عامل شکار غیرمجاز دو قوچ وحشی در پارک ملی صیدوا دستگیر شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای محیط زیست مستقر در پاسگاه محیط بانی پارک ملی صیدوا حین گشت و کنترل در منطقه متوجه صدای شلیک ۲ گلوله و حدود ۵ دقیقه بعد از آن صدای شلیک یک گلوله دیگر شدند.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر در این باره گفت: محیط بانان با درخواست نیروی کمکی از پاسگاه پرور در قالب دو اکیپ دو نفره به جست و جوی عامل شلیک ها پرداختند.

عباس زارع اظهار داشت: مامورین بعد از چند ساعت پیاده روی در ارتفاعات، حوالی غروب متوجه حضور یک شکارچی غیرمجاز در دامنه کوه شده و به صورت نامحسوس به وی نزدیک شدند.

محیط بانان پس از نزدیک شدن به متخلف و با فرمان ایست و شلیک ۳ تیر هوایی وی را مجبور به نشستن بر روی زمین کرده و متخلف را دستگیر نمودند.

در کنار شکارچی متخلف لاشه دو قوچ وحشی، یک قبضه اسلحه گلوله زنی دارای جواز که ۵ تیر فشنگ نیز در جان لوله داشت، دو چاقو، یک دوربین چشمی، پانزده فشنگ گلوله زنی و چهار پوکه فشنگ گلوله زنی و کشف و ضبط گردید.

متهم پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

البته متهم یک همدست محلی نیز داشته که قرار بوده برای حمل لاشه ها به کمک وی بیاید و همدست وی نیز به دادگاه معرفی شده است.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کل یا بز  وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهم می بایست مبلغ دویست میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

متهم علاوه بر پرداخت ضرر و زیان محیط زیست، از جنبه عمومی جرم نیز در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در محدوده پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه  و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

0
-55
  

16 دیدگاه

 1. محمدرضا می‌گوید:

  واقعا با این جریمه های سنگین اینا چ جراتی دارن میرن شکار
  طمع را مبادا دو چندان کنی
  ک صاحب کرم را پشیمان کنی

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 23

 2. مینالیزا می‌گوید:

  قاضی عزیزو محترم از جنبه عمومی عرض میکنم خواهش میکنم نگذارید با بیست و اندی میلیون جریمه این شکارکش دزد قسر بره ، اسلحه اش را گرفته و زندانی نیز شامل حال این دزد گردد

  پر طرفدار Thumb up 135 Thumb down 67

 3. علیرضا می‌گوید:

  سلام
  مبلغ ۲۰ میلیون تومان در برابر شکار غیر مجاز این گونه ارزشمند واقعا ناچیزه
  این افراد علاوه بر جریمه نقدی همه ساله در فصل سرما باید برای این حیوانات خوراک تهیه کنن و با هزینه خودشون به همراه یک محیط بان به عنوان همراه در جاهای صعب العبور برده تا اینا باشن از کارها نکنن

  پر طرفدار Thumb up 117 Thumb down 59

 4. جواد اکبرنژاد می‌گوید:

  با اینکه طی چند ساله گذشته جریمه ها چندین برابر شد اما امار گویا هستند که وضع شکار غیر مجاز تغییری نکرد بنابراین بایددنبال راهکارهای موثرتر وعلمی تری بود برای کنترل شکار غیر مجاز جز فرهنگ سازی وتوجه به اشتغال جوامع محلی و احترام به حقوق شکارچیان مجاز وایجاد رابطه ای همراه بااعتماد و همکاری بین سازمان محیط زیست و شکارچیان مجاز راه حل دیگری وجود ندارد

  پر طرفدار Thumb up 66 Thumb down 20

 5. جواد اکبرنژاد می‌گوید:

  بیاییم برای یک بار هم که شده برای بالا بردن اگاهی مردم فرق بین شکارچی مجاز و شکارچی غیر مجاز رابه صورت علمی بیان کنیم تا اگر بخواهد افکار عمومی قضاوت کنند با یک نگرش علمی و درست قضاوت کنند این میشه یک فرهنگ سازی در یک جمله اگر بخواهیم شکارچی مجاز را تعریف کنیم شکارچی مجاز به شکارچی ای گفته میشود که تحت کنترل سازمان محیط زیست است سازمان محیط زیست بعد ازسرشماری گونه ها نوع گونه زمان وتعداد شکار را مشخص میکند بنابراین شکارچی مجاز هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد کاملا تحت کنترل سازمان میباشد

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 14

 6. محسن رزاقی می‌گوید:

  جریمه در مورد دو گونه گوسفندوحشی و بزوحشی که بیشترین آمار شکار را بخود اختصاص داده بسیار ناچیز است که بارها عرض کرده بودم.
  به امید رسیدن جمعه به سطح بالای درک و ممنوعت کامل شکار و صید.

  پر طرفدار Thumb up 73 Thumb down 36

 7. مهدی می‌گوید:

  ریشه شکارچی ها باید از این مملکت کنده بشه….

