسایی شده و اقدامات جدی حفاظتی اعمال شود.

  فکر نمی کنم هزینه و توانایی اجرای آن برای کشور نشدنی باشد و اگرنه اقدامات دیرتر نوش دارو بعد از مرگ سهراب خواهد بود. با تشکر

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 8. علی می‌گوید:

  تنها راه نجات یوز خروج دام های اهلی از زیستگاه های یوز بود چون مهمترین عامل انقراض یوز دامداری سنتی در ایران است ولی افسوس که دیر شد و یوز عملا منقرض شده است.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 4

 9. مهدی می‌گوید:

  چرا کسی کاری نمیکنه…اینم عاقبت ببرهیرکانی یا همون ببر مازندران در انتظارش خواهد بود..

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 10. Cheetah Lover می‌گوید:

  کمتر از ۱۰ سال با نابودی این گونه بی نظیر برای همیشه فاصله داریم.
  سازمان به جای دعوت از بازیگران و آشپزها و برگزاری کارناوال ها باید به فکر “خرید” زیستگاه های یوز به طور کامل باشه
  بهیچ وجه انتظار زیادی نیست، این گونه میراث چندین هزارساله ای هست که به دست ما رسیده، نباید به خاطر معیشت دامدار های ساکن و یا تعلل سازمان در فنس کشی و ایجاد کریدور فقط برای ۱۰ کیلومتر نابود بشه.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

 11. گرگعلی می‌گوید:

  دیده بان عزیز و دوستان گرامی این کنفرانس خبری عجولانه جای چندین سوال دارد:
  ۱٫ هنوز پایش مناطق جنوبی به خصوص نایبندان طبس تمام نشده چرا پس دوستان انجمن اعلام می کنند فقط دو ماده باقی مانده
  ۲٫ هنوز پایشی در مناطقه توران انجام نشده و اگر شده کسی نتایج آن را ندیده و البته تا آنجا که میدانم منطقه توران و پایش آن را موسسه میراث پارسیان انجام می دهد.
  ۳٫ بارها به دوستان انجمن متذکر شدم یوزپلنگ فقط در درانجیر و بافق و نایبندان نیست چرا هر سال پایش را در نقاط تکراری انجام می دهند؟
  ۴٫ سه سال پیش در منطقه درونه خراسان جنوبی از یک ماده عکس برداری شد پس چرا هیچ گاه شما که بودجه و دوربین و … برای پایش دارید به آنجا نرفتید؟
  ۵٫ چرا با وجود چندیدن گزارش از یوز در خوش ییلاق شاهرود هیچ توجهی نه از طرف پروژه و نه از طرف تیم پایش انجمن به این منطقه ارزشمند نشد؟
  ۶٫ مناطقه نایبندان بزرگترین منطقه حفاظت شده کشور است البته در کنار توران اما تا آنجا که من می دانم پایش فقط در منطقه امن و کوه نایبندان انجام شده و هر سال تپه ماهور های گسترده شمال این منطقه از قلم افتاده البته نه سهوی شاید از ترس یا تنبلی
  ۷٫ چرا منطقه سیاه کوه و عباس آباد نائین چرا هرگز در برنامه پایش بررسی نمی شوند؟؟؟
  ۸٫ چرا مناطق گسترده تپه ماهوری جنوب توران همیشه از قلم افتاده!!!
  با تمام سوالات بالا باید عرض کنم من نه طرفدار پروژه هستم و نه انجمن و باور دارم یوز را ابتدا مناطق دورافتاده و بکر و سپس محیط بانان زحمت کش تا هم اکنون حفظ کرده اند و نباید ما به راحتی گول این جنگ های زرگری را بخوریم. البته وضع یوز وخیم است و نگران کننده اما شما دوستانی که بودجه و امکانات می گیرید از … لطفا کار را تمام و کمال انجام دهید و با اطلاعات ناقص کنفرانس خبری برگزار نکنید. چرا که پروژه تغییر مدیر پروژه و حتی ماهیت خود پروژه دردی را از یوزهای نحیف کشورمان دوا نمی کند.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 5

 12. رضا1394 می‌گوید:

  الان چند سال از نگهداری دلبر می گذرد، اگر امکان زاد آوری با کوشکی وجود ندارد از لقاح مصنوعی و یا یک نر دیگر می توان استفاده کرد. چون سن آن هم در حال بالا رفتن بوده و همچنین بایستی چند بار زادآوری کند.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

 13. کیانی می‌گوید:

  یه کمبین راه باید بیفته از مردم و خیرین پول جمع کرد و این چند کیلومتر فنس و زیر گذر برا تردد یوز رو ایجاد کرد.

  به سازمان و دولت امیدی نیست میشه نوش دارو پس از مرگ سهراب

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 14. جمشید از خوی می‌گوید:

