عامل اصلی زنده گیری توله یوزپلنگ ایرانی از طبیعت شناسایی شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در ادامه رسیدگی به پرونده زنده گیری یک توله یوزپلنگ ایرانی و در جریان تحقیقات مراجع قضایی و انتظامی عامل اصلی زنده گیری توله یوزپلنگ از طبیعت شناسایی گردید.

دیماه سال گذشته گروهی از قاچاقچیان حیات وحش که یک توله یوزپلنگ را از زیستگاه طبیعی جدا و به تهران منتقل کرده بودند با تلاش نیروهای یگان محیط زیست و پلیس امنیت استان تهران شناسایی شدند. (جزئیات کامل شناسایی و دستگیری متهمان)

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران در این باره گفت: پس از این ماجرا چهار متهم در رابطه با این پرونده به دادسرای ناحیه ۱۹ تهران معرفی و پس از صدور قرار وثیقه تحقیقات قضایی از متهمین آغاز شد.

نقی میرزاکریمی اظهار داشت: متهمین همگی در جریان انتقال، نگهداری و خرید و فروش توله یوزپلنگ دست داشته اند اما هیچیک عامل اصلی زنده گیری یوزپلنگ از طبیعت را معرفی نکرده و هر کدام تنها خرید یوزپلنگ از دیگری را  قبول داشتند.

جهت شناسایی عامل اصلی زنده گیری یوزپلنگ از طبیعت، اولین متهم دستگیر شده به نام (ب) که حلقه نخست نقل و انتقال توله یوزپلنگ نیز بود تحت بازجویی قرار گرفت و ادعا نمود توله یوز را تعدادی از افراد محلی ساکن شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی از منطقه میاندشت زنده گیری نموده و پس از انتقال به تهران به وی فروخته اند.

با ارسال نیابت قضایی به دادگستری شهرستان جاجرم، تحقیقات گسترده ای توسط مرجع قضایی و حراست سازمان محیط زیست جهت شناسایی عاملین زنده گیری توله یوزپلنگ آغاز شد.

افرادی که (ب) بعنوان عاملین زنده گیری یوز معرفی کرده بود به دادسرا احضار و تحت بازپرسی قرار گرفتند اما هیچیک اتهام وارده را قبول نداشتند.

پس از تکمیل تحقیقات در جاجرم، پرونده مجددا به دادسرای ناحیه ۱۹ تهران ارسال و تحقیقات از (ب) و افرادی که در جاجرم توسط وی معرفی شده بودند توسط پلیس امنیت و یگان محیط زیست استان تهران ادامه یافت.

هنگامیکه (ب) با افراد محلی که ادعا می نمود یوز را از آنها گرفته است مواجه و روبرو شد نهایتا اعتراف نمود که زنده گیری یوز از طبیعت توسط خودش انجام شده است.

(ب) اهل شهرستان جاجرم ولی ساکن تهران است. این متهم با آشنایی قبلی که از منطقه داشته شخصا توله یوز را زنده گیری نموده و پس از انتقال به تهران با دریافت مبلغی حدود ۳۰ میلیون تومان به سایر متهمان پرونده فروخته بود.

پس از شناسایی عامل اصلی زنده گیری توله یوزپلنگ از طبیعت، مراحل بازپرسی به اتمام رسیده و با تکمیل تحقیقات در دادسرا پرونده با چهار متهم (ب)، (م) (ک) و (ف) جهت رسیدگی و صدور رای به دادگاه ارسال خواهد شد.

هر چهار متهم در جریان زنده گیری، انتقال به تهران، خرید و فروش و نگهداری توله یوزپلنگ دست داشته و از بابت جرایم مذکور محاکمه خواهند شد.

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران در مورد اینکه آیا یک محیطبان در این ماجرا نقش داشته است؟ گفت: یکی از محیطبانان خراسان شمالی در این رابطه مظنون به همکاری با متهمین بود که در جریان تحقیقات صورت گرفته توسط پلیس امنیت و مقام قضایی به طور قطع مشخص شد که محیطبان هیچ جرمی مرتکب نشده و کوچکترین دخالتی در این اقدام مجرمانه نداشته است.

+31
-5
  

18 دیدگاه

 1. مهدی جعفری می‌گوید:

  امکانش هست نحوه دقیق جزییات تله گذاری یا ربودن از لانه رو بنویسید؟چون محیط بانها با وجود حضور مستمر در مناطق بازهم به زحمت و بیشتر توسط دوربین های تله ای قادر به مشاهده یوز هستند ولی این مجرم تونسته توله یوز رو بصورت زنده شکار کنه؛میشه از تجربیاتش استفاده مفید هم کرد

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 10

  • روح سیاه گوش مقتول می‌گوید:

   عزیز بنویسه که چی بشه یاد بگیری که چکار کنی …. دیگران یاد بگیرن که چکار کنن…… دنبالش هستی نکنه؟!!! اونایی که باید از تجربیاتش استفاده کنن کردن.

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 9

 2. reza می‌گوید:

  از بیخ و بن مشکوکه
  ب ک م ف چیه دیگه
  چرا اسم و تصویر نمیزارین

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 4

 3. شهرام می‌گوید:

  من متوجه نیستم کسی که یه حیوون وجشی رو اونم توله تا آخر عمر گرفتار بند کرده حالا چرا باید برای حفظ آبروش با نام” ّب” معرفی شه باید همه جا اسم و رسمش رو ببرن تا همه بفهمن چه نونی میخورده شاید اینجوری دیگه کسی سراغ همچین کارهایی نره.