  پر طرفدار Thumb up 81 Thumb down 40

 8. دوست دار محیط زیست می‌گوید:

  بنام الله
  شکار ها حداقل ۱۰ساله هستند.
  با بررسی موجود می توان گفت وجود چنین شکارهایی در منطقه که الان فصل جفت گیری نیز می باشد با توجه به سن بالا ی حیوان تولید مثل خوبی صورت نمی گیرد وحیوان با حداقل ۵سال وحداکثر۸سال سن بهترین کیس برای تولید مثل می باشند(البته به دید اینجانب ، که بزرگان وجانور شناسان نظر بدهند عالی است).
  چرا محیط زیست برای این طور شکارها که سن بالا هستند مجوز وپروانه صادر نمیکند که لااقل:
  ۱-برخی از شکارچیان در حضور محیط بان و با اخذ مجوز لازم اقدام به شکار نمایند.
  ۲-تولید مثل بهتر صورت بگیرد.
  ۳-شکارچی با دارا بودن تفنگ چند میلیونی دوست دارد طبیعت رفته و شکار کندکه این فرصت را بایستی محیط زیست ایجاد نماید که کسب در آمدهم می کند.شاید از این طور شکارها بالای ۱۰ویا ۲۰ویا بیشتر اتفاق می افتد ویک نفر را دستگیر می کنند و در دام محیط زیست می افتند.
  التماس دعا

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 19

 9. دوست دار محیط زیست می‌گوید:

  ای کاش این فرد به جای کشتار شکار به سرزمین زلزله زده می رفت و به هم نوعان خود کمک میکرد.
  ای کاش بجای کشتن شکار با آنان مهربان باشیم
  ای کاش هیچ وقت شکارکشی وجود نداشت
  ای کاش با طبیعت کمی مهربان بوده باشیم

  پر طرفدار Thumb up 76 Thumb down 38

 10. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  تمام شکارچیان دنیا برای بدست اوردن همچین تروفهای اوریال به این زیبایی سر و دست میشکونن و به جرات میتونم بگم سازمان میتونه با فروش این تروفه ها ی پیر و پر طرفدار پول زیادی وارد کشور کنه با این پولها در مناطق محروم همانجا برق رسانی راه سازی مدرسه سازی ایجاد شغل و … و یا میتونه با این پول برای سازمان تجهیزات تهیه بکنه نیرو استخدام بکنه و از جوانهای گله در منطقه حفاظت کنه تا تبدیل به تروفه بشن و توسط شکار کش ها شکار نشن .ایجاد قرق و شکارگاه خصوصی . ایجاد قرق و شکارگاه خصوصی ایجاد قرق و شکارگاه خصوصی !!!!!چند درصد شکارچیان غیر مجاز در سطح کشور دستگیر میشن . در خوشبینانه ترین حالت ده درصد .ذل سازمان به جریمه های که میگیره خوشه و تقریبا تمامی وظایف خودش رو فراموش کرده و فقط شده سازمان دستگیری شکارچیان غیر مجاز با این حال به جرات میگم موفقیتش ده درصده . در کشور هستند کسانی که میتونند و علاقه مند به سرمایه گذاری بلند مدت در این زمینه اند و بسیارند کسانی که حاضرند برای خرید یک پروانه براحتی و به طور مثال سه میلیون توما ن پرداخت کنند . اونوقت بخش خصوصی بسیار بهتر قادر به حفاظت هست و بعد از گذشت چند سال میتونه بخشی از جمعیت رو با تشخیص کارشناسان پروانه بده و بفروشه اتفاقی که الان تویزد افتاده و جمعیت وحوش منطقه افزایش چشمگیر داشته تا کی بیراهه بریم اخه تا کی حقایق رو کتمان کنیم . شکار با فرهنگ مردم کشور ما اجینه و بسیاری به این ورزش علاقه مندند . مطمین باشید ندادن پروانه و ادامه این روند کار رو خراب تر از این میکنه . دل سازمان هم به جریمه ها خوش باشه دل شما مخالفان شکار هم خوش باشه که فلان شکارچی جریمه شد . دیناری از این پولها در راه درست خرج نمیشه اصلا چرا سازمان حتی یکبار نمیاد یک گزارش مالی بده که با فلان پولی که از فلان شکارچی غیر مجاز گرفته چیکار کرده

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 8

 11. میر شکار می‌گوید:

  جالبه جدیدن نظرات من که توش سازمان عزیز محیط زیست مورد انتقاد قرار میگیره و به آقایون دوستدار محیط زیست بر میخوره حذف میشه.اگر توان شنیدن حرف حق رو ندارید چرا از ملت نظر میخواین؟بارها گفتم این بگیر و ببندا دکون بازاریه برای بعضیا.اگر شکار ممنوعه باید برای همه ممنوع باشه.کم تخلف تو این زمینه تو دوستان محیط زیستی ندیدیم.باید سایتی باشه این گونه تخلفات رو توش ارائه داد تا بعد ببینم نظر دوست داران محیط زیست چه خواهد بود.نه مثل این سایت که موندن نظرات تو صفحاتش به میل بعضیا باشه.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 6

 12. میر شکار می‌گوید:

  دوست دارم ادله علمی که میگید رو در اختیار من قرار بدید تا منم آگاه بشم.ممنون.

  داغ Thumb up 2 Thumb down 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>