  بر من خواهید بخشید:
  این خبر با تاخیری حداقل ۱۰ ساله در این پرتال قرار گرفته است.!
  گفته های گذشتگان این فلات بسیار حکمت آمیز است که آنکه خود را بخواب زده است را توان بر خاستن نیست که نیست.!!
  بواقع باید خاطر نشان ساخت که در اغلب موارد، شاید ما آغاز گران ماهری باشیم ولی آخر داستانهای ما فرجام خوبی پیدا نمیکنند و باید علت را در نوع نگرش انسان ایرانی جست و نه بیشتر.!!!
  چگونه است که پلنگ برفی و گوزن دیوید در بریتانیا ،پلنگ ایرانی در روسیه،کرگدن سفید و گوزن زرد در ایالات متحده،یوز پلنگ افریقائی در امارات متحده به زاد آوری و تثبیت چرخه زندگی میرسد ولی در این فلات از سال ۱۳۸۰ با بسامد های خبری رنگارنگ از عرصه داخل تا پهنه آمازون،تعریف پروژه نجات بخشی با کمک صندوق حیات وحش و یاری جستن از کارشناسان بنام جهان گربه سانان و تخصیص بودجه تقریبا قابل توجه،همیاری و همکاری مدیران و کارشناسان ذیمدخل داخلی ،بعد از ۱۵ سال به این نتیجه بسیار بسیار تلخ و گزنده میرسیم که مدیران قبلی این پروژه را تنها در هنگامه تلف شدن توله ای یا یوز بالغی درکنار خودرو ماموریت ،با ثبت عکسی ،در این درگاه ملاقات میکردیم.!!
  و حال خبر فوق را از زبان مدیر جدید این پروژه آقای اسلامی میشنویم.!
  چگونه است که حداقل پیشنهادی در خصوص احداث، ولو یک زیر گذر ،بله فقط یک زیر گذر بجای نصب بنر های گنگ با طراحی بسیار ابتدائی یا ساخت و نصب تابلو های هشدار آنهم در نقاط بدور از دید رانندگان در جاده میاندشت به خاطر کارشناسان خدوم و دلسوز ذیربط نرسیده است.؟!!
  چگونه است در شبه جزیره ای بوسعت استان مازندران و گلستان یعنی هلند بیش از ۶۰۰ رو گذر مخصوص عبور و مرورحیوانات وحشی طراحی و احداث میشود ولی در این فلات بعنوان نمونه حتی یک زیر گذر آنهم بخاطر ادامه بقای یگ گونه کمیاب در چرخه حیات وحش جهان، پیشنهاد و اجرا نمیشود در حالیکه با کشته شدن یک قلاده از این گونه، همگان، از عمق فاجعه آگاه ولی هنگام اقدام وعمل کرخت میشویم.؟!
  جگونه است که قسمتی از بودجه این برنامه، صرف احداث دو باب اقامتگاه دائمی با استقرار دائمی در همراهی تعدادی از محیط بانان داوطلب، در منطقه ایکه آسیب پذیری بالائی دارد،نمیشود.؟!
  با تجربه و شاید پیشداوری بنده ،باید خاطر نشان کرد که دلبستن به ارتقای سطح فرهنگ جوامع دامدار محلی همانا و راه دادن اسب چوبین به قلعه تروی همانا،چون این جوامع اقدامی را که به صلاح خود بدانند انجام میدهند و نه اقدام بفایده دیگر.!!
  اگر جمعیت این گربه سان به زاد آوری نمیرسد عمده دلیل آن نگرانی و اضطرابی است که این گونه با خود به همراه دارد،و لاغیر.!!!
  اگر و تنها اگر، امیدی به نجات این گونه باقی مانده باشد،تنها راه باقیمانده در مناطقی که جنس ماده مشاهده میشود ،ضمن پایش ۲۴ ساعته ،حذف تمام موانع در حداقل زمان ،بی هیچ شرط و پیش شرطی از جمله دام های موجود با نگهداران محلی آنست.!
  حال نگاه جامعه علاقمندان داخلی و بین المللی به اقدام و عمل دست اندرکاران فعلی برنامه نجات بخشی یوز پلنگ آسیائیست.!!!

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 2

 15. پلنگ هفتاد قله(مهراب) می‌گوید:

  ای بابا عجب داستان غم انگیزی. واقعا جای تامل دارد.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 4

 16. Ahoo می‌گوید:

  این پیشنهاد حذف گرگها در زیستگاه یوز با کدام کار کارشناسی اراىه شده است!!!!؟

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 18

  • همیار می‌گوید:

   دوست گرامی پیشنهاد کاهش جمعیت گرگ ها بسیار منطقی و سنجیده میباشد، زیرا در حال حاضر ازدیاد گرگ ها رقابت بسیار ناعادلانه ای در خصوص شکار ایجاد کرده است و زمانی که تعداد گرگ ها زیاد باشد احتمال کشتن توله یوز ها و حتی خود یوزهای بالغ در اثر محاصره گرگ ها وجود دارد.

   داغ Thumb up 11 Thumb down 19

   • Ahoo می‌گوید:

    دوست عزیز گرگ ها یک گونه مهاجم خارجی نیستن ک نیاز به حذفشون باشد.
    از کجا به این نتیجه رسیدید ک جمعیت گرگها افزایش یافته است که نیاز به کنترل داشته باشد.
    در اینکه گرگ رقیبی برای یوز است شکی نیستا اما در کجای دنیا دیدید که مثلأ برای نجات نسل سگ وحشی آفریقایی ک در خطر انقراض است جمعیت رقبا یش مانند کفتار و پلنگ و شیر را حذف کنند!!
    اصلأ کی قرار است که این نگاه تاریخی ک ذحهستند و در درجه چندم اهمیت قرار دارند تغییر کند
    چ کسی میتواند ادعا کند ک مزیتهای وجود گرگ در اکوسیستم را ب طور کامل میداند ک به همین سادگی فتوای خارج کردنه یک چرخ دنده از این سیستم را به همین را

    پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 6

    • پلنگ هفتاد قله(مهراب) می‌گوید:

     الان فعلا یوز مهمتر از گرگ هست. چون آنقدر گرگ زیاد داریم که در تمام باغ وحشهای ایران حداقل ۵تا دانه از آن را میبینید ولی یوز فعلا کم یاب هست و در اسارت تکثیر نمیشود.

     داغ Thumb up 4 Thumb down 17

     • محمد کریمی می‌گوید:

      اگر تا به حال گزارش کشته شدنه یک یوز توسط گرگ ها را شنیده اید،بروید شروع کنید به حذفشان!
      تمام حیات وحش کشور را جاده و ماشین و دزد و غارتگر ویران کرده،شما می خواهید گرگ ها را بکشید!
      ماشالله به این پیشنهادات سازنده!

      پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 17. وحید می‌گوید:

  درود
  امروز وقتی خبر منقرض شدن یوز ایرانی را خواندم بسیار ناراحت شدم وقتی با یکی از همکارنم درد دل کردم گفت : به ماچه ؟ بود ونبودش چه فرقی برای ما دارد ؟
  وقتی این تفکر سطحی و بیمار در بسیاری از جامعه ایرانی وجود دارد دیگر چه انتظار می توان داشت ……

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 3

  • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

   اتفاقا اینجور آدما عقلای مملکت هستند و ما که شیفته حیات وحش هستیم از نظر افکار عمومی کم داریم!!!!!