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 3

 4. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  چند ساله که مستند سازان نتونستند یه تصویر درست وحسابی از یوزپلنگ بگیرن پس چطوری این بابا به این راحتی تونسته یوز بگیره !؟
  این نشون میده که این ادم تو این این کار خیلی حرفه ای هست و دفعه اولش نیست

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 1

  • DORNA می‌گوید:

   موافقم و کاملا مشخص است یک تیم کاملا حرفه ای قاچاق حیات وحش در آن منطقه فعالیت دارند.
   اینطوری نیست که یکنفر بزند به طبیعت، توله یوز زنده گیری کند، دنبال مشتری بگردد!
   قطعا مشتریان ثروتمندی پشت این ماجرا هستند، به روستاها می روند سفارش می دهند، مبلغ پیشنهاد می کنند، حتی ودیعه می پردازند، و قطعا از این ماجرا سود می برند…
   اینکه قاضی چهار نفر از اهالی را دستگیر و مجازات کند، راه به جایی نمی برد باید سرشاخه ها و سفارش دهندگان تحت تعقیب و مجازات های سنگین باشند.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 5. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  میاندشت تنها زیستگاه دشتی باقی مانده یوز در کشور است و یوز در آن به راحتی شکار می کند و به دلیل حساسیت بالای شرایط، بایستی تا دیر نشده آن را قرق کامل کرد. پارسال یک سگ گله توله های یک یوز ماده را دنبال کرد که یکی بالای درخت رفت با توجه به تعداد محدود یوزها احتمال قوی، یوز فوق یکی از آن سه توله باشد و به دلیل ماده بودن، یک ضربه کاری بر حیات یوز در طبیعت در میاندشت و حتی کشور محسوب می شود.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

 6. زیتون می‌گوید:

  امیدوارم شکنجه یارو متوقف نشه …..تا وقتی که یوزه تو بنده هرروز یه فص یارو باید زد…..

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 7. یوسف می‌گوید:

  لطفا اسم کامل و تصویر این موجودات رذل را بگذارید. آخه اینا ثروت یک نفر که نه، بلکه ثروت یه ملت رو غارت کردن، چرا ما نباید بدونیم؟؟
  اگه شما جناب مسیول که این خبر رو گذاشتی دزد خونت رو بزنه و پلیس دزد رو بگیره و مالت هم برگرده نمیری ببینی کی بوده؟ انصافا نمیری؟
  لطفا اسم و تصویر بذارید.

  با تشکر

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 8

 8. لاچین می‌گوید:

  بدونه همکاری محیط بان زنده گیری یوز غیرممکنه.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 9. سهراب می‌گوید:

  این توله همون توله یوزی هست که مادرش تو تصادف مرد و چند روز اطراف جاده عباس آباد بود
  محیط بان ها لاستیک آتیش میزدن که نیاد تو جاده به هوای بوی مادرش

  درسته؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 10. همیار می‌گوید:

  در این شرایط بسیار بحرانی یک یوز دیگر از چرخه ی محیط زیست ما خارج شد، ظاهرا به دلیل کمیاب بودن این جانور مافیای خطرناکی جهت صید و فروش ان ایجاد شده است.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 11. جمشید می‌گوید:

  گزارشی که نه تنها ابهامات را برطرف نکرد بلکه بر پیچیدگی ماجرای قاچاق یا ربودن یا انتقال افزود.!
  باید از شرلوک هلمز کمک گرفت.!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 12. عقاب می‌گوید:

  میلیارد میلیارد میبرن اسمشون م ش خ ز هست،حالا که یه یوز بیچاره بوده،لعنت به خائنین این خاک

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 13. صریح می‌گوید:

  این همه مستند ساز و دوربین های حرفه ای سال تا سال نمیتونن تصویر یوز رو بگیرن بعد این آقایون اینقد راحت یوز رو زنده گیری کردن و معامله و فروش؟؟؟؟
  کی باور میکنه یک فرد عادی بتونه همچین کاری بکنه
  سرنوشت این یوز به کجا رسیده ؟

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 14. Ali timsar می‌گوید:

  الف ب پ ت ث ج لام نون …..
  این خبر بود یا آموزش زبان فارسی؟ وقتی شما اینجوری از حیثیت یه خائن دفاع میکنید از بقیه چه انتظاری دارید ؟
  رسواشون کنید این متجاوزین رو.
  وقتی عکسشون چاپ بشه منه کوهنورد یا یه گردشگر وقتی تو طبیعت شناساییشون کنه میفهمه که این بابا تو طبیعت اومده دنبال شکار یا زنده گیری . اونوقت میشه از ادتکاب جرمش جلوگیری کرد یا حداقلش تحت نظر گرفت اونو
  خواهشن تصویر بدین تا بشه این مجرمینو شناخت

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 15. حقوق دان می‌گوید:

  ای انسان! ای بشر! چی بگم بهت.. ای کاش این استعدادی را که در زنده گیری توله یوز از طبیعت داشتی را صرف حفاظت از آنها می کردی! فکر کن ببین چه جنایتی کردی،بیچاره کردی محیط زیست ایران را…زندگی آن توله را نابود کردی..! به درگاه خداوند توبه کن

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>