تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۴۴ سانتی متر بالاتر است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همانطور که پیش بینی میشد همزمان باغ گرم شدن هوا، کاهش میزان بارندگی ها و افزایش تبخیر، تراز سطح آب دریاچه ارومیه از ابتدای خردادماه سال جاری رو کاهش نهاد.

پس از آنکه تراز سطح آب دریاجه در روز دوم خرداد به بالاترین سطح در سه سال اخیر یعنی به ۱۲۷۱٫۱۵ متر از سطح دریا رسید، تراز سطح آب دریاچه رو به کاهش نهاده و نهایتا در روز شانزدهم مهرماه سال جاری به ۱۲۷۰/۴۹ متر از سطح دریا رسید.

اما مقایسه سطح آب دریاچه نسبت به سال های قبل نشان می هد که وضعیت درپاچه نسبت به دوره های مشابه در سال های گذشته بهتر است.

تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در دو سال قبل (شانزدهم مهرماه ۹۳ و ۹۴) به ترتیب ۲۴ و ۴۴ سانتی متر افزایش نشان می دهد.

+7
-1
  

5 دیدگاه

 1. مسعود می‌گوید:

  کی میخواهیم به تراز سال ۷۴برسیم .تمامی یخبندانهای قطب نسبت به ۳۰سال پیش کلی از حجم برف و یخشان کم و ذوب شدند .پدیده کم آبی یه پدیده جهانیه

  داغ Thumb up 8 Thumb down 8

 2. آرش می‌گوید:

  هنوز داره زنگ خطر به صدا میاد ۴۴ سانت واقعا خیلی کمه ظرفیت این دریاچه بیش تر از ایناست

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 3. حسین 61 می‌گوید:

  دریاچه ارومیه و دیگر دریاچه های ایران قربانی رویای خودکفایی ایران در محصولات کشاورزی هستند. وقتی با غرور مسئولین اعلام میکنند امسال مازاد بر نیاز گندم تولید کرده ایم باید بدانند خودکفایی در تولیدات کشاورزی به قیمت مرگ منایع آبی این سرزمین خواهد بود

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   احسن جناب حسین ۶۱:
   و جسارتا در تکمیل فرمایش شما اضافه کنم که:
   … قافل از آنکه بهای این دست آورد امروز و شرینی زودگذر آن از دست دادن گوهری با ارزش تر در فرداست که شاید زمانی تلخی آن را حس کنند و به خود بیاییند که دیگر دیر شده باشد. ( مثل مسله بحره برداری بیش از حد از ذخیره آبهای زیر زمینی که الان انعکاس آن بشکل بحران آب ظاهر شده، همان چاه هایی که با چند متر حفر آب گوارا را ارزانی میدادند الان با کندن چند برار هم جواب نمیدهند و زمانی به خود آمده ایم که در عمق فاجعه ایم حال کاسه چه کنم چه کنم در دست گرفته ایم) درست مانند ضربه ای که در هنگام ورزش میخوریم و در آن لحظه گرم هستیم و متوجه نیستیم و تنها در آینده است که متوجه وخامت اوضاع میشویم که ممکن است دیگر دیر شده باشد.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 4. سلام دوستان
  ما نباید فراموش کنیم که این امید بعد چندین سال بحران بی سابقه و مرگ آور ایجاد شده؛ و نشان دهنده ی آن است که وضعیت عمومی دریاچه خیلی بهتر شده است؛ و اصلن بدین مفهوم نیست که دریاچه نجات یافته؛ ولی در مسیر نجات قرار گرفته. دریاچه ای که بعد از گذر تابستان چنین وضعیتی دارد، یعنی در بارش باران و برف پاییزی، زمستانی و بهاری؛ و آمدن سیلاب های پاییزی و بهاری وضعیت خیلی بهتری خواهد داشت. پاییز امسال برای آن دریاچه ی گرامی فصل شمردن جوجه ها بود. در سال های پیش نتیجه منفی داشتیم و حالا مثبت شده، و اگر بعضی امور از سوی مسئولین و مردم منطقه بدرستی و دلسوزانه رعایت شود، در بهار ۹۶ ما دریاچه ای دیگر خواهیم داشت که تابستان بعدی دیگر نمی تواند برایش مرگ آور باشد. و این زیباست و مایه ی امید.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>