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 4

  • kooshan می‌گوید:

   به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، هومن جوکار در نشست خبری با اشاره به جمعیت کوچک و اندک یوزپلنگ آسیایی در ایران، افزود: شرایط به حدی بحرانی است که کوچکترین مسئله ای می تواند این وضعیت بحرانی را تشدید کند…………………………. وی افزود: بیش از ۳۰ زیرگذر در این محور وجود داشت که « ما در برخی از آنها برای بررسی شرایط دوربین نصب کردیم که متاسفانه مردم دوربین ها را بردند»…………………

   داغ Thumb up 3 Thumb down 4

 18. reza می‌گوید:

  تازه به این نتیجه رسیدین ؟
  من خودم صدها با ر گفتم که جاده باید فنس کشی و زیرگذر احداث بشه .
  ولی تا حالا فکر کردین یک نفر با انجام یک تحقیق معمولی چه پولی از این بودجه که برای حفاظت هست رو میخوره ؟
  پس ما خودومنو سرکار گذاشتیم تمام دوستداران محیط زیست بازیچه مسئولین محیط زیست و سازمانهای ذیربط در حفظ حیات وحش شدن.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

 19. reza می‌گوید:

  اگر تا حالا یه زیرگذر زده بودن به این وضع نمیرسیدیم ولی کی پولهارو بخورو ، کی پولهارو تو همایش حیف و میل کن.
  اصلا کو پاسخگو و مسئول.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 20. یزدی می‌گوید:

  درود بر همه عزیزان .جای بسی شگفتی است که دوستان به راحتی اعلام می کنند یوزپلنگ به انقراض رفته انگار بیست سال از عمر خودشان را مثل کارشناسان واقعی حداقل در یک میلیون هکتار منطقه نایبندان طبس یا زیستگاههای یزد به مطالعه پرداخته اند.خدا را شکر کنید تکنولوزی چنان پیشرفت کرده که می شود زیر کولر نشت و زمین و زمان را به چالش کشید

  داغ Thumb up 12 Thumb down 24

 21. نیما می‌گوید:

  یک پیشنهاد .
  اگر دیدبان یک طوماری را تهیه کنه و ماها به صورت اینترنتی و دقیق امضا بکنیم واین طومار برای رییس جمهور ارسال بشه فکر کنم بتونه تاثیر داشته باشه

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 6

 22. س.. می‌گوید:

  لطفاً به سایت cheetahday.com بروید و به کمپین مردمی حمایت از یوزپلنگ ایرانی بپیوندید

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 7

 23. مینالیزا می‌گوید:

  زبانمان مو در آورده! دیگه کشش گفتن حرفها و نکته های تکراری نیست
  اونی که باید شنوا باشد نیست
  مجالی نیست ، شاید چه دیدید کوشکی و دلبر دست به کار شدن و در سه سال پانزده تا توله ماده بدنیا آوردند ، آرزو بر جوانان عیب نیست!
  اما بی عقلی که عیب است ، امان از جهل و نادانی و صد البته کمبود انسان های بزرگ با دلهای بزرگ!

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 24. محب می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت دوستان
  امیدوارم اینگونه که فکر میکنم نباشه آ
  یا مشکل مالی داشتن با وجود حمایت سازمان های جهانی؟؟؟
  دوستان دلار گرفتن ریال خرج نکردن (کار اساسی امن کردن محل عبور یوز) این دیگه ثابت شده است اونجا دریچه ورود به انقراض کامل یوز هست از دوستان مسول در پروژه خواهشمندم برای روشن شدن افکار عمومی لیستی از هزینه های صورت گرفته و بازخورد اون در راستای حفاظت از یوز تهیه و رسانه ای کنند تا افراد کج اندیشی مثل من از اشتباه بیرون بیان
  البته پولهای که سازمان جهانی دادن کاملا مشخصه ولی مطمننا هموطنان خیری هم بودن که به شماره حساب های پورژه پول واریز کردن اونا رو هم اگه میشه اطلاع رسانی کنید تا دریافتی ها…..خرج کردها ……عملکردها……بازخوردها…..ونتایج ثمرات !!!!! این پروژه روشن گردد تا شما هم از این تبلیغات منفی که بر علیهتان براه افتاده است خارج شوید
  با آرزوی سلامتی برای همه

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 25. kohgard می‌گوید:

  دوستان عزیز
  مستند (تنهاوش) که مربوط به منطقه قصربهرامه ببینید توی اون منطقه واقعاً دیگه یوزی نمونده جز یه نر تنها .

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 26. مونا می‌گوید:

  در کشور های افریقایی برای جدا سازی حیوانات وحشی و اهالی حتی در شهرهای بزرگ سیم ها و توری هایی کشیده شده که برق ضعیفی ایجاد می کند و باعث می شود حیوان وارد مناطق دیگر نشوند (از جمله مالی …). بهتر است این حیوانات با ارزش در مناطق محدودتر باشند تا بطور کامل منقرض شوند. تنها جدا سازی حیات وحش از اهالی ده ها و شهرها ست. چون حیوانات وحشی وقتی تشنه و گرسنه هستند مجبورند وارد مناطق ممنوعه یا قتلگاه خود شوند. اهالی را نمی توان مجبور کرد که از خود و منافع مالی خود دفاع نکنند. به امید روزی سازمان یا وزارت محیط زیست به این معضل پی ببرد و اقدامات لازم را انجام دهد.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 5

 27. بینالود می‌گوید:

  بنده قبل این پست زیر پست مربوط به خانوم ابتکار پستی گذاشتم خواهش کردم تمنا کردم اما فکر نمیکنم مشغله زیاد اجازه بده که ایشون حرفهای مارو بخونه بشنوه و انقراض یوز ایرانی رو حس کنه. از دست ما چه کاری بر میاد؟؟؟ واقعا از دست من که حتی مشهد هستم و وضعیت معیشتی زندگیم تحت فشار هستش چه کاری بر میاد؟؟؟ باز هم دستور بدین دوستان تا انجام بدیم…
  شما دوستان عزیزی که تهران هستین زورتون از ما بیشتره دستتون باز تره و کارتون راحت تره خواهش میکنم از این خبر نامه و سایت عزیز http://www.iew.ir/ که صدای مارو برسون به گوشی که باید بشنوه و بازهم از دوستان پایتخت نشین عاجزانه تمنا میکنم کاری کنید تا متوجه فاجعه بشن . خانوم ابتکار کاری کنین تا آیندگان بهتون افتخار کنن کاری کنید که از نتیجش یه ملت شاد بشن

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 28. خاک ایران می‌گوید:

  متاسفانه دیگه خیلی دیر شده،تحقیقات جدید نشون میده فقط و فقط دو یوز ماده باقی موندن
  تا ابد افسوس و صد افسوس

  داغ Thumb up 10 Thumb down 9

 29. شفایی می‌گوید:

  زیرگذر؟ خروج دامدارها؟ پایش تمام مناطق؟ خیلی خیلی سخته. چون براشون خیلی مهم نیست

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 30. علیرضا می‌گوید:

  خانم ابتکار خیلی ممنون. هی بهونه بیار، هی صورت مساله رو پاک، هی خودتو و مردم رو گول بزن…

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 31. هادی می‌گوید:

  تمام عوامل که باعث این موضوع متاسفانه شده است بطور دقیق و کامل گفته شد ولی موضوعی که گفته نشد فرهنگ استعفا است، لطفا استعفا کنید، پروژه شما شکست خورد
  اقایون خانوم ها لطفا استعفا کنید متشکرم

