اعتراض نمایندگان مجلس به صدور پروانه شکار ویژه برای شکارچیان خارجی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به گزارش خانه ملت: صدور پروانه ویژه برای شکارچیان آمریکایی در خردادماه سال جاری در زیستگاه‌ ارزشمندی همچون پناهگاه حیات وحش حیدری علاوه بر فعالان محیط زیست، اعتراض نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را نیز به همراه داشته است.

اکبری: حضور توریسم شکار در کشور هیچ توجیهی ندارد

علی اکبری نماینده بجنورد و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس دهم در گفت وگو با خانه ملت، اظهارات رئیس مجلس مبنی بر جلوگیری از شکار گونه های جانوری را یادآور شد و گفت: حدود ۵ سال پیش آقای دکتر لاریجانی توصیه کردند که برای مدتی شکار در همه گونه‌های جانوری و در همه فصول ممنوع شود. به طور قطع از آن زمان تاکنون شرایط اقلیمی کشور ما به سمت و سوی مساعدی پیش نرفته که امروز احساس کنیم به وضعیت متعادل رسیده و امکان بهره برداری منطقی از طبیعت وجود دارد، واقعیت این است که خشکسالی های پی در پی زیستگاه های ما را ضعیف‌ و فقیرتر کرده است.

وی با اشاره به وضعیت اقلیمی کشور صدور هرگونه مجوز شکار را غیرموجه خواند و تاکید کرد: هم اکنون و با توجه به وضعیت اقلیمی کشور غالب گونه های جانوری در شرایط افت شدید و بعضا انقراض هستند، بنابراین در چنین شرایطی تراکم گونه‌های جانوری نداریم که تصور کنیم امکان صدور مجوز شکار وجود دارد.

اکبری ادامه داد: اینکه تعدادی شکارچی خارجی وارد کشور شده و گونه‌های جانوری باقیمانده در شرایط اقلیمی بسیار سخت موجود را به حداقل برسانند نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه جای این نگرانی است که گونه ها به مرز انقراض برسند.

وی با رد هرگونه توجیهی مبنی بر ارز آوری توریسم شکار ادامه داد: تاکید می‌کنم وضعیت اکوسیستم طبیعی ما نه تنها به گونه ای نیست که شاهد وفور گونه ها ی جانوری باشیم بلکه شاهد تعداد بسیار معدود و انگشت شمار گونه ها هستیم که خطر انقراض آنها را تهدید می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با تاکید بر حرام دانستن شکار تفریحی از سوی مراجع تقلید گفت: علاوه بر فتواهای صادر شده که باید ملاک عمل ما باشد به دلیل مشهود بودن فقر اکوسیستم و فضای جنگلی و مرتعی کشور حضور توریسم شکار در کشور هیچ توجیهی ندارد. ضمن اینکه امروز در بسیاری از کشورها صدور مجور شکار ممنوع بوده بر این اساس با کدام منطقی در کشور ایران با شرایط نامساعد، مجوز شکار آن هم برای خارجی ها صادر می شود که این اقدام ناشایست سبب بدنامی هم خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست به عنوان متولی اصلی در زمینه حفاظت از گونه های جانوری باید پاسخگوی صدور چنین مجوزهایی باشد، افزود: سازمان محیط زیست به طور قطع باید از صدور چنین مجوزهایی جلوگیری کرده که در این زمینه ما به عنوان نمایندگان مجلس تذکرهای لازم را در صحن علنی خطاب به مسئولان اجرایی خواهیم داد و این موضوع را بصورت جدی پیگیری خواهیم کرد.

وی درباره فعالیت شرکت هایی که اقدام به هماهنگی برای وارد کردن گردشگر شکار به کشور می کنند، اقدامات شرکت های فعال در این زمینه را سوداگری خواند و ادامه داد: نباید اجازه دهیم آخرین ظرفیت‌های ارزشمند جانوری موجود در کشور طعمه سودجویی این گروه از سوداگران قرار گیرد و مسئولان اجرایی باید به این موضوعات حساس باشند.

