کشف پوست پلنگ از یک عتیقه فروشی در تهران

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر اینکه یک مغازه عتیقه فروشی در محدوده ۱۵ خرداد تهران قصد فروش یک تخته پوست پلنگ را دارد نیروهای یگان محیط زیست تهران وارد عمل شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در این باره گفت: محیط بانان ابتدا با لباس شخصی و بصورت ناشناس به محل مراجعه نموده و پس از اطمینان از صحت گزارش وارد عمل شدند.

نقی میرزاکریمی اظهار داشت: مامورین پس از هماهنگی با مقام قضایی پوست پلنگ را توقیف و یک نفر (صاحب مغازه) را در این رابطه بازداشت نمودند.

متخلف در جریان بازجویی مدعی شده پوست پلنگ را از فرد ناشناسی خریداری نموده و قصد فروش آن را در مغازه خود داشته است.

همچنین تحقیقات نشان می دهد صاحب مغازه شخصا شکارچی نبوده و اسلحه شکاری مجاز نیز در اختیار ندارد.

متهم پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی و رسیدگی به جرم تحویل مراجع قضایی گردید.

بر اساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید حمل، عرضه، صدور و فروش جانوران و حشی زنده یا کشته و یا اجزای آنها بدون کسب پروانه از سازمان محیط زیست جرم محسوب می شود و هرکس مرتکب اعمال فوق شود به حبس از یک ماه تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف یک میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک پلنگ معادل هشتصد میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

+118
-3
  

5 دیدگاه

 1. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  رنگ و رو این پوست به پلنگ ایرانی میخوره. مغازه دار هم شکارچی نبوده اما شریک جرمه و باید تاوان پس بده. مثل یک مالخری که مال دزدی را میخره

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 27

 2. علی می‌گوید:

  فقط میشه افسوس خورد از فهم وشعور کم

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 6

 3. نادر شکوهی مافی می‌گوید:

  باسلام
  با این کار معلوم می شود که بار اولش نبوده و از این جور کارها بسیار انجام داده باید تا آخر عمر در زندان نگه داشته شود تا عبرتی برای دیگران شود .

  داغ Thumb up 13 Thumb down 21

  • مهدی - بست پرو می‌گوید:

   در اینکه ایشان شریک جرم به حساب می آیند (به دلیل خرید پوست) شکی نیست اما چرا باید تا آخر عمر زندانی بشه؟!!متاسفانه در این گونه مسائل رویکرد کشور ما برخورد بدون فرهنگ سازی می باشد که اثبات آن هم درگیری های زیادی است که میان شکارچیان غیر مجاز و محیط بانان در طبیعت رخ میده. تجربه نشون داده هر چیزی که بخواد به زور تفهیم بشه بدتر ایجاد انگیزه میکنه.

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

 4. محمد می‌گوید:

  با قوانین موجود فقط جرم عرضه و فروش به مجرم می خوره و هیچگونه ضرر و زیانی توسط مجرم پرداخت نمی شه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>