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 32. دوست دار حیات وحش می‌گوید:

  باسلام
  آقایون من از قبل فاتحه یوز، پلنگ، مرال، کل و بز، قوچ و میش، خرس قهوه ای، خرس سیاه، گور، پرندگان مهاجر، میش مرغ را تو ایران خوانده بودم شما هم بخونید

  داغ Thumb up 11 Thumb down 11

 33. چلانی می‌گوید:

  در ناکارآمدی و ضعف مدیریتی پروژه حفاظت از یوزپلنگ طی تقریبا این دو دهه هیچ شکی وجود ندارد و نخواهد داشت و از ابتدا وجود چنین پروژه ای صرفا جنبه تبلیغاتی داشته تا بتوانند به اخذ بودجه های بین الملی نایل آیند. اما اینکه صرفا یک پروژه بین المللی اینقدر مورد هجوم قرار گیرد بدون شک اقدامی اشتباه و غرض ورزانه خواهد بود. چرا که می بایست قبل از زیر سوال بردن این پروژه نگاهی نیز به عملکرد ارگان ها، گروه ها و انجمن هایی انداخت که در طبل حفاظت از یوز سالها نواخته اند و گاها از منابع داخلی و خارجی درآمدهای آنچنانی کسب کرده اند و در طول این مدت با تبلیغات فراوان بودجه های زیادی را برای حفاظت از یوز گرفته اند. اما آیا خبر فوق اشاره ای به این موضوع و نیز راندمان کاری این انجمن ها و سایر گروه ها در راستای حفاظت از این گونه دارد؟
  نباید فراموش کنیم که سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه فوق صرفا ابزاری نظارتی محسوب می شوند و مجریان آنها انجمن ها و گروه هایی هستند که به اصطلاح پرچمدار حفاظت از این جانور هستند که متاسفانه همه تخصص آنها استفاده از دوربین های تله ای، عکسبرداری و گرفتن پروژه های بیهوده است بدون اینکه دارای برنامه ای جهت حفاظت باشند. گو اینکه اصلا تعریف کاربردی و جامع از اقدامات حفاظتی برای یک گونه در معرض انقراض برخوردار نیستند. پس لطفا قبل از بررسی عملکرد یک چنین پروژه ای همه جوانب را بسنجید.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 14

  • کارشناس سازمان می‌گوید:

   اقای چلانی بهتر است کمی منصف تر باشید … شما حدودا ۸-۹ سال پیش با حمایت شخص دکتر صدوق و فشاری که ایشان به پروژه یوز اوردند، قراردادی با پروژه یوز امضا کردین که وضعیت جمعیت یوز را با استفاده از دوربین های تله ای در دره انجیر یزد ارزیابی کنین. حین اجرای پروژه با رییس منطقه و اداره کل محیط زیست یزد دچار اختلاف شدین و به حالت قهر از پاسگاه خارج شده و داخل کویر رفتین، طوری که چندین اکیپ از محیط بانان و هلال احمر یزد دنبال شما می گشتند تا بعد از دو شب شما را پیدا کردند. بخاطر اینکار سازمان تصمیم گرفت این قرارداد را مختومه اعلام کرده و شما مبلغی طلب کار شدین…. شما که می گویین پروژه یوز نمایشی است، می گویین دوربین تله ای بیهوده است و از پروژه های بی فایده حرف می زنین، بهتر نیست کمی خاطرات خود را مرور کنین که چطور همه اینها را با حمایت مدیران سازمان دنبال بوده اید بدست آورید… ولی چون بخاطر اشتباه خودتان تسویه نشده، حالا علم حفاظت را برداشته اید؟

   داغ Thumb up 15 Thumb down 22

   • چلانی می‌گوید:

    متاسفم برای شما که حتی جرات گذاشتن اسمتون رو هم ندارید و ندونسته بدون اینکه من و عملکرد بنده رو بشناسید داده پردازی می کنید. اگر مثل شما و دور و بری های شما بودم حتمن با این پروژه کارم رو ادامه میدادم. شما حتا ظاهرا از مشاجره بنده و شادروان دکتر صدوق بر سر عملکرد آن زمان پروژه خبر ندارید و نامه انتقادی که بنده از عملکرد آن زمان پروژه یوز به شخص دکتر صدوق نوشته و در سبز پرس هم منتشر شده بود رو نخوردید. پیشنهاد می کنم اون نامه رو حتمن مطالعه کنید. در ضمن بنده هیچ طلبی از این پروژه نه داشتم و نه دارم و کناره گیری بنده از پروژه اون زمان پیرو استعفای رسمی بنده بود. مشکل پروژه های بین المللی در ایران تصمیمات مدیریتی در سطح کلان اونهاست و این پروژه ها هیچ دستاوردی نخواهند داشت مگر اینکه یک ارق ملی پشت اونها باشه. دستاورد پروژه درنای سیبری اون شد و دستاورد پروژه تالاب های هم که مشخصه. در مورد پروژه یوز هم جز این نیست. بدون شک مسولان حال حاضر این پروژه خیلی متعصب تر، سالم تر و مثبت تر از اون زمان هستند. اما این امر شاید لازم باشد ولی بدون شک کافی نیست و نخواهد بود. چرا که به صرف چند نفر خاص نمیشه انتظار دستاورد خاصی داشت. و این همه های و هوی صرفا جنگ زرگریه یک گروه خاص برای بدست آوردن منابع خاص است و متاسفانه طبق معمول بر موج افکار عمومی سوار و منافع خود را پیگیری می کنند و این امکان پذیر نیست مگر اینکه خود جایگزین مدیر و کارمندان این پروژه شوند.

    پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 4

   • محمد کریمی می‌گوید:

    سازمان تا وقتی که کارشناسانی مثل شما را دارد غم ندارد!
    کاری ندارید، به جز حرفهای بیهوده، راجع همه چیز و هر شخصی در هر مکانی حرف می زنید، فقط وقتی پای کاری که ادعای کارشناسی اش را دارید وسط باشد بهانه می گیرید.