کوچکی نژاد: محیط زیست باید از صدور مجوز شکار برای شکارچیان خارجی خودداری کند

جبار کوچکی نژاد نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس نیز در گفت و گو با خانه ملت، در انتقاد به صدور مجوز شکار در مناطق حفاظت شده برای شکارچیان خارجی گفت: وقتی شکارچیان خارجی وارد کشور می‌شوند تنها می‌توانند از امکانات موجود در طبیعت استفاده کنند اما نمی‌توانند به شکار حیوانات بپردازند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: نباید حتی از سوی وزارت امور خارجه یا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و یا سازمان محیط زیست برای گردشگران خارجی مجوز شکار صادر شود، کما اینکه وقتی گردشگران ایرانی به سایر کشورها سفر می‌کنند برای آنها مجوز شکار صادر نمی شود.

وی تصریح کرد: بی‌تردید سازمان محیط زیست باید از صدور مجوز شکار برای شکارچیان خارجی خودداری کند.

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، از ورود مجلس به موضوع صدور مجوز برای شکارچیان خارجی خبر داد و تاکید کرد: این موضوع را در مجلس پیگیری کرده و در مورد آن به سازمان حفاظت محیط زیست تذکر خواهیم داد.

+13
-71
  

7 دیدگاه

 1. هاشم می‌گوید:

  ما وارثان زمین هستیم. تا آن را کامل نبلعیم، دست بردار نیستیم. نه مسئول این مملکت و محیط زیست دلش به حال محیط زیست میسوزه و نه شکارچی و بعضی مردم جاهل.
  من و شما فقط میتونیم بشینیم سیر قهقرا و انقراض گونه ها و تخریب زمین و خشکسالی و… رو تماشا کنیم و افسوس بخوریم!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 11

 2. لاچین می‌گوید:

  بازم خدارو شکر از یکی یه صدایی در امد.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 8

 3. حقوق دان می‌گوید:

  آفرین جلویشان را بگیرید
  شکار تفریحی حرام است و برخلاف سیره اولیاء …
  امام رضا ع ضامن اهو شد ان وقت این ها برای شکارچیان خارجی در خراسان رضوی مجوز شکار صادر کردند که آنها حیوانات بی دفاع را بکشند و قهقهه شیطانی کنند؟!
  #نه_به_کشتار_حیوانات

  داغ Thumb up 13 Thumb down 22

  • خورشید می‌گوید:

   نه تنها اولیا که هیچ انسان معمولی اما شریف و سالم و طبیعی دیگری هم حاضر نمیشه فقط برای تفریح جان موجود زنده ای رو بگیره و با جسد خونینش درست مثل داعشی ها عکس یادگاری بگیره …

   داغ Thumb up 7 Thumb down 16

 4. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  ایشون چه تخصصی در این زمینه دارند . این اماری که ازش حرف میزنند رو از چه منبعی بدست اوردند . این پنج سالی که طبق فرمایش اقای دکتر لاریجانی پروانه ای ندادند چی شد ؟؟؟؟ چطور زمان طاغوت که اینهمه پروانه صادر میشد جمعیت وحوش اینقدر زیاد بود ؟؟؟علت رو در نحوه حفاظت جستجو کنید . همون حیدری که اسم بردید که چند ده هزار هکتار مساحتشه چند تا شکاربان داره و اصولا شکاربان به تنهایی میتونه پایش کنه ؟؟؟ اون قدیما صدورپروانه چهارپا باعث میشد که همیشه شکارچی قانونمند در کنار شکاربانای زحمت کش در منطقه بودند و پای شکار دزدانی که فقط کارشون فروش گوشته و فصل و جنس و بره و بزغاله سرشون نمیشه رو کوتاه میکرد . اما الان این اتفاق نمیوفته شکاربانا رو تو میدون تنها گذاشتند و اونها هم مگه چقدر میتونن گشت بزنن . بخدا قرق بونای لنگرن که این چند سال حیدری رو راه انداختن این لحظه بالای دو هزار تا شکار داره هفتا دونه اش اونم نر هیچ ضرری نداره و این اقای نماینده رو هم بهش بگید تو حوزه ای که اطلاع نداره دخالت نکنه .. نصف بدبختیای این مملکت از جمله همین خشکسالی که حضرت اقا ناراحتشه از گور قوانینی بلند میشه که حضرات مجلس تصویب کردند

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 8

 5. افشین امیرفر می‌گوید:

  دوستان شکارچی ( هموزن برادران…) پس از صدور این مجوزهای اخیر ، احساس میکنند که از قافله عقب افتادن و فریاد وااسفای…این دوستان به هوا بلند شده ،فقط باید برای شرایط
  حال حاضر عمیقا وجدا نگران باشیم ودر عمل کاری مفیدالفایده انجام بدیم…

  داغ Thumb up 1 Thumb down 6

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>