تراز سطح آب دریاچه ارومیه یازده سانتی متر افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): پس از آنکه تراز سطح آب دریاجه در روز دوم خرداد ماه سال جاری به بالاترین سطح در سه سال اخیر یعنی به ۱۲۷۱٫۱۵۵ متر از سطح دریا رسید، تراز سطح آب دریاچه همزمان باغ گرم شدن هوا، کاهش میزان بارندگی ها و افزایش تبخیر رو به کاهش نهاده و نهایتا در روز ۲۲ آذرماه سال جاری به ۱۲۷۰/۴۹ متر از سطح دریا رسید.

اما با شروع فصل سرما و پس از بارش های اخیر تراز سطح آب دریاچه در روز شنبه ۱۳۹۵/۱۲/۳ یازده سانتی متر افزایش یافته و به ۱۲۷۰/۶۰ سانتی متر از سطح دریا رسید.

این تراز نسبت به روز مشابه در سال قبل (سوم اسفندماه ۹۴) شانزده سانتی متر افزایش نشان می دهد.

+9
0
  

2 دیدگاه

 1. سلام دوستان
  از اینکه سایت «دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران» از اوضاع طبیعت میهن گزارش می دهد کاری ست بسیار درست. مردم باید بدانند در محیط زیست کشورشان چه می گذرد.
  ولی اگر از این دست گزارشان برای شاد شدن و شاد کردن باشد، اشتباهی بزرگ است و حتمن نتیجه ی عکس دارد. دریاچه ی ارومیه بخاطر خشک سالی نخشکیده؛ این دریای کهن بسیار خشک سالی ها خیلی بدتر از این ها دیده، ولی نخشکیده. دریاچه را با برنامه های نادرست و ندانمکاری های ضد طبیعت و ویژه خواری و سودجویی های بیجا خشکاندند. اگر عوال خشک شدن را از بین نبریم، چندین سال همینطور خود و دیگران را با ایجاد امید کاذب گول می زنیم تا جایی که دیگر هیچ راهی جز راست گویی نمانَد؛ آنگاه در روزی تیره در تاریخ به مردم خواهید گفت، خشکید!
  وضع فعلی دریاچه ی ارومیه مثل این را می مانَد که در جایی لوله ی اصلی گاز ترکیده و آتش سوزی عظیمی رخ داده و شما نیروی آتش نشانی میهن را بسیج کرده اید برای خاموش کردن؛ ولی گاز یعنی عامل اصلی شعله ها را قطع نکرده اید! شما در این حالت حتی اگر از کل جهان کمک بستانید، آتش خاموشی ناپذیر است؛ مگر فورن جریان گاز از مرکز بسته شود. حالِ نزار دریاچه ی ارومیه دقیق همین است – در شاه لوله ای عظیم که منفجر شده گاز همچنان در جریان است و آب پاشی نیز ادامه دارد! امکان ندارد که آن آتش عظیم خاموش شود.
  اگر قصد نجات در کار است بیایید همین امروز فکری جدی بنمایید. ولی اگر فکر می کنید که در پی این تحولات جزیی دریاچه نجات می یابد، باید خدمت مردم شریف و منتظر ایران عرض کنم که این خیالی بیش نیست. روندی را در تحقیقی چندین ساله دنبال کردم تا اینکه پاییز گذشته به من محکم گفت «نَه». با این حال هنوز امیدوارم؛ البته اگر کاری شود کارستان.
  همینک هزاران چاه مثلن “مجاز” و هم هزاران چاه غیر مجاز دارد حق دریاچه را از آن زیر می رباید؛ و به آن، بازدارندگی و هم ربودن بیرحمانه در سطح زمین را نیز اضافه نمایید. مردم شریف اطراف ارومیه، مردم شریف کل ایران زمین! تا وضع این هست، دریاچه ای در کار نخواهد بود. شما نمی توانید هم عوامل خشکیدن را حفظ کنید و هم انتظار نجات داشته باشید. این کار در صادقانه ترین حالت، خود و دیگران را گول زدن است؛ بیشتر شوخی را می مانَد. همین. «خواه پند گیر و خواه ملال»

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 1

 2. شاهین می‌گوید:

  احیای دریاچه باستانی چیچست یا همان ارومیه آرزوی قلبی هر ایرانی است. از ارومیه در کهنترین دفتر ایرانی یعنی اوستا با نام چیچست نام برده شده است که نشان دهنده پیشینه کهن زیستگاهها و پهنه های آبی کشورمان می باشد.

  داغ Thumb up 9 Thumb down 21

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>