    داغ Thumb up 6 Thumb down 5

 34. عاشق طبیعت می‌گوید:

  تازه خیلی های دیگه هم تلف شدن گندش درنیومده

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 35. میش مرغ می‌گوید:

  گزارش خوبی بود و بسیاری از کارشناسان البته آنها که وابسته به سازمان نیستند این موارد را بیان کرده بودند .
  انجام موارد فوق خیلی پیچیده و مشکل نیست و از نظر ما ساده به نظر میرسد مخصوصا با بودجه دلاری دریافت شده ، حتی ده ها بار درخواست کردیم محل دریافت جرائم جدید شکار را به بهسازی زیستگاهها اختصاص دهند ولی افسوس که مدیران به اشتباهات خود اقرار نمیکنند و این جمله پس از انقراض یوز اعلام میشه توسط سازمان :
  مسئولان سایر نهادهای زیربط همکاری نکردند !!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 36. محمدعلى الله قلى می‌گوید:

  انتشار خبر باقى ماندن تنها دو یوز ماده در طبیعت خبر جدیدى براى مأمورین مناطق و فعالین محیطزیست نیست اما هدف از این اعلان عمومى و بلافاصله تکذیب آن صرفا ادامه بیزنس کثیفیست که در تمام این مدت انگل وار حفاظت از یوز را غیر ممکن کرده است.
  یوزپلنگ در تمام این سالها ابزار سوء استفاده هاى گسترده مالى هماهنگ عده اى اشخاص شناخته شده بوده است.
  مانند رویه سایر مفسیدین اقتصادى، هر چه بیشتر از منابع (بدنه نحیف محیطزیست) ارتزاق و سوء استفاده کرده اند حرصشان نیز بیشتر گردیده است.
  عده اى مدعى با عنوان پژوهش و تولید علم بودجه هاى تخصیص یافته براى حفظ یوز را به مصارف تکرارى و بى اولویت و نتیجه اما پوپولیستى که در متن خبر به آنها اشاره شده رسانده و با استفاده از بى مسئولیتى متولیان در پشت پرده این سرمایه هاى تکرار نشدنى را مبدل به حساب بانکى شخصى خود نموده اند.

  در حال حاضر همین رویکرد را در مورد پلنگ ایران و گونه هاى دیگر بعد از اتمام منابع مالى پلنگ عینا ادامه میدهند.
  متاسفانه این مسئله در سالهاى اخیر شکل معمول به خود گرفته که به مجرد تامین اعتبار به ویژه از ناحیه منابع خارجى در ارتباط با حفاظت از گونه هاى در خطر انقراض جانورى ایران، رقابت براى غارت نیز کلید میخورد که به تازگى حتى شامل حال برخى گونه هاى نادر پرندگان نیز شده است.
  بى تفاوتى و هرگونه مماشات و یا مشارکت در این رویه خیانت به بازمانده حیات وحش و نسل هاى آینده است.
  سپاس از دیده بان طبیعت ایران براى اطلاع رسانیهاى دلسوزانه و بى پرده
  صرفا در موردى موافق شما نیستم :

  ۵) جمع آوری و کنترل جمعیت سگ سانان ازجمله سگ های بدون صاحب، سگ های گله و گرگ در زیستگاه های یوزپلنگ.

  در مورد سگ ها بحثى نیست و متاسفانه براى معضل سگ هاى رها در طبیعت به ویژه در زیستگاه هاى حساس کویرى باید چاره اندیشى شود اما در مورد گرگ شرایط متفاوت است.
  قرنها یوز با رقباى طبیعى خود شامل گرگ در زیستگاه مشترک به حیات خود ادامه داده و با تامین امنیت و احیاى زیستگاه و متعاقب آن افزایش جمعیت حیات وحش رقابت بین گوشتخواران کمتر میشود.
  به باور من حذف گرگ تبعاتى دراکوسیستم در پى خواهد داشت که بعضا براى ما ناشناخته است.
  باز هم ممنونم از مطلب مبسوط

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 10

  • مسعود شهرابی می‌گوید:

   درود بر شما آقای الله قلی، این هفته منتظر یه برنامه خوب از شما خواهیم بود با تلاش فعالینی چون شما میشه این رویه ی ویرانگر رو تغییر داد

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 7

  • مهدی - بست پرو می‌گوید:

   تشکر از متن خوبتون ، منم معتقد هستم حذف سگ سانانی همچون گرگ از زیستگاه یوز کار درستی نیست ، این حیوانات سالها در کنار هم زندگی کردن رو یاد گرفتن که بعضا بین آن ها تنشی به جهت یافتن غذا رخ میده که این کاملا با روح طبیعت و حیات وحش همخوانی داره …
   فکر نمی کنید ساخت جاده ها در زیستگاه ها و حضور بی مورد گله های دامداری و به دنبال آن حمله ی سگ های گله و از همه مهمتر کاهش چشمگیر طعمه های این حیوان زیبا مهمترین دلایل کاهش جمعیت یوز هستند ؟؟؟ اگر کمی دقت کنیم می بینیم که تمامی عوامل تهدیدکننده از سوی انسان ها نشات میگیره که متاسفانه پروژه ی حفاظت از یوز بیشتر به دنبال بسط فرهنگ همزیستی بوده تا عوامل دیگر … حالا هزینه ها کجا رفته خدا داند اما چیزی که مشخص است هیچ رویکرد مثبت و قابل استنادی در این رابطه از سوی مدیران پروژه ی مذکور ارائه نشده که این خود یک نقص بزرگ به حساب میاد .
   تنها چیزی که میتونه یوزها رو در این برهه زمانی مخصوصا نزدیک شدن به فصل جفتگیری کمک کنه معرفی طعمه های این حیوان به صورت مصنوعی به منطقه است بعد از اون هم پایش مستمر و البته حفاظت تمام عیار از این گونه. دیدیم که چاپ تصویر بر روی لباس تیم ملی هم نتونست فرهنگ همزیستی رو با این موهبت الهی بین بسیاری از هموطنان ایجاد کنه پس باید به موازات کارهای فرهنگی حفاظت پر رنگ تر صورت بگیره …
   (البته این نظر شخصی من هست که قطعا می بایستی در این رابطه کارشناسان نظر بدن و این یعنی قرار نیست همه علامه دهر باشیم)

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 5

  • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

   آن کسی که پول گرفته بشکن میزنه و تبلیغات پوشالی و فستیوال رامیندازه و آن کسی که سرش از این نمد بی کلاه است ضد تبلیغ و ناله که چرا من نگرفتم! در حقیقت هیچکس به فکر پلنگ و یوز پلنگ نیست بحث منافع شخصی است ای لعنت به این پول…

   پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 37. عاشق طبیعت می‌گوید:

  توروخدا از این حیون انقدر استفاده تبلیغاتی نکنید حداقل بگذارید به حال خودش بمیره

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 6

 38. سامان می‌گوید:

  بهترین و کم هزینه ترین راه جهت حفظ اندک گونه های جانوری از همه نوع جمع آوری و کنترل جمعیت سگ سانان ازجمله سگ های بدون صاحب، سگ های گله درهمه جای ایران است .

