برای نخستین بار از پلنگ پس از شکار بز اهلی در استان کرمانشاه تصویر برداری شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تاکنون در شمال غربی کشور در استان های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه هرگز هیچ تصویر مستندی از حضور پلنگ به ثبت نرسیده بود.

پس وقوع جنگ تحمیلی مابین ایران و عراق در مناطق مرزی شمال غرب کشور شرایط زیست پلنگ به مراتب وخیم تر شده و امیدها برای حضور این گونه ارزشمند در این سه استان هر روز کمرنگ تر میشد.

سال های متمادی است که دامداران و بومیان ساکن حاشیه منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل در شهرستان پاوه در استان کرمانشاه آثار و شواهدی از وجود پلنگ در این منطقه را مشاهده می کنند.

از جمله این علائم شنیدن صدای پلنگ و از بین رفتن دامهای اهلی بخصوص بز و گوسفند توسط جانوری شکارچی بوده است که مردم منطقه اعتقاد داشتند کار پلنگ است.

اما تاکنون هیچ مستندی حتی از حضور پلنگ در این نقطه از کشور وجود نداشته و حتی اداره محیط زیست شهرستان پاوه نیز نمی توانست با قطعیت در مورد حضور یا عدم حضور پلنگ اظهار نظر نماید.

روز ۲۴ فروردین سال جاری یکی از دامداران طی تماس با اداره محیط زیست پاوه اعلام کرد بر اثر حمله یک جانور وحشی دو بز اهلی متعلق ازبین رفته اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پاوه در این باره گفت: به دنبال این حادثه اکیپی از نیروهای محیط زیست و یک گروه مستندساز عازم منطقه مربوطه شده و با راهنمایی دامدار زیان دیده به محل حضور لاشه بزها رسیدند.

محمد اخگرزاده اظهار داشت: نیروهای محیط زیست پس از بررس آثار و علائم بجا مانده در محل، جهت تشخیص جانور مهاجم اقدام به تعبیه دوربین تله ای در مقابل لاشه بزها نموده و محل را ترک نمودند.

در بازبینی تصاویر ثبت شده توسط دوربین تله ای مذکور تصاویر زیبایی از حضور یک پلنگ بالغ و تغذیه از لاشه بزها به ثبت رسید.

نکته جالب توجه اینجاست که فاصله زمانی تنظیم دوربین و ثبت نخستین تصویر از پلنگ کمتر از یک ساعت است که نشان می دهد پلنگ در نقطه ای در همان نزدیکی حضور داشته و منتظر دور شدن انسان ها برای تغذیه از طعمه اش بوده است.

با توجه به اثبات تلف شدن بزها بر اثر حمله پلنگ، پرونده ای جهت تعیین و پرداخت خسارت دامدار زیاندیده تنظیم و به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است.

در همین رابطه مستندی به نام مهاجرت به میدان مین به کارگردانی محمدرضا خوش فرمان در شبکه زاگرس کرمانشاه در دست ساخته می باشد. این مستند سینمایی در ۷۵ دقیقه به زندگی پلنگ در مناطق مرزی ایران، عراق و ترکیه و ۵ استان غرب ایران می پردازد.

+101
-1
  

23 دیدگاه

  1. کفتار راه راه می‌گوید:

    در منطقه بوزان و مرخیل شوکا هم وجود داشت خواهشمند است درباره وضعیت شوکا در این ناحیه هم خبر و عکس بگذارید.

    پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 3

  2. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

    این چندمین بار است که دوربینهای تله ای وجود پلنگ را در یک ناحیه اثبات کرده اند. با توجه به اینکه تحقیقات قبلی و اعلام انقراص ببر در سال ۱۳۵۰ که این دوربینها وجود نداشت صورت گرفته است همچنین انبوهی و پوشش پرپشت گیاهی جنگلهای شمال و همینطور ادعاهای رویت ببر در گلستان شاید با دوربین گزاری بتوان ببر را مجدد مشاهده کرد و حتی با احتمال کمتر شاید در گوشه ای در زاگرس شیر هم پیدا شود.

    داغ Thumb up 14 Thumb down 35

    • مهراب مهرآبادی (پلنگ هفتاد قله) می‌گوید:

      دوست عزیز پلنگ با شیر و ببر متفاوتی.
      پلنگ اصولاً حیوانی مخفی کار است و رویت آن به سختی ممکن است.
      ولی شیر و ببر اینگونه نیستند.
      شیر و ببر غرش بلندی دارند. پس اگر بود وجودش با این اوصاف اثبات میشد.

      پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

    • سجاد نوریان می‌گوید:

      لطیفه خوبی گفتی دوست عزیز!

      پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

      • زیتون می‌گوید:

        برای چی می زنی تو ذوقش…..اتفاقا احتمال بودنش خیلیه…ببر هم پنهانکاره و شب رو …..مخفیکار درست نیست باید بگی انعطاف پذیر ….

        پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 10

      • جواد می‌گوید:

        به نظر من فکر خوبیه! طبق شنیده ها گاهی افراد محلی از وجود ببر در جنگل صحبت میکردن. ای کاش روزی بیاد محدوده پر تردد حیوانات در جنگل و مراتع تماما زیر رصد باشه.

        پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 5

      • مسعود می‌گوید:

        دوست عزیز
        همه موجودات زنده از حیوان گرفته تا گیاهان ( حتی انسان) وقتی در معرض تهدید و نابودی قرار می گیرند می توانند خیلی زودتر از آنچه که ما فکر میکنیم یا در کتابها خوانده ایم برای ادامه بقا با شرایط جدید سازگار شوند از جمله مخفی کاری.بنده هم به این معتقدم که احتمال وجود ببر در جنگل های شمال می رود…هنوز خلاف آن ثابت نشده

        داغ Thumb up 8 Thumb down 8

  3. جنگل شمشاد می‌گوید:

    تجمع این همه کرکس واقعا جالب و باورنکردنی است.

    پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 1

  4. عمار قادری می‌گوید:

    با سلام و عرض ادب خدمت گفتار راه وضعیت شوکا در منطقه خوب نیست به واسطه اینکه چند سال قبل منطقه دچار آتش سوزی شدید شد و این شوکا زیستگاه اصلی خود رو جا گذاشتن و در مناطق دیگری پراکنده شده اند و عکس بردای از آنها سخت است و تهدیدی هم شده برای حفظ این گونه با ارزش
    اما نکته مهمتر اینکه با وجود پلنگ در منطقه این گونه با ارزش در فصل تابستان هنگام حرکت این شوکاها به سمت رودخانه تعداد زیادی از آنها به دست این پلنگ ها شکار میشن
    و چون در این منطقه شکار کل و بز خیلی راحتر از شوکا است آمار کل و بز منطقه در محدوده شوکاها کم شده و پلنگ مجبور به تغذیه از شوکاها میشه و به همین دلیل به ندرت از پناهگاه خود خارج میشن و ثبت تصاویر خیلی مشکل هست

    پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

  5. reza می‌گوید:

    محیط زیست کرمانشاه لطفا حفاظت کنید تا توسط دامداران کشته نشود یا روی مین نرود.//

    پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

  6. چغوک می‌گوید:

    تعداد دال های لاشه خور هم قابل توجه بود .

    کرکس ها در سال های گذشته وضعیت مناسبی نداشته اند .

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

  7. جمشید می‌گوید:

    خبر خوبیست.
    ولی گزارش موءخری از حضور این گربه سان در اقلیم کردستان عراق توسط گزارشگران کارشناس حیات وحش ماهنامه نشنال جنوگرافی، حدود ۴سال قبل منتشر شد که حاکی از مهاجرت و افزایش جمعیت این گربه سان به مناطق مرزی دو کشور بود و نکته جالب احساس امنیت این گربه سان در این مناطق بدلیل وجود مناطق مین گذاری شده و عدم پاکسازی آن بدلیل توپو گرافی منطقه و حضور دامدار و چرای دام ،بالمآل، افزایش جمعیت آن بوده است، امری که در سایر مناطق زیست این گربه سان و نیز یوز پلنگ آسیائی درداخل کشور،شاهد نیستیم، که جای درنگ و تامل دارد.
    وجود پلنگ درآذربایجان غربی در منطقه حفاظت شده مراکان ،قبل از سال ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ ،با شکار ۲ قلاده توسط شکارچیان،تائیدی بر وجود و زیست آن در این منطقه بوده است.

    پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

  8. کاروانچی می‌گوید:

    سلام خدمت دوستان عزیز
    من درسال۱۳۹۴فیلم دو راس شوکا هنگام آبخوردن در منطقه بوزین ومرخیل روگرفتم وتحویل اداره محیط زیست پاوه دادم اما خبری ازرسانه ای کردن این مطلب نبودمتاسفانه

    پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

  9. عقاب می‌گوید:

    خدا به داد حیات وحش برسه،امروز یه پلنگ در بهشهر در تله سیمی جان داد،نمیدونم تا کی این کشتار ادامه خواهد داشت،این هجم از کشتار حیوانات در دنیا بی سابقست

    پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

  10. محمد مهدی می‌گوید:

    با سلام و عرض ادب دوستان عزیز جناب عمار قادری و جناب کاروانچی لطفا در صورت امکان شماره تماسی جهت ارتباط دوطرفه اعلام بفرمایید بنده فعالیتهایی در زمینه محیط زیست کرمانشاه انجام می دهم که با توجه به اطلاعات شما مایل به همکاری هستم

    پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

  11. Mehdi می‌گوید:

    به به به به قدمش مبارک
    چه پلنگ قشنگیه
    خداروشکر که هنوز هستند
    دم دامداران با فرهنک گرم که اطلاع دادند و البته خسارتشون را هم میگیرند
    محیط زیست لطفا سریع عمل کنین تا دامداران هم تشویق شوند
    اسم و فامیلشان و عکس دامداران اطلاع دهنده را هم بگذارید تا بیشتر با انگیزه شوند

    پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

  12. پلنگ ایرانی می‌گوید:

    متاسفانه شوکا ودیگر علف خواران منطقه خیلی کم شدن و گراز وخوک هم به ندرت پیدا میشه وبه همین دلیل پلنگ مجبور به حمله به دامهای اهلی میشه

    پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

  13. فاتح می‌گوید:

    پس با این حساب ۱پلنگ دیگه هم تلف شد

    پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

  14. کلارى می‌گوید:

    خبر خوش ، خیلى عالى است ، چه پلنگ با شکوه و زیبایى هم هست امیدوارم مردم خوب منطقه از ا ین میراث ارزشمند بخوبى نگهبانى نمایند.

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>