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

 39. kooshan می‌گوید:

  * در صورتی که حساسیتهای لازم در مسئولین دولتی و غیردولتی و فعالین و علاقمندان و پایگاهها و رسانه های خبری زیست محیطی وجود نداشته و اقدامات لازم هم طی برنامه های پیشرفت و توسعه کشور پیش بینی نشده و صورت نگیرد حفاظت از یوزپلنگ و دیگر حیات وحش در خطر کشور ممکن نیست
  * امید است در مورد یوزها دیر نشده باشد که متأسفانه اخبار رسانه ها در این روزها در این رابطه مأیوس کننده است و گرچه گزارش ناامید کننده ای بود اما نکته مثبت اینکه به اظهار یأس و اعلام مؤثر نبودن اقدامات حفاظتی از یوزپلنگها  بسنده نشده  و راه حل هم داده شده است که باید بررسی شده و «دیده بان» هم خود بطور مرتب پیگیر آن باشد و علاقمندان هم فراموش نکرده و توجه لازم را داشته باشند.
  * قدم بعدی که تابحال انجام نشده این است که باید سراغ دست اندرکاران داخلی و خارجی «پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» و عوامل و مؤسسات و انجمنها و….. همکار آنها که در این برنامه مشارکت دارند رفت و از آنها خواست بیلان کار خود را اعلام کنند و بدیهی است بدون روشن شدن ابعاد و جوانب موضوع و اینکه چه کسانی در این پروژه مشغول فعالیت هستند و چه می کنند، چه بودجه و امکاناتی در اختیار دارند و مشکلات آنها چیست؟ امکان ارزیابی وجود ندارد.
  * بدیهی است در موارد فوق بایستی اطلاع رسانی شفاف و دقیق انجام گیرد و صرف اظهار کلیاتی مثل «پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» بدون اینکه معلوم شود منظور کدام شخصیت حقیقی و حقوقی و چه انجمنها و مؤسساتی هستند کافی نیست و فقط به ابهامها و مجهولات اضافه می کند.
  * بعلت تلفات زیاد یوزها در سوانح جاده ای که نسبت به کل جمعیت آنها رقم بالا و بسیار نگران کننده ای است و همانطور که در پیشنهاد «دیده بان» هم آمده یکی از اولویتها و مطالبات و سؤالات از «س. ح. م. ز.» و دست اندرکاران «پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» و همکاران آنها بایستی این موضوع باشد و عملکرد آنها و همچنین برنامه های آینده شان در این رابطه مورد پرسش و بررسی قرار گیرد. آنچه که بر عهده سازمانهای مردم نهاد، فعالین و علاقمندان است دقت و توجه در موضوع و پیگیری مداوم آن و نیز مطالبه قانونی و مدنی از دستگاهها و نهادهای مسئول و ذیصلاح در این رابطه مثل ریاست جمهوری، «س. ح. م. ز» ، مجلس و…. است.

  داغ Thumb up 5 Thumb down 7

 40. داریوش2016 می‌گوید:

  در وضعیت کنونی تنها کاری که میتونه یوز رو از انقراض نجات بده تکثیر در اسارت زیر نظر موسسات جهانی هست

  داغ Thumb up 6 Thumb down 4

 41. kooshan می‌گوید:

  * در صورتی که حساسیتهای لازم در مسئولین دولتی و غیردولتی و فعالین و علاقمندان و پایگاهها و رسانه های خبری زیست محیطی وجود نداشته و اقدامات لازم هم طی برنامه های پیشرفت و توسعه کشور پیش بینی نشده و صورت نگیرد حفاظت از یوزپلنگ و دیگر حیات وحش در خطر کشور ممکن نیست
  * امید است در مورد یوزها دیر نشده باشد که متأسفانه اخبار رسانه ها در این روزها در این رابطه مأیوس کننده است و گرچه گزارش ناامید کننده ای بود اما نکته مثبت اینکه به اظهار یأس و اعلام مؤثر نبودن اقدامات حفاظتی از یوزپلنگها  بسنده نشده  و راه حل هم داده شده است که باید بررسی شده و «دیده بان» هم خود بطور مرتب پیگیر آن باشد و علاقمندان هم فراموش نکرده و توجه لازم را داشته باشند.
  * قدم بعدی که تابحال انجام نشده این است که باید سراغ دست اندرکاران داخلی و خارجی «پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» و عوامل و مؤسسات و انجمنها و….. همکار آنها که در این برنامه مشارکت دارند رفت و از آنها خواست بیلان کار خود را اعلام کنند و بدیهی است بدون روشن شدن ابعاد و جوانب موضوع و اینکه چه کسانی در این پروژه مشغول فعالیت هستند و چه می کنند، چه بودجه و امکاناتی در اختیار دارند و مشکلات آنها چیست؟ امکان ارزیابی وجود ندارد.
  * بدیهی است در موارد فوق بایستی اطلاع رسانی شفاف و دقیق انجام گیرد و صرف اظهار کلیاتی مثل «پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» بدون اینکه معلوم شود منظور کدام شخصیت حقیقی و حقوقی و چه انجمنها و مؤسساتی هستند کافی نیست و فقط به ابهامها و مجهولات اضافه می کند.
  * بعلت تلفات زیاد یوزها در سوانح جاده ای که نسبت به کل جمعیت آنها رقم بالا و بسیار نگران کننده ای است و همانطور که در پیشنهاد «دیده بان» هم آمده یکی از اولویتها و مطالبات و سؤالات از «س. ح. م. ز.» و دست اندرکاران «پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» و همکاران آنها بایستی این موضوع باشد و عملکرد آنها و همچنین برنامه های آینده شان در این رابطه مورد پرسش و بررسی قرار گیرد.
  * آنچه که بر عهده سازمانهای مردم نهاد، فعالین و علاقمندان است دقت و توجه در موضوع و پیگیری مداوم آن و نیز مطالبه قانونی و مدنی از دستگاهها و نهادهای مسئول و ذیصلاح در این رابطه مثل ریاست جمهوری، «س. ح. م. ز» ، مجلس و…. است.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 7

 42. محیط بان س می‌گوید:

  با سلام
  بعضی وقتها راههای ساده موثرترند ،،،مگه جمع آوری سگهای ولگرد و ساخت آبشخور با کارشناسی و مکان یابی دقیق ، و حفظ زیستگاه ارزشمندترین گربه سان ایران چقدر هزینه.داره؟؟ کمی از ریخت و پاشها صرفه جوعی کنید و برای یوز زیبا هزینه کنید لطفا،،،،

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 43. فاتح می‌گوید:

  کاملا درسته و مطالب دقیق گفته شده..واقعا بعد از اینهمه سال این پروزه حفاظت از یورپلنگ چه دستاورد و نتیجه ایی داشته؟
  ظاهرا حتی با وجود این پروزه تعداد یوزپلنگها کمتر هم شده…اعضای این گروه فقط میگن تکثیر در اسارت خوب نیست و میگن باید اون پولی رو که قراره صرف این کار بشه در اختیار ما قرار بدین تا ما وضعیت زیستگاه های یوز رو بهتر کنیم…در ضمن دفتر سازمان ملل هم برای حفظ پوز پلنگ کمک کرده بود..واقعا سرنوشت این پولها چی شد…؟
  اگر این یوزها الان توی هندوستان بودن به راحتی تکثیر شده بودن..دقیقا مثل شیر اسیایی که تنها در هندوستان و در جنگل گیر هست و داره افزایش پیدا میکنه..واقعا نمیدونم این گروه تا حالا چه دستاوردی داشتن..فقط هرچند وقت ۱بار جلسه برگزار میکنن….به هر حال داشتن سریعترین موجود جاندار روی کره زمین لیاقت میخواد که متاسفانه ما نداریم..یوز پلنگ سریعترین حیوان روی زمین هست و نوع اسیایی سریعتر از گونه افریقایی هست و در اسیا فقط توی ایران باقی مونده که متاسفانه چیزی تا انقراضش باقی تموتده….. مطلب خیلی خوبی بود با تشکر از دیده بان به خاطر این مطلب…

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 44. بینالود می‌گوید:

  واقعا الان میخوایم فقط دست رو دست بذاریم و انقراضشو ببینیم؟؟؟ تو گزارش نوشته هنوز امید هست و هنوز منقرض نشده

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 45. کبک دری سبزکوه می‌گوید:

  باید مجوز یا پروانه چرای دام را در این مناطق و حاشیه های آنها لغو کنند تا دیگه نه دامداری و نه سگ گله ای به زیستگاه و یوز ها آسیب برسونه
  دولت هم به دامدارهایی که پروانه شان لغو شده جیره خشک بده تا ذر دامداری ها گوسفند پرورش بدهند

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 46. عاشق طبیعت می‌گوید:

  اگر تاسال دیگه اثری از یوز تو ایران موند سلامتون میکنم
  این سازمان محیط زیست ایران فرمالیته هست قدرت اجرای نداشته و نداره از بطن بنیادش این روهم خودشون میدونند

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

 47. Bulut می‌گوید:

  از زمانی که ریاست سازمان محیط زیست افتاد دست ابتکار(از دولت اصلاحات) مناطق و زیستگاهها و حیات وحش سیر قهقرایی گرفت یوزپلنگ عملا منقرض شده و شخص ابتکار بایستی پاسخگو باشند. اگه عشق به طبیعت در وجود محیطبانان وجود نداشت حیات وحش کشور کلا از بین رفته بود. وقتی در بین تمام کارمندهای دولت پایینترین حقوق و مزایا برا پرسنل محیط زیسته چه انتظاری میشه داشت؟!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 8

 48. reza می‌گوید:

  دیده بان محترم
  از دلبر و کوشکی خبری نسیت چند وقت ؟
  آیا زندن یا مردن تو پردیسان؟
  بالاخره بچه دار شدن ؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 49. مسعود اردشیری لردجانی می‌گوید:

  یکی از مهمترین دلایل کاهش یوز دراین مناطق وجود خشکسالی های اخیر وازبین رفتن شاخص های تغذیه یوز میباشد.
  البته وجود دامداران و داشتن سگهای گله هم دراین مناطق برای یوزبه شدت مشکل افرین هست.
  خداروشکر عرصه های طبیعی زیادی برای دامداران داریم که میتونیم این منطقه رو فقط به یوز تخصیص بدیم ودامداران رو به جاهای دیگه ای ببریم.
  با ارزوی اینکه همیشه نام و وجود یوز پلنگ اسیایی بر روی کشور عزیز ودوست داشنیمون ایران بمونه و هیچگاه پاک نشه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 50. رحیمی می‌گوید:

  فقط یک راه واقعی برای نجات این دو یوز ماده باقی مانده:
  برای یوز هم تشکیلاتی درست کنیم تا مردم داوطلب بعنوان مدافع یوز وارد کارزار شوند، آن وقت خواهیم دید که چگونه یوز از دشتهای. ایران نخواهد رفت

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 51. عاشق طبیعت می‌گوید:

  حیات وحش ایران مشکلات زیست محیطی فراوانی تعدیدش میکنه آقا وخانم مسئول جریمه کردین طرف روسوزندین آیا حیوانی به طبیعت برمیگرده فقط خودتون رو دارا میکنید ایوحناس حفاظت فقط حفاظت مانندمادر نسبت به نوزاد

  داغ Thumb up 6 Thumb down 4

 52. Reza می‌گوید:

  از افراد موثری که با موفقیت پروژه یوز را مثل بسیاری دیگر از برنامه های حفاظتی سازمان محیط زیست به انحراف کشیدن لازم هست از استاد مدیر قبلی پروژه یاد بشه که علی رغم بازنشستگی همچنان در انحراف برنامه های حفاظتی می کوشن و در سایه مسولان سازمان، پنهان می شن! البته اگه سازمان محیط زیست جای مناسبی برای رشد چنین افرادی نبود، هیچوقت این افراد موفق نمی شدن باندهای عریض و طویلی بوجود بیارن که در هر موضوعی بتونن مداخله و تصمیم سازی کنن!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 53. یاشار می‌گوید:

  با این اوضاع و احوال ، مسلما آن دو قلاده پلنگ که به کشور روسیه منتقل شدند ، خوش شانس ترین حیوانات ایران بودند ….

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 54. جمشید از خوی می‌گوید:

  ایمان:
  کار بر گرامی”
  حسن توجه شما مایه قدر دانیست.!

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 55. kooshan می‌گوید:

  آنچه که بظاهر از نحوه بررسی و تأئید و انتشار نظرات برمی آید این است که اصل موضوع چیز دیگری بوده و گویا ربطی هم به  « یوزپلنگ» ندارد امید می رود  هرچه که هست ختم به خیر شود.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

 56. Bardia می‌گوید:

  هندوستان چجورى جمعیت ببر رو احیا کرد!ازشون یاد بگیرید

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 57. پرنده مهاجر می‌گوید:

  و واین تمام هنر محیط زیستی که یه عده از دوستان شدیدا سنگش را به سینه میزدن. سازمان بی برنامه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 58. کارشناس اجتماعی می‌گوید:

  دوستان چقدر سخنان با احساسی می زنند.انگار نه انگار که در ایران زندگی می کنند و از وضعیت معیشتی مردم خبر ندارند. آخه مگر بود و نبود یوزپلنگ و پلنگ و امثالهم نان و آب می شود برای مردم که برایش هزینه هم کنند؟
  ول کنید این حرف ها را به فکر معیشت و آخرت مردم باشید.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 27

  • kooshan می‌گوید:

   حالا چرا ناراحت شده اید! فرض کنیم چند نفر بیشتر نیستند بگذاریم حرفشان را که نه خلاف قانون و نه خلاف شرع و عرف است بزنند ضمنأ شما که «کارشناس اجتماعی» هستید قاعدتأ اگر کاری را درست و صحیح نمی دانید باید بتوانید با دانش خود و بطور مستدل و منطقی آنها را قانع کنید، اما «….. ول کنید این حرف ها را……» بنظر نمیرسد سخنی کارشناسانه باشد .
   ضمنأ گرچه در شرایط حاضر و همانطور که گفته اید : «……. بود و نبود یوزپلنگ و پلنگ و امثالهم نان و آب…..» نمی شود ولی برای «…… معیشت و آخرت مردم…..» هم ضرر چندانی ندارد آنچه که در این مورد بیشتر زیان می رساند دریافتی های نجومی، املاک نجومی، واردات نجومی و نظایر آن است.

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

  • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

   جناب کارشناس شما فقط به فکر شکمی؟اتفاقا اگر مشکلات مملکت به صورت ریشه ای حل شود که محیط زیست و حیات وحش را هم شامل میشود آنوقت مشکل شکم هم برطرف میشود.

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 59. رضا می‌گوید:

  با سلام
  کمپینی به نام ” نامه نجات ” به منظور حفظ یوزپلنگ ایرانی تشکیل شده است و در حال جمع آوری امضاء جهت ارسال نامه به ریاست جمهوری می باشد که تا نهم مهرماه ۱۳۹۵ فرصت عضویت و امضای نامه وجود دارد.
  از همه عزیزان دعوت می گردد تا با عضویت در کمپین یاد شده به آدرس http://cheetahday.com حمایت خود را اعلام نمایند.
  با تشکر

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 60. شاهین می‌گوید:

  بله واقعاً درسته حداقل کاری که میشد انجام داد ایمن سازی جاده ها و کوریدورهای مهاجرت یوز بود که متاسفانه هیچ کار مثبتی انجام نشده گویا!

  فرهنگسازی جوامع محلی هم بسیار مهم بوده که به غیر از منطقه بافق در هیچ جای دیگه از زیستگاههای یوز اینکار انجام نشده!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 61. رضا می‌گوید:

  با سلام .
  به نظر میرسه واقعا مسئله خیلی راحت تر از این حرفها قابل حل باشه . حیوانات در صورت دارا بودن دو شرط اصلی به راحتی زاد اوری میکنند
  ۱_ امنیت
  ۲_ منابع غذایی
  مسولیین محترم و متولیان امر میتوانند با احداث یک قرق شبیه به شکار گاهی که چند وقت قبل افتتاح شد و انتقال دو یا چند یوز که به سن باروری رسیدند این کار را انجام بدهند.
  یه نکته را هم لازم هست ذکر کنم و اون نکته اینه که شاید مشارکت بخش خصوصی هم مفید فایده باشه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 62. هنگامه می‌گوید:

  البته که یوز بسیار ارزشمنده ولی لطفا در مورد حال و روز سایر حیوانات این مملکت هم بنویسید والله بقیه هم مقرض شدن یوز هم خیلی وقته منقرض شده ولی رسما نمی گید .

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 63. یوز می‌گوید:

  خداییش خیلی سخته ببینیم یوز نسلش منقرض بشه
  باید فکری اساسی براش بشه
  سازمان حفاظت محیط زیست بسیار نالایق هس که نمیتونه اقدامی انجام بده که مطمئنا ضررو زیان انقراض این گونه را خودشون خواهند خورد
  دولت هوشیار باش

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 64. امیر می‌گوید:

  این همه نظر ….. دریغ از یک عمل

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 65. امیر می‌گوید:

  سگ هایی که روستایی ها ول میکنن و ولگرد میشن معمولا گله تشکیل میدن و خطر جدی برای حیات وحش و یوزها هستند
  این خبر رو ببینید : http://www.tabnak.ir/fa/news/624205/%D8%AD%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B4%D8%AF
  من توی جنگلهای شمال هم گله های سگ ولگرد زیاد دیدم که توی جنگل زندگی میکنن و یا توی کوهها….که حتی گراز شکار میکنن که طعمه پلنگ هستن

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 2

 66. دوستدار طبیعت می‌گوید:

  واقعا که معلوم نیست این همه بوجه بی زبون کجا و خرج کی میشه که ی جانور نادر ونایاب رو نمیتونن از خطرات نجات بدن واقعا تاسف باره برای یک اوگانی که این همه بوجه داره ولی خرج کار های بیخودی میکنه …

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 67. یوزپلنگ ایرانی می‌گوید:

  نمی توانید چند یوز نر و ماده را در یک منطقه گذاشت و جانورانی مثل پلنگ ، گرگ و کفتار را از منطقه به منطقه دیگر منتقل کرد

  کوشکی و دلبر هنوز زنده هستند

  هنوز می توان کاری انجام داد

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 68. mahdi می‌گوید:

  لطفا نگهداری کنید از این گونه های در حال انقراض

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 69. مجتبی می‌گوید:

  باسلام
  متاسفانه فقط فقط فقط دوتا ماده مونده که امیدی نیس پس قیدشو بزنید و خاطرشو واسه بچه هاتون تعریف کنید چون دولت هیچ کاری نمیکنه و این دوتا هم از بین میرن خدا لعنت کنه کسایی که میتونستن کاری کننو نکردن

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 70. سیاوش می‌گوید:

  خدای من چرا کسی کاری نمی کنه مگه چقدر هزینه داره فنس کشی ده کلیومتر راه چقدر هزینه داره یک زیستگاه از مزاحم ها خالی کردن چرا اقایان توجه ندارن این حیوان تنها است فریاد کمکش مگر نمی شنوید

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 71. علیرضا شبگرد می‌گوید:

  درود بر شما
  امیدوارم مسولین عمق فاجعه را درک کنند ، تا قبل از اینکه همین تعداد انگشت شمار از بین نرفته